Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2011., 10:32   #61
MM je imao strabizam kao mali i nosio je naocale (nosi ih i sada ) pa smo se raspitali kod dr kada smo vidjeli kako malenoj "bjeze" oci s kojih mjesec, dva. Rekla nam je da je do 6mj starosti to OK, pa cak i do 9 mj, ali sve iza toga da bi trebalo ici kod dr.
listopad14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2011., 10:38   #62
Quote:
stella24 kaže: Pogledaj post
Naš bebinjo će za tjedan dana imati 11 mjeseci. Unazad 2-3 tjedna sam uočila da mu lijevo oko "bježi" prema van kad gleda u daljinu. Do sada to nismo proimjećivali. Znam da je to normalno kod beba ali ovo nam se pojavilo prilično kasno. Nije da od rođenja to ima nego se pojavilo sad.
Jel ima netko iskustva s tim? Jel ga trebamo voditi oftalmologu? Jel moguće da će se samo korigirati?

Odi u Klaićevu kod dr Franceschi Dijane jako draga i pristupačna doktorica,
zna s djecom pa će te uputiti što i kako.Mi smo godinama kod nje i zadovoljni smo
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2011., 17:30   #63
Hvala puno na odgovorima.
Ja bi da je kod njega sve u savršenom redu. Grozim se odlazaka doktorima Sad mu je pedijatar na godišnjem i ne znam jel to sad hitno da ga vodim doktorici koja ga mijenja ili da čekam mjesec dana dok se njegov pedijatar vrati?
__________________
#timLaZarra
stella24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2011., 20:06   #64
Moj bebo ima 9 mjeseci i bjezi mu oko pogotovo kada gleda nesto na blizu. Doktorica to ne primjecuje i kaze da cemo vidit s godinu dana.
Ne vidi se to uvijek, ali sad kako je stariji cini mi se da je gore.
Sad cu joj opet to spomenut, ali svaki put mi kaze da se prije godine dana nista ne pregledava.
zaria...! is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2011., 20:57   #65
Tako i ja čitam. Kažu prije godine dana ništa. Ali L. sad ima skoro 11 mjeseci i malo se bojim da ipak nije onaj prolazni dječji strabizam
__________________
#timLaZarra
stella24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2011., 21:41   #66
Quote:
stella24 kaže: Pogledaj post
.....Sad mu je pedijatar na godišnjem i ne znam jel to sad hitno da ga vodim doktorici koja ga mijenja ili da čekam mjesec dana dok se njegov pedijatar vrati?
Mislim da poliklinika Svjetlost ima i dječju oftalmologiju, možda nazvati njih pa pitati za savjet.
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2011., 21:44   #67
Quote:
TIT kaže: Pogledaj post
Mislim da poliklinika Svjetlost ima i dječju oftalmologiju, možda nazvati njih pa pitati za savjet.
ima, mi smo naseg bebača tamo vodili na pregled
odlični su!!
(on je dobio naočale sa 7 mjeseci)
Judy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2011., 22:03   #68
Mislim da čemo onda otići u Svjetlost. Kod kojeg doktora ste bili tamo?
__________________
#timLaZarra
stella24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2011., 22:18   #69
Quote:
stella24 kaže: Pogledaj post
Mislim da čemo onda otići u Svjetlost. Kod kojeg doktora ste bili tamo?
mi smo bili kod Dr.Ivane Mravičić
(bebač ima visoki astigmatizam)

držim fige da sve bude super
Judy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 00:20   #70
Evo i mi se mučimo sa strabizmom da oko bježi smo primjetili još dok je bila manja, a sa 11 mjeseci (kad smo konačno došli na redu okuliste) nam je postavljena dijagnoza i od tada radimo okluziju (zatvaranje zdravog oka) malim flasterićima... nažalost, dr. spominje operaciju kad bude starija jer je kut oka koje bježi dosta velik... sad smo 17 mj

... a sada pitanje ako koja mama zna ovi flasterići koje koristimo (Nexcare opticlude 3M oni manji http://www.nexcare.com/wps/portal/3M...gl9PPBHB548Hbl) su nedavno nenormalno poskupili, od 23-24kn za kutijicu na 57kn!! A to nam ne traje niti mjesec dana.... Jel koristite vi koju drugu marku i gdje ih kupujete?

Jer moramo ih koristit još najmanje 1-1,5 god.
PennyKrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 23:00   #71
Poštovani El Gato Felix,

...bili smo na pregledu na Sv. Duhu i mojoj djevojčici je rađen niz pregleda.

Molim Vas za tumačenje nalaza, jako mi je teško bilo što od ovoga razumjeti:
__________________________________________________ ____________
Status: vod/0.63 sc ali pažnja kratka
vos/0.63
binok7/1.0 sc

na blizu/1.0 sc
1.0 sc
orto
motilitet uredan
konvergencija ++ +
alt. cover na daljinu i blizinu + iz exo
cover/uncover slika male X forije, brzim pokretom ispravlja položaj oka
Worth sc ortotropija
Bagolini sc X bez suspresije
KŠ na daljinu 16-18pd exo alt. cover
na blizu oko 10-12 pd exo
stereo/Titmus sc: 60"+sc
__________________________________________________ ______________
Preporučeno nam je vježbanje suradnje očiju približavanjem olovke vrhu nosa. Okulzija, koja je bila preporučena kod prijašnjeg oftamologa, ne! (?)
Kontrola nam je sredinom slijedeće godine.

P.S. Primjećujem učestalije bježanje oka, fokusiranje jednim okom, dok drugo ode u svom smjeru i "ne gleda" u istom pravcu, ponekad i žmirkanje. Čini mi se da je gore.

Lipi pozdrav!
m@mit@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 11:50   #72
Poštovana,

Ako je moguće, volio bih da prepišete kompletan nalaz, dakle i onaj dio koji slijedi nakon "stereo/Titmus sc: 60"+sc". Sve, od riječi do riječi, ako je moguće (možete i na pm).

Idemo sada redom po stavkama prokomentirati nalaz.

1) vod/0.63 sc ali pažnja kratka
vos/0.63
binok/1.0 sc

na blizu/1.0 sc
1.0 sc

Nalaz je sličan onomu iz svibnja ove godine kada ste se javili. Napomena koja stoji uz ovu vrijednost vidne oštrine upućuje na to da je ona vjerojatno i veća, ali Vaša djevojčica, čini se, nije bila previše impresionirana sličicama kućice, loptice, jabuke i kvadrata i zato vjerojatno nije dala svoj maksimum.

S oba oka ona vidi potpuno uredno. Vid na blizinu je uredan.

Sve u svemu, nalaz je dosta dobar.

2) orto

Položaj očiju je u trenutku pregleda bio uredan, niti jedno oko nije bilo u otklonu. To je uredan nalaz.

3) motilitet uredan

Pokretljivost očiju bila je uredna u svim smjerovima. Uredan nalaz.

4) konvergencija +++

Uredan nalaz. Oči uredno prate predmet koji se približava nosu.

5) alt. cover na daljinu i blizinu + iz exo
cover/uncover slika male X forije, brzim pokretom ispravlja položaj oka

Postoji sklonost oba oka da povremeno pobjegnu prema van, što će biti izraženo kod umora, opterećenja, gubitka pažnje, stresa, bolesti itd. No, to već i sami znate. Međutim, također je napomenuto da se otklon brzo korigira što znači da postoji kontrola!

6) Worth sc ortotropija

Uredan nalaz, oči dobro surađuju međusobno.

7) Bagolini sc X bez suspresije

Ovo je jedan test kojim se ispituje stanje binokularnog vida (suradnja očiju prilikom gledanja) i taj test ima praktično značenje jer najviše odgovara gledanju u svakodnevnom životu. Oči surađuju dobro.

Kod strabizma je često narušena suradnja na način da je jedno oko potisnuto i na njemu se vid dalje ne razvija, a drugo oko preuzima dominaciju i na njemu se vid nastavlja razvijati.

No, prema ovom testu, kod Vaše djevojčice to nije tako i to je vrlo važno i odlično da je tako jer tako upravo treba biti.

8) KŠ na daljinu 16-18pd exo alt. cover
na blizu oko 10-12 pd exo

Ovaj test je nadopuna onog pod brojem 5 u smislu da pokazuje koliki je otklon kada oči povremeno pobjegnu prema van.

Taj otklon odgovara nalazu iz 5. mjeseca ove godine (prema kojem je kut bio -5 stupnjeva). Obratiti treba pozornost da su ovo prizma dioptrije koje se u stupnjeve pretvaraju dijeljenjem s brojem 2.

Dakle, kada to preračunamo u stupnjeve, dobije se nekih 5 stupnjeva na blizinu i 8 stupnjeva na daljinu. To su manji kutovi otklona.

9) stereo/Titmus sc: 60"+sc

Šećer na kraju. Najveći stupanj binokularnog vida (suradnje između očiju) je stereovid ili dubinski vid.

Prema rezultatima ovog testa dubinski vid u Vašeg djeteta je jako dobar. Dapače, rezultati su odlični. Da steknete dojam, sve ispod, tj. manje od 140" se već smatra jako dobrim stereovidom.

Zaključno mišljenje bih rekao nakon što mi prepišete nalaz do kraja (možete i na pm).

Sve skupa, meni se ovo čini jako dobro, puno bolje nego što je Vaš subjektivni dojam.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 03:47   #73
Exclamation Ambliopija, esotropia..

Pre 4-5 meseci sam primetila kod svog deteta (6god.)da mu se jedno oko krece ka nosu ali samo dok duze gleda TV. Odmah sam posla kod oftalmologa (specijalista za razrokosti i slabovidosti kod dece) i utvrdjena je ambliopija sa dioptrijom +2.5 i +0,75 na zdravo oko i odredjena je terapija zatvaranje zdravog oka.Gledao je samo dva reda table E 0,2.
Decak je bio primeran i nosio je okluziju kao sto je dr. odredio. Ali sam primetila da se sada oko jos vise pomerilo ka nosu. Otisli smo kod drugog oftalmologa (second opinion) koji je potvrdio terapiju i postavio dijagnozu:
ESOTROPIA OD (ALT) ANYSOMETROPIA
VOD =0.4 sc =0.9 del cc +2.5 sph
VOS =0.9 sc =0.9 cc +0.75 sph /
lensmetar so+ RKM vo pr
prednji segment b.o
cover test +
motilitet eso
stereo W/+ESOTROPIA ALT
zadnji segment b.o
korekcija vidi visus
vezbe dom ocluzija
Na kontrolu posle jedan mesec kod strabologa (prvog doktora) djecak je mogao da procita celu tablu E1 i dr. je rekao da je to izvrsan napredak i da sada sledi operacija zatezivanje ocnog misica. Ja sam se puno iznenadila jer sam ocekivala vezbe za ocne misice i ako onda ne uspe da ispravi oko da tada sledi operacija. Na to je dr. rekao da produzimo zatvaranje zdravog oka i nije odredio vezbe.
Na sledecu kontrolu dr. rekao da nema potrebe od operacije jer mu je ugao razrokosti mali t.j. 10 stupnjeva. Odredjena je okluzija samo pola sata na dan, trazila sam vezbe jer dete kaze da sve vidi duplo ali dr. je rekao da nisu potrebne.Kontrola krajem septembra.Sada sam jos vise zbunjena.
Molim Vas za savet ili objasnjenje dali moze da se oko ispravi samo zatvaranjem bez vezbe i operacije.
Unapred hvala od zabrinute mame.
P.S bili smo kod drugog oftalmologa koji je rekao da djecak mora nositi naocale sa prizmama i da je potrebno da vezba fuziju u abdukciji na sinoptoforu (koji on nema) -da inzistiram kod strabologa
Panko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2012., 14:25   #74
Poštovana,

na pitanja na koja tražite odgovore nije jednostavno odgovoriti.

Prije svega, pristupi su dosta individualni, a ovise i o točnoj dijagnozi. Iz ovoga što ste naveli, moglo bi se raditi o esencijalnoj ezotropiji s kasnim početkom, koja se označuje kao kasni normosenzorički strabizam.

Radi se o strabizmu koji se javlja oko 3. godine života ili kasnije, a takvi strabizmi imaju obično i bolju prognozu jer je period prvih dviju godina života vrijeme kada sazrijeva vidni sustav i suradnja između očiju.

Međutim, neki puta se radi ipak o ranom strabizmu koji je bio prisutan od rođenja, ali je bio toliko mali da se nije primijetio, a u određenoj dobi došlo je do dekompenzacije i tada se primijetio, ali je postojao od ranije. To je vrlo važno razlučiti.

Kod kasnog normosenzoričkog strabizma mnogi autori preporučuju da se što prije krene s prizmama kako bi se sačuvala suradnja između očiju. Također, mnogi autori zagovaraju i rani operativni zahvat (u vremenu ne duljem od 6 mjeseci od nastanka strabizma).

Iz ovih nalaza nije najjasanije kakav je binokularni vid, postoji li normalna (NRK) ili anomalna retinalna koresponedencija (ARK). Ako postoji ARK, to bi išlo u prilog tomu da se ipak radi o ranom strabizmu, a nekad je postojao stav da se kod takvih slučajeva trebaju forsirati vježbe fuzije, ali se pokazalo da one nisu uspješne te je takav stav napušten.

U svakom slučaju, ne stoji pravilo da se svi strabizmi mogu ispraviti samo vježbama!

Nadalje, bitno je i radi li se o akomodativnom ili djelomično akomodativnom strabizmu, tj. utječu li naočale na otklon oka ili ne. Ako se naočalama u potpunosti otklanja otklon oka, onda su to čisto akomodativni strabizmi i tada se operacija ne preporučuje a nošenje naočala predstavlja izliječenje. Kod djelomično akomodativnih strabizama naočalama se otklon smanjuje, ali ne nestaje u potpunosti. Tada se ostatni kut može ispraviti ili prizmama ili operacijom. Što se kuta otklona i operacije tiče, to također ovisi o individualnom slučaju i autorima, pa se tako navodi da se operativni zahvat preporučuje ako kut škiljenja s korekcijom iznosi 10 stupnjeva ili više, a po nekima više od 10 (ili 15) prizma dioptrija (pri tome približno 2 prizma dioptrije odgovaraju kutu od 1 stupnja).
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2012., 20:49   #75
Postovani El Gato Felix Hvala Vam puno na odgovoru!
Sokrat je rekao "Sada znam da nista neznam" i ja se slazem.
Pokusacu da deshifrujem rukopis strabologa i nadam se da cete moci lakse protumaciti rezultate.
Prvi pregled 29.03.2012
REF.DATA
VD:12 CYL:MIX
(R) S C A
+4.75
+4.75
S.E.+4.75
(L) S C A
+2.87 +0.37 30
+2.75 +0.37 25
(+3.00 +0.25 163)
+2.75 +0.37 25
S.E. +2.87
PD:51
REF.DATA
VD:12 CYL:MIX
(R) S C A
+2.00 +0.37 64
+3.62 +0.25 30
S.E.+3.75
(L) S C A
-0.12 -0.37 117
+0.12 +0.62 14
(+0.50 +0.75 11)
+0.12 +0.62 14
S.E. +0.37
PD:56

VOD:0.2 VOS:1.0
FUZIJA na O' do+10' do -2'
STEREO samo 200"
laka eso do+5' (ovo se ne cita dobro)
laka eso do+5'

12.04.2012
terapija zatvaranje levog oka 10 dana, jedan slobodno, dioptrija d+0.75 s+2.5

Prva kontrola 31.05.2012
VOD1.0 VOS1.0
FUZIJA 0/ (prekrizena O) STEREO 0/
obj. ugao so priz...
E +8' E1
preporucena operacija a nakon toga odredjena terapija 5dana okluzije 1 slobodno

Drugo misljenje od privatnog oftalmologa 30.04.2012 sam navela u predhodnom postu.

Kontrola 05.07.2012
VOD 1.0 VOS1.0 FUZIJA I STEREO O/
obj. ugao so pri...
E +12 E1 14 /c-c ugao razrokosti 10'
terapija pola sata dnevno okluzija. Zakazana kontrola 27.09
Kod drugod dr. preporuka za prizme i vezbe.

NRK I ARK kracenice nisam pronasla u naodima. Dopunila bih da sa naocalima se otklon ne primecuje osim kada izvadimo okluziju (dok se oci ne stabilizuju oko pola sata)ili ako ne nosi naocale. Ali djecak kaze da konstantno vidi duplo.Doktori ovde su malo skrti na objasnjenja, urade pregled,odrede terapiju i zakazu kontrolu i to je to.
Unapred hvala Vam na odgovoru.
I ispricavam se puno zbog dugog posta.
Pozdrav iz Makedonije!
Panko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 17:08   #76
Poštovana,

u nalazima ima dosta kratica koje su podrijetlom iz makedonskog jezika, tako da ne mogu steći cjelovitu sliku o stanju Vašeg djeteta.

Ono što se vidi jest da se kut, čini mi se, povećao i sada iznosi 10 stupnjeva(?!) s korekcijom. Također, postoji i fuzija od -2 do +10 stupnjeva, ali da bi se preciznije ocijenilo kolika je širina fuzije, tj. njezin raspon, potrebno je više podataka. Također, postoji i dubinski vid, čija je oštrina procijenjena na 200 kutnih sekundi, što još nije zadovoljavajuće ukoliko postoji potencijal za bolje rezultate.

Na osnovi iznesenog, vjerojatno bi trebalo (ako nije, ne mogu sasvim razabrati iz nalaza) izmjeriti kut škiljenja na daljinu, na blizinu, s korekcijom i bez nje (dakle, najmanje četiri mjerenja kuta), a s obzirom da dijete navodi dvoslike (da vidi duplo), nakon provedenih mjerenja trebalo bi vrlo vjerojatno propisati prizme, a ovisno o ostalim nalazima ortoptičke vježbe na sinoptoforu; ukratko, ono što je sugerirao drugi oftalmolog, kod kojeg ste potražili drugo mišljenje.

No, mislim da je svakako prioritet propisivanje prizama, kao što je drugi oftalmolog predložio, a onda će se vidjeti što i kako dalje.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 23:45   #77
Postovani El Gato Felix,
Hvala Vam puno na Vasem brzom odgovoru! Takodjer hvala na odvojenom vremenu. Pokusacu i insistiracu da dobijem vise informacija i objasnjenja od strabologa.
Gracias.
Saludos desde Macedonia
Panko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 00:01   #78
pozdrav svima! eto pisem na temu strabizam u odraslih jer sam tu naisla na najsuvislije postove. ovako, moja curica ima 2 godine, primjetila sam da joj okice bjeze vec sa par mjeseci. sa godinu dana smo otisli na prvi pregled i dijagnoza je bila strabizam, nespecifiram. ugl, malena uvijek fiksira centralno sa oba oka, problem nastaje kada pogleda gore, onda svako oko zbrise u svoj kut, divergentni i kada gleda u stanu uvijek jedno oko zaostaje. zasto pisem? nas oftalmolog je priznao (svaka cast covjeku) da stvarno nema pojma o cemu se radi. dakle, to me posteno prestravilo. zna li netko o cemu bi se moglo raditi i ima li tko slicnih iskustava. neznam sto napraviti i gdje ici. zivim u zadru, tu bas i nemamo neku ponudu oftamologa. molim savjet i pomoc! hvala
LadyCandyLea is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 20:28   #79
Quote:
LadyCandyLea kaže: Pogledaj post
pozdrav svima! eto pisem na temu strabizam u odraslih jer sam tu naisla na najsuvislije postove. ovako, moja curica ima 2 godine, primjetila sam da joj okice bjeze vec sa par mjeseci. sa godinu dana smo otisli na prvi pregled i dijagnoza je bila strabizam, nespecifiram. ugl, malena uvijek fiksira centralno sa oba oka, problem nastaje kada pogleda gore, onda svako oko zbrise u svoj kut, divergentni i kada gleda u stanu uvijek jedno oko zaostaje. zasto pisem? nas oftalmolog je priznao (svaka cast covjeku) da stvarno nema pojma o cemu se radi. dakle, to me posteno prestravilo. zna li netko o cemu bi se moglo raditi i ima li tko slicnih iskustava. neznam sto napraviti i gdje ici. zivim u zadru, tu bas i nemamo neku ponudu oftamologa. molim savjet i pomoc! hvala
Poštovana,

podaci koje ste naveli nisu dovoljni da bi se moglo reći nešto konkretnije.

Postoji mnogo oblika strabizama. Između njih, postoje i tzv. alfabetski sindromi (npr. A, V, Y itd.). Riječ je o strabizmima kod kojih se otklon mijenja (povećava odnosno smanjuje) pri pogledu prema gore ili dolje.

Također, postoje i rjeđi oblici strabizama, npr. Y-sindrom odnosno egzodevijacija, kod kojeg su oči pri pogledu ravno naprijed i pogledu prema dolje u normalnom položaju (nema otklona) ili postoji manji kut otklona, a pri pogledu prema gore nastupa egzodevijacija (otklon prema van).

Kod djeteta u dobi od dvije godine moguće je utvrditi kakva je pokretljivost oka, je li strabizam prateći (konkomitantni) ili paralitički, radi li se o otklonu prema unutra, van ili kombiniranom otklonu, procijeniti postoji li veća slabovidnost, moguće je ustanoviti postoje li organski poremećaji (neke bolesti), zatim moguće je učiniti skijaskopiju (kapanje i širenje zjenica i određivanje dioptrije), moguće je propisati naočale i mjere za sprečavanje slabovidnosti poput atropinizacije (kapanja) ili zatvaranja vodećeg oka ako su one potrebne, možda i odrediti fiksaciju pomoću vizusoskopa i može se orijentirati o vidnoj oštrini, praćenju pogledom, usredotočenosti na objekte, a tamo negdje oko 3. godine već i početi učiti simbole (sličice ili slovo E u različitim položajima) i nakon toga ispitati i vidnu oštrinu, a i kada dijete progovori i s nekih dvije i pol godine moguće je već kod neke djece primijeniti i slikovne tablice.

Inače sam čuo jako pozitivne stvari o oftalmologiji i pedijatriji u zadarskoj bolnici, tako da me ovaj odgovor pomalo čudi.

No možda je uistinu riječ o nekom rjeđem i atipičnom obliku strabizma, a tada je bolje da dijete bude pregledano u nekoj većoj kliničkoj ustanovi gdje se liječnici susreću s većim brojem djece i rjeđim oblicima strabizma. Najbliži Vam je KBC Split, a ako želite, ostaje mogućnost Zagreba (možda bi na Rebru najprije došli na red, zatim Klaićeva ili Sveti Duh na kojem se dosta dugo čeka na pregled).

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 20.08.2012. at 20:47.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2012., 00:27   #80
puno hvala na informacijama
LadyCandyLea is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:39.