Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2017., 13:26   #4541
[QUOTE=bubamara1205;65532353]takve uplate knjižim kao primitak na žrn, na dan kada uplata sjedne, u punom iznosu (isto tako i pdv plaćam-kada je uplata sjela, jer na to imamo pravo, kao obrtnici koji rade obračun prema naplaćenoj naknadi). kada na kraju mjeseca dođe obračun provizije, umanjim u cjelokupnom iznosu primitke na žrn, a prikazujem sa plusom primitak u naravi.

i da, svatko knjiži na svoj način. moj je kompliciran,ali na kraju godine je divota za usklađivanje.[/



Hvala na odgovoru. Znači,može se knjižiti kako se želi? Nema nigdje na pismeno što je pravilno? Meni je ipak najjednostavniji način da bi odmah zatvorila u gotovini jer porezna uprava kartice evidentira kao gotovina a na kraju godine provjerava fiskalizaciju , a na kraju mjeseca po obračunu provizija knjižim izdatak u naravi.

A, ipak mislim da po nekom pravilu za obrtnike na dohodku, da bi se trebalo knjižiti primitak preko žiro računa kad sjedne na žiro i na kraju godine dati obrazloženje poreznoj da za taj iznos ( kartično plaćanje) je razlika u fiskalizaciji.
stela5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 19:20   #4542
dobro misliš...napravi kako ti je lakše! :-)
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 19:21   #4543
dobro misliš...napravi kako ti je lakše! :-)
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 10:16   #4544
ako netko ima volje....zatvaram obrt; jasan mi je dio sa iskazivanjem neplaćenog kao plaćeno, samo me zanima mogu li predati pdv preko e porezne (i da li mi je krajnji rok 20.10., ako obrt zatvorim sa 30.09.?), te da li odjavu sa mo i zo također mogu odraditi preko neta? a da li prijavu na osnovno zo moram pješke odraditi?

hvala puno.
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 11:15   #4545
Quote:
stela5 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Znači,može se knjižiti kako se želi? Nema nigdje na pismeno što je pravilno? Meni je ipak najjednostavniji način da bi odmah zatvorila u gotovini jer porezna uprava kartice evidentira kao gotovina a na kraju godine provjerava fiskalizaciju , a na kraju mjeseca po obračunu provizija knjižim izdatak u naravi.

A, ipak mislim da po nekom pravilu za obrtnike na dohodku, da bi se trebalo knjižiti primitak preko žiro računa kad sjedne na žiro i na kraju godine dati obrazloženje poreznoj da za taj iznos ( kartično plaćanje) je razlika u fiskalizaciji.
ali ako to zatvorite u gotovini poremetit će vam se blagajna, pazite na blagajnički maksimum. ja to knjižim kroz žiro račun jer zaista i je sjelo na žiro račun. porezna to definira kao "gotovinu" zbog potreba fiskalizacije, žele da se i kartična plaćanja fiskaliziraju ali po meni to nikako nije primitak u gotovini
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 14:42   #4546
Pozdrav trebam savjet jer mi je jako bitno....Imam jedan problem a to je oko uplate predujma.....
Znači ovako 11.07.2016 izdali smo račun za predujem koji je taj dan i uplaćen i proknjižen, za par dana toj istoj firmi prodajemo robu i obračun radimo u 9 mjesecu.Znači radimo kompenzaciju za predane usluge ,i neke račune koje su oni izdali nama no na toj kompenzaciji nigdje ne piše da se umanjuje i onaj predujam.Radimo storno računa za predujam i s obzirom na kompenzaciju u kojoj oni nama imaju još neka sredstva za uplatiti oni ta srtedstva umanjuju i za taj predujam. Knjigovođa je knjižila taj storno predujam i sada iz porezne traže da im platimo tu razliku pdv-a koju smo vratili ali nismo od te firme koja je doo dobili nikakav paipir da smo novce vratili iako su nam oni razliku kompenzacije umanjili za taj iznos. Sad mene zanima kako i na koji način poreznoj dokazati da je novac vraćen iako nije isao preko računa već umanjenjem iznosa koji nam je ispalćen na račun.
Molim vas za pomoć!
IvanaF is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 21:18   #4547
Građevinski radovi

Dali mi netko moze detaljno objasnit postupak evidentiranja računa za predujam(građevinski radovi)? Investitor je obrtnik dohodas u sustavu PDV-a. Predujam je plaćen u 10.mj. a radovi će biti obavljeni u studenom.
lkrivicic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 10:27   #4548
Imam pitanje u vezi evidentiranja radnog vremena-dakle ovako: mi ne radimo nedjeljom,a 08.10.2017. je bio praznik i nedjelja.Da li taj dan evidentiram kao odmor, kao i za svaku nedjelju ili evidentiram praznik,iako se ne radi?Imam modul "kadrovi" Sinesys.Hvala svima!
__________________
više gledam,manje vidim...
Knez1974 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 12:33   #4549
Quote:
Knez1974 kaže: Pogledaj post
Imam pitanje u vezi evidentiranja radnog vremena-dakle ovako: mi ne radimo nedjeljom,a 08.10.2017. je bio praznik i nedjelja.Da li taj dan evidentiram kao odmor, kao i za svaku nedjelju ili evidentiram praznik,iako se ne radi?Imam modul "kadrovi" Sinesys.Hvala svima!
Evidentiraš kao svaku nedjelju jer vam je svaka nedjelja neradna.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 17:06   #4550
Thumbs up

Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Evidentiraš kao svaku nedjelju jer vam je svaka nedjelja neradna.
Hvala konto12345,zakon si
__________________
više gledam,manje vidim...
Knez1974 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 10:52   #4551
pozdrav!

pitanjce - da li može (samostalna djelatnost u pitanju) sebi isplatiti neoporezivu jubilarnu nagradu?
pretpostavljam da može, ali da provjerim.

hvala
lea30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 09:15   #4552
Da li ja pod troškove obrta mogu pisati trošak nabave peleta za ogrjev objekta gdje mi je sjedište obrta ?
Mislim si kako neki drugi obrt se možda grije na struju i u trošak im ide ta struja. Pelet je isto ogrjevno sredstvo kao što je to i struja, plin i sl.
Trošak je nekih 8000 kn sa PDV-om.
Kako to unijeti, a da nije dugotrajna imovina obzirom da prelazi iznos 3500 kn.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 14:33   #4553
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Da li ja pod troškove obrta mogu pisati trošak nabave peleta za ogrjev objekta gdje mi je sjedište obrta ?
Mislim si kako neki drugi obrt se možda grije na struju i u trošak im ide ta struja. Pelet je isto ogrjevno sredstvo kao što je to i struja, plin i sl.
Trošak je nekih 8000 kn sa PDV-om.
Kako to unijeti, a da nije dugotrajna imovina obzirom da prelazi iznos 3500 kn.
Možeš,samo pazi ne jednu stvar. Ako tamo i živiš onda nemoj trošak koristiti 100% jer to je režijski trošak. Najčešće savjetuju trošak 30%,neki knjiže 50%. Ja osobno knjižim 30% režijski trošak jer sam tako dobila savjet od većine savjetničkih kuća.
Naravno da to ne unosiš u dugotrajnu imovinu jer komad ili kilogram peleta ne košta više od 3.500 kuna već je onih 8.000 kuna vrijednost ukupne količine. To je potrošni materijal za grijanje i tretira se kao i plin ili struja. Kad netko dobije račun za struju 5.000 kuna ne stavlja to u dugotrajnu imovinu već je to trošak.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 16:42   #4554
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Možeš,samo pazi ne jednu stvar. Ako tamo i živiš onda nemoj trošak koristiti 100% jer to je režijski trošak. Najčešće savjetuju trošak 30%,neki knjiže 50%. Ja osobno knjižim 30% režijski trošak jer sam tako dobila savjet od većine savjetničkih kuća.
Naravno da to ne unosiš u dugotrajnu imovinu jer komad ili kilogram peleta ne košta više od 3.500 kuna već je onih 8.000 kuna vrijednost ukupne količine. To je potrošni materijal za grijanje i tretira se kao i plin ili struja. Kad netko dobije račun za struju 5.000 kuna ne stavlja to u dugotrajnu imovinu već je to trošak.
Znači da ne uzimam taj pelet na ime obrta nego na privatno ime i onda knjižim samo 30 % tog računa. Jel ima još kakva caka oko toga ili priložim taj račun i jednostavno knjižim samo 30 %, ili treba nešto negdje naznačiti obzirom da se ne knjiži 100 % iznosa ?
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 14:15   #4555
Pozdrav!
Imam obrt za prevođenje, obrtnik dohodaš, izvan PDV-a, radim u svom vlastitom stanu.
Upravo čujem da imam pravo sama sebi iznajmiti svoj stan ugovorom o najmu i to staviti u trošak. Kako? Napišem ugovor recimo na 1000 kn, potpišem ga i kao najmodavac i kao najmoprimac, pa 1000 kn prebacim sa svog poslovnog računa na tekući?
Čujem da tako ljudi rade. Ima li tko da to radi, da mi odgovori na ovo gore?
MarijaZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 11:58   #4556
Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Imam obrt za prevođenje, obrtnik dohodaš, izvan PDV-a, radim u svom vlastitom stanu.
Upravo čujem da imam pravo sama sebi iznajmiti svoj stan ugovorom o najmu i to staviti u trošak. Kako? Napišem ugovor recimo na 1000 kn, potpišem ga i kao najmodavac i kao najmoprimac, pa 1000 kn prebacim sa svog poslovnog računa na tekući?
Čujem da tako ljudi rade. Ima li tko da to radi, da mi odgovori na ovo gore?
Pretpostavljam da ćete onda kao najmodavac morati platiti i nekakav porez na taj primitak od najma?
__________________
više gledam,manje vidim...
Knez1974 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 13:42   #4557
Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Imam obrt za prevođenje, obrtnik dohodaš, izvan PDV-a, radim u svom vlastitom stanu.
Upravo čujem da imam pravo sama sebi iznajmiti svoj stan ugovorom o najmu i to staviti u trošak. Kako? Napišem ugovor recimo na 1000 kn, potpišem ga i kao najmodavac i kao najmoprimac, pa 1000 kn prebacim sa svog poslovnog računa na tekući?
Čujem da tako ljudi rade. Ima li tko da to radi, da mi odgovori na ovo gore?
Možeš, ali upitna je korist, jer moraš kao osoba platiti 10% poreza na najam odmah, a sve ti opet na kraju godine, kao obrtniku, ide u dohodak (osim propisanih, priznatih troškova održavanja i amortizacije). Jer je vezano uz isti OIB.
violeta1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 11:47   #4558
Kupila sam u italiji program za dijagnostiku vozila,cijena 900 eur=6831,00 kn.Pretpostavljam da to isto ide u dugotrajnu imovinu ili? Molim savjet....Hvala
__________________
više gledam,manje vidim...
Knez1974 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 12:28   #4559
Quote:
Knez1974 kaže: Pogledaj post
Kupila sam u italiji program za dijagnostiku vozila,cijena 900 eur=6831,00 kn.Pretpostavljam da to isto ide u dugotrajnu imovinu ili? Molim savjet....Hvala
Tako je, u dugotrajnu.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 20:47   #4560
Imam zatvaranje samostale djelatnosti zubotehnicki labaratoriji radi odlaska u mirovinu. molim ako mi netko moze pomoci oko procedure samog zatvaranja.

prvo moram ici u HZZO da se dobije rjesenje o zatvaranju, nakon toga PU sa rjesenjem od HZZO, dal mi jos nesto treba za poreznu? i nakon toga odjava sa mirovinskog i zdravstvenog?

hvala
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:58.