Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2011., 12:15   #1
Protočni bojler Končar ispod sudopera

Ljudi moji, ja ovo više ne mogu trpiti i poludit ću.

Jedni kažu jedno, drugi drugo itd itd.

http://www.konikom.hr/p2755/bojler-k...duct_info.html

Evo hoću ovaj bojler, zato jer imam perilicu i topla voda mi treba rijetko, glupo mi imati 5 lit bojler koji bude grijao vodu bezveze i vukao struju.

Također želim da bude ispod sudopera zbog toga što nemam nigdje drugdje mjesta.

KAKVA MENI MJEŠALICA TREBA, SA 2 ILI 3 IZVODA?
Svi kažu sa dva, u uputsvima tog bojlera piše sa tri, prodavač koji mi prodao ovu sa 2 izvoda kaže da je to ta, da mi sa tri izvoda ne treba! To isto kaže i vodoinstalater.

Vodu imam iz bunara, standardna pumpa koja nije u bunaru nego vuče vodu, i hidrofor 130litara, pritisak znate i sami da je u takvim sistemima od 1-3 bara...

U sudoperu mi izvodi za vodu ovako izgledaju:

Imam izlazno koljeno dosta nisko preko kojeg dolazi voda u bojler, imam ulazno koljeno dosta nisko u koje priključujem izlaz tople vode iz bojlera, to isto uzlazno koljeno ide sa cijevi prema gore cca 30cm i tu je izlazno koljeno za toplu vodu gdje priključujem pipu.

Također imam još dva izlazna kojlena, jedan za hladnu vodu na pipi, drugo za perilicu.

Prvo i osnovno nije mi jasno zašto je to tak vodoinstalater napravio, zašto se izlaz tople vode iz bojlera ne može priključiti odmah na pipu, nego mora ići natrag u zid u cijevi, diže se gore nekih 30cm i tu ide van prema pipi.

Drugo, KOJA MI PIPA TREBA?
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 15:59   #2
Eto, imam nešto vremena pa ću se ubaciti u temu gdje baš i nisam stručan, osim ako se stručnom kvalifikacijom ne smatra slučaj kada sam na 10 lit bojler spojio običnu mješalicu. Rezultat? Nešto poplave i nabubrenih parketa. Prava sitnica.
No, obzirom da ti želiš protočni bojler onda vjerujem da ti je dovoljna obična mješalica, a te su ujedno i bitno jeftinije. One druge (visokotlačne ili niskotlačne, kako već), s tri rupe, služe tome da amortiziraju porast tlaka pri zagrijavanju vode. Budući da protočni bojler grije samo kada voda protiče (zgodne li koincidencije?), onda u njemu ne može doći do povišenja tlaka, pa mu te skupe mješalice i ne trebaju.
Ja Osobno is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 16:07   #3
a ja sam evo iz čitanja danas zaključio ovo:

na niskotlačne bojlere obavezno ide mješalica sa tri izvoda, dok na visokotlačne može sa dva izvoda.

Zašto?

Ako sam shvatio, ako bi niskotlačni bojler spojili na običnu mješalicu sa 2 izvoda, ako bi došao preveliki tlak tipa 2-6 bara, on to ne bi izdržao i puknuo bi, pa se onda spaja na mješalicu sa 3 izvoda jer mu onda pipa služi kao "predsklopka", tj, tek kad se pipa digne onda kroz pipu prođe stlačena voda u njega i tjera dalje vodu iz bojlera.

A ako imamo visokotolačni bojler (recimo 6 bara maksimalno), možemo staviti običnu mješalicu jer meni je max tlak oko 3,5 bara iz hidrofora, i to bojler može držati.

E sad, možda sam u krivu, iako ovaj končarov bojler piše da ima 6 bara max pritisak,a treba mješalica sa 3 izvoda, što mi nikako nije jasno.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 18:07   #4
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
Ljudi moji, ja ovo više ne mogu trpiti i poludit ću.

Jedni kažu jedno, drugi drugo itd itd.

http://www.konikom.hr/p2755/bojler-k...duct_info.html

Evo hoću ovaj bojler, zato jer imam perilicu i topla voda mi treba rijetko, glupo mi imati 5 lit bojler koji bude grijao vodu bezveze i vukao struju.

Također želim da bude ispod sudopera zbog toga što nemam nigdje drugdje mjesta.

KAKVA MENI MJEŠALICA TREBA, SA 2 ILI 3 IZVODA?
Svi kažu sa dva, u uputsvima tog bojlera piše sa tri, prodavač koji mi prodao ovu sa 2 izvoda kaže da je to ta, da mi sa tri izvoda ne treba! To isto kaže i vodoinstalater.

Vodu imam iz bunara, standardna pumpa koja nije u bunaru nego vuče vodu, i hidrofor 130litara, pritisak znate i sami da je u takvim sistemima od 1-3 bara...

U sudoperu mi izvodi za vodu ovako izgledaju:

Imam izlazno koljeno dosta nisko preko kojeg dolazi voda u bojler, imam ulazno koljeno dosta nisko u koje priključujem izlaz tople vode iz bojlera, to isto uzlazno koljeno ide sa cijevi prema gore cca 30cm i tu je izlazno koljeno za toplu vodu gdje priključujem pipu.

Također imam još dva izlazna kojlena, jedan za hladnu vodu na pipi, drugo za perilicu.

Prvo i osnovno nije mi jasno zašto je to tak vodoinstalater napravio, zašto se izlaz tople vode iz bojlera ne može priključiti odmah na pipu, nego mora ići natrag u zid u cijevi, diže se gore nekih 30cm i tu ide van prema pipi.

Drugo, KOJA MI PIPA TREBA?
Da ti sad sve ne pišem , proćitaj ovdje zašto ti treba mješalica sa tri cijevi.

http://www.koncar-ka.hr/Koncar_ka_gr...ogrijalice.htm

Jer rekao si da se montira Ispod, a to je to i točka.

Pazi upute su u pdf - formatu.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 09:14   #5
ne piše tamo ništa extra specijalno, ali evo kupio sam taj bojler ali onaj od 5kW.

I onda sam otišao svejedno zamjeniti pipu za onu od tri izvoda jer piše u uputstvima da ide ona, nadoplatio krvavih 200kn (pas mater), i evo sve radi ko beba.

Normalno, osim što su mi za pipu dali krivi raspored izvoda pa sam skoro bojler sjebao, ali evo sve radi, ja zadovoljan, voda nije extra vruča, nije neki veliki pritisak ali sasvim dovoljno za oprati žlicu od kave i koji tanjir.

Ja zadovoljan- i samo da znate taj končarov ima neku membranu koja pusti vodu ako dođe preveliki pritisak u bojler - sigurnost za pohvalu.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 11:07   #6
Smile

Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
ne piše tamo ništa extra specijalno, ali evo kupio sam taj bojler ali onaj od 5kW.

I onda sam otišao svejedno zamjeniti pipu za onu od tri izvoda jer piše u uputstvima da ide ona, nadoplatio krvavih 200kn (pas mater), i evo sve radi ko beba.

Normalno, osim što su mi za pipu dali krivi raspored izvoda pa sam skoro bojler sjebao, ali evo sve radi, ja zadovoljan, voda nije extra vruča, nije neki veliki pritisak ali sasvim dovoljno za oprati žlicu od kave i koji tanjir.

Ja zadovoljan- i samo da znate taj končarov ima neku membranu koja pusti vodu ako dođe preveliki pritisak u bojler - sigurnost za pohvalu.
Kod takovih pipa prije same montaže uvijek treba provjeriti kuda se spaja koja cijev!
Naravno da to ti kao amater ne možeš znati, zato ti ne vrijedu ljutnja. Važno je da sada sve radi kako treba
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 11:37   #7
Samo da napomene, nakon par dana bojler je već procurio, ali greška u proizvodnji, on na sebi ima neku membranu koja pušta ako dođe preveliki pritisak u bojler (iznad 6 bara),a pošto ja imam pritisak oko 4 bara max, a on tu curi, ne vidim razlog zbog kojeg bih ja bio kriv za to.

Sad reklamacija, čekanje itd itd....

S tim da je i slavina sa 3 izvoda kako sam naveo.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 12:00   #8
Imam jedno pitanje, kupio sam tu pipu sa tri izvoda, no unutra je bila kriva shema spajanja.

U biti, kad sam spojio prema toj shemi voda je stalno curila na pipu, hladna normalno, i ništa nije reagiralo na pipi.

Pa sam puhanjem pokušao odgonetnuti koja je koja, no nije mi išlo jer ne poznajem logiku takve pipe.

No sinula mi neka kombinacija, spojio sam sve, hlada voda je curila, topla isto, ali je voda jako curila na toj sigurnosnoj membrani.

Na kraju sam zamjenio nakon takvog spajanja samo dovod i hladnu, i sve je bilo u redu par dana, i onda je opet procurilo na način da kapa na toj membrani.
Danas će doći sa popravka.

E sad pitanje, kad sam na kraju zabilježio taj način spajanja, ispao je isti kao u ovom priručniku, stranica 4.

http://www.koncar-ka.hr/images/UPUTE..._0733_1733.pdf

Sad pitanje, jel takav redosljed isti na kraju na svim pipama ili?
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 13:08   #9
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje, kupio sam tu pipu sa tri izvoda, no unutra je bila kriva shema spajanja.

http://www.koncar-ka.hr/images/UPUTE..._0733_1733.pdf

Sad pitanje, jel takav redosljed isti na kraju na svim pipama ili?
Da !

Pogledaj ako možeš niskotlačnu mješalicu i bojler iznad nje.

Mješalica je namontirana na zidu - to je ona srednja cijev na mješalici sa tri cijevi ( kada pipu okreneš prema sebi , da izljev te mješalice bude okrenut prema tebi ).
Desna cijev se spaja na plavu oznaku na bojleru , odnosno na desnu stranu, a lijeva cijev se spaja na crvenu oznaku ili na lijevu stranu.

Isto tako su spojene cijevi na bojleru koji visi na zidu i na bojleru koji je ispod sudopera.

Na mješalici postoji samo jedna cijev kroz koju možeš puhati, a da je mješalica u položaju zatvoreno! Upravo se ta cijev - uvijek lijeva - spaja na toplu vodu!

Kada se u bojleru voda zagrije, sav višak vode koji se stvara zagrijavanjem, baš kroz tu cijev nesmetano istjeće van u sudoper. Da to nije tako napravljeno, dolazi do curenja bojlera ili čak do njegovog puknuča! jer se zagrijavanjem vode povečavav volumen iste i taj višak mora negdje izaći van - jer to je niskotlačni bojler!
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 00:23   #10
Pozdrav ljudi!

Imam točno ovaj bojler, i prestao mi je raditi nakon godinu dana. Kada se upali voda, upali se i lampica na njemu, dakle izgleda da radi prepoznavanje protoka, ali ne grije. Jel postoji kakva nada za popravak ili mi valja kupiti novoga?
__________________
Vlastoručni
shipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2014., 11:17   #11
Kupili smo Končar 0733 protočni bojler i gledam upute, nigdje ne piše kako spojiti tu stvar na struju :S Jel itko ima kakav savjet ili upute? U pdf-u kaj sam našo na netu nema ničeg...
dingoZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2014., 14:03   #12
Quote:
dingoZg kaže: Pogledaj post
Kupili smo Končar 0733 protočni bojler i gledam upute, nigdje ne piše kako spojiti tu stvar na struju :S Jel itko ima kakav savjet ili upute? U pdf-u kaj sam našo na netu nema ničeg...
Pise na 4. stranici pod "C" - elektricni prikljuca da treba biti spojen sa 3x1,5mm2.
A i pise da prikljucak mora obaviti strucna osoba ....
Ako imas imalo dara ali i na vlastitu odgovornost, otvori ga i spoji fazu, nulu i zemlju te zapjevaj talijansku narodnu
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2014., 14:33   #13
Quote:
dingoZg kaže: Pogledaj post
Kupili smo Končar 0733 protočni bojler i gledam upute, nigdje ne piše kako spojiti tu stvar na struju :S Jel itko ima kakav savjet ili upute? U pdf-u kaj sam našo na netu nema ničeg...
provjeri jel bojler 220 ili 380 zbog spajanja jer je končar proizvodio i bojlere protočne na 380v,ali je na tim 380voltnim bilo samo kratki spoj među dvije faze za 380v
1popravljam is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2014., 20:40   #14
Quote:
1popravljam kaže: Pogledaj post
provjeri jel bojler 220 ili 380 zbog spajanja jer je končar proizvodio i bojlere protočne na 380v,ali je na tim 380voltnim bilo samo kratki spoj među dvije faze za 380v
Bit će zanimljivo "pronaći" u kuhinji 2. fazu
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2014., 21:07   #15
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Bit će zanimljivo "pronaći" u kuhinji 2. fazu
to je jednofazni bojler.
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 09:52   #16
Skužili. Lako je spojit to, spajali smo svašta, tak da znamo kak ide (0, faza i uzemljenje). Al nigdje u uputama nije pisalo kak se otvori ta stvar pa smo jednostavno skinuli sve šrafe i uspjeli otvorit ga

Upute su im gore od ikeinih...
dingoZg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:36.