Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2013., 16:21   #201
možda netko zna konkretno gdje se može nabaviti kameno brašno?
jednom sam pitala u Bauhausu, na građevinskom materijalu, pa me čovjek blijedo gledao? hvala.

meni isto salate ne raste po ljeti, koju god ljetnu sortu uzela. zapravo mi dobro nikne i raste samo prva sjetva koju onda nastojim održati što dulje. kada zavrući pokrivam posijani dio onim vrtexom ali svejedno niti listića nema.
i koji je razlog da mi špinat ne želi rasti? ako ima kakav iskusan vrtlar kakav dobar savjet.
ti.bi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 16:27   #202
Njega ne smiješ sijati na isto mjesto nakon blitve ili cikle. I ne valja ga sijati na istom mjestu gdje je bio godinu ranije.
Možda ti je tlo pre kiselo.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 16:42   #203
ma gdje god da ga posijem izađe mi par listića i gotovo. ne raste mi niti matovilac, npr.
a niti brokula mi ne stvara glavice već samo hrpu sitnih cvijetova.
kada sam pitala u sjemenarni reko mi je čovjek da moram stavljati neko mineralno gnojivo pa sam odustala, dobra mi je onda i ovako.
lako moguće da je tlo kiselo. to onda moram odnijeti negdje na analizu, ne?
ti.bi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 16:49   #204
Pa analiza tla će ti najbolje pokazati stanje tvojega tla, ali smatram da je to ne isplativo osim ako nije neka veća površina u pitanju.
Ja sam na svoju ruku svoja zemljišta dovodio iz kiselog u neki normalni pH.
Kolika ti je to površina?
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 16:58   #205
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Nemaš ga što jedva čekati, imaš ga već nekoliko godina kod nas za nabaviti.
samo sam na netu našla:

- kameno brašno http://www.candor.hr/webshop.php?PID=793
- zeolit - https://www.facebook.com/pages/Zeoli...0372966?ref=hl --- http://www.valueadded-bestresults.co...t_priprema.pdf
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 17:04   #206
Ne znam koliko ovo kameno sadrži silicijevog dioksida i kalcijevog oksida.
To treba gledati prilikom kupovine.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 18:57   #207
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Pa analiza tla će ti najbolje pokazati stanje tvojega tla, ali smatram da je to ne isplativo osim ako nije neka veća površina u pitanju.
Ja sam na svoju ruku svoja zemljišta dovodio iz kiselog u neki normalni pH.
Kolika ti je to površina?
ma samo 180 kvadrata. za moju vlastitu upotrebu.
što mogu sama napraviti?
ti.bi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 19:34   #208
To je mala površina.
bilo bi idealno ako imaš novaca za dati 300 i više kuna za analizu tla.
To bi bilo najbolje riješenje.

Jer ovako mi možemo samo nagađati što je problem.
Možda je problem i u premalo vode tijekom dozrijevanja, možda i nedostatak kalcija u tlu (najvjerojatnije, jer do njegovog gubitka dolazi u kiselim tlima), možda ovo, možda ono...

Ja sam prije nekoliko godina sve zemlje dao na analizu i dobio što i kako trebam, ali nisam radio po tome.
Već sam sebi napravio plan od 3 godine kako da dovedem zemlju u red.
I to sam uspio, ja sam zadovoljan učinjenim iako to može još bolje.

Zato ako ti je to jedina zemlja i na njoj što uzgajaš to uzgajaš samo za sebe, pokušaj uštediti nešto para i napraviti analizu tla
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 19:57   #209
komar-salata niče za dan na sobnoj temp-pa je premjesti na upola hladnije i neće otići u zrak-takva ne može otići u glave.Ja salatu imam i sad u vrtu-pod najlonom-ujesen posijem 8mj,u devetom presadim ,kad zahladi-blizu nule pokrijem najlonom-na proljeće ako treba rasadim i tako možeš cijelu god imati salatu-ja je obožavam.Tu mi je i mladi luk-da ga imam za uskrs,a i mrkva-imaš ju ranije u 5mj.
jezic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 20:27   #210
KOMAR-čitam malo tvoje prijašnje postove:umrla sam od smijeha o onom s puževima!Čovječe-te napasti se nemoš riješiti-nikako!Probala ja ljusku,solila vrt,vapno,pepel pivo,ma ništa-još mi je najbolje oni ti zorom izlaze papati i to mi je najgore-čuvam jagode cijelo ljeto-dok su zelene-ok,a kad počnu zorit-obstiše sve,ako rano ujutro ne pobereš.Imam i patke-njih možeš pustit samo ako u vrtu nema kupusnjača-jel i one pojedoše povrće,ali i puževe.Dragi moji bez rada nema ništa-kod mene je tlo teško i vlažno i zato je njima tu super,a prošla godina je svima bila koma zbog suše.Evo jučer sam posijala brokulu-nikla je i sad ide na 15 stupnj.da polako raste.Krajem veljače ću posijati rajčicu-da mogu prepikirati za pod najlon kad otopi snijeg.
jezic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 08:36   #211
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
To je mala površina.
bilo bi idealno ako imaš novaca za dati 300 i više kuna za analizu tla.
To bi bilo najbolje riješenje.

Jer ovako mi možemo samo nagađati što je problem.
Možda je problem i u premalo vode tijekom dozrijevanja, možda i nedostatak kalcija u tlu (najvjerojatnije, jer do njegovog gubitka dolazi u kiselim tlima), možda ovo, možda ono...

Ja sam prije nekoliko godina sve zemlje dao na analizu i dobio što i kako trebam, ali nisam radio po tome.
Već sam sebi napravio plan od 3 godine kako da dovedem zemlju u red.
I to sam uspio, ja sam zadovoljan učinjenim iako to može još bolje.

Zato ako ti je to jedina zemlja i na njoj što uzgajaš to uzgajaš samo za sebe, pokušaj uštediti nešto para i napraviti analizu tla
možda znaš gdje se u Zg-u može dati zemlja na analizu?
ako nije tajna, ako ispadne da fali kalcija, kako si to riješio? a da ne dodajem razno raznu štetnu kemiju.
inače, imam navodnjavanje sistemom znojenja tako da sumnjam da je voda u pitanju. ovo ljeto smo još i zalijevali kantama, dakle odstajala voda, inače bi se valjda sve posušilo.
i hvala.
ti.bi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 09:31   #212
1. Agronomski fakultet Zagreb, Svetošimunska 25, 10 000 Zagreb, tel. 01/2393902
2. Institut za geološka istraživanja, Sachsova 2, Zagreb, tel. 01/61 60 888, 61 60 700, 616 0 745

Najbolje odnesti na agronomski, samo ih nazvati prvo.

Kada doneseš zemlju na analizu tada im kažeš što želiš na toj zemlji uzgajati i onda ti oni naprave analizu i dobiješ račun gdje ti piše cijena svih tih analiza i njihova preporuka gnojidbe i ostalih stvari vezanih za te kulture koje misliš uzgajati.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 12:58   #213
puno hvala.
ti.bi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 14:06   #214
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko ovo kameno sadrži silicijevog dioksida i kalcijevog oksida.
To treba gledati prilikom kupovine.
Možete to malo pojasniti? Utjecaj na biljke i koji omjer se traži kod kupovine kamenog brašna!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 14:35   #215
Quote:
jezic kaže: Pogledaj post
KOMAR-čitam malo tvoje prijašnje postove:umrla sam od smijeha o onom s puževima!Čovječe-te napasti se nemoš riješiti-nikako!Probala ja ljusku,solila vrt,vapno,pepel pivo,ma ništa-još mi je najbolje oni ti zorom izlaze papati i to mi je najgore-čuvam jagode cijelo ljeto-dok su zelene-ok,a kad počnu zorit-obstiše sve,ako rano ujutro ne pobereš.Imam i patke-njih možeš pustit samo ako u vrtu nema kupusnjača-jel i one pojedoše povrće,ali i puževe.Dragi moji bez rada nema ništa-kod mene je tlo teško i vlažno i zato je njima tu super,a prošla godina je svima bila koma zbog suše.Evo jučer sam posijala brokulu-nikla je i sad ide na 15 stupnj.da polako raste.Krajem veljače ću posijati rajčicu-da mogu prepikirati za pod najlon kad otopi snijeg.
Što se tiće puževa (hvala Bogu nemam ih) ali kao sve u prirodi jel ima puž neku biljku koju posebno ne voli? Da bi zemlja bili suhija možda bi mogla napraviti dublje jarke za staze tako da se voda cijedi više prema dolje pa će gredice biti manje podobne za puževe (fantaziram, ali neznam kak to izgleda u prirodi jer je moja zemlja brdovita i uvijek je manjak vlage).

O salati ću još jednom pročitati sve sa forumu i iz ovih knjiga kaj imam pa bum vidla kaj se da ove godine. A isto mi tako stalno fali grincaj pa sam shvatila da radim krivo.

Mrkva i peršin su dvogodišnje biljke - pa me ništa ne sprečava da posadim više i ostavim za drugu godinu jer inaće čekam od proljeća da mi opet izraste za korištenje. Prošle godine sam posadila tri velika "bloka" mrkve i peršina. Dva bloka sam kroz ljeto i jesen iskopala i potrošila a treći sam ostavila za preko zime da u proljeće imam dalje za korištenje. Eto tako sam otkrila toplu vodu!

I vjerujem da sam na putu da kvalitetnu sortu mrkve koja mi dobro raste mogu imati svoje sjeme. Isto tako rajčica iz sjemena koja je rasla u mojoj zemlji sa kompostom je bila jača i bolja u vrtu kroz ljeto od onih kupljenih sadnica. Možda je samo puka sreća - vidjet ćemo!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 18:35   #216
Ako se želiš riješiti puževa, posadi borač u vrt. Kada se jednom posadi ili posije kasnije se sam zasijava. Biljka provjereno tjera puževe.
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 20:52   #217
Ljudi što ste navalili na kameno brašno, moja svekrva ga je stavila i psuje sama sebi sve po spisku jer ti to tolko zbije tlo da je to prestrašno. Što onda nakon njega - turbo zelena gnojidba, ili šta?
Uzmite Agrovit, u praksi se pokazao dobar, učinkovit, ljeti sigurno drži vlagu(znam ljude koji rade s njim).
Potpuno se slažem s čovjekom, analiza tla je najpametniji izbor.
Za sve koje zanima eko, bio, biodinamička, poljoprivreda bez oranja i kopanja i svaka poljoprivreda koja je potpuno prirodna, idite na: vrtizobilja.com - Čovjek drži radionice, ima 12 godina iskustva iz cijelog svijeta, i svaka kuna koja se kod njega potroši za njegovo znanje vrijedi u potpunosti.
carmenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 10:31   #218
Ma ne treba vam ni Agrovit. Koristite kompost...svake godine napravite hrpu komposta, u proljeće ga razbacajte po vrtu, ljeti malčirajte biljke...
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 13:48   #219
mene su neki isprepadali da će mi se zmije kotiti ispod malča.
vot ju sinks??
esperanza0905 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 13:51   #220
Quote:
esperanza0905 kaže: Pogledaj post
mene su neki isprepadali da će mi se zmije kotiti ispod malča.
vot ju sinks??
Zavisi kakva godina bude.
Ako bude kao ova sušna, a tamo bude vlago to je vrlo lako moguće.

Meni su dolazile u bazenčić pred kućom tijekom ovih vrućina
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:13.