Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2021., 14:03   #1
Kupnja tvrtke

Pozdrav.
Planiram 1.7. kupiti firmu. Dogovoreni su svi detalji oko cijene i svega što mi je palo na pamet sa prodavateljem, ali me sada zanima sami postupak. Od potrebme papirologije, javnog bilježnika, itd..
Pa bih molio, ako je netko bio u takvoj situaciji ili zna postupak, da objasni proceduru.
Hvala
Duncan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2021., 21:59   #2
Quote:
Duncan kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Planiram 1.7. kupiti firmu. Dogovoreni su svi detalji oko cijene i svega što mi je palo na pamet sa prodavateljem, ali me sada zanima sami postupak. Od potrebme papirologije, javnog bilježnika, itd..
Pa bih molio, ako je netko bio u takvoj situaciji ili zna postupak, da objasni proceduru.
Hvala
Za početak napraviti reviziju poslovanja firme da nema nekih skrivenih mina, tražiti prije potpisivanja ugovora o prijenosu udjela potvrdu o stanju dugovanja kod porezne da ne bude neočekivanih suzica.

Što se tiče postupka sve to rješava bilježnik, eventualno što bi trebao ti odraditi jest prijava u RSV
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2021., 06:18   #3
Quote:
DollyK kaže: Pogledaj post
Za početak napraviti reviziju poslovanja firme da nema nekih skrivenih mina, tražiti prije potpisivanja ugovora o prijenosu udjela potvrdu o stanju dugovanja kod porezne da ne bude neočekivanih suzica.

Što se tiče postupka sve to rješava bilježnik, eventualno što bi trebao ti odraditi jest prijava u RSV
Radi se o knjigovodstvenom servisu u kojem radi cura, tako da smo čisti što se tiče mina i dugovanja jer imamo uvid u cijelu situaciju na dnevnoj bazi.
Puno hvala na odgovoru, sa tim informacijama i mi baratamo, ali sam bio skeptičan da je baš tako jednostavno :-)
Duncan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2021., 20:47   #4
Evo me opet
Kako duže razmišljamo, postavlja nam se sve više pitanja u glavi.. S obzirom da ne nalazim odgovore online ili ih nalazim polovne, postavit ću ovdje konkretna pitanja za konkretne situacije i nadati se da će se netko smilovati.

1) Plaća li se porez na kupovinu d.o.o.? Pronašao sam da ne, ali je post iz 2008. godine i ne bih rado to uzeo kao mjerilo.

2) Preuzimam firmu sa svim radnicima, inventarom, imenom... Sve ostaje isto osim, jeli, direktora :-) Moramo li sada raditi nove ugovore za radnike ili će biti dovoljan aneks ugovora? Oko ovoga su podvojena mišljenja.

3) Razmišljam koga sve treba obavijestiti o promjeni vlasnika. Na pamet su mi pali: Trgovački sud
državni zavod za statistiku
banke
porezna
Slobodno dodajte ili oduzmite.

Hvala puno svima
Duncan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2021., 13:11   #5
1) Trgovački sud dobiva obavijest od bilježnika jer on šalje ugovor o prijenosu udjela njima i oni postupaju po njemu

2) RSV - 8 dan od dana stjecanja firme

3) Banka - promjena na potpisnom kartonu

4) Ništa se ne spominje u vezi direktora ali ako novi vlasnik postaje direktor onda treba riješiti punomoći i kod knjigovođe napraviti anex ugovora sa potpsom novog direktora. Ne bi bilo loše i referentu u poreznoj reći da je došlo do promjene vlasništva.

5) Ako se ne mijenja plaća radnika s novim vlasnikom (ili uvjeti rada) ne vidim razloga zašto bi se išlo raditi anexe ugovora (osim eventualno da piše potpis novog direktora na ugovoru)

6) Porez na preuzimanje firme se ne plaća ako je prošlo dvije godine od dana stjecanja, a to je trošak bivšeg vlasnika (u pravilu)
Miljko123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2021., 06:00   #6
Super, hvala.
Bez foruma bih tapkao u mraku :-)
Duncan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:02.