Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2011., 17:25   #1
Prosjaci i beskućnici

Upravo sam malo zujala po Fespuku i naišla na zanimljiv status u kojem je kolega napisao kako ga je žena na ulici, plačući, molila da joj kupi kruh i mlijeko.

Netko ga je upitao što je na kraju napravio - moram priznati da sam očekivala da će reći da ju je samo zaobišao, no odgovor me prilično ugodno iznenadio - osim kruha i mlijeka, kupio joj je i dva jogurta i malo povrća.

Svi smo navikli na žicanja po ulicama, i ako se netko od nas čak i sažali nad nekim - kolike su šanse da se naš novac ne iskoristi na cigarete i alkohol?
Postoji i ona taktika koju neki upotrebljavaju - kupiti hranu umjesto dati traženi novac. Neće se buniti onaj kojemu je stvarno potrebno.

Još jedan primjer -
sjedim s dečkom u šatoru na Jelačićevu trgu i u 20 minuta su nas tri, očito beskućnika, žicala za par kuna. Nisam se obazirala jer mi je dečko rekao 'Kada bismo tako svakome tko nas žica dali, što bi onda nama ostalo?'
Ne znam, stvarno mi je užasno teško tako ignorirati nekoga kada stvarno više ne mogu znati za što točno toj osobi novci trebaju.

Što vi radite u takvim situacijama, kakav je vaš stav?
__________________
was that sarcasm?
SugarPlum is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 17:32   #2
Jednom je neka žena došla na vrata prositi i moja mama joj je dala pola kruha i dobar komad slanine.Žena ju je pogledala kao da joj je dala crknute miševe i rekla 'Neću ja to'. Od tada nikome ne vjerujem da 'crkava od gladi'

Ciganima ne dajem nikad.
__________________
Pješčani sat: Daj si operi ta moderatorska usta sapunom. Kakvo je to ponašanje? || makyca: Radije sama, nego ženica. || QuercusRobur: Žirko niti kao beba nije baš kakao u pelenu, nego odmah na WC. || hours: JPK nije napisao ništa nečuveno pametno
Simpsolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 17:34   #3
Ja dam,ako imam viška.
To što će si možda kupiti pljuge,a nek puši..
Jbg,teško mi je gledati tu sirotinju.
__________________
...e taj film (ne)ćemo gledati.....
mistifique is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 17:47   #4
Quote:
Simpsolina kaže: Pogledaj post
Jednom je neka žena došla na vrata prositi i moja mama joj je dala pola kruha i dobar komad slanine.Žena ju je pogledala kao da joj je dala crknute miševe i rekla 'Neću ja to'. Od tada nikome ne vjerujem da 'crkava od gladi'

Ciganima ne dajem nikad.
možda je bila muslimanka YA KNO

ako me pitaju da im kupim klopu, kupim ako mogu
ako me pitaju par kuna, dam ako imam; briga me jel im treba za kruh, pelin ili cigare, otkud da ja znam šta im je preče u tom trenutku
canex is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 17:39   #5
Čim si može priuštiti luksuz da kupi cigarete nije mu toliko teško
__________________
Pješčani sat: Daj si operi ta moderatorska usta sapunom. Kakvo je to ponašanje? || makyca: Radije sama, nego ženica. || QuercusRobur: Žirko niti kao beba nije baš kakao u pelenu, nego odmah na WC. || hours: JPK nije napisao ništa nečuveno pametno
Simpsolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 17:51   #6
Quote:
Simpsolina kaže: Pogledaj post
Čim si može priuštiti luksuz da kupi cigarete nije mu toliko teško
Slažem se

Mislim da bismo se sada u ovo doba neimaštine mogli malo više 'aktivirati' što se tiče takvih darivanja Istina je da uvijek postoje oni koji će napraviti neku gnjusnu facu i reći 'daj bok', ali uvijek postoje oni kojima bi i komadić kruha bio dar s neba. Ipak, nama koji imamo više od njih, 5 kuna manjka neće predstavljati vidljivu razliku...

Najžalosnije je što će upravo ovi 'fejkeri' iskoristiti ovakvu situaciju da bi se domogli kojekakvih gluposti, pa će onda na kraju ispaštati jedino oni kojima nešto stvarno treba...
__________________
was that sarcasm?
SugarPlum is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 10:20   #7
Quote:
Simpsolina kaže: Pogledaj post
Čim si može priuštiti luksuz da kupi cigarete nije mu toliko teško
Cigarete nisu nikakav luksuz.
Osim toga, tebe nitko ne tjera da bilo kome daš bilo što.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 10:54   #8
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Cigarete nisu nikakav luksuz.
Osim toga, tebe nitko ne tjera da bilo kome daš bilo što.
Jeste ako nema za hranu sebi i djeci
__________________
Pješčani sat: Daj si operi ta moderatorska usta sapunom. Kakvo je to ponašanje? || makyca: Radije sama, nego ženica. || QuercusRobur: Žirko niti kao beba nije baš kakao u pelenu, nego odmah na WC. || hours: JPK nije napisao ništa nečuveno pametno
Simpsolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 11:05   #9
Ja se čudim kako ljudi mogu proći pored gladne/ozlijeđene/napuštene životinje a da ne osjete potrebu da joj pomognu, a kad gledam koliko ih je "isključilo" suosjećanje prema bilo kome.... još malo ćemo ko kinezi gaziti djecu na cesti i nikoga neće biti briga. Strašno.
hard-candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 16:06   #10
Quote:
hard-candy kaže: Pogledaj post
Ja se čudim kako ljudi mogu proći pored gladne/ozlijeđene/napuštene životinje a da ne osjete potrebu da joj pomognu, a kad gledam koliko ih je "isključilo" suosjećanje prema bilo kome.... još malo ćemo ko kinezi gaziti djecu na cesti i nikoga neće biti briga. Strašno.
Previše je lažnjaka i žicara.Sjećam se fotke jedne bakice koja je to ustvari bila pomoću šminke.Također se sjećam jednog komentara iz "Slobodne" da se neka žena žali da je policija tjera jer prosi(nije u Zagrebu) da bi prehranila djecu.Znači isplativije je prositi nego skupljati boce ili čistiti stubišta
Katina strofa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 18:52   #11
Ja mislim da oni baš koji nemaju ne prose, već pokušavaju prodavati cvijeće ili nešto slično tome kao one bakice, žele dati nešto za taj novac što im ljudi daju. Ne vjerujem da će takvi i tražiti od nekog nešto. Danas je bio na Exkluzivu pravi primjer čovjeka koji nema ništa, živi na groblju, potreban mu je smještaj i hrana, on ne prosi i ne traži novac, treba mu samo osnovno da bi preživio. Prijatelji mu nose hranu ,znači on nije jedan od onih koji bi bacio tu hranu koju mu daš po ulici kao neki kojima očigledno ne treba. E ovakvima pravima meni nije žao pomoći, a ne onim Cigankama koji je hobi rađanje djece i zarađivanje na njima, a ako im ne daš što one žele pljuju i psuju za tobom. Zbog takvih lažnjaka ljudi kojima stvarno treba pomoći ostanu zakinuti, a ovi fejkeri se voze u mercedesima, imaju vile i sl. na naš račun. Zbljuv.
Čekaj @judolino, tebi nije bitno daješ li stvarno onome kome nema ili daješ nekome tko se na tome bogati? Pa meni je žao davati lažnjacima, to nikome ne koristi.
gold_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 20:16   #12
Znam za Rome(u svim kategorijama, žene s djecom, djeca,) za one koji hodaju po stanovima i traže lovu za operacije, za one koji stoje kraj trg. centara i kažu da su gladni, a kad im ponudiš da im kupiš nešto odbiju, isto ti što stoje pred centrima i traže donacije za gladne obitelji, oni koji ne žele prihvatiti hranu ako im nudiš i tako... Ne mogu znati za sve, kad vidim nekog invalida ili starca, dam. Ali najviše viđam cigane, ponekad nekog invalida ili starca, ali to rijetko. Ili kupim npr. od bakice cvijeće jer mi bude žao i tako.
gold_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 15:52   #13
Quote:
Simpsolina kaže: Pogledaj post
Jeste ako nema za hranu sebi i djeci
A otkud znaš da ima djecu i da ih nije nahranio?
Na kraju krajeva, imaš li ti nekih drugih potreba osim hrane? Zašto ne razumiješ da bi netko rado zapalio cigaretu, premda je siromašan?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 17:48   #14
Quote:
Što vi radite u takvim situacijama, kakav je vaš stav?
Ovo je moj stav:

Quote:
SugarPlum kaže: Pogledaj post
Upravo sam malo zujala po Fespuku i naišla na zanimljiv status u kojem je kolega napisao kako ga je žena na ulici, plačući, molila da joj kupi kruh i mlijeko.

Netko ga je upitao što je na kraju napravio - moram priznati da sam očekivala da će reći da ju je samo zaobišao, no odgovor me prilično ugodno iznenadio - osim kruha i mlijeka, kupio joj je i dva jogurta i malo povrća.
No, ne bih to nikada stavio na facebook ili bilo gdje na internetu to objavio. Mislim da je to privatna stvar.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 17:57   #15
Nažalost, moja su iskustva slična simpsolininim.
Jadni ljudi, ovo-ono, a ima se za cigarete, mobitele, alkohol najčešće.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 18:06   #16
Nikada ne dajem prosjacima i smatram da je davanje prosjacima dugoročno štetno po društvo. Time se naime potiće prosjačenje kao način života.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 09:04   #17
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Nikada ne dajem prosjacima i smatram da je davanje prosjacima dugoročno štetno po društvo. Time se naime potiće prosjačenje kao način života.
Quote:
skyon kaže: Pogledaj post
alternativa ?
Uredno plaćaj porez, doniraj Crvenom križu ili dječjim domovima ili drugim udrugama, prijavi se za volontiranje, otvori svoju firmu pa zapošljavaj...
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 11:14   #18
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Cigarete nisu nikakav luksuz...
Ako se radi o kalibru ljudi koji nemaju za kruh, onda je luksuz. Isto kao i alkohol.


Quote:
hard-candy kaže: Pogledaj post
Ja se čudim kako ljudi mogu proći pored gladne/ozlijeđene/napuštene životinje a da ne osjete potrebu da joj pomognu, a kad gledam koliko ih je "isključilo" suosjećanje prema bilo kome...
Životinje su potpuno odvojeni slučaj. One zaslužuju pomoć i možeš biti sigura da nisu same krive za lošu situaciju u kojoj se nalaze i da im nije namjera prevariti te. Za ljude, uglavnom možeš biti siguran da je i na jedno i na drugo odgovor pozitivan.


Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Uredno plaćaj porez, doniraj Crvenom križu ili dječjim domovima ili drugim udrugama, prijavi se za volontiranje, otvori svoju firmu pa zapošljavaj...
Točka.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 16:00   #19
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ako se radi o kalibru ljudi koji nemaju za kruh, onda je luksuz. Isto kao i alkohol.
Znamo, znamo, znamo, o, znamo,
znamo da alkohol škodi;
no rakije, rakije, rakije amo,
jer utjehe nema u vodi.

Dobriša Cesarić, Vagonaši

Ja sam učio ovu pjesmu u prvom srednje, a ti?
Lako je tuđim kurcem po plotu mlatit, naravno. Tko od vas iz prve ruke zna kako je to biti prosjak?

Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Životinje su potpuno odvojeni slučaj. One zaslužuju pomoć i možeš biti sigura da nisu same krive za lošu situaciju u kojoj se nalaze i da im nije namjera prevariti te. Za ljude, uglavnom možeš biti siguran da je i na jedno i na drugo odgovor pozitivan.
I meni je žao životinja, ali ipak mi je više žao ljudi.
Pa ako me netko i prejebe, manje je važno nego da dam neku siću onome kome je uistinu potrebna.
Šta ćeš, svaka ptica svome jatu leti.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 20:33   #20
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
... Tko od vas iz prve ruke zna kako je to biti prosjak?...
Ne znam kako je biti prosjak, ali znam kako je biti gladan. Nisam poželio cigaretu niti alkohol.


Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
... I meni je žao životinja, ali ipak mi je više žao ljudi...
Premalo se družiš s ljudima.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:14.