Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2017., 19:06   #1941
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Nije islo do tebe komentar, ispricavam se, nego sam aludirala na brojne pojedince koji se doslovno rugaju nekom narodu zbog loseg znanja nekog stranog jezika.
Meni nimalo ne smeta sto slabo znaju engleski. Dapace. Stariji Mađari dobro znaju njemacki.
Svaka cast Madjarima (stogod mislili onjima) sto su opstali homogeni i sacuvali svoj jezik u takovm okruzenju gdje nijedna susjedna zemlja nema jezik srodan njihovom.
Ma sve je u redu, došlo je do nesporazuma.
Jezik im je inače čudo, vrlo analitičan sa bogatim vokabularom.

Mađari su svakako narod vrijedan poštovanja, bez obzira na neke razmirice iz prošlosti, bilo bi mi jako drago da je hrvatska u nekim stvarima (ne svima) sličnija mađarskoj nego ostalim susjedima, ali eto, stvarnost je nešto drugo.
Mala Rijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 21:34   #1942
Ja sam htjela studirati i mađarski (htjela sam svasta studirati, zavrsila sam ja nesto ), ali tad nije bilo tog studija.
Da, zanimljiv im je jezik.
Slazem se, koliko god oni nama bili negativci u povijesti i koliko god mi se ne svidjale neke stvari kod njih, stvarno im skidam kapu na opstojnosti i samosvjesnosti.
Da, kamo srece da smo vise pokupili odredjene njihove karakteristike.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 16:48   #1943
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
Eeee, al' ZET-ovci ne voze kabriolet vozila.
Nisi čuo za ovu "himnu" za turiste?!?
Malo sam pretjerao s duplo boljim plaćama, jer koliko vidim one su oko 8000 kn za ZET (uz beneficirani radni staž i milijun dana godišnjeg i plaćenog bolovanja), pa eto čisto da spomenem. Ali svejedno je dosta velika razlika.

Quote:
Lizzie M kaže: Pogledaj post
ovo je apsolutno netočno. BKK, gradski prijevoz u Budimpešti, potpuno je dvojezičan, na svim automatima je dvojezičan tekst, čak i na privremenim obavijestima (npr. da će preko vikenda dio linije metroa biti zamijenjen autobusom) sve je na mađarskom i na engleskom. (i još k tome lijepo dizajnirano s jedinstvenim vizualom, makar se radilo o isprintanim A4 papirima).

da nam je kod ZET-a to dočekati, ne samo tu razinu uređenosti i usluge, nego i sustavne dvojezičnosti.
Quote:
Mala Rijeka kaže: Pogledaj post
Ja sam u Pešti a ti ?



Ovo je potpuno istinito. Ali nije loše, u javnom sektoru su poslovi relativno sigurni i komforni, pa i ne zaslužuju više od puno kompetitivnijeg privatnog sektora. Mislim da tako treba biti u svakoj normalnoj zemlji.



Ja mislim da zapravo većina slabo zna engleski, i to je razlog da im teže pada prebaciti se na strani jezik. Hrvati mnogo bolje govore strane jezike od Mađara, kod njih čak i dosta mladih slabo vlada engleskim dok ga u hrvatskoj gotovo svatko zna. Smatram da se radi o nekoj vrsti jezičnog nacionalizma koji podupire i sama država, jer nema filmova sa titlovima (izuzev kina koji nude filmove na stranim jezicima), sve se sinkronizira, nema znakova na eng u Budimpešti iako ima hrpa turista (ima nešto dvojezičnih natpisa oko Balatona, ali na njemačkom doduše) itd.

Kako da kažem, mi smo dosta uslužniji narod prema strancima i lakše im se prilagođavamo, dok Mađari više drže do sebe i dosta su orijentirani samo na svoju zemlju. Ali također su i mnogo ljubazniji (nažalost), barem što se mojih iskustava tiče.
Ferencvaros sam donedavno bio i nadam se da ću opet biti

Iskreno ne slažem se baš oko jezika jer su me iznenadili po tom pitanju. Puno se bolje govori engleski u Budimpešti nek bilo di u Francuskoj i Italiji, a bile su priče da su Mađari najgori u Europi po tom pitanju (možda i jesu ali Budimpešta nije ni u donjoj trećini najgorih velikih europskih gradova po tom pitanju.
Ali da naši obrazovani ljudi bolej pričaju engleski-to sigurno. Pričao sam na dosta intervjua u Zagrebu na engleskom i uz to imam brata i frenda sa naglaskom koji je stvarno nerealno blizak američkom naglasku, a tog u Mađarskoj definitivno nema. Al opet, mađarski naglasak engleskog ne zvuči uopće tako strašno. DALEKO se bolje razumije normalnog Mađara od normalnog Španjolca, Francuza, Talijana, a da ne govorim o Azijcima...i naglasak im je ljepši od Estonaca di je čak i malo smiješan (iako u Estoniji isto skoro svi znaju engleski, čak i velik dio starijeg stanovništva).
Za ljubaznost se slažem....upoznah

To da imaju apsolutno sve sinkronizirano sam odavno shvatio. Ali oko javnog prijevoza ste oboje u pravu i krivu. Moderni tramvaji i moderni metroi ( 2 i 4) imaju sve na engleskom. U podzemnoj te na engleskom čak obavijeste da će ti pri izlasku gledat opet kartu. Kao što rekoh, 2 i 4 imaju komplet sve na engleskom uz mađarski.
Sad će se trojka isto renovirati i tamo bude isto sve na engleskom za koju godinu. Jedinica je ionako više neka atrakcija kao drugi najstariji metro na svijetu i ne sjećam se ni da imaju neki jezik u njoj.
U modernim tramvajima ima engleskog, u starijim (koji su dosta rjeđi, manje-više svi su novi tramvaji) nema.
Bolji i moderniji je javni prijevoz. I dosta jeftinija je mjesečna. Ne sviđa mi se koliko Mađari seru po javnom prijevozu u Budimpešti jer to je baš ta negativa koja mi se kod nekih ne sviđa. U Zagrebu živim u predgrađu grada i na brdo lokacija mi je isto ići pješke kao javnim prijevozom, a Mađari se žale na metro broj 3 jer je eto....bučan. Dao bog nama takve bučne metroe.

Inače Mala Rijeka, ovaj opis Budimpešte ne mogu potvrdit da je 100% točan, ali apsolutno vjerujem da je:

Quote:
Gle, ja živim i radim tamo i ne govorim tečno mađarski i super mi je. Ali to ne znači sa su ti ljudi integrirani u mađarsko društvo. Budimpešta nije preslika stvarnosti Mađarske, svaki Mađar će ti potvrditi to. To je jedan ultra-liberalni izrazito multikulturalan grad gdje živi poveća količina stranaca zatvorena u svoje krugove i kontaktiraju isključivo sa Mađarima srednje klase koji rade u branšama okrenutim inozemstvu. Tzv. društvo u društvu.
I još uz to dodaj da su plaće drastično veće (vjerojatno) nek u ostatku zemlje baš zbog branša i njihovih sjedišta i to je to.
Zato mi je sva impresija o Budimpešti bila dosta šokantna u početku i sasvim suprotno od očekivanja.
Nisam očekivao toliki broj stranaca, nisam očekivao toliki broj velikih firmi, nisam očekivao ljubaznost, nisam očekivao ni toliku negativu di potpuno ljubazni ljudi seru po apsolutno svemu (čast iznimkama), nisam ni očekivao da je grad toliko liberalan jer sam u Budimpešti vidio dosta veći broj gay populacije u 6 mjeseci nek u 7 godina Zagreba....uglavnom za mene pozitivan šok osim ovog da Mađari su bolji od nas u zanovijetanju.
S time da naše zanovijetanje najčešće ima puno više podloge od njihovog.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 10:27   #1944
Mađari neće podržati zahtjev Hrvatske za članstvom u OECD-u zbog INE i Hernadija. Zanima me kako to komentirate, vi koji favorizirate Orbana i njegove poteze.
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 10:46   #1945
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
Mađari neće podržati zahtjev Hrvatske za članstvom u OECD-u zbog INE i Hernadija. Zanima me kako to komentirate, vi koji favorizirate Orbana i njegove poteze.
A jebi ga, bori se za svoje interese, pa moramo i mi za svoje. Mi ne smijemo popustiti s naše strane- Hernadi je tražen čovjek.
Kojiro Izawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 11:21   #1946
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
Mađari neće podržati zahtjev Hrvatske za članstvom u OECD-u zbog INE i Hernadija. Zanima me kako to komentirate, vi koji favorizirate Orbana i njegove poteze.
Kao sto je kolega rekao, ljudi se bore za svoje interese. I mi da smo na njihovom mjestu trebali bismo postupiti potpuno isto. Odnosno, vjerojatno ne bismo, jer mi smo ipak narod sa visestoljetnom tradicijom konjušara, beskčmenjaka, poltrona, dupelizaca i ulizica. Ali Madjari imaju kičmu i zato ne daju na svoje i cuvaju svoje interese. To je uostalom potpuno normalno. Tako se ponasa svaka suverena drzava - cuvajuci svoje interese.
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 13:03   #1947
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
Mađari neće podržati zahtjev Hrvatske za članstvom u OECD-u zbog INE i Hernadija. Zanima me kako to komentirate, vi koji favorizirate Orbana i njegove poteze.
Moj komentar je da bi nam taj čovjek trebao biti primjer kako se štite interesi države!
marrai is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 14:40   #1948
Zar taj lik nije mutio i zato je tražen ?!
Nekako mi se čini da mađari ovime idu u balkanski model rješavanja situacija.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 16:34   #1949
Quote:
marrai kaže: Pogledaj post
Moj komentar je da bi nam taj čovjek trebao biti primjer kako se štite interesi države!
Dodat ću opasku:

Takvog smo premijera imali. Ali za razliku od njega, sumnjam da Orbana oporba proziva da štiti zločince i da ima takvo sudstvo koje će bespogovorno i bez ikakvih provjera izručiti svog državljanina.
Xenoborg is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 16:41   #1950
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
Mađari neće podržati zahtjev Hrvatske za članstvom u OECD-u zbog INE i Hernadija. Zanima me kako to komentirate, vi koji favorizirate Orbana i njegove poteze.
čovjek radi svoj posao.
sigurno ne prima depeše iz brisela ili buzina.
orban ne ulazi u bijelu kuću na vrata za poslugu
milko84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 18:32   #1951
Quote:
Xenoborg kaže: Pogledaj post
Dodat ću opasku:

Takvog smo premijera imali. Ali za razliku od njega, sumnjam da Orbana oporba proziva da štiti zločince i da ima takvo sudstvo koje će bespogovorno i bez ikakvih provjera izručiti svog državljanina.
Ma Orbanova oporba mozda i bi, to su ionako sorosevci , zna se koliko je njima stalo do suverenosti madjarske drzave.
Ali nasa nacionalno orijentirana i domoljubna oporba bi napravila sve i izdala sve samo ako bi time mogla ikako naskoditi SDP-u i/ili doci na vlast.
Vidjelo se i tijekom migrantske krize 2015. kad je Milanovic pokusavao djelovati kako god je umio u svrhu zastite hrvatskih interesa a domoljubi su kmecali da nas napadaju svi od Srba, Mađara, Austrijanaca preko Slovenaca do Europske komisije, da nas je zavadio za susjedima! U situaciji di su svi gazili obzire i gledali samo interes vlastite drzave.
Miss_Fine is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 19:57   #1952
Branite lopova i čovjeka koji je prevarom upropastio stratešku hrvatsku kompaniju jer pljačka je štićenje državnih interesa mađarske :klap: :klap: Sram vas može biti
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 19:59   #1953
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Kao sto je kolega rekao, ljudi se bore za svoje interese. I mi da smo na njihovom mjestu trebali bismo postupiti potpuno isto. Odnosno, vjerojatno ne bismo, jer mi smo ipak narod sa visestoljetnom tradicijom konjušara, beskčmenjaka, poltrona, dupelizaca i ulizica. Ali Madjari imaju kičmu i zato ne daju na svoje i cuvaju svoje interese. To je uostalom potpuno normalno. Tako se ponasa svaka suverena drzava - cuvajuci svoje interese.
Jel misliš da mi trebamo opljačkat nekog pa tako braniti svoje interese?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 20:21   #1954
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Jel misliš da mi trebamo opljačkat nekog pa tako braniti svoje interese?
Kako mislis opljackati? Pa upravo je arbitrazni sud UN-a u Zenevi presudio da nikakvih koruptivnih radnji nije bilo u slucaju prodaje INA-inih dionica MOL-u te je nakon toga i Svicarski Savezni sud presudio da hrvatska zalba nije utemeljena. Hrvatska je tuzila MOL radi navodne pljacke, i taj slucaj je izgubila. Dakle ne znam o kakvoj pljacki pricas, ja bih volio da smo mi u ovom slucaju u pravu, medjutim kao sto vidis, visoki sud UN-a donio je presudu da nikakve pljacke nije bilo. Prema tome, madjarska strana ima uporiste u ovoj presudi i potpuno je razumljivo njihovo stajaliste oko ovog pitanja. Kao sto je vec receno, Madjarska je primjer kako se stite nacionalni interesi svoje drzave. Mi bismo od njih puno mogli nauciti.

Zamislimo na trenutak radi rasprave obrnuto situaciju - da je madjarska strana INA-u tuzila radi navodne pljacke, i da je tu tuzbu izgubila, kako bismo se mi postavili u takvoj situaciji? Ja se nadam da bismo se postavili potpuno isto kao sto se postavlja Madjarska u ovom konkretnom slucaju.
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 20:33   #1955
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Kao sto je kolega rekao, ljudi se bore za svoje interese. I mi da smo na njihovom mjestu trebali bismo postupiti potpuno isto. Odnosno, vjerojatno ne bismo, jer mi smo ipak narod sa visestoljetnom tradicijom konjušara, beskčmenjaka, poltrona, dupelizaca i ulizica. Ali Madjari imaju kičmu i zato ne daju na svoje i cuvaju svoje interese. To je uostalom potpuno normalno. Tako se ponasa svaka suverena drzava - cuvajuci svoje interese.
Pa kad smo vec na temi o Madjarskoj, primjer za ovo boldano...sjecate li se kako su Milanovic, Cacic i Linic namjeravali uvesti reda u odnose INA-MOL i stisnut Madjare, poceli planirat konkretne poteze, kao i imenovanje Cacica i Linica u Nadzorni odbor, nastao je cak i sukob sa Europskom komisijom radi toga. Milanovic je nediplomatski rekao kako stoji stvar s njihovim pravosudjem:
Quote:
»Sjetite se drugog postupka protiv jednog mađarskog poduzetnika. Hrvatsko državno odvjetništvo htjelo je podići optužnicu, a ja ne ulazim u detalje te optužnice, a mađarska strana je rekla da je to stvar nacionalne sigurnosti. Državno odvjetništvo je htjelo dokazati teško kazneno djelo, ali odnos mađarske strane je bio, ne zanimate nas, bez daljnjeg komentara«, dodao je Milanović. Mađarsko državno odvjetništvo odbilo je prošle godne na zahtjev DORH-a ispitati Zsolta Hernadija, predsjednika uprave MOL-a, zbog navodnog mita od 10 milijuna eura jer bi to, odgovorili su, ugrozilo sigurnost Mađarske.
Quote:
„Sami vidite što je Mađarska u MOL-u i što je MOL u Ini“, kazao je Linić dodavši kako to nije demokratsko ponašanje jer se 'ne priznaju hrvatski sudovi, a prijeti se onima koji svjedoče'.
To znači da samo ministri mogu parirati tako neodgovornim članovima MOL-a u Ini. Zato smo tako čvrsti u stajalištu da ministri moraju ući u NO Ine, a što će biti vidjet ćemo, rekao je Linić.
I sta su napravili Madjari, stiteci sebe- pretvorili Cacicu uvjetnu zatvorsku kaznu drugostupanjskom presudom u bezuvjetnu, poslali ga na hladjenje u zatvor i slijedom toga prisilili da izadje iz Vlade i odstupi sa svih funkcija.
A sta su napravili Hrvati: umjesto da budu ogorceni jer su nam Madjari tako ocito uvalili kajlu, i odstranili onog politicara koji je imao volje, energije i sposobnosti suprostavit se MOL-u i napravit nesto protiv stalnog ostecivanja Ine i Hrvatske, te pomrsili nase drzavne interese, medju tupastim Hrvatima nastala je uopca euforija jer je bahati Cacic napokon zavrsio u zatvoru!
Miss_Fine is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 20:51   #1956
Quote:
Miss_Fine kaže: Pogledaj post
I sta su napravili Madjari, stiteci sebe- pretvorili Cacicu uvjetnu zatvorsku kaznu drugostupanjskom presudom u bezuvjetnu, poslali ga na hladjenje u zatvor i slijedom toga prisilili da izadje iz Vlade i odstupi sa svih funkcija.
A sta su napravili Hrvati: umjesto da budu ogorceni jer su nam Madjari tako ocito uvalili kajlu, i odstranili onog politicara koji je imao volje, energije i sposobnosti suprostavit se MOL-u i napravit nesto protiv stalnog ostecivanja Ine i Hrvatske, te pomrsili nase drzavne interese, medju tupastim Hrvatima nastala je uopca euforija jer je bahati Cacic napokon zavrsio u zatvoru!
Na stranu sad slucaj s INA-om i MOL-om, ali Cacic je tada itekako zasluzio zavrsiti u zatvoru. Netko je poginuo na cesti zahvaljujuci Cacicu, i najmanje sto je zasluzio jest zavrsiti u zatvoru, makar onom poluotvorenom u Puli u kojem je igrao golf krateci vrijeme do izlaska na slobodu. Stoga ne razumijem kako mislis da je "nastala euforija" time sto je ubojica (iz nehaja, ali ipak ubojica) zavrsio u zatvoru. Pa zar nije to nekako normalno za ocekivati...
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 21:39   #1957
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Kako mislis opljackati? Pa upravo je arbitrazni sud UN-a u Zenevi presudio da nikakvih koruptivnih radnji nije bilo u slucaju prodaje INA-inih dionica MOL-u te je nakon toga i Svicarski Savezni sud presudio da hrvatska zalba nije utemeljena. Hrvatska je tuzila MOL radi navodne pljacke, i taj slucaj je izgubila. Dakle ne znam o kakvoj pljacki pricas, ja bih volio da smo mi u ovom slucaju u pravu, medjutim kao sto vidis, visoki sud UN-a donio je presudu da nikakve pljacke nije bilo. Prema tome, madjarska strana ima uporiste u ovoj presudi i potpuno je razumljivo njihovo stajaliste oko ovog pitanja. Kao sto je vec receno, Madjarska je primjer kako se stite nacionalni interesi svoje drzave. Mi bismo od njih puno mogli nauciti.
Hrvatska nije tužila mol, nego je mol tužio hrvatsku zbog naših neispunjavanja obaveza iz ugovora.
Mi tražimo hernadija jer je sanader osuđen za nezakonitu prodaju ine što nema veze s arbitražom.

Dakle mađarska traži od hrvatske da prestanemo goniti lopova koji nas je sjebao i tebi se to sviđa
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 22:25   #1958
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Na stranu sad slucaj s INA-om i MOL-om, ali Cacic je tada itekako zasluzio zavrsiti u zatvoru. Netko je poginuo na cesti zahvaljujuci Cacicu, i najmanje sto je zasluzio jest zavrsiti u zatvoru, makar onom poluotvorenom u Puli u kojem je igrao golf krateci vrijeme do izlaska na slobodu. Stoga ne razumijem kako mislis da je "nastala euforija" time sto je ubojica (iz nehaja, ali ipak ubojica) zavrsio u zatvoru. Pa zar nije to nekako normalno za ocekivati...
Nije najmanje sto je zasluzio, jer nije uobicajena sudska praksa u Madjarskoj za ono sto su mu dokazali a to je voznja neprilagodjena uvjetima na cesti, ako je vjerovati Prodanovicu:
Quote:
Kazna je godina i 10 mjeseci bezuvjetno, no postoji mogućnost da nakon odsluženih 11 mjeseci ode na uvjetnu kaznu, no po onome što je javio mađarski odvjetnik trenutno nema izvanredni lijek koji bi odgodio odsluženje kazne - kazao je Čačićev hrvatski odvjetnik Čedo Prodanović. Dodao je kako je ovo potpuno neočekivano i jako su iznenađeni.
Kada smo se raspitivali o kaznenoj praksi u Mađarskoj, uvjeravali su nas da će presuda ostati ista. Potezi su nam sada dosta ograničeni - rekao je Prodanović
A nije ni u Hrvatskoj ako je vjerovati ovom sucu:
Quote:
Kad je u pitanju izazivanje prometne nesreće sa smrtnom posljedicom, postoje dva oblika tog kaznenog dijela: je li netko s umišljajem skrivio nesreću, a umišljaj znači bezobzirna vožnja, drastično prekoračenje brzine ili vožnja u pijanom stanju za što je predviđena kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora.
Prema našem zakonu ako netko bezobzirno vozi ili je vozio pijan, sud tu gotovo nema prostora izreći uvjetnu kaznu.
Nepažnja ili nehaj zbog koje netko skrivi prometnu nesreću blaži je oblik kaznenog dijela i što se tiče zagrebačke sudske prakse ako postoje olakotne okolnosti, ako je neosuđivan, ako je i žrtva pridonijela nastanku nesreće, to može završiti uvjetnom kaznom, objasnio je za Večernji list sudac Marijan Bertalanič.
Sutkinja je u drugostupanjskom postupku neke utvrdjene ali ocito upitne okolnosti zgodno preokrenula:
Prvostupanjska presuda:
Quote:
Čačić je podsjetio da je sutkinja u obrazloženju presude izričito naglasila da je vozio u okvirima dozvoljene brzine te da su uvjeti na cesti i vidljivost bili loši. »Isto tako, ni na koji način nije dokazano da su svjetla na vozilu unesrećenih bila upaljena, dok je s potpunom sigurnošću utvrđeno da nitko od poginulih nije bio vezan sigurnosnim pojasom, a da su bili ne bi bilo smrtnih posljedica«,
Quote:
Odvjetnik obitelji Liptak rekao je kako su zadovoljni presudom jer je drugostupanjska odluka uzela u obzir da su svjetla na Škodi bila upaljena, zatim da nije bilo magle, da je Čačić vozio 130 km/h, ali nije mogao utvrditi sa sigurnošću jesu li žrtve bile vezane pojasom.
I da, nase javno mnijenje, sto se odnosi na napise po portalima, forumima itd. je bilo bas neobicno sretno sto je Cacic poslan u zatvor, usprkos tome sto je to ocito bila kontroverzna presuda koja se jasno kosi sa nasim politickim interesima.

Zadnje uređivanje Miss_Fine : 09.09.2017. at 22:49.
Miss_Fine is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 00:21   #1959
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Kako mislis opljackati? Pa upravo je arbitrazni sud UN-a u Zenevi presudio da nikakvih koruptivnih radnji nije bilo u slucaju prodaje INA-inih dionica MOL-u te je nakon toga i Svicarski Savezni sud presudio da hrvatska zalba nije utemeljena. Hrvatska je tuzila MOL radi navodne pljacke, i taj slucaj je izgubila. Dakle ne znam o kakvoj pljacki pricas, ja bih volio da smo mi u ovom slucaju u pravu, medjutim kao sto vidis, visoki sud UN-a donio je presudu da nikakve pljacke nije bilo. Prema tome, madjarska strana ima uporiste u ovoj presudi i potpuno je razumljivo njihovo stajaliste oko ovog pitanja.
I još jedna opaska: naravno da je arbitražni sud presudio tako jer je i sama presuda Sanaderu u RH očekivano poništena. Ne možemo očekivati da neki strani sud donese presudu povoljnu za nas kad je ni naš sud nije donio. Još. A vjerojatno ni neće.
Xenoborg is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 00:40   #1960
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Hrvatska nije tužila mol, nego je mol tužio hrvatsku zbog naših neispunjavanja obaveza iz ugovora.
Mi tražimo hernadija jer je sanader osuđen za nezakonitu prodaju ine što nema veze s arbitražom.

Dakle mađarska traži od hrvatske da prestanemo goniti lopova koji nas je sjebao i tebi se to sviđa
Imas pravo, MOL je tuzio Hrvatsku, medjutim i dalje stoji da je Hrvatska taj proces izgubila, odnosno sud nije uvazio nase argumente da je prodaja bila nezakonita.

Sanader nije osudjen za nezakonitu prodaju INE, ne postoji niti jedna presuda protiv Sanadera u tom slucaju. Niti pravomocna niti nepravomocna. Kao sto ne postoji niti presuda protiv Hernadyja. Ova dvojica su pravno nevina, prema tome sasvim je logicno da Madjarska staje u obranu svojega covjeka, koji je jos k tome i pravno nevin.

Zadnje uređivanje John_Wayne : 10.09.2017. at 01:20.
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:37.