Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2003., 02:37   #21
Quote:
Adura kaže:
Recimo nekada je u Bosni bio obicaj da mlada (u skupu gdje se druze ljudi)pogodi 'dzuvegiju' kukuruzom(po mogucnosti da gadja glavu).To je bio 'znak' da se radi o opasnim nakanama prema braku.Ako musko uzme kukuruz pristaje znaci nesto ce biti...ako ostavi nista od toga.

E sad da li mlada udara jako ili slabo..pa ako jako udari onda je u pitanju 'jako dopadanje', ako slabo onda slabo nesto.... itd

Eh sad idu ljepote nasih starih obicaja
Veliko hvala na pricici o ovom narodnom obicaju. Volim ovakve stvari. Dajte jos narodnih obicaja vezanih uz asikovanje. Iz kojeg je kraja Bosne ovaj obicaj, Adura?
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 02:38   #22
men se cini da je kraina, ali moguce je da je i blizina sarajeva(okolica)...bice prije da je ovo drugo (jedan me kukuruz masio sa te strane)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 05:44   #23
Quote:
Adura kaže:
[Bmoguce je da je i blizina sarajeva(okolica)...bice prije da je ovo drugo (jedan me kukuruz masio sa te strane)
[/B]
Adura bolan, cuj iz Sarajeva ili okolice. Jesi ti siguran da te to Sarajka gadzala ili neka izbjeglica koja je dosla u Sarajevo (ili okolicu Sarajeva)?
Ja to prvi put cujem
 
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 10:33   #24
Re: bismillah

Quote:
El-Kalem kaže:
Nego imash li ti bolan sta konkretno da mi prozborimo?
Samo valjash neke suplje, od kojih nema ama bash nikakve koristi.
pravi se javio...

Damir vidim da si ipak pogodio malo frekvenciju Kalema vise nego ja...

ali koliko vidim zivina se i dalje ne da!
laki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 11:18   #25
Selam alejkum i pozrav svima,

Smijem li i ja prozboriti koju?

Jel ono Damirce spomenu nekog hodzu i "dopustenje dodirivanja" koje je od njega dobio
Ehhh...svasta...
Evo malkice mog vidjenja i "iskustva"...
Kako Kalem rece...u Islamu nema osamljivanja muskarca i zene..ako zelite pricati, tu treba biti mahrem( dakle neko s djevojcine strane za koga se ne moze udati,pr: brat)...ili joj uvijek mozes doci kuci, pa eglenisati do mile volje (naravno, bez pretjerivanja sad.. ) Mislim, ne mozes stalno visiti kod nje...inace nece imati vremena da nauci praviti pitu...pa cete pocrkati od gladi kad se uzmete
Dodirivanja nema!!!
Poezija je OK, ako naravno nije vulgarna i okicena strascu
No, eto danas mi imamo net, SMS..itd...pa se ne osamljujete a fino se izHasikujete

Sto se tice upoznavanja...hmm...pa kako se svi inace upoznaju...Ljudi ba, nismo mi SVEMIRCI
Upoznajemo se ko' i svi dr ljudi...licni kontakt, preporuka...ma jooj znate ono...svidja mi se-skontaj mi gaaaaaa
Ma,ne moram to objasnjavati valjda...sta ja znam...normalna je pojava i da momka pridje djevojci na cesti i upita je da se upoznaju ...ili tako na nekim skupovima, dr mjestima...Ma, jednostavno, skoro slicno kao i svi ostali...s tim sto postoje neki uvjeti (neosamljivanje, nedodirivanje...)
Babo, naime, nije taj koji kcerci trazi muza po svom ukusu!
Dalila is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 11:48   #26
Post

Ne znam zasto se oko ovoga dize prasina....
Radimo to ko i svi normalni ljudi (uz neka dodatna ogranicenja:neosamljivanje, nedodirivanje...)
I kada upoznam momka-vjernika, ne moram glavu razbijati pitanjima tipa "Iz kog razloga mi je prisao? Jesam li sigurna s njim? Sta hoce od mene?..itd" jer znam da je taj momak (vjernik) prisao iz najcistijih namjera...
I ukoliko bi se slucajno desilo da ostanemo sami (igrom slucaja)...ne moram brinuti da ce "nasrnuti" na mene...jer znam da se iskreno boji Gospodara Svjetova i da su strasti na sporednom mjestu...te da ne bi zrtvovao sebe zbog tog malog trenutka pozude
Sto se tice asikovanja...tu s djevojkom treba biti mahrem( osoba za koju se ne moze udati,npr:brat)...ili momak moze doci kuci pa s njom eglenisati do mile volje( naravno, bez pretjerivanja)...

Cisto, iskreno i jednostavno...

A sto se tice tradicije...pa...ona cesto ne prati vjerske propise ali eto...ima i zanimljivih stvari...

Sjecam se (bila sam manja)..imali smo jedno drustvance (djeca iz susjedstva)...i tu je bio i jedan decko kome sam se dopadala
Tako, jedan dan ispricam ja njima "slucajno" nesto iz nasih obicaja vezanih za asikovanje (sto sam dan ranije cula od profesora bosanskog)...naime, radilo se o tome da su prije momci bacali kamencice na djevojku koja bi im se svidjela i tako joj davali do znanja da tu ima nesto...
Tako ti to ja ispricam....kad sutra (okupili se mi)...BUM...dobijem ja KAMENCUGU u glavu od tog decka....
Jadan, nije shvatio da kamen treba biti maliiiiiiiiiiiiii

tako da vise nisam spominjala obicaje
Dalila is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 11:49   #27
Quote:
Dalila kaže:
Babo, naime, nije taj koji kcerci trazi muza po svom ukusu!
Ali ona ipak mora pitati roditelje za misljenje.
Sto ako ga ona hoce, a babo je odlucno protiv?
A dok se ne uda, babo je glava njene obitelji i ima zadnju rijec, ili?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 11:59   #28
Quote:
Gospon Pes kaže:
Ali ona ipak mora pitati roditelje za misljenje.
Sto ako ga ona hoce, a babo je odlucno protiv?
A dok se ne uda, babo je glava njene obitelji i ima zadnju rijec, ili?
Hmm...pa roditelji su roditelji..vole se i postuju...Moras priznati da i muskarac, kada se zeni gleda na to sta ce o njegovoj izabranici reci njegovi (velika vecina)..Dakle, roditelji su ti neki tvoj uzor,htio ti to priznati ili ne...
Ali, nije ti strano ni to, da se cesto misljenje roditelja primi ali ne i usvoji
Dakle, roditelji posavjetuju (oni normalni) dijete, jer mu zele dobro..no ako ti imas drugacije misljenje..no problem...oni kazu ...to je tvoj zivot...

A to ako je babo protiv...pa znas u danasnje vrijeme mi imamo metodu razgovora , kompromisa itd...Na kraju se to ipak sve sredi....
Dalila is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 12:05   #29
OK, cesto se i sredi, ali recimo da ne i da babo ostane protiv.
Smije li se ona udati svejedno i kakve su posljedice ako to ucini?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 12:14   #30
Hmm...pa obicno postoji neki opravdan razlog zasto babo to ne dopusta..npr: zeli da prvo zavrsis skolu, smatra da momak nije vjernik (dakle, nepogodan za zenidbu tebe) itd...U prvom slucaju postoji kompromis (zavrsi skolu prvo-za tvoje dobro, babo je u pravu)...u drugom, slazem se s babom, i ne treba ti dopustiti taj korak...na sto ces ti, naravno, nadoci tek kada splasne prvobitna zaljubljenost
Dalje, postoji slucaj kada babo (staratelj) nije vjernik te ne zeli dati dopust da se udaz za vjernika....tada je, mislim, dozvoljeno uciniti to bez njegovog dopustenja, ali uz suglasnost nekog od tvojih ostalih staratelja (dakle, sljedeci po redu, ukoliko ne racunamo babu)...
Sto ce znaciti...da ona to ne bi trebala ciniti ukoliko nema opravdanog razloga za to!
Dalila is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 12:19   #31
Question

Dalila, samo hrabro.
Sve sto kazes, samo je izmicanje, a mene bi zanimao iskren odgovor.
Babo je musliman, razlog mu je mozda i opravdan, sve to nije bitno: kcer ipak zeli tocno toga i zeli se za njega udati iako je babo protiv.
Smije li uopce i ako to ucini protiv babine volje, kakve su posljedice?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 12:24   #32
Quote:
Dalila kaže:
...u Islamu nema osamljivanja muskarca i zene..ako zelite pricati...

Dodirivanja nema!!!
Joj mene...



Gorčine, imaš li ti nesto ovdje za reci?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 12:28   #33
bismillah

Juu sto se ovdje zakuhalo.......aman - zaman, fakat mi zannnimljivo zashto Damir prozva mene. Ah, znam, pa ja sam tzv. "wehbo"
Ehh sta cesh Damire, vidim posho si mi i PM-ove slati....... Nemoj se ti bolan tol'ko zahmetiti oko mene...
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 12:32   #34
bismillah

Quote:
Gospon Pes kaže:

Smije li uopce i ako to ucini protiv babine volje, kakve su posljedice?

Smije.... Roditelji nemaju ama bash nikakva prava da se mjeshaju u te privatne stvari kcerke ili sina. Imash li josh pitanja Pesice....
I molim te napravi razliku izmedju savjeta i naredbe. Roditelji imaju pravo na savjet, ali ne i na izbor odnosno zabranu.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 12:51   #35
Re: bismillah

Quote:
El-Kalem kaže:
Smije.... Roditelji nemaju ama bash nikakva prava da se mjeshaju u te privatne stvari kcerke ili sina. Imash li josh pitanja Pesice....
Imam.
Kad roditelji nemaju ama bas nikakvih prava odrediti za koga ce im se dijete udati/ozeniti, kako je moguce da se i danas neki muslimanski roditelji dogovaraju medjusobno da ce se njihova djeca ozeniti kad porastu. I jao ako ova to odbiju jer time obescascuju oceve koji bi bili prisiljeni prekrsiti obecanje.
Koje, po tebi, uopce nisu imali pravo ni dati.
Cula sam za neke takve slucajeve kod Turaka. I djevojka, rodjena i odrasla ovdje, se morala vratiti u Tursku i udati za nepoznatog jer ju je babo obecao... A da je odbila...opasno po zivot.
Naravno, sad cete mi reci da to nije po islamu, ali zanimljivo da postoji mali milijun stvari koje muslimani rade i zna se i odobrava se, a kad netko postavi pitanje, onda sve to "nije po islamu".
Sve mi se nekako cini da "po islamu" stvarno zivi tako mali broj muslimana da nije ni spomena vrijedno.
Quote:
I molim te napravi razliku izmedju savjeta i naredbe. Roditelji imaju pravo na savjet, ali ne i na izbor odnosno zabranu.
Savjet je OK, protiv toga nitko nista ne kaze.
No kod muslimana je muz/muskarac taj koga zena ima poslusati ako nije nadjen kompromis. Rekao Adura, cini mi se.
Kako se onda ta udaja slaze s time da je babo (muskarac i glava obitelji) rekao ne, a kompromis nije nadjen?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 13:01   #36
Cuuj, mislim da vec i pticicama na grani poznato da se vremenom kod ljudi mijesala tradicija sa cistom i izvornom vjerom...
Ljudi smo, grijesimo...
No, to treba razgraniciti...sta je od vjere, a sta tradicije...
U Turskoj se zaista moze naci takvih stavri kao sto si navela...ali s druge strane, ti imas porodice koje se pridrzavaju izvornog islama, i koje takve obicaje odbacuju (to sto ti navede)!
Ne mora znaciti, da ako je u Turskoj ili Saudiji ili ti ne znam gdje...da je u pitanju vjerski propis...
Propisi su jasni....samo ih se treba pridrzavati
Dalila is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 13:06   #37
bismillah

Ne zelim uopce da se bakcem oko tradicionalnih stvari.
Ukoliko imash pitanja vezana iskljucivo za Islam, bujrum rado bih polemisao do zore.

Drugo, kad sam ti vec odgovori da ni mama, ni babo nemaju nikakva prava na odabiru buduceg zeta/snahe, zasto postavljas slicna pitanja, kada sam ti definitivno dao zakljucak.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 13:16   #38
Re: Re: bismillah

Quote:
Gospon Pes kaže:

Sve mi se nekako cini da "po islamu" stvarno zivi tako mali broj muslimana da nije ni spomena vrijedno.
Slazem se Tacno, no oni su vrijedni kod Allaha. Samo dozvoli malu korekciju. Svi smo mi muslimani, ali ne i vjernici Dakle, malo je vjernika, a ovi ostali "muslimani" nisu za pomena.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 18:39   #39
Re: Re: Re: bismillah

Quote:
El-Kalem kaže:
Slazem se Tacno, no oni su vrijedni kod Allaha. Samo dozvoli malu korekciju. Svi smo mi muslimani, ali ne i vjernici Dakle, malo je vjernika, a ovi ostali "muslimani" nisu za pomena.
Eh, jos nam samo reci kako da prepoznamo te prave vjernike (mu'mine) - muslimane. Da ih slucajno ostali muslimani ne zovu vehabijama?

P.S. Nas uceni kalem je malo prolupo loncice, ali nejma veze. U Islamu "muslim" je visa titula nego "mu'min" (vjernik). Da sad ne objasnjavam. Ali drzite se teme.

Dobro! Ima li jos ko od muslimana sta reci. Ja cu opet hodze priupitat. Ovaj hodza je hanefija, pa se mozda zato ne slaze s Dalilom i Kalemom.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 18:48   #40
Quote:
Minatallah kaže:
Adura bolan, cuj iz Sarajeva ili okolice. Jesi ti siguran da te to Sarajka gadzala ili neka izbjeglica koja je dosla u Sarajevo (ili okolicu Sarajeva)?
Ja to prvi put cujem
Sve sto znam jeste da mi je nesto fijuknulo kraj uha, iz pravca sarajeva.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:25.