Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2008., 10:53   #101
ja pijem svaki dan zeleni čaj,pripremam ga onako kako je shtefitza opisala.
pijem ga s limunom bez šećera.neznam sad koja marka ali često kupujem onaj
zeleni čaj s raznim okusima.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 11:44   #102
Quote:
Bell@ Baggins * kaže: Pogledaj post
o zelenom caj se dosta pricalo na proslom forumu. taj topic je imao rekordan broj stranica, ne znam moze li se jos naci.

ne znam puno o zelenom caju, osim da sadrzi flavonoide, da moze posluziti za prevenciju od kancerogenih oboljenja i da razbudjuje ako kad ga prelijes vodom ostavis manje od 3 minute.

al evo http://www.avia.croadria.com/jun/caj.htm
ZELENI ČAJ:

U 12. stoljeću biljka Camellia Sinensis uvezena je iz Kine u Japan i od nje se počeo proizvoditi zeleni čaj. Zeleni čaj obrađuje se samo parom da se ne unište enzimi, te se potom suši na zraku. Budući da prilikom toga ne dolazi do procesa oksidacije i fermentacije, zadržava svoju zelenu boju i gotovo sve dragocjene sastojke. Svakodnevno pijenje zelenog čaja pripada današnjoj kulturi Japana, u kojoj je najmanji postotak oboljevanja od raka. Zanimljivo je da Japanci ne fermentiraju čajeve, stoga su svi njihovi zeleni (Sencha, Bancha, Gyokuro, Gabalong).

Zeleni čaj sadrži vitamine A1, B2, B12, C i E, kao i mnoge minerale i elemente u tragovima. Također, čisti tijelo od otrova, smanjuje bolove kod problema sa želucem i crijevima, smanjuje masnoću u krvi, dobar je za srce i tlak, spriječava arteriosklerozu, dobar je protiv upala, normalizira rad štitnjače, pospješuje krvotok i regeneraciju kože, povisuje mentalnu i tjelesnu aktivnost, djeluje protiv depresije, pospješuje ozdravljenje jetrenih bolesnika, dobar je za reumu, a zbog floura kojeg sadrži spriječava karijes. Prema najnovijim istraživanjima zeleni čaj sadrži EGCG (EpiGalloCatechin Gallate) koji smanjuje stanice raka, što ga čini uspješnim u borbi protiv raka i Hepatitisa.

Sportaši ga vole jer pospješuje njihovu tjelesnu aktivnost, povećava koncentraciju, motivaciju i izdržljivost. Otkriven je i njegov učinak na mršavljenje. Zeleni čaj ubrzava izmjenu tvari, pospješuje probavu, stimulira razgradnju masnoća i čisti organe od toksina.

Priprema: Zeleni čaj se ne smije preljevati kipućom vodom. Proključalu vodu prekrijemo listićima tek kad se ohladi na oko sedamdeset stupnjeva. (otprilike 5 minuta nakon ključanja). Priprema se da bude jači, ali ga je poželjno nakon 3 minute procijediti jer inače postane gorak.

Ovdje imaš sve informacije o čajevima,a možeš ih i naručiti: http://www.svijetcaja.com/
Lidija90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 11:48   #103
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
ajd mi sad znalci usporedite te skupocjene čajeve sa nekim podravkinim ili kojom već markom-koja se regularno nalazi u supermarketima.

ja npr. nemam tu lovu da dajem stotinjak kn na čajeve, pa me zanima jel ima koristi i od jeftinog zelenog/bijelog čaja,roibosa.....?
Podravka, Franck i ostali prodaju čaj u filter vrećicama,a u filter vrećice ide čaj najslabije kvalitete tea dust tj. čajna prašina.
Bulk tj . najkvalitetniji dio čaja,cijeli listovi se prodaju u pravim čajotekama. Dakle ako želiš uživati u pravom čaju onda kupuj čaj u rinfuzi.
Inače čaj je samo onaj napitak koji se spravlja od lišća biljke čajavec lat. Camelia sinensis. Sve ostalo su biljni pripravci.
Lidija90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 17:56   #104
Quote:
SSDM kaže: Pogledaj post
Na mene je zeleni caj ostavio jako dobar dojam, jer imam Gilbertov sindrom i kada pijem zeleni caj bilorubin mi je normalan, medjutim cesto me od njega zaboli zeludac i bude mi muka.
Posto imam i problema sa aknama primjetila sam da povoljno djeluje i na to sto sam upravo i procitala na ovom gore linku. Kako da ucinim da mi taj caj izaziva manje zelucanih tegoba? Da ga pijem u kombinaciji sa necim jos?
od koliko zelenog čaja dnevno primjećuješ učinak na Gilbertov sindrov?
šalicu dvije ili neku veću količinu?
caterina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 14:56   #105
Quote:
SSDM kaže: Pogledaj post
Na mene je zeleni caj ostavio jako dobar dojam, jer imam Gilbertov sindrom i kada pijem zeleni caj bilorubin mi je normalan, medjutim cesto me od njega zaboli zeludac i bude mi muka.
Posto imam i problema sa aknama primjetila sam da povoljno djeluje i na to sto sam upravo i procitala na ovom gore linku. Kako da ucinim da mi taj caj izaziva manje zelucanih tegoba? Da ga pijem u kombinaciji sa necim jos?
Ako ti je zeleni čaj pretežak pij bijeli ili žuti jer imaju amnje teina ibogatiji su antioksidansima.Dobri su za ljude s osjetljivim želucem.
josip1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2011., 14:12   #106
Meni nisu jasni ljudi koji kažu da ga ne mogu pit... pa nemate 5 god da sve mora biti slađušno i blago
Nije da je fin al ne kužim di je problem popit ga
ja kombiniram bijeli i zeleni i super mi je
__________________
Jedno je zajebancija a drugo je treće.... :D
sadsadsad is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2011., 22:37   #107
Quote:
Bell@ Baggins * kaže: Pogledaj post
o zelenom caj se dosta pricalo na proslom forumu. taj topic je imao rekordan broj stranica, ne znam moze li se jos naci.

ne znam puno o zelenom caju, osim da sadrzi flavonoide, da moze posluziti za prevenciju od kancerogenih oboljenja i da razbudjuje ako kad ga prelijes vodom ostavis manje od 3 minute.

al evo http://www.avia.croadria.com/jun/caj.htm

Meni je zeleni čaj odlična zamjena za kavu
NANNIKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 13:09   #108
obozavam zeleni caj. pijem ga bez secera, bez iceg, jedino ako sam prehladjena stavim malo meda. inace, pocela sam ga piti jer sam cula/procitala da je zdrav, da utjece na sve i svasta i sad sam se navukla. cak bih rekla da ga i pretjerano konzumiram
Mala_Garava666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 13:21   #109
Quote:
NANNIKA kaže: Pogledaj post
Meni je zeleni čaj odlična zamjena za kavu
To sam već čula, ali ne kužim. Kako išta može biti zamjena za kavu?


Zeleni čaj mi je , s puuuno šećera ga eventualno mogu popiti, ali inače ajme.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 13:21   #110
Ja pijem zeleni čaj s limunom i obavezno sa medom, bez šećera i fantastičan mi je.

Prvih par puta mi je bio gorki, ali se s vremenom privikneš.
U zadnje vrijeme sam se totalno navukla i ne mogu bez njega, kod mene se samo čaj pije.
A i čaj (svejedno koji) je puno zdraviji od kave i capuccina.
__________________
Vocal trance, uplifting & progressive trance - muzika koja jedino danas nešto znači i zvuči.
Nella5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 13:40   #111
ja sam pila od biofarma i enciana zeleni čaj - u listićima. ne znam za razliku.
ta dva pakiranja sam slistila za neka tri tjedna, prvo sam pila dvije-tri čaše dnevno, zatim pojačala.. pila sam ga radi mršavljenja, ali lice mi je, iako nemam nikakvih problema s njim, za vrijeme konzumiranja čaja sjalo baš čisto, kvalitetno.. sad da l' pomaže u borbi protiv prištića ne znam jer ih nemam, ali stvarno kao da se očisti koža..
uglavnom, piškiš ko lud od njega, malo razbudi, da.. što se tiče okusa, uopće mi nije tako loš kako je mnogima

nakon toga sam pošla u ljekarnu po još jednu dozu al nisu imali pa uzela duplo skuplji žuti. pila nekoliko dana i nije mi se dalo više pa prestala. sad se opet planiram vratit na zeleni


kao hladan izvrsno osvježi, skoro bolje od vode, a ja sam strašni ljubitelj vode inače jednom sam zaboravila ga popit pa sam ga srknula onako žedna kad sam došla kući, mmm.. iznenadila sam se kako je pasao. ljeti ga planiram držati u frižideru, navodno se na taj način može i pripremiti, dakle bez grijanja vode. u hladnoj vodi. ostaviš preko noći u vodi, tako nešto.
modra is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 19:08   #112
Zeleni čaj je odličan, ali bez šećera. Pomaže za mnogo toga i zapravo bi se trebao piti bez šećera.
Poznato je da šećer smanjuje njegovu učinkovitost posebno ako je dosta zaslađen.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 19:55   #113
moram se malo pohvaliti da imam ( pijem) čaj dobiven direktno iz kine.to su mali tamni listići koji u vodi nabubre i kineskinja od koje sam dobio kaže da se može koristiti dva puta.ne piti prije spavanja.pijem ga bez šećera.
mario1965 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 09:29   #114
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
To sam već čula, ali ne kužim. Kako išta može biti zamjena za kavu?


Zeleni čaj mi je , s puuuno šećera ga eventualno mogu popiti, ali inače ajme.
I ja sam mislila da mi ništa nemože zamjeniti kavu,bila sam ovisna o njoj,ako je nebih popila ujutro cijeli bi me dan boljela glava.
I eto, zeleni čaj mi ju je zamjenio.
Imala sam podosta problema sa endometriozama,pa priraslice na crijevima, i vidjela da mi kava radi dosta štete.
Unatrag 2mj,na povratku iz Zg,stali smo na odmorištu da popijemo kavu, no ja sam naručila zeleni čaj.
Bio mi je poslužen sa mlijekom.
I meni se okus svidio.
I od tada, redovno svako jutro popijem šalicu zelenog čaja sa žlicom meda i malo mlijeka i sretna sam što sam se rješila one ovisne navike sa kavom.
Operirala sam i endometrioze i priraslice i nikako se više ne želim vratiti starim navikama.
Također sam čitala i čula koliko je zdrav zeleni čaj.
NANNIKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 10:22   #115
Ja volim i crni i zeleni čaj. Ali obavezno u rinfuzi u listićima, nikako onaj iz filter vrećica. Kad onaj iz filter vrećice ostavim malo dulje u šalici jer ga zaboravim izvaditi, onda mi je hhhm, ne znam opće kak bi to rekla na standardnom jeziku - žufko.
to je nešto između kiselo i gorko. Bljak.
A kad pijem onaj u listićima, onda može ostati koliko hoće i uvijek je fin. Tako da imam osjećaj da je u filter vrećicama čaj još nečim tretiran. Ista je stvar i s crnim.
A što se tiče mlijeka u čaju, jednom sam čitala da onda čaj izgubi sve one koristi koje ima ako ga se konzumira bez mlijeka. Kao da mlijeko poništava koristi čaja.
http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1129/
cici1810 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 13:09   #116
poz, evo vidim na forumu imamo 5 tema o zelenom caju, ne znam u koju bi pisao.

uglavnom, zadnjih 40 dana pijem oko 2 velike case zelenoj ili bijelog caja (koji sadrzi zeleni) i moram reci - osjecam se fenomenalno! ne znam jel to samo placebo ili sta, ali ja sam prezadovoljan, jednostavno osjecam se odlicno, sve mi ide od ruke, fizicki sam spremniji, koncentriraniji, sposobniji.

jedino imam pitanje, jedino me muci sto sam cuo da definitivno nakon nekog vremena treba napraviti pauzu i prestati ga piti na otprilike tjedan, dva dana.
osobno se osjecam sve bolje, i ne bih sad htio prekidati niz.

zna li netko nesto vise o tome?
.shorty. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 10:22   #117
Quote:
modra kaže: Pogledaj post
kao hladan izvrsno osvježi, skoro bolje od vode, a ja sam strašni ljubitelj vode inače jednom sam zaboravila ga popit pa sam ga srknula onako žedna kad sam došla kući, mmm.. iznenadila sam se kako je pasao. ljeti ga planiram držati u frižideru, navodno se na taj način može i pripremiti, dakle bez grijanja vode. u hladnoj vodi. ostaviš preko noći u vodi, tako nešto.
Najbolji način za očuvanje ljekovitih svojstava, okusa, arome i boje kod pripreme zelenog čaja jest uopće ne grijati vodu tijekom pripreme. U staklenu bocu od približno pola litra hladne vode staviti 3-4 žličice zelenog čaja(količina ovisi o vrsti zelenog čaja). Bocu zatvoriti i ostaviti i hladnjaku oko 1h. Nakon sat vremena procijediti i uživati u ledenom čaju!

Ovaj način pripreme zelenog čaja možete pokušati piti svakodnevno ako imate problema sa alergijom jer je poznato da zeleni čaj jača imunološki sustav. Također se preporučuje piti umjesto sokova za vrijeme vježbanja za osvježavanje organizma i pomoć kod mršavljenja.
Esenchan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 18:39   #118
Čuo sam da pomaže kod kose kad ti se prorijedi, e sad tu šta sam čita po linkovima što ste dali na threadu nisan ništa o tome vidia, ili je to ono kod regenaraciji kože, povezano valjda? I koji bi preporučili, na kući zelenog čaja webu ima ih milijun zelenih vrsta.
Čive is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 15:35   #119
Čuo sam u Rusiji da pomaže....

Jako popularan je na Istoku ( Rusija & Ukrajina) uz Crni čaj!
__________________
Generale čekamo zapovijed! Ljubavnik & Patriot!
Vanya83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 22:59   #120
U kaficu znam narucit zCaj i uvijek mi donesu Franckov u vrecici. Taj caj ko da nekak pecka po jeziku.. nema veze s onima u rinfuzi. Jel tak i vama?
relativnost is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:49.