Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2007., 08:43   #81
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Pomoci u cemu? U prijevari? Ovaj nije niti pitao kako ZARADITI novce, nego kako ih NAMULJATI, varajuci na normativima, sto bi najvise osjetili njegovi buduci korisnici.

Zamisli da netko postavi slijedece pitanje:

"Zaposlio sam se na benzinskoj pumpi, kako da sto vise goriva maznem, a da se ne primjeti? Da li da lijem vodu u rezervoare? A u kojem omjeru? Koliko vode moze podnijeti diesel a koliko benzinac?"

Kakve bi odgovore od vlasnika automobila ocekivao?

Zato bi takve pokusaje trebalo zaustaviti u samome zacetku.

To je i bilo već na ovom forumu
Mislim da on ne pita kako varati na normativima mušterije,nego kako na kasi na kraju dana smanjiti obračun tj da je manje prodao
kavu kupi u dućanu za keš i to ti je za kavu to
slično može i za cugu pretpostavljam puniš iz boce kupljene u dućanu ne bavim se ugostiteljstvom pa ti nebi znao ovo je samo iz viđenih primjera i onog što sam čuo
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 10:40   #82
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Pomoci u cemu? U prijevari? Ovaj nije niti pitao kako ZARADITI novce, nego kako ih NAMULJATI, varajuci na normativima, sto bi najvise osjetili njegovi buduci korisnici.

Zamisli da netko postavi slijedece pitanje:

"Zaposlio sam se na benzinskoj pumpi, kako da sto vise goriva maznem, a da se ne primjeti? Da li da lijem vodu u rezervoare? A u kojem omjeru? Koliko vode moze podnijeti diesel a koliko benzinac?"
Kakve bi odgovore od vlasnika automobila ocekivao?

Zato bi takve pokusaje trebalo zaustaviti u samome zacetku.
Koliko me forumsko pamćenje služi bio je jedan koji je upravo to pitao ali su ga pošteno isprdali
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 19:08   #83
Najlakše se praviti pametan, a čovjeku stvarno treba pomoć.Osobno se bavim ugostiteljstvom i mogu ti reći nekoliko stvari
- listu artikala izradit ćeš tako da popišeš sve artikle koje namjeravaš prodavati
- normativi su ti već malo teža stvar, trebat će ti nečija pomoć ( možda i dobrog kuhara ) da ti kaže koliko za npr. neku pizzu trebaš brašna, kvasca, soli, šunke, sira i dr. sastojaka
- svi ti se artikli u kasi skidaju sa zalihe kod prodaje, tako da na kraju dana u prometu ( Z ) vidiš stanje po pojedinom artiklu - trebaš artikle i normative unijeti u program za kasu
- npr. iz 1 kg kave možeš dobiti odprilike 142 kave ( 0,007 g kave za šalicu )
ali tu kavu stavljaš u zaduženje + šećer da bi imao artikl KAVA
Eto toliko za sada
__________________
yadro
MIDDLEYEAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 10:23   #84
Faktura obrta koji nije u sustavu PDV?

Molim pomoć. Tek nedavno sam otvorila obrt i nisam u sustavu PDV-a, a moram izdati prvu fakturu. Firma kojoj izdajem fakturu traži da točno napišem po kojem članku zakona nisam u sustavu PDV-a. Vidjela sam da negdje piše članak 22. ali nigdje ne piše kojeg zakona, i neznam da li se to ispravno samo tako piše. Zna li netko točno što treba pisati?
ankić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 10:48   #85
U skladu sa čl. 22. stavkom 1. Zakona o PDV-u nisam u sustavu poreza na dodanu vrijednost.


Pozdrav, i čim više računa ti želim da izdaš...
YelowHammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 10:57   #86
Puno hvala
ankić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 20:41   #87
Porezi kod obrta i iznajmljivanja

Dragi forumasi,molio bi za pomoc

Inace pojma nemam o porezima,financijama i sl.,medjutim jedna osoba koja nije iz Hrvatske me pitala nesto o tome,a ja o tome nemam pojma,pa ako znate sta o tome,onako najednostavnije da mi nesto odgovorite.

Npr. tu osobu zanimaju porezi koji se placaju npr. ako osoba ima obrt,koji se obrasci ispunjavaju (gledao sam stranicu porezne ),kao sto rekoh ne snalazim se bas u tome,zatim porezi na kraju godine ako se osoba bavi iznajmljivanjem,koji tu obrasci idu i slicno...

Evo,pomozite ako mozete ili bilo sta se sjetite a da je u vezi poreza...

Evo ni sam nisam skuzio sta sam Vas pitao

Pozdrav i hvala
rass is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 23:11   #88
Porez je jedna na prvi pogled komplicirana stvar, ali s druge strane nije operacija na otvorenom srcu...
Potrošio bi previše vremena da ti sada idem porez objašanjavati, a ne znam s kojom terminologijom barataš...
Dakle, preporučujem ti da kupiš litearturu o porezima...
Možeš je naći u svakoj malo boljoj knjižari...
Lenz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 23:18   #89
Quote:
Lenz kaže: Pogledaj post
Porez je jedna na prvi pogled komplicirana stvar, ali s druge strane nije operacija na otvorenom srcu...
Potrošio bi previše vremena da ti sada idem porez objašanjavati, a ne znam s kojom terminologijom barataš...
Dakle, preporučujem ti da kupiš litearturu o porezima...
Možeš je naći u svakoj malo boljoj knjižari...
Hvala Lenz,al onako nabrzinu gdje se mogu skinut obrasci koji se ticu poreza i obrta,ili mozes poslati kakve obrasce...

Uf...puno trazim jel?

Pozdrav
rass is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 17:31   #90
evo pretrazi malo ove stranice pa ako ti nesto nije jasno postavi konkretno pitanje
http://www.pu.mfin.hr/index.asp
http://ccenterclient.pu.mfin.hr/
http://www.ijf.hr/porezni_vodic/
syrius1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 19:59   #91
ukratko, drzava ce te pozvat da platis porez ako to vec automatski ne radis, ako te drzava ne pozove onda nemoras paltiti, smijesno i cudno ali tak to ide kod nas...

No onak grubo receno, ako si ti svjestan(glup) gradjanin za sve prihode mozes na banci traziti obrasce da paltis porez pa s tim obrascima ici nekud da se to psotambilja i onda platiti porez i te obrace...
dada-as is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 20:44   #92
Hvala,hvala svima...svi podaci su dobrodosli...
rass is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 22:05   #93
imam jedno pitanje pa ako netko zna...
hipotetski govoreći, netko tko ima obrt me prijavi i isplaćuje mi redovito plaću na tekući raču u banci, ali mi ne plaća doprinose (zdravstveno, mirovinsko i ostalo) i ne plaća porez direktno iz plaće svaki mjesec. dakle, prijavljena sam samo da mi ide staž. kakvih problema može imati obrtnik, a kakvih ja ako se to otkrije i može li se to uopće?
__________________
nepredvidljiva
phoebe007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 12:27   #94
Quote:
phoebe007 kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje pa ako netko zna...
hipotetski govoreći, netko tko ima obrt me prijavi i isplaćuje mi redovito plaću na tekući raču u banci, ali mi ne plaća doprinose (zdravstveno, mirovinsko i ostalo) i ne plaća porez direktno iz plaće svaki mjesec. dakle, prijavljena sam samo da mi ide staž. kakvih problema može imati obrtnik, a kakvih ja ako se to otkrije i može li se to uopće?
Naravno da se to može-jedno vrijeme, i to ako baš želiš nakačit na sebe (odnosno na vlasnika obrta) poreznu upravu i razne inspekcije. Dakle, vlasnik obrta može tebi isplaćivati plaću ali po zakonu mora davati državi porez i plaćati doprinose. U suprotnom će mu stići na naplatu sve odjednom pa će biti u problemima a uz to će zaraditi i prijavu porezne. Dakle, rješenje je jedino da te prijavi na minimalac ili na pola radnog vremena (da sebi smanji troškove tvoje plaće), uz obavezu plaćanja poreza i doprinosa. Ako ti je samo radi staža, mislim da bi te jeftinije došlo da sama sebi plaćaš staž.
Laurarossi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 20:08   #95
nije mi radi staža nego radi odobrenja minusa na tekućem računu
dakle, mjesec-dva bi imala plaću i na temelju toga oobren minus, a poslije me može i odjaviti, radije ću bit duzna banci nego da od nekog posuđujem novce...
__________________
nepredvidljiva
phoebe007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 11:28   #96
Quote:
rass kaže: Pogledaj post
Evo,pomozite ako mozete ili bilo sta se sjetite a da je u vezi poreza...
Odeš u Poreznu Upravu i zatražiš besplatni "Porezni priručnik za građane" - na 148 stranica sve ti je detaljno objašnjeno!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 09:09   #97
Quote:
phoebe007 kaže: Pogledaj post
nije mi radi staža nego radi odobrenja minusa na tekućem računu
dakle, mjesec-dva bi imala plaću i na temelju toga oobren minus, a poslije me može i odjaviti, radije ću bit duzna banci nego da od nekog posuđujem novce...
Zbilja ne vidim smisao. Kad otvoriš račun moraš donijeti i ugovor s poslodavcem gdje je istaknuta i visina tvoje plaće na osnovu čega ti banka odobri određeni minus. Ali nemoj se zavaravati, u početku ti odobre samo minimalan minus dok ne vide da li ti plaća ide redovito i u kojem iznosu, pa tek nakon određenog perioda (mislim da se radi o 3-6 mjeseci) mogu ti odobriti veći minus. Ne znam jel sve banke tako rade, al većina je. Al mislim da ti se to ionako ne isplati jer će ti banke po zatvaranju računa tražiti da vratiš dug i nabijati kamate. Ne znam ni koji bi ti privatnik pristao riskirati svoje poslovanje zbog tvog minusa. Vjerojatno postoji neki drugi način da dođeš do love (pretpostavljam da se ne radi o velikom iznosu jer banka ti ionako odobri mali minus, tako da tu lovu možeš zaraditi negdje sa strane ako ti se baš ne radi). Ako primaš dječji doplatak možeš otvoriti tekući račun i ući u minus, možeš neki honorarni posao obavit i dobit lovu itd. Uvijek ima načina.
Laurarossi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 13:23   #98
Financijski leasing i PDV

Dakle, sad mi baš i nešto nije jasno.

Prije nekih 4 godine kad je OBRTNIK kupio auto na leasing preko poslovne banke, dobio je potvrdu o uplati automobila od strane banke, te je PDV mogao koristiti u cijelosti bez obzira što je banci nakon toga plaćao leasing rate.
Sad je to navodno nešto malo drugačije. Kaže mi gospodin u banci da leasing mogu ostvariti na način da mi oni prefakturiraju predmet leasinga i ja plaćam leasing rate banci, što znači da PDV mogu koristiti samo po iznosu uplaćene rate.
Jel je netko možda upoznat s time, i ne isplati li se onda kredit više od leasinga ( bar što se PDV-a tiče ) ?
__________________
You can spand the whole life worrying, grumbling, brooding over thinga and being miserable, or the same energy could be used to uplift you to unimaginable heights.
Jedina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 15:26   #99
Što se tiče Pdv-a prilikom kupnje robe na kredit moguće je u potpunosti odbiti pretporez po ulaznom računu dok kod leasinga to nije tako.
Kod financijskog vrijednost robe ulazi u dug. imovinu i izdatke (troškove) imaš po osnovi amortizacije. Rata leasinga nije trošak, dok dio koji se odnosi na kamatu je. Pdv se može odbijati mjesečno.

Kod operativnog leasinga na osnovu rate se knjiže i troškovi rate leasinga i troškovi kamata kao porezno priznati izdatak (trošak), PDV se odbija kako je na računu za lasing naznačeno.

Kod kredita (on je najsličniji financijskom leasingu, odnosno financijski leasing njemu) sredstvo ulazi u popis dug.imovine plaćeno je odjednom i to na način da kupac upućuje (asignira) banku da u njegovo ime i u njegov račun plati dobavljaču osnovno sredstvo i za to kod obrtnika (budući da je načelo novčanog toka zadovoljeno) postoji mogućnost odbitka pretporeza u cjelosti.
YelowHammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 19:03   #100
Knjiga primitaka i izdataka....

Dali moze tko ojasniti kako se vodi knjiga primitaka i izdataka, koliko se uzima porez ako su npr primici u gotovini 36 520 kn, na ziro račun 46 785,00 kn,koliko je pdv u primicima i onda ukupni primici?

Tako i izdaci U gotovini 23 275,85kn ziroraćun 38625,86 kn i izdaci iz člana 22 1652,77 kn Koliki je pdv u izdacima i ukupno porezni dopušteni izdaci? Kako se to računa. Hvala
Gocbar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:31.