Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2009., 18:25   #21
Već u naslovu primjećujem velik lingvističko-pravopisni doprinos: kajkavski je narječje pa se piše malim početnim slovom, a slovenski jezik pa se piše veliko Preporučujem da ponovite što o pisanju pridjeva piše u svim hrvatskim pravopisima, a onda ponovo otvorite temu ne kršeći podforumsko pravilo broj 6. Ova je ionako krenula kriviim smjerom pa se u reprizi potrudite sadržajnije raspravljati.

Zahvaljujem.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2010., 00:09   #22
Slovenski jezik i kajkavsko narječje - sličnosti i razlike

koje su sličnosti i razlike između slovenskog jezika i kajkavskog narječja za kojeg slovenci tvrdi da je slovenski jezik
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2010., 00:27   #23
Mislim da to ipak ne tvrde,čak ni najžešči nacionalisti...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2010., 10:41   #24
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Mislim da to ipak ne tvrde,čak ni najžešči nacionalisti...
Nema neke oštre razlike, teško je reći gdje prestaje slovenski i počinje kajkavski.

Slovenci uglavnom tvrde da postoji slovensko-kajkavski dijalektalni kontinuum, što je zapravo sasvim razumljivo.

Po meni je teško reći koje su to crte koje razdvajaju slovenske dijalekte i samo njih od kajkavskog i čakavskog.

To nije dvojina, makar je najbliže tome. Rubni slovenski dijalekti nemaju dvojinu.

Poznato je da su kajkavski dijalekti u Gorskom kotaru zapravo slovenski (tj. bliži su slovenskim dijalektima nego drugim kajkavskim), da ima u južnoj Sloveniji mjesta gdje se govori čakavski, da je prleški vrlo sličan kajkavskim govorima itd.

Recimo: http://www.centerslo.net/files/file/...m26/Vranic.pdf

Nadam se da će za mog života netko napraviti kartu i opis zapadnojužnoslavenskih govora bez obzira na državne granice (kao što to postoji svugdje, osim na slovensko-hrvatskoj granici), i da ćemo se maknuti od romantičarske predodžbe jezik=narod.

Sažetak slovenskih dijalekata bez onih "miješanih" (tj. čiški = čakavski itd.) je ovdje: http://www.centerslo.net/files/file/...im26/Sekli.pdf

Još ima zanimljivih stvari u Obdobjima 26 (ili bolje "v Obdobljih 26"):

http://www.centerslo.net/l3.asp?L1_I...D=264&LANG=slo
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 08:04   #25
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
koje su sličnosti i razlike između slovenskog jezika i kajkavskog narječja za kojeg slovenci tvrdi da je slovenski jezik
Slovenski standardni jezik je jedan. Kajkavskih narječja (hrvatskih ) je više (svako selo svoj "jezik") dako da su i razlike između slovenskog standarda sa hravtskim kajkavskim narječjima različite.


Inače, u Hrvatskoj se općenitio smatra kako je7su zagorski dijalekt(i) tek malo različiti od slovenskog, ili bar na pola puta između hrvatskog stanndardnog i slovenskog standardnog, no zagorski je/su bliži hrvatskom standardu nego slovenskom.

Isto tako, u Hrvatskoj je raširena zabluda da se u Zagorju u Hrvatskoj nasličnije govori slovenskom standardu, međutim to nije točno; najsličnije slovenskom se govori u Čabru u Gorskom kotaru....
gauperr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 12:27   #26
Quote:
gauperr kaže: Pogledaj post
Slovenski standardni jezik je jedan. Kajkavskih narječja (hrvatskih ) je više (svako selo svoj "jezik") dako da su i razlike između slovenskog standarda sa hravtskim kajkavskim narječjima različite.
Pobrkao si pojmove jezik, narječje i govor.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 14:08   #27
mislim da nisam. pokušaj me ispraviti.
gauperr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 14:13   #28
Ne trebam pokušavati, učinit ću to, kao što bi rekao veliki filozof Yoda.

Kajkavskih narječja (hrvatskih ) je više (svako selo svoj "jezik") dako da su i razlike između slovenskog standarda sa hravtskim kajkavskim narječjima različite.

Glupost. Kajkavsko narječje jedno je, i ono nije jezik. Kao što ni svako selo nema svoj jezik. A u sklopu njega postoje govori, primjerice bednjanski.

Jedna rečenica, milijun pogrešaka.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 14:18   #29
Kajkavsko narječje nije jedno i jedinstveno, niti postoje jedinstvene značajke istog, i z jednostavnog razloga što ne postoji kajkavski standard, nego svako selo ima svoja pravila.

Uostalom ta podjela na tri narječja je čista konvencija i postoji samo na papiru, u realnosti ne.
gauperr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 14:19   #30
Otvori neku knjigu iz dijalektologije, molim te, da ne gubim vrijeme s diletantima.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 14:21   #31
Quote:
gauperr kaže: Pogledaj post
Kajkavsko narječje nije jedno i jedinstveno, niti postoje jedinstvene značajke istog, i z jednostavnog razloga što ne postoji kajkavski standard, nego svako selo ima svoja pravila.

Uostalom ta podjela na tri narječja je čista konvencija i postoji samo na papiru, u realnosti ne.
Jedno je kajkavsko narječje, a više je kajkavskih govora. Ili, ako ćeš smatrati da je pojam narječje nadređen pojmu dijalekta, onda je jedno narječje s više dijalekata i još više govora. Jasnije?
Npr. imaš kajkavsko narječje, zagorsko-međimurski dijalekt i onda razne lokalne govore u njemu.
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 14:27   #32
Zekoslava, kako su granice promjenjive i neodređene, dijalekt mi kao pojam nije dovoljno egzaktan. K tome, Ivšić ima jednu podjelu, Brozović drugu, a Lončarić treću.

Uopće ne bih uvodio taj termin u jednadžbu.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 14:30   #33
Nego objasniti ti meni, kako uspoređivati sličnostii i razlike između nečeg što je standardizirano jedinstveno i jedinstveno, i nečeg što je nestandardizirano, što nije jedinstveno i čega ima više, a različito je među sobom.
gauperr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 14:32   #34
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Zekoslava, kako su granice promjenjive i neodređene, dijalekt mi kao pojam nije dovoljno egzaktan. K tome, Ivšić ima jednu podjelu, Brozović drugu, a Lončarić treću.

Uopće ne bih uvodio taj termin u jednadžbu.
Znam, znam. Ali to je ono što ćeš naći u literaturi. Za sva tri narječja. Pa ako ćemo govoriti o buzetskom, JZ istarskom, srednjočak. itd., istu distinkciju moramo uvesti i za kajkavsko. Rekoh "ako ćeš smatrati". Može i jednostavno narječje/govori.
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 14:34   #35
Quote:
gauperr kaže: Pogledaj post
Nego objasniti ti meni, kako uspoređivati sličnostii i razlike između nečeg što je standardizirano jedinstveno i jedinstveno, i nečeg što je nestandardizirano, što nije jedinstveno i čega ima više, a različito je među sobom.
Pa postoje kajkavske gramatike i rječnici, nije baš sve u magli. A bogme, postoji i prilično razvijena književnost na tom narječju.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 14:34   #36
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Zekoslava, kako su granice promjenjive i neodređene, dijalekt mi kao pojam nije dovoljno egzaktan. K tome, Ivšić ima jednu podjelu, Brozović drugu, a Lončarić treću.

Uopće ne bih uvodio taj termin u jednadžbu.
No dobro, da ipak pošam odgovoriti; zagorski je dijalekt/zagorski dijalekti su gramatički i leksički puno bliže hrvatskom nego slovenskom standardu.
No, to se ne mora tako činiti nekome tko ne zna slovenski, jer je hrvatskom kajkavskom/kajkavskim i slovenskom standardu zajednički neki glasovi, gramatički oblici, fraze, pa i riječi koje hrvatski standard ne poznaje.
gauperr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 14:44   #37
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Zekoslava, kako su granice promjenjive i neodređene, dijalekt mi kao pojam nije dovoljno egzaktan. K tome, Ivšić ima jednu podjelu, Brozović drugu, a Lončarić treću.

Uopće ne bih uvodio taj termin u jednadžbu.
No dobro, da ipak pošam odgovoriti; zagorski je dijalekt/zagorski dijalekti su gramatički i leksički puno bliže hrvatskom nego slovenskom standardu.
No, to se ne mora tako činiti nekome tko ne zna slovenski, jer je hrvatskom kajkavskom/kajkavskim i slovenskom standardu zajednički neki glasovi, gramatički oblici, fraze, pa i riječi koje hrvatski standard ne poznaje.
gauperr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 14:45   #38
Quote:
zec gadiš mi se kaže: Pogledaj post
Znam, znam. Ali to je ono što ćeš naći u literaturi. Za sva tri narječja. Pa ako ćemo govoriti o buzetskom, JZ istarskom, srednjočak. itd., istu distinkciju moramo uvesti i za kajkavsko. Rekoh "ako ćeš smatrati". Može i jednostavno narječje/govori.
Da, tako bih ja.

Uostalom, ostavimo li po strani Belića, koji je kajkavsko narječje podijelio na tri dijalekta koja uopće nisu potvrđena na terenu - ali tako je to kad se Srbi bave hrvatskim jezikom - Ivšić je možda bio na najboljem tragu, jer je kao kriterij uzeo naglasak (ali on je bio univerzalni genijalac koji se jednako vješto mogao baviti i dijalektologijom i paleoslavistikom, za razliku od drugih) pa dobio četiri.

Brozović je tomu dodao neke glasovne promjene pa je nastala podjela na zagorsko-međimurski, turopoljsko-posavski, križevačko-podravski, prigorski, donjosutlanski i goranski dijalekt (dakle šest), ali s Lončarićem dobiješ cirkus - ni manje ni više nego 15 subdijalekata u kojima su nekadašnje granice potpuno izmiješane.
__________________
What the heck, Hek?!

Zadnje uređivanje Hekatonhir : 02.10.2010. at 14:59. Reason: Tipfeler.
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 14:47   #39
Gdje u svom tom kupusu je Buzetski?
gauperr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 14:51   #40
Ne postoji, ovo je Lončarićeva podjela subdijalekata:

1. plješivičkoprigorski
2. samoborski
3. gornjosutlanski
4. bednjansko-zagorski
5. varaždinsko-ludbreški
6. međimurski
7. podravski
8. sjevernomoslavački
9. glogovničko-bilogorski
10. gornjolonjski
11. donjolonjski
12. turopoljski
13. vukomeričko-pokupski
14. donjosutlanski
15. goranski.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:20.