Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2006., 17:51   #1
Kriterij pismenosti

Quote:
Attack kaže:
dok u merici ima preko 20% nepismenih ako ne i više
a ne 3?

edit:
The United States ranks 24th in the reading and science literacy as well as mathematical abilities of its high school students when compared with other developed nations.[81] The United States also has a low literacy rate compared to other developed countries, with a reading literacy rate at 86 - 98% of the population over age 15. As for educational attainment, 27.2% of the population aged 25 and above have earned a bachelor's degree or higher, and 84.6% have graduated high school.
http://en.wikipedia.org/wiki/Usa

http://www.dzs.hr/Hrv/censuses/Censu..._02_10_RH.html
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 18:04   #2
Quote:
alexxx kaže:
a ne 3?
Mislim da se to odnosi na nepoznavanje slova uopće, dok recimo The NALS (The National Institute for Literacy) found a total of 21-23 percent - or 40-44 million - of the 191 million American adults (defined as age 16 or older) at Level 1, the lowest literacy level. Although many Level 1 adults could perform many tasks involving simple texts and documents.
__________________
like a broken tv
unspeakable is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 18:10   #3
a u hrvatskoj svi koji znaju slova imaju i visok nivo pismenosti? nekako mi se čini da se, kad se priča o hrvatskoj, spominje postotak ljudi koji znaju slova, a kad se priča o americi, onda treba imat određen nivo pismenosti viši od poznavanja abecede da bi bio pismen.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 18:15   #4
Quote:
alexxx kaže:
a u hrvatskoj svi koji znaju slova imaju i visok nivo pismenosti? nekako mi se čini da se, kad se priča o hrvatskoj, spominje postotak ljudi koji znaju slova, a kad se priča o americi, onda treba imat određen nivo pismenosti viši od poznavanja abecede da bi bio pismen.
Jel u Hrvatskoj postoje uopće nekakvi stupnjevi i kako su određeni i gdje se testiraju?? Ja se sjećam da smo do četvrtog osnove imali provjeru brzine i točnosti čitanja, a također smo rješavali i Čitanje s razumijevanjem zbirku
__________________
like a broken tv
unspeakable is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 18:31   #5
nemam pojma.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 19:55   #6
pa treba pobrojat one koji se potpisuju s "xo" ili "xx" i to ti je broj nepismenih
__________________
kad se sjetim ja satova tjelesnog, starih prijatelja iz osnovne, kako je nekad bilo sve najbolje, sada je sve drugačije, sad nas budučnost vodi kroz ratove, sve je nakako napetije, samo su uspomene ostale, kad se sjetim ja prve simpatije, djevojke su bile najljepše, to su bili dani akcije,..ŠTA BI DAO DA SMO OPET SKUPA SVI, DA SE KAO NEKAD OPET NAZDRAVI,....
Attack is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 20:31   #7
dal je pismenost znat napisat ana marić?
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 20:36   #8
ono što mene ustvari zanima je što se naziva pismenošću. ako se ne kuži iz naslova. topik je iščupan s drugog topika na kzš
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 20:42   #9
Quote:
Attack kaže:
pa treba pobrojat one koji se potpisuju s "xo" ili "xx" i to ti je broj nepismenih
Fora je u tome da sam ja dok sam tražila podatke o broju nepismenih u USA našla recimo ovu stranicu International Adult Literacy Survey gdje oni pišu o nekakvim levelima (1,2,3,4/5) pa mene zanima koji su kriteriji, što se to zapravo "mjeri" i postoje li podaci za Hrvatsku?
__________________
like a broken tv
unspeakable is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 20:42   #10
Quote:
alexxx kaže:
ono što mene ustvari zanima je što se naziva pismenošću.
Dobro pitanje. Ja imam oštre kriterije - i za sebe samu i za druge. Naježim se od nepravilnog refleksa jata, pogrešnih afrikata ili anglizama te drugih posuđenica i tuđica za koje imamo odgovarajuće hrvatske zamjene.

Ako netko zna pisati, to ne znači da ga smatram pismenim. Pismenost je poput cvijeta, može narasti i dugo cvjetati, a i ne mora. Sve ovisi o tome hoće li ga vlasnik zalijevati ili ne.

Ja se trudim svome cvijetku davati i vode i sunca.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 21:01   #11
Ja sam, dakako, zaboravila kako to točno ide, ali negdje su se spominjala tri vida pismenosti, zaravo nepismenosti. Jedan je potpuna nepismenost - osobe koje nikada u životu nisu učile čitati i pisati, za drugi ne znam kako se zove, ali obuhvaća osobe koje su u osnovnoj školi naučile čitati i pisati, ali su to znanje zanemarile pa prepoznaju slova i znaju ih napisati (pogotovo ako se služe tastaturom i internetom ), no ne ide im lako. Treći je vid tzv. funkcionalna nepismenost - to je ono kad dođe popisivač za popis stanovništa pa pita bakicu: "Bračno stanje?", a ona veli: "Sinek moj, prestara sam ti ja za to!" Drugim riječima, ljudi koji se ne snalaze pri ispunjavanju kojekakvih formulara, pa čak ni tako "jednostavnih" kao što je, recimo, porezna prijava.

To su nekakvi kriteriji UN-a ili nešto slično.

A ovo o čemu govori Abyssus, to je nepoznavanje pravopisnih i inih jezičnih pravila. Po tom kriteriju svi smo nepismeni. Pitanje je samo u kojem stupnju.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 21:10   #12
Quote:
alexxx kaže:
ono što mene ustvari zanima je što se naziva pismenošću. ako se ne kuži iz naslova. topik je iščupan s drugog topika na kzš
pa stvar je u tome da ima raznih kriterija...greška u uspoređivanju stope nepismenosti SAD, RH i Vijetnama (u tom drugom topiku ) je upravo u tome što nije korišten jednak kriterij...znači, kriterij ti može biti poznavanje abecede, završenih n razreda osnovne škole, završena osnovna škola...
znači netko tko zna čitati i pisati jednostavne rečenice može biti smatran pismenim u jednom istraživanju, dok će u drugom biti smatran nepismenim jer nije završio osnovnu školu...
u zadnjem istraživanju u RH mislim da je faktor pismenosti bila završena osnovna škola...nisam siguran...uglavnom rezultat je bio >20%
e sad...ne znam koliko je to stvarna situacija a koliko manipulacija brojkama
__________________
- I represent, I hold it down in the streets!

- Oh, you're gravity?
swisseyed is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 21:18   #13
Quote:
Didi kaže:
A ovo o čemu govori Abyssus, to je nepoznavanje pravopisnih i inih jezičnih pravila. Po tom kriteriju svi smo nepismeni. Pitanje je samo u kojem stupnju.
A što je nepoznavanje jezičnih pravila nego nepismenost? Sve to trpam u isti koš, ako netko bolje poznaje pravila engleskog sricanja od pravila vlastita jezika, onda je nepismen za svoj jezik.

Štoviše, više cijenim one bakice koje rade cijeli dan i nisu imale priliku naučiti pisati od intelektualaca koji imaju besplatno školovanje, a opet ne znaju osnove osnova.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 21:19   #14
Quote:
swisseyed kaže:
pa stvar je u tome da ima raznih kriterija...greška u uspoređivanju stope nepismenosti SAD, RH i Vijetnama (u tom drugom topiku ) je upravo u tome što nije korišten jednak kriterij...
Istraživanje iz mog linka je obuhvatilo 22 zemlje iz cijelog svijeta uz isti kriterij. Evo recimo i Sloveniju.
__________________
like a broken tv
unspeakable is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 21:26   #15
http://www.nationmaster.com/graph/ed...tal-population

ima jedna razina gore i definicija pismenosti
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 21:28   #16
Quote:
unspeakable kaže:
Istraživanje iz mog linka je obuhvatilo 22 zemlje iz cijelog svijeta uz isti kriterij. Evo recimo i Sloveniju.
ja govorim o usporedbi iz ovog topica --> https://www.forum.hr/showthread.php?t=160125 tamo negdje oko 15. posta
koja nikako nije na mjestu...
__________________
- I represent, I hold it down in the streets!

- Oh, you're gravity?
swisseyed is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 21:33   #17
Quote:
This entry includes a definition of literacy and Census Bureau percentages for the total population, males, and females. There are no universal definitions and standards of literacy. Unless otherwise specified, all rates are based on the most common definition - the ability to read and write at a specified age. Detailing the standards that individual countries use to assess the ability to read and write is beyond the scope of our source. Information on literacy, while not a perfect measure of educational results, is probably the most easily available and valid for international comparisons.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 21:35   #18
Quote:
swisseyed kaže:
ja govorim o usporedbi iz ovog topica --> https://www.forum.hr/showthread.php?t=160125 tamo negdje oko 15. posta
koja nikako nije na mjestu...
Prenesi ovamo ono na što misliš. Tko će sada brojati postove!
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 21:37   #19
Quote:
Didi kaže:
Prenesi ovamo ono na što misliš. Tko će sada brojati postove!
piše broj u gornjem desnom kutu posta
al evo svejedno: https://www.forum.hr/showpost.php?p=5960856&postcount=16
__________________
- I represent, I hold it down in the streets!

- Oh, you're gravity?
swisseyed is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 21:41   #20
Quote:
swisseyed kaže:
ja govorim o usporedbi iz ovog topica --> https://www.forum.hr/showthread.php?t=160125 tamo negdje oko 15. posta
koja nikako nije na mjestu...
Više ne pričamo o tome
__________________
like a broken tv
unspeakable is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:43.