Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2023., 11:06   #1
28 godina

Hrvatska danas slavi Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 28. obljetnicu vojno-redarstvene operacije Oluje. Glavna proslava je u Kninu.

Središnje obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti ove će se godine, umjesto na stadionu NK Dinara, održati pod šatorom na glavnom gradskom trgu u Kninu, zbog najave lošeg vremena.

Obilježavanju će nazočiti državni vrh, a okupljenim građanima i braniteljima obratit će se predsjednik Republike Zoran Milanović, predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković i predsjednik Vlade Andrej Plenković. U ime hrvatskih branitelja, kao prvi govornik, govorit će djelatni časnik HV-a, dragovoljac i pripadnik Tigrova.

Najviši državni dužnosnici i predstavnici županija i gradova položit će vijence kod spomenika hrvatske pobjede Oluja 95. Isto će učiniti predstavnici obitelji nestalih i poginulih hrvatskih branitelja, hrvatskih ratnih vojnih invalida, zatim ratni zapovjednici i predstavnici udruga iz Domovinskog rata. Nakon središnje svečanosti služit će se misa u crkvi Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta.

Taktičko-tehnički zbor naoružanja i opreme moći će se razgledati na parkiralištu kod Autobusnog kolodvora od 11 do 16 sati, poslijepodne je doček maratonaca i biciklista te defile motorista, a organizirana je i podjela vojničkoga graha za sve koji budu na proslavi u Kninu.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2023., 11:09   #2
Tekst Bračanina Ivice Roića koji će zauvijek pamtiti rečenicu: 'Naši su ušli u Knin!'

Otega dana vratija san se kašnje s posla. Vas nikakav, umoran, slomiven, žmariven, ma propijo san bija za ništa. Ona je išla lavurat, a dicu je ostavila u matere. Super! Poslin ću i’ pokupit, samo da se bokun rikuperan, da dojden sebi. Ne spominjen se koliko je moglo bit gradi temperamenta u ariju, ma se spominjen da je bila zaduha o’ teplice. Ote dane disali smo na škrge. Sam san doma. Ka Pale sam na svitu. Na prišu san obidva, rastvorija sva vrata po kući, parića propuv, a u našu komoru san buta grilje u oficiju, izvrnija se u koćetu i učinija mali pižolot. Ne znan je san uspija spuštit glavu na kušin i jur san potonija. Odnilo me. A di će vengo jušto na Poljud. Judi moji ča su lipi oti snovi. Čoviče! Jo ča igramo... Ne more nan niko ništa. Ajme lipote. Sve dobivamo. Šetamo kroz Ligu prvaka, a ovi doma nan nisu ni do kolina. Jo gušta. Sve pet osin Renoa četr'. Samo da se ne kala punica sa gornjega poda jerbo ćemo sve poćet gubit ma da vodimo i sa pet nula. Zvoni telefon, a ko će dat onda mobitel. Evo je, punica. Uf! Nije. Nata je. Šta oće reć? Malo prin smo izlizli iz kancelarije. Gospe moja da jon se nije ča dogodilo?

- Ive! Ne objavljuje se još ništa, ali nek znaš NAŠI SU UŠLI U KNIN. Čudin jon se oli me ovo brumaje i to u ovu uru!

- Nato, to nisu stvari za zajeb...

Glasno me prikida:

- MAJKE MI MILE ... Je' znaš di mi mater radi (glavna sestra na Firule). Zvala me je malo prin. Helikopteriman pribacijedu ranjene. Je' moš virovat? NAŠI SU U KNINU.

Evo san i sad vas protrnija. Vas san se naježurija. A ona nastavja tiradu.

- Srbi od jutra bižidu jema bit put Banja Luke.

Poklopin slušalicu za vidit jesan ovo sanja ili me ko potiže za repicu i zovnen sada ja nju. I naturalmente lažen.

- Alo! Ma ništo nas je prikinilo… Molin te, ponovi!

- NAŠI SU U KNINU.

Kriknija san od sriće. Upalija san televizor i svi vrtidu domojubne spotove. Užgen radio, priskačen postaje i svi sviridu naše pisme…Thompson piva …'za slobodu borimo se mi'… pritisnen botun …'svoju ljubav pokloniti njoj, mojoj lijepoj zemlji Hrvatskoj'… botun …'ko na tvrdoj stini svoju povist piše'… botun … 'Bože, čuvaaj Hrvatsku'.. , a sa televizora vrti se spot …'Moja doo-moo-vi-naa…' Ajme majko, jema bit da je istina. Ćapan telefon. Oči mi pune suza.

- Nato! Ma je li istina?

- Je, je. Mater me zvala. O' jutros su gori samo još ne objavijedu.

Izletija san na teracu ka muha brez glave i sta neartikulirano vikat, urlikat, derat se. Buta san velu bandiru na ulaz u dvor. Pripadnuta punica izajde na balkon, nagne se priko pašamana i pristrašeno pita:

- Ča je bilo? Ča se dogodilo?

- Naši su u Kninu none. U KNINUUU!

- Koji naši?

- Naši, ovi iz esdepeja. Da koji naši?! Isuse dragi, za koga si ti kvasinu pija? Naši none, a koji moredu bit naši? Naši. Ulizli su u Knin.

- Ma jee…

- A zašto o' jutros tučedu borbene pisme na svin kanalima po radiju i televiziji?

Voltala se i sa vrata balkona govori mužu u poltroni.

- A evo govori da su naši ulizli u Knin.

Pensa bit će mandrilo, vraga ne izija, jopet čagod izventa. Da nije koja nova njegova berekinada? Ali ovo nisu stvari za činit makakade. Ni on ne viruje. Skočija je iz poltrone. Proguca je knedlu i sa' čujen njega.

- Ma jee.

Vičen odizdal sa asvalta:

- Jesu nono, jesu.

Potvrđijen mu. I spuštan se niz kalu, šoto kuće, do Raške pa priko zidića kafića gren mu reć. Grop me u garlu i počnen plakat. Pripa se. Mislija je da mi se ča dogodilo, a ondak san uspija izjustit:

- Naši su u Kninu.

On me gleda i pensa oli san poludija, a ja se popnen na njegov zidić, raširin ruke u vis i vičen:

- NAŠI SUU U KNINUUU!!!!!!!!!!

- Ma je?

Sa' on meni i viruje i ne viruje. Zna da san fločun i da mi ni svaka za virovat ali jopet ovo nije za zaj... Smijuji se, a oči mu se zacaklidu. Inšoma i njemu ponovin.

- A zašto cili dan brez pristanka tućedu borbene pisme na radiju?

Tako je to onda bilo. Reklo bi se: Tempi passati. Nikako svake godine u ovo vrime počne i danima me se vrti oti film po možjanima. Pun emocijuna, slave, dišpeta i jubavi. I neka je pasalo pusto godišč ma mi ponos neda zaudobit vrime kad je gorilo i nebo i zem'ja.

I kako ono, je'na o' najlipji domovinski pisama kaže? Ponosno i sad leprša taj barjak od zlata … simbol nas Hrvata…

Jušto u mome dvoru, i ove godine, omar iznad ulazni' vrata.

Svitu dragi! Sritan Van ovi naš, naš najveći praznik! Dan branitelja, pobjede i domovinske zafalnosti!
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2023., 13:20   #3
Ne znam nikoga tko ne bude potresen i nabijen emocijama 5.8. Čak i "urbana" ekipa sluša domoljubne, padne suza. Sretan Dan pobjede, Dan domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja!!
LazyCrazy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2023., 08:36   #4
Ja danas slavim Dan pobjede jer je na današnji dan oslobođen moj grad Petrinja.Tog dana 1995. nisam bila ushičena već zadovoljna i zabrinuta.Brinula sam štaje sa mojima sinom,mužem,bratom i njegovim sinom.Dva tjedna nisam ništa znala o njima a onda su se vratili živi i zdravi.Svim autohtonim Petrinjcima čestitam Dan pobjede a svima 200 tisuća branitelja čestitam njihov dan.Ostalim 300 i plus tisuća nazovi branitelja...ništa.
toska 48 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2023., 20:15   #5
Hvala Cuka kaj si stavio ovaj tekst gore ! Vraća me to u mladost i na moje prvo gledanje Malog i Velog mista ! Jednako mi je simpatičan kao i moj kajkavski. Kaj se tiče Dana Pobjede, vrlo loš odaziv i to je zabrinjavajuće....
Čast i slava svim braniteljima !
buc2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:40.