Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2010., 02:13   #21
OIB

Pitanje je samo tko može ili još bolje smije tražiti OIB.
Većini služi kao jedinstveni broj kako bi u kompjuterima vršili pretrage po tom broju, a ne po prezimenu imenu ili datumu rođenja.
Što će ZET-u naš OIB, ako mjesečne karte plaćamo u kešu ili još bolje ako mjesečne karte ili prijevoz dobivamo besplatno.
huzp is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 02:37   #22
OIB ne služi za ništa. Evo svježa informacija od neki dan. Pri registraciji vozila u STP-u i dalje traže (J)MBG. Brane se, takav im je sustav.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 23:44   #23
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Yap, OIB je glupost. JMBG osim datuma rodjenja ne otkriva nista posebno tajno, a datum rodjenja je na osobnoj. No neki pametnjakovic ga je proglasio tajnim jer zeli biti veci katolik od Pape. Pa su smislili OIB, kako bi odlican sistem zamjenili losijim.
JMBG je otkrivao i mjseto rođenja -mogao si saznati općinu u kojoj je neka osoba rođena. A čitala sam negdje kako je neke uglednike sram svog porijekla, pa su zvuzlali tu cijelu situaciju s JMBG-om. Očito im je draže da se vidi koliko imaju, nego da se sazna otkud su (a ovo prvo je i lakše sakriti)

Šteta jer je JMBG zbilja dobra stvar, lako se pamti i taj sustav je funkcionirao.

Nedavno sam doživjela još jednu situaciju gdje su me tražili OIB. Izgleda da su od ove godine počeli ozbiljnije s njegovom primjenom, s time da je od 1.1.2010. iskazivanje OIB-a obvezno u poreznoj prijavi, platnom prometu i na računima poduzetnika.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 23:53   #24
meni jos nije nigdje trebao,ja ga nudim a oni nece..oce jmbg kojeg nikad nemam
ancatdubh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 00:09   #25
@Suey

Samo da malo ispravim. Mogla se saznati regija u kojoj je netko rođen, a RH je podjeljena u 10 regija. Neš ti tajne da je netko iz Šibenika, a živi u Bjelovaru. Ionako valjda manje od 1% stanovništva kuži strukturu MBG-a.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 00:36   #26
OIB je jedan jako dobro zamišljen prijekt al je realizacija katastrofa. Dok vani pristup registru pravnih i fizičkih osoba postoji kao javno dobro kod nas se za svaki upit treba platiti 30 lipa + paušal od 500 kn. Teški ripoff. Da nepričamo o tome kolko ljudi uopće nije dobilo svoj oib, kolko ih je dobilo oib-e prikračene za kontrolnu znamenku. I da ono najbolje od svega algoritam za iračunavanje kontrolne znamneke je tajna.

Sve u svemu dobra ideja loša provedba. AK će se forsirat za 5 godina možda i bude nešt od toga, al bojim se da od toga nebude neke vajde ak se registar ne objavi javno, ak se sustav kao takav ne okrene korisnicima, a poznavajuči prilike u hrvata prije bude došel oib^2 nego ovaj zaživi.

Ista stvar ko i elektornička putovnica. Poberi pare a čim ionako mogže pročitat samo 20 čitača na planetu, al to je offtopic pa neću dalje.
zcracker is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 00:37   #27
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
@Suey

Samo da malo ispravim. Mogla se saznati regija u kojoj je netko rođen, a RH je podjeljena u 10 regija. Neš ti tajne da je netko iz Šibenika, a živi u Bjelovaru. Ionako valjda manje od 1% stanovništva kuži strukturu MBG-a.
nije nuzno regija u kojoj je netko rodjen... recimo ako strani drzavljanin (ili osoba bez drzavljanstva) dobije hrvatsko drzavljanstvo onda se kao broj uzima regija u kojoj je prijavljen.
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 12:37   #28
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
@Suey

Samo da malo ispravim. Mogla se saznati regija u kojoj je netko rođen, a RH je podjeljena u 10 regija. Neš ti tajne da je netko iz Šibenika, a živi u Bjelovaru. Ionako valjda manje od 1% stanovništva kuži strukturu MBG-a.



Ne znam što je točno njima bio problem, možda to što se navodno vidjela općina?

Sjećam se da ona dva broja nakon onih koji označavaju datum, označavaju mjesto rođenja - moj je 33 (Zagreb). Eh, sad, jel iz njega, ili iz brojeva koji slijede (spol, ali i broj upisa u matičnu), možeš vidjeti da se kod mene radi o općini Medveščak - ne sjećam se više , ali sjećam se da sam svojedobno čitala da se vidi i općina rođenja, tj. bio je neki popis općina s brojevima, te sam usporedila svoj JMBG, i vidjelo se da je ta općina (Medveščak). A možda sam i pobrkala nešto

Zadnje uređivanje Suey : 23.01.2010. at 12:57.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 13:34   #29
pa vjerojatno služi da se političari sakre iza njega da se nezna kaj su sve maznuli i iz koje su vukojebine došli a glume noble hoh gospoštinu
fiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 13:51   #30
Prva od te 2 znamenke ti je ili 3 ili 0. 3 ako si rođen u RH, a 0 ako si rođen u inozemstvu. Druga znamenka (kojih može biti samo 10) označava regiju unutar RH, 3 je dio oko Zagreba, 0 oko Osijeka itd., a inozmeci svi imaju drugu znamenku 3. Znači ne može se nikako znati općina nego samo jedna od 10 relativno velikih regija.

Sve čekam ulazak u EU i skupo uvođenje opet novog broja koji će biti kompatibilan sa EU "žigosanjem".
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 17:31   #31
OIB

nisam siguran da ovdje pripada, pa ako prebace temu, nhf.


uglavnom, moram malo podijeliti gnjev, a ovo mi je najbliže.
u postupku sam kupovine nekretnine na moru. vlasnik je u Srbiji, autohtoni Srbin.
u tom pravnom poslu i on mora imati OIB, kojega izdaje Porezna uprava RH. sa kopijom njegove OI i popunjenim zahtjevom u Poreznoj u mom gradu pokušam ishoditi isti broj, no referent me odbije uz obrazloženje da ga izdaje Porezna u mjestu gdje je nekretnina. ima logike pomislim. ali, kako smo naučili da u HR može sve biti ovako i onako, zavisi kako je koji referent raspoložen, nazovem mjesno nadležnu Poreznu u nadi da to mogu riješiti faxom/poštom. e ne. tamo mora biti preslik putovnice, punomoć i zahtjev.

već sam mislio kako ću to malo teže riješiti, ali put me danas nanio u susjedni gradić, pomislim kako vrijedi probati u njihovoj Poreznoj. Kad tamo normalan lik, jednostavna komunikacija i....tuše!!!

evo OIB-a.

pa sad vi meni recite tko je tu lud.

hebo ih hitrorez i silna administracija kad se ne mogu dogovoriti oko tako banalne stvari.
__________________
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 20:01   #32
HAK i OIB

Treba li HAK-u moj OIB?Naime u pristupinci za HAK tzraže i OIB,pa me znaima jesam li ga dužan dati?
luka lik is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 26.04.2010., 09:26   #33
Prosli tjedan sam htjela promjeniti ljecnika opce prakse, odnjela sam osobnu i obe zdravstvene iskaznice, i naravno OIB. Medutim kod novog doktora me sestra trazila JMBG jer joj program ne prihvaca OIB

Nisam joj htjela dati JMBG pa sam tako ostala kod starog doktora.

Koja je to shema trazit JMBG ako se uveo OIB? I jos je navodno JMBG kao neki tajni broj, nista vise ne razumin.....
__________________
Kad srce kaže dijete, ne kaže Hrvatska
bebać is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 11:57   #34
Quote:
bebać kaže: Pogledaj post
Prosli tjedan sam htjela promjeniti ljecnika opce prakse, odnjela sam osobnu i obe zdravstvene iskaznice, i naravno OIB. Medutim kod novog doktora me sestra trazila JMBG jer joj program ne prihvaca OIBNisam joj htjela dati JMBG pa sam tako ostala kod starog doktora.
Koja je to shema trazit JMBG ako se uveo OIB? I jos je navodno JMBG kao neki tajni broj, nista vise ne razumin.....
OIB je neka vrsta tajnog broja iz kojeg se ne da ništa pročitat.Iz JMBG-a se da pročitat datum rođenja i za one stručne da li je rođen u RH ili nije.Napravila se cijela frka oko JMBG-a jer seljačine koje su predložile da se uvede potrošile su oko 200 miliona kuna na uvođenje.Svi sistemi nisu prepravljeni na OIB.Najveća je poanta svega da seljačine koje su ga tražile da bi zaštitile svoj datum rođenja nisu shvatile da svi koji te traže JMBG ili OIB već imaju sve podatke o tebi.Kakva je razlika da mi netko u banci ili tvom slučaju doktori po JMBG-u znaju datum rođenja kada sam kod prijave doktorici ili otvaranja računa u banci dao osobnu iz koje su sve prepisali.Stvarno nam polupismeni seljačine vode državu.Za shvatit par stvari ne treba doktorat ali ako ne shvačaš banalne stvari kao što su 2+2 možeš bit saborski zastupnik,predsjednik sabora ili ministar.Bit je bila maznit 200 miliona kuna i narodu prodat priče o šitanju podataka iz JMBG-a koje su prošle.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 12:03   #35
Hvala sivkić
Rekla mi je i kolegica da lijecnici jos imaju stare programe (bez OIB-a) tako da je onda isto JMBG ili glupi OIB koji ocito nikome ne sluzi.
__________________
Kad srce kaže dijete, ne kaže Hrvatska
bebać is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 12:40   #36
poslužio je za mažnjavanje 200 miliona kuna.

edit:greška 110 miliona kuna
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 16:33   #37
MBG ima 13 znamenki, OIB 11. Ne kužim zašto program u koji možeš unijeti 13 "nečega" ne može primiti "11" nečega.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 16:38   #38
Quote:
bebać kaže: Pogledaj post
Prosli tjedan sam htjela promjeniti ljecnika opce prakse, odnjela sam osobnu i obe zdravstvene iskaznice, i naravno OIB. Medutim kod novog doktora me sestra trazila JMBG jer joj program ne prihvaca OIB

Nisam joj htjela dati JMBG pa sam tako ostala kod starog doktora.

Koja je to shema trazit JMBG ako se uveo OIB? I jos je navodno JMBG kao neki tajni broj, nista vise ne razumin.....
A što je to tako sakriveno u tvojem JMBG-u da nisi htjela dati? Iz njega se vidi samo datum rođenja i oznaka da li si muško, žensko i regija gdje si rođena. A to se sve ionako vidi iz osobne, ili nekog drugog dokumenta, pogotovo kod doktora. Oni nam čak znaju i povijest bolesti, krvnu grupu itd... što se ne vidi iz JMBG-a. I zato si ostala kod starog doktora
__________________
Molim lijepo, sve one koji tvrde da je Varaždin Zagorje, nek mi to potkrijepe nekim linkom ili daju ime knjige gdje to piše. Hvala.
jasmina1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 17:24   #39
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
MBG ima 13 znamenki, OIB 11. Ne kužim zašto program u koji možeš unijeti 13 "nečega" ne može primiti "11" nečega.

Vjerojatno zato jer je tako definirano u programu i/ili bazi podataka, te se kod JMBG-a ta 13. znamenka izracunava iz prvih 12 kako bi se provjerila ispravnost unesenog JMBG-a.


Ova godina je "prijelazna" godina u kojoj bi se trebali paralelno koristiti OIB i JMBG.
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 21:44   #40
Nema to veze sa programom. Prije 7 godina kada mi se rodila kćer otišao sam na zdravstveno prijaviti je i nadobudna službenica od mene traži JMBG i potvrdu o prebivalištu za dijete staro 15 dana (ja i supruga na istoj adresi), povukla mi živac na brzinu jer sam se trebao vraćati 70 km radi potvrde. Malo sam tada podigao ton pa gdje će dijete toliko staro biti ako ne sa roditeljima i nakon desetak minuta uvjeravanja prihvatila ona moje argumente i odjednom ne treba potvrda o prebivalištu, ali traži JMBG (još nije bio određen). Kako je taman tih dana bio proglašen tajnim ja zapeo da ga ne dam jer je tajni. Na moje iznenađenje službenica kaže ionako nam ne treba mi ćemo ga odrediti i sad kći ima na zdravstvenoj broj koji nema veze za njenim JMBG-om (prvih 7 znamenaka istih, a ostalo bez veze nabacane znamenke). Od tada sam uvjerenja da je njima potreban samo broj koji ima 13 znamenaka pa tako mogu (ako hoće) ispred OIB-a staviti dvije nule.
ivo70 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:57.