Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2003., 19:10   #41
bismillah

Quote:
Adura kaže:
kaleme bolan sto si se ti nahorozio na 'nashu tradiciju', pa ima zaista finih primjera 'ashikovanja' (u narodu) koji su u skladu sa islamkim uputama.

De ne diraj mi stare obicaje, da ne bi ja


Jes' cuo za ove "moderzinovane obicaje," kazu: 'sinoc kad ti dodjoh draga pod pendzere XP home edition' (shala, shala,)
Jes' vidjo tog ashkovanja moj Adura, da Allah sacuva....ja i ove nashe omlat'ne....Nego, nemoj da te sanjam.........
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 19:11   #42
E i meni je nesto fijuknulo iz pravca Prijedora...moj prijatelj Fikret (dok ga nisu srbi protjerali...a sad vise neznam dze je)...reko on meni da je pjevanje cisto u redu...(napjevali se on i ja...smrc, sad me taklo)...ali dok ti nju ne maznes u picu, pa u dupe, pa u usta...veli on... to je onda pravo upoznavanje i na sigurno.

Meni je to nekak logicno sto mi kaze Fikret...jer kad bi ja zapjevao, cijela bosna bi bila etnicki cista od muslimanki, pobjegle bi u Tursku...ali kad bi pokrenuo ovo drugo, sto nabroji moj Fikret, nebi me nijedna odbila..
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 19:17   #43
Re: bismillah

Quote:
El-Kalem kaže:
Jes' cuo za ove "moderzinovane obicaje," kazu: 'sinoc kad ti dodjoh draga pod pendzere XP home edition' (shala, shala,)
Jes' vidjo tog ashkovanja moj Adura, da Allah sacuva....ja i ove nashe omlat'ne....Nego, nemoj da te sanjam.........
Ama kalemaga , ljepota obicaja jeste u praksi, odnosno kako je to narod unutar granica(teoretskih da tako kazem) koje su gore postavljene(islamskih granica) uspijevao da napravi neki fol, tradiciju, 'kod ponasanja'.Ta tradicija nije u suprotnosti s islamom.

Nije narod kriv sto je tvoja 'strana' (koja slijedi Abdul Wehaba)prosirila pojam bide(novotarija u vjeri) na adete(obicaje) ,pa sve koji ne slijede samo arapske nacine 'asikovanja' proglasila nevjernicima.


Ti narodi i obicaji su postojali prije njega...sta ces nije islam arapski nacionalizam , niti arapski obicaji.

Nego tebi izgleda smeta sve sto je bosnjacko?

Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 19:56   #44
bismillah

Pa hajde, navedi mi jedan bosnjacki obicaj koji nije u suprotnosti sa Kur'anom i Sunnetom Naravno da mi smeta, dok su se kola igrala, i dok se ashikovalo pod pendzere, a ko fazon, poshto ne mogu se drzati za ruke, moze za shamiju koju ce skinuti sa glave....pih glupih obicaja, a onda dodje i ono najgore (znash sta) jer shejtan je izmedju dvoje osamljenih treci....Mislish li da bi sahabi, r.a., tako postupali?...i navedi mi jedan primjer od njihove, hajde da je nazovemo prijebracne zabave. Uzvisheni Bog je propisao instituciju braka da se u njoj zabavljamo.

Gluposti, nikad se i ne slushim ibn Abdulwehabovim citatima, pa apsordno je moj adura islam nazivati, "wehabizmom" ukoliko neshto nashem egu ne pashe. nego budimo realni, i ne budimo neki nacionalisti, meni Bosnjashvo shisha, gluposti....Obicaji nikad ne smiju nadmashiti vjeru, niti smiju biti prakticirani ukoliko nanose stetu, za primjer koristim obrezivanje zena koji je eto obicaj tih semitskih odnosno africkih plemena.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 20:15   #45
Re: Re: bismillah

Quote:
Adura kaže:
koji ne slijede samo arapske nacine 'asikovanja' proglasila nevjernicima.

E ovo si, priznaj, slagucn'o
Nikad u povjesti nije zabiljezeno da musliman muslimana (mislim na ucenjake) proglasi nevjernikom sto neko ne prakticira obicaje njegovog plemena/naroda.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 20:17   #46
Kalememaga naveo sam vec jedan primjer 'ashikovanja' sa kukuruzom, takvih obicaja ima na preteg posebno po nasim selima i sjelima(gdje se nije konzumirao alkohol).
Quote:
pih glupih obicaja, a onda dodje i ono najgore (znash sta) jer shejtan je izmedju dvoje osamljenih treci....Mislish li da bi sahabi, r.a., tako potupali...i navedi mi jedan primjer od njihove, hajde da je nazovemo zabave.
Kalemaga ako ne znash nista o obicajima nashih deda i baka to je tvoj problem.

Shejtan treci?Kalemaga zar ne znash da je Allah treci izmedju dvoje ljudi?(treba li da navodim ajet koji to potvrdjuje?)

Ono sto mene kod tebe smeta je sto stvarno ne poznash ni nashe obicaje , niti poznash nashu bosnjacku kulturu.Islam , kalemaga, nije unificirana kultura.Sjeti se sta je Muhammed s.a.v.s. govorio onim ljudima koje je slao (npr) medju sljedbenike knjige.

Ali kako da ti budesh svjestan svoje tradicije(koja je zaista bogata i lijepa) kad si u Danskoj?

Steta je sto ta tradicija i danas , pod uticajem 'modrenizma' propada, ali ne samo modernizma vec i pani-islamizma.

Spominjesh Ashabe, a zasto ne spomenesh Omera ra koji je rekao da 'ima i dobrih bida', kada je to Omer ra rekao nije mislio na novotarije koje se dodaju korpusu vjerovanja u islamu, vec je mislio na tradicije proizasle iz naroda koje nisu u sukobu sa islamskim vjerovanjem.

Takvih primjera, i takve tolerancije prema kulturi, i tradiciji ima na preteg u Islamu.Tebi jednostavno treba biti jasno da Islam nije poceo sa Abdul Wehabom(koji je prosirio , kako rekoh pojam bide na adete) , niti je Abdul Wehab reformator islama (on je samo doslovno kopirao Tajmijina stajalista, cak sto vise i njegova stajalista je krivo intepretirao i sto sta drugo)

O ovome smo vec raglabali malo u Zenici.Nisi mi josh odgovorio ko je to pomogao Saudu da napravi sekularnu kravljevinu Saudijsku Arabiju?Jesi li ti svjestan da onakav oblik vladavine uopste nije islamski, i cak sto vise Ibn Tajmija nikada nije zagovarao isti.Zasto ti ne odesh Saudu (i njegovom, religijskom jet setu koji ga drzi na vlasti) i ne pojasnish mu neke stvari(da ne moze dati utociste neprijateljima islama, da ne moze dopustiti da se desava ono sto se desava u Palestini).....znash sta bi te slijedovalo kada bi to uradio(ako bi i pokusao)?

Uglavnom ne diraj mi bosnjacku tradiciju koja je u skladu sa granicama ponasanja koja su propisana islamom.Ti te adete smatrash novotarijama, a ja smatram da u tom stavu nema vece arogancije prema samim bosnjacima.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 20:31   #47
bismillah ...es-selamu'alejkum!

Brat Adura rece:
Shejtan treci?Kalemaga zar ne znash da je Allah treci izmedju dvoje ljudi?(treba li da navodim ajet koji to potvrdjuje?)

Prenosi se od Dzabira, r.a., da je Poslanik, s.a.e.s., rekao: "Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan neka se ne osamljuje sa zenom bez njenog mahrema, jer je shejtan treci s njima."


Ali kako da ti budesh svjestan svoje tradicije(koja je zaista bogata i lijepa) kad si u Danskoj?

Ne brini, gajio sam je po svemu sudeci vishe od prosjecnih Bosnjaka. Ako ne vjerujesh, upoznt cesh se....no, sad sam je napustio, hvala Allahu Danska, nije prepreka da se gaji tradicija, a kamoli islam.

Spominjesh Ashabe, a zasto ne spomenesh Omera ra koji je rekao da 'ima i dobrih bida', kada je to Omer ra rekao nije mislio na novotarije koje se dodaju korpusu vjerovanja u islamu, vec je mislio na tradicije proizasle iz naroda.

Konkretno, radi se o terawih namazu za vrijeme mjeseca ramadama. Terawija nije obicaj, vec molitva, a Poslanik, s.a.w.s., ju je izbacio iz prakse - da se ne klanja u dzem'atu - zbog toga shto se je pobojao da mu Allaha, s.w.t, nebi propisao fard na taj ibadet. Kasnije je Omer, r.a, samo nastavio sa istom praskom, dakle, da se obavlja u zajednici (dzem'at) O kakvim ti tzv. narodnim 'tradicijama' ovdje govorish? Ako uzimash Omerove r.a., rijeci, "Divan li je ovaj bid’at." - za dokaz, onda trebash da znash
da to oznacava bid’at u jezickom smislu rijeci, jer terawih namaz ima osnovu u Sheri'jatu i to ne znaci uvodjenje neceg novog u vjeru.

Zaboravimo sve ucenjake, na trenutak, hajde drzimo se Kur'ana i Sunneta, ziv bio.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 20:49   #48
Mislim da si previdio da je Omer ra,iako je bio strog, veoma dobro baratao u organizaciji.Mogu ti navesti 30-ak 'novotarija' (po tvome misljenju) koje je Omer ra sproveo na organizacionom nivou(pocesvi od vakufa , pa do iznosa djizije za ne muslimane, pa na dalje).

Njegov itdzihad(samostalno donosenje odluka u islamu) je bogat primjer islamske fleksibilnosti i mudrosti prvih generacija.

Zaboravio si reci sta je to Poslanik pitao Muazu Ibn Jablabu(ra) kojeg je poslao kao daiju(misionara, prestavnika) u Jemen,kako ce odlucivati?
On je odgovorio:
-Odlucicu po Allahovoj knjizi

A poslanik je upitao , a sta ako ne mozes naci upute po nekom pitanju u Bozijoj Knjizi?
Muaz ra je odgovorio:

-Odluciti cu prema Poslanikovom sunnetu.

Zatim je Poslanik upitao :A sta ako ne ne nadjes ni u sunnetu upute sa neko odredjeno pitanje:
Muaz je odgovorio:
Slijedicu svoje misljenje.

E sad da se vrnemo na tradiciju.Ocigledno je da je Poslanik itekako postovao drugacije narode, tradicije koja nisu u sukobu sa islamskim ucenjem koje je dato kroz Allahovu knjigu i Sunnet.
Prve generacije su itekako umjele da sacuvaju obicaje drugacijih naroda , i ne samo prve generacije vec i dalje.

Ah da bitna stvar u ovome svemu, ovi narodni obicaji nisu nista dodavali niti oduzimali od Allahove Knjige niti od sunneta.

I sad bi se moglo nabrojati mnogo takvih primjera iz historije islama,samo sto je to zalud govoriti nekome ko smatra da je islam bio iskvaren 600 godina prije pojave Abdul Wehaba.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 20:52   #49
bismillah

Dokaz, ukoliko ti slucajno treba:

Prenosi se od Aishe, r.a., da je rekla:
"Poslanik, s.a.w.s. je klanjao terawih u dzamiji, a zanjim je klanjalo mnogo svijeta. Potom je klanjao i druge noci pa se broj klanjaca povecao. Trece noci su se iskupili, ali Poslanik, s.a.w.s, ne izadje medju njih. Ujutro im je rakao:
Vidio sam da ste se okupili i nishta drugo me nije sprijecilo da vam se pridruzim osim bojazni da vam se terawih propise kao fard". (Biljeze svi osim Et-Tirmithija)

selamun'alejkum!
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 20:57   #50
6.Njegovom, biće oboreni kao što su oboreni oni prije njih. I doista smo spustili znakove jasne; a imaće nevjernici kaznu prezrenu.
6. Na Dan kad ih Allah sve podigne,58:6 tad će ih obavijestiti o onom šta su radili: Allah je to zbrojao, a oni su to zaboravili. A Allah je nad svakom stvari Svjedok.

7. Zar ne vidiš da Allah zna šta je na nebesima i šta je na Zemlji? Ne biva nikakav tajni razgovor troje, a da On nije četvrti njihov; niti petero, a da On nije šesti njihov; ni manje od tog, ni više, a da On nije sa njima ma gdje bili. Zatim će ih obavijestiti o onom šta su radili, na Dan kijameta. Uistinu! Allah je o svakoj stvari Znalac.

....
10. Doista je tajno dogovaranje od šejtana, da bi ražalostio one koji vjeruju. A neće im ništa štetiti, izuzev s dozvolom Allahovom. I u Allaha zato neka se pouzdaju vjernici.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 21:00   #51
Cek kaleme

Koliko teravija ima rekeata i ko je odredio broj rekeata?Ko je evoe teraviju kao 'institucionalnu dodatnu molivu' dajuci joj formu (broj rekeata, nacin klanjanja i vrijeme itd)?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 21:06   #52
bismillah

Adura, braco, spusti se i ne razvodnjavaj dalje, drzi se teme, tu smo i pricamo o ashikovanu, ne? A ja bih ti preporucio da se vratish na djela ibn Abdulwehaba....covjeka vec po drugi put spominjesh, a nishta konkretno ne isnozish....

"Slijedicu svoje misljenje"

Mislim da si se trenutno opredjelio za ovo trece, vrati se Kur'anu i Sunnetu, pa tek onda postupi kao ovaj ashab. Apsurdno je da sam sebi uskacesh u rijeci govoreci kako ashikovanje nema utemeljenja u Islamu, a da pri tome spomnjesh neke "kukuruze" i ostale "igrice"...... to se naziva kontradiktornost.....moj Adura

I josh jedno,

Bracna harmonija se dobiva ukoliko smo se pridrzavali propisa islama. Sve sto ispucamo prije braka, kostat ce nas u braku.
Primjera radi, spevamo dragoj, "oj dzevojko dzidzo moja" uhh, a ona cvjetaaa, zarumenila se sva, a mi joshh udri pa malo probamo biti sharmantni, pa romanticni, pa ovo pa ono i kapaaak
kad se uzmu brak im vishe nije zanimljiv, a sto? Eee, zato shto su svu 'municuju' ispucali....i prije vremena upoznali ono shto nisu smjeli...A zar nije ljepshe kad se supruznici pocnu upoznavati u braku, ganjati kukurizima, ili pjevati neke ljubavne pjesmice, i da ti sad ne nabrajam. A ne, danas ti je cim dodjesh kuci, nasha draga tukne na bijeli luk, a kad ide u grad lijepo se na
mirishe.a kome, pa ne meni vec drugom ...a tako bom i mushkarci....nema...nema vishe onog ljubavnog apetita...izlapilo...i eto ti belaja....


PS. E moj Adura pokoravajmo se Poslaniku, s.a.w.s. kako kaze Allah u Kur'anu, jer ko se ne pokorava Poslaniku, s.a.w.s., nije pokoran Allahu. Kako se samo naivno kacish za te ajete, koji veze nemaju sa ovom tematikom
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 21:16   #53
Quote:
Primjera radi, spevamo dragoj, "oj dzevojko dzidzo moja" uhh, a ona cvjetaaa, zarumenila se sva, a mi joshh udri pa malo probamo biti sharmantni, pa romanticni, pa ovo pa ono i kapaaak
kad se uzmu brak im vishe nije zanimljiv, a sto? Eee, zato shto su svu 'municuju' ispucali....i prije vremena upoznali ono shto nisu smjeli...A zar nije ljepshe kad se supruznic pocnu upoznvati u braku, ganjati kukurizima, ili pjevati neke ljubavne pjesmime, i da ti sad ne nabrajam. A ne, danas ti je cim dodjesh kuci, nasha draga tukne na bijeli luk, a kad ide u grad lijepo se na mirishe....a tako bom i mushkarci....nema...nema vishe onog ljubavnog apetita...izlapilo...i eto ti belaja....
Ok da sad ne razvlacimo temu (odgovori mi doduse ono za teraviju bash me interesuje sta ces reci)

Odakle ti to da je brak 'manje' zanimljiv ukoliko se , na neki nacin 'ashikuje' ,odnosno upoznaje makar to bila i ljubavna pisma (koja su u granicama dobrog ahlaka-etike).

Allah je samo rekao da ne lazemo zene(zeleci se dokopati necega sto je zabranjeno , kao sto je blud recimo) .No ako je nijet iskren u nekoga, i ako je ozbiljan ne vidim zasto bi isti bjezao od ljubavnih pjesama,bjezao od svojih osjecaja i potiskivao ih?(mislis li da ce zbog potiskivanja biti bolji vjernik?)

A to sto kazes da 'poslije udvaranja' zanos splasne je neutemeljeno, kako ti to znash ako nisi probao?

Jedna istinkska i cista ljubav medju supruznicima ne splasne tako lahko, jer nije nastala zbog trenutne strasti , niti je nastala iz sumnjivih namjera.Nomalno ta ljubav ne ide ni do krajnosti ,i ne utice na to da covjek zapostavi vjeru.

Zasto gledash na culnost kao suprotnost islamu?Kad kazem culnost ne smatram pod tim nesto 'gresno' vec nesto sto je prirodno , cak sto vise Allah sam ulijeva milost medju supruznike(treba li sada da opet navodim ajet?)

Preporucio bih ti Al Gazalija i njegovu knjigu o etici u braku
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 21:25   #54
Quote:
Mislim da si se trenutno opredjelio za ovo trece, vrati se Kur'anu i Sunnetu, pa tek onda postupi kao ovaj ashab.
Koje li arogancije, zar nisam prije nego sam naveo 'slucaj' sa kukuruzom spomenuo Kur'an i sunnet(doduse samo sam parafrazirao svojim rijecima islamski stav spram 'udvaranja' i granice tog 'udvaranja').

Ako pogledash taj post i uporedish neke tradicije nasih naroda ne vidim sta je to u kukuruzu protivno Kur'anu i Sunnetu?Nemoj mi reci da je protivno to sto je kukuruz dosao sa americkog kontinenta?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 21:27   #55
Re: bismillah

Quote:
El-Kalem kaže:
Sve sto ispucamo prije braka, kostat ce nas u braku.
Primjera radi, spevamo dragoj, "oj dzevojko dzidzo moja" uhh, a ona cvjetaaa, zarumenila se sva, a mi joshh udri pa malo probamo biti sharmantni, pa romanticni, pa ovo pa ono i kapaaak
kad se uzmu brak im vishe nije zanimljiv, a sto? Eee, zato shto su svu 'municuju' ispucali....i prije vremena upoznali ono shto nisu smjeli...A zar nije ljepshe kad se supruznici pocnu upoznavati u braku, ganjati kukurizima, ili pjevati neke ljubavne pjesmice, i da ti sad ne nabrajam. A ne, danas ti je cim dodjesh kuci, nasha draga tukne na bijeli luk, a kad ide u grad lijepo se na
mirishe.a kome, pa ne meni vec drugom ...a tako bom i mushkarci....nema...nema vishe onog ljubavnog apetita...izlapilo...i eto ti belaja....
Ti si sigurno jako mlad.

"...kad porastes, kad razmislis, kasce ti se samo!'
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 21:30   #56
Eh moj kalemaga , nadam se da si citao Muhammedovu biografiju, a posebno onu vezanu za porodicni zivot.Muhammed s.a.v.s. nije bio 'zavodnik'(u danasnjem smislu te rijeci) ali je itekako umio da bude sarmantan-gospodin sto bi rekli, saljiv,tolerantan,pristupacan prema zenama.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 21:33   #57
bismillah

Adura, ma nacitao sam ti se i naslushao o tome braku koliko hosh'. A i nashe Bosnjacko 'tradicionalno' iskustvo me preko mojih vrshnjaka, koji su se ozenili, (nisu odani Islamu) naucilo sta valja, a sta ne valja, tako da sam u tome vishe nego odlucan. Sam sam se uvjerio. Nije trebalo, mnogo. Pa znash i sam kako se to kod nas radi, a sve ti krene od tvojih kukuruza, no onda zavrshi znash na cemu. Samo, da Allah da, pa da to bude u praksu sprovedeno, habibko moj.

Eh, da ti odgovorim u vezi terawih namaza:

Prenose muhadithi od Aishe, r.a., da Poslanik, s.a.w.s, nije u ramazanu, niti nekom drugom mjesecu klanjao vise od jedanaest rekata.
Ibni Huzejme i Ibni Hibban, r.a., prenose u svojim sahih zbirkama od Dzabira, r.a, da im je Poslanik, s.a.w.s, klanjao osam rekata i witre, a kada su ga cekali iduce noci, nije izashao medju njih. Ovo je Sunnet Allahova Poslanika, s.a.w.s., koji se navodi u hadithskim zbirkama.
Medjutim, pouzdano se zna da susahabi, r.a., u vrijeme halife Ummara, r.a., Uthmana, r.a, i 'Ali-ja ,r.a, klanjali dvadeset rekata terawih namaza, sto je ujedno misljenje vecine pravnika hanefijske, hambelijske i shafijske pravne skole.
Od nekih islamskih ucenjaka se prenosi da je sunnet klanjati terawih i witre od jedanaest rekata, a ostatak je mustehab. To je misljenje i hanefijskih pravnika – imama Kemal ibnu-l Humama, koji to obrazlaze na ovaj nacin:
"Postoji dokaz da je sunnet klanjati terawih – namaz od dvadeset rekata; to je ono sto je Poslanik, s.a.w.s, cinio, potom je prestao, bojeci se da nam se to propise farzom – obligatnom, strogom vjerskom obavezom. Ostatak je mustehab".
Prema tome, posto postoje vjerodostojne predaje od El- Bukharija Muslima o jedanaest rekata sa witrama, znaci da je sunnet po usulskom pravilu nasih imama klanjati osam rekata. Witre se racunaju posebno.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 13.10.2003. at 22:29.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 21:38   #58
Oki doki to u vezi teravije je samo jedan primjer 'varijacija' na temu , i to tamo gdje nije odredjen farz(obaveza).

U svakom slucaju teravija nije novotarija(niti sam to rekao) ali njeno izvodjenje(kao i broj rekeata)opet varira od kulture do kulture.(negdje je 20,negdje 22+vitr, negdje pak 10+vitr,negdje opet 8 itd)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 21:39   #59
bismillah

Quote:
Adura kaže:
Eh moj kalemaga , nadam se da si citao Muhammedovu biografiju, a posebno onu vezanu za porodicni zivot.Muhammed s.a.v.s. nije bio 'zavodnik'(u danasnjem smislu te rijeci) ali je itekako umio da bude sarmantan-gospodin sto bi rekli, saljiv,tolerantan,pristupacan prema zenama.
Da, da....al' on je bio Poslanik, s.a.w.s, a hajde da se barem ugledamo koliko smo u stanju na Poslanika, s.a.w.s., i sahabe, pa makar to bilo u shali, al' dzaba ni u tome ih ne slijedimo, pricamo neistinite viceve,(koji cesto nekog uvirjede) i postoramo ono shto ne treba Hajmo, malo poraditi na tome..., zlashes se? Kad zelimo nekog razvesiliti pricajmo mu istinitu saljivu pricu....znash da je viceve Habibullah zabranio, a i logicno je....danas sve se recimo svodi na Crnogorce.....sto je uvrijedljivo.....
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 21:41   #60
Na slican nacin ne mozes reci da su narodni obicaji, koji su u skladu sa islamskim ucenjem i etikom, novotarija u vjeri.Prvo sto isti se ne bave vjerovanjem, vec praksom.

Tih varijacija na temu 'ashikovanja' ima mnogo i zaista je lijepo ako nista zadrzati lijepo misljenje o tim(doduse sada vec nestalim) obicajima.

Danas je mozda internet neki vid 'ashikovanja'(posebno je povoljan za muslimane jer se osoba 'ne vidi').Eto ima podosta stranica koje su navodno otvorene zbog islama, a u sustini iza toga se krije samo ono 'da se upozna osoba spremna za brak'.

Sta ima lose u tome?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:57.