Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2011., 09:39   #1
Medvjeđi luk

Kupio sam ovaj vikend na riječkoj tržnici medvjeđi luk, inače od njega napravim sirni namaz, fritaju ili ga zamješam sa blitvom na lešo.
Zanima me imate li kakve recepte za korištenje ove izuzetne zelenjave.
Za neupućene:

U starom Egiptu crijemuš (allium ursinum) je smatran svetom biljkom ne bez razloga. Ovaj divlji rođak bijelog luka je sačuvao sve one osobnosti koje je njegov pitomi rođak kultivacijom kroz milenijume izgubio. Ova je biljka neopravdano zapostavljena. U nekim knjigama o ljekovitom bilju ga uopće ne nalazimo ili je tek spomenut uz češnjak (bijeli luk).

Opis:

Biljka izuzetnih svojstava koja je dosta česta u našim krajevima. Ona je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice ljiljana. Iz lukovice u visinu do 30ak cm izrastu 2-3 duguljasta eliptična lista, sjajne površine i tamno zelene boje. Iz listova izrasta 25 cm visoka stabljika uglavnom trokutastog oblika sa bijelim cvatom i cvjetovima zvjezdastog oblika. Sama lukovica se sastoji od više manjih lukovica, ukupne dužine do 6 cm, bijele ili žućkaste boje.

Rasprostranjenost:

Može se naći u cijeloj Europi. Raste u vlažnim bukovim šumama, ravnicama i uvalama, a pored vodotokova je obično gusto rasprostranjena. Pogoduje joj humusno, duboko i rastresito tlo. Vlažna, sjenovita i mjesta gdje se dugo zadržava snijeg su tipična staništa medvjeđeg luka. Raste nezagađen i isključivo na čistom tlu.

Iskoristivost:

U proljeće je ovaj luk najbolji lijek, on čisti krv, žuč i jetru od zimskih proizvoda sagorijevanja. Ljekoviti dijelovi biljke su mladi proljetni listovi koji se beru u aprilu i maju, te podzemne lukovice koje se skupljaju u ljetnim i jesenskim mjesecima. Sušenje ove biljke ne dolazi u obzir!

Srijemuš može drastično utjecati na krvni tlak. Šteta je što većina ljudi koji imaju problema s krvnim tlakom ne poznaju ovu nadasve ljekovitu biljku. Mnogi ljudi bi mogli proljetnom srijemušom stabilizirati tlak na neko vrijeme, bar dva - tri mjeseca, i odmoriti jetru od lijekova, a uz to i smanjiti vrijednost ukupnog kolesterola. Za sve to nam je potrebno 4-5 usitnjenih lukovica, jedna kašika jabukovog octa i jedna kašika maslinovog ulja.

Ljekovita svojstva:

- smiruje i liječi kašalj
- jača srce i oslabljeni srčani mišić
- štiti kao preventiva od infarkta
- usporava i liječi aterosklerozu krvnih žila, širi ih i
- smanjuje visoki krvni tlak
- poboljšava apetit, otklanja probavne smetnje
- smiruje upalu sluznice želuca, otklanja nadutost i plinove

Osim kao lijek, srijemuš se koristi kao začin i ukusno povrće. Usitnjeni listovi i sočne lukovice mogu se dodavati juhama, jelima od mesa, kuhanom i pirjanom povrću, varivima i sendvičima. Naravno, biljka srijemuš se koristi samo u svježem obliku.
Sušenjem i kuhanjem nestaju njegova ljekovita svojstva.
Kao dobru salatu za proljetno čišćenje probajte mješavinu od po 1/3 srijemuša, maslačka ili radiča i zelene salate. Obavezno s maslinovim uljem.
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 10:47   #2
Kad ga se docepam samo pesto radim, steta mi ga prokuhavat.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 11:02   #3
Čuvaš ga u teglicama, što jo staviš osim m.l.? Nije mi uopće palo na pamet ali mora biti dobro)

Čitao sam o krem juhi od istog i morati ću probat.

Inače gđa na tržnici mi je dala punu vreću (onu klasičnu malu što dobiješ besplatno na tržnici) za 10kn.
Ima li ga za kupiti u Zagrebu?
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 11:16   #4
Ne konzerviram, napravim, pa se pojede za par dana, bez problema stoji u frizideru. Stavim jos neke orasaste plodove (pinjole, orahe, pekane), vode tek toliko da se moze izmiksati i sol. Znam da u pravilu ide ulje, ali ne podnosim premasnu hranu.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 11:22   #5
U subotu sam u Maloj Hiži kod Čakovca jeo božanstvenu juhu od ovog luka.
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 11:28   #6
Mala hiža je super. Svaki put bude dobro. Hvala za pesto probat ću još danas ali sa mas uljem. Kako je pripremljena?
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 14:39   #7
Quote:
Frank Zappa kaže: Pogledaj post
Ljekovita svojstva:

- smiruje i liječi kašalj
- jača srce i oslabljeni srčani mišić
- štiti kao preventiva od infarkta
- usporava i liječi aterosklerozu krvnih žila, širi ih i
- smanjuje visoki krvni tlak
- poboljšava apetit, otklanja probavne smetnje
- smiruje upalu sluznice želuca, otklanja nadutost i plinove


Kao dobru salatu za proljetno čišćenje probajte mješavinu od po 1/3 srijemuša, maslačka ili radiča i zelene salate. Obavezno s maslinovim uljem.
Nisam znala ovo za kasalj, kako da konzumiram? Moze bez octa?
Inace stavljam u bocu s uljem, pa za salatu, friski cijelo proljece. Ne kupujem, uberem sama.

Moze i maslac od njega, super ide na pecena jela, po pizzi, u quark, u omlet, u hladnu juhu od krastavaca, u razne povrtne popecke, ma u sve gdje bi stavljao zacinsko bilje.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 15:33   #8
I meni je to novost, za grlo ali i ne izneneđuje, prebogat je C vitaminom i raznim dobrima koje pozitivno djeluju na organizam pa i na grlo, mislim da je riječ o ovome:
Pošto srijemuš nije dostupan cijele godine, dobro je napraviti njegovu tinkturu:
Lukovice u količini 300 grama oprati i očistiti. U široku posudu uliti 1 dl rakije lozovače, dodavati jednu po jednu lukovicu te ih odmah gnječiti drvenom žlicom. Lukovice gnječiti u rakiji, da ne oksidiraju i potamne u dodiru sa zrakom. Kad su zgnječene, dobivenu kašu preliti u tamnu staklenku i dodati još 9 dl rakije, sve dobro promiješati i dobro zatvoriti. Ostaviti da tako odstoji 15 – 20 dana, povremeno protresti. Nakon isteka 20 dana, lukovice protisnuti da puste svu tekućinu iz sebe, sve procijediti u tamnu staklenku ( bez lukovica), dobro zatvoriti i čuvati na tamnom mjestu.
Uzima se 2 – 3 puta dnevno po čajnu žlicu tinkture umiješane u malo hladne vode.
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 15:39   #9
Iako na ovom blogu koji je inače jako dobar i poklapa se sa dosta literature, (npr Enciklopedijom samoniklog jestivog bilja.) nema spominjanja o kašlju, http://herbalism.bloger.hr/post/luk-...i/6961012.aspx,

Ali opet ovo je tema o klopi

U omletu je super, još sa žlicom vrhnja njam
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 18:38   #10
Uf s octa dosli na rakiju, onda cu radije drzati se svjezeg.
Lukovicu nisam dosad ni koristila, list je bolji.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 19:06   #11
Quote:
Frank Zappa kaže: Pogledaj post
Kupio sam ovaj vikend na riječkoj tržnici medvjeđi luk.
Obavezno s maslinovim uljem.
Ajd, konačno netko. Tebi ću zbog ovog oprostiti i Purgere i Talijane.
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Kad ga se docepam samo pesto radim, steta mi ga prokuhavat.
Srpljiva, samo to, prokuhavanjem gubi sve.
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
Lukovicu nisam dosad ni koristila, list je bolji.
Apsolutno da. Potpisujem.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 19:11   #12
[QUOTE=ombia;32330486]
Quote:
.... u quark
To ti se zove "svježi kravlji sir"
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 09:09   #13
Pellaprat ja sam purger, živim u Zg, samo je bilo zabavno i nužno dati na znanje da u skoro svim tim ljetnim situacijama ljudi ne podnose ne samo talijane ili purgere nego ni sami sebe a to znam jer sam dugo živio u Primorju.

Jučer sam mislio što bih i na kraju sam bacio kozice i dagnje na dobro mas. ulje, skuhao fuži i umiješao u plodove kad su bili gotovi malo papra i skosani medvjeđi luk umiješao u ovi kombinaciju i mogu vam reći

tako jednostavno i savršeno, još uz dobru kapljicu
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 21:34   #14
Ajme, baš mi je drago da medvjeđi luk postaje popularan jer mi raste kao tepih kod vikendice i doslovce ga žderem na salatu s krumpirom i maslačkom cijelo proljeće. Eto, sad ga već ima mladog i baš se veselim ! Inače, kod nas gore ljudi ga zovu "pesji luk" i odnose se prema toj biljci sa popriličnim prijezirom jer ga, kao, jedu psi Uglavnom, nije baš popularan među seljacima.

A sad ga planiram nasjeckati i baciti u maslinovo ulje pa onda procijediti nakon par tjedana. Kladim se da će okus ulja biti božanstven uz neku ribicu
__________________
What if nothing exists and we're all in somebody's dream? Or what's worse, what if only that fat guy in the third row exists?

Woody Allen
White Russian is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 09:09   #15
Ma da u ulje javi kakovo je. Ja ovaj vikend idem u šparoge, nabrat luka i bljušti, ma sreća, pogotovo kada si po cijele dane u staklu i betonu najbolje odmara brati delicije
Radit ću juhu a šparoge će vjerojatno nestati odmah po branju.
Inače ljudi u Lici su se smijali mom starom kada je sadio bob i blitvu, šta ćeš ne znaju
U ovo usrano vrijeme biti će sigurno sve više berača samonikog jestivog bilja jer je zdravo i besplatno.
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 18:01   #16
o jesam bedasta, gledam kakav medvjedji luk, uguglam, a ono Bärlauch
I kaj je najbolje lijepo mi pise: Bär Lauch
ovdje ga puno koriste, ali radi cesnjakastog i ljutoig okusa moji doma nece nista s njim jest

vidjela sam da pune torteline sa smjesom ricotte i bärlaucha
i stavljaju ga na salate
i u mlijecni namaz
i u kruh
pa pesto
pa grickalice, krekeri, cips....
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 18:03   #17
Quote:
White Russian kaže: Pogledaj post
Ajme, baš mi je drago da medvjeđi luk postaje popularan jer mi raste kao tepih kod vikendice i doslovce ga žderem na salatu s krumpirom i maslačkom cijelo proljeće. Eto, sad ga već ima mladog i baš se veselim ! Inače, kod nas gore ljudi ga zovu "pesji luk" i odnose se prema toj biljci sa popriličnim prijezirom jer ga, kao, jedu psi Uglavnom, nije baš popularan među seljacima.

A sad ga planiram nasjeckati i baciti u maslinovo ulje pa onda procijediti nakon par tjedana. Kladim se da će okus ulja biti božanstven uz neku ribicu
ja bi to, na salatu s krumpirom i maslackom.... ide i tvrdo kuhano jaje nutra?
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 18:12   #18
Quote:
Dora K kaže: Pogledaj post
ja bi to, na salatu s krumpirom i maslackom.... ide i tvrdo kuhano jaje nutra?
sa svakom zelenjavom na salatu kuhano jajce ide dobro, osobito s kojekakvim lukovima i radičima.
inače, za tu biljku kažu da je nevjerojatno zdrava. kad je tatu strefio herc prije par godina i kad se oporavljao, došao je jedan poznanik, inače svojevrsni "mudrac" s vrećom tog luka i rekao mu da samo kombajnira po tom luku. jedino je loše što ostavlja zadah isto ko i luk vulgaris
x-type is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 18:27   #19
Medvjeđi luk obožavam i jedva čekam da ga se opet dočepam..Nadam se što prije Onda slijede fritaje, pa pesto s maslinovim, na salaticu malo

A zadah? Fućaš to, za zdravlje treba pretrpjeti
__________________
ursula1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 18:41   #20
Quote:
Dora K kaže: Pogledaj post
ja bi to, na salatu s krumpirom i maslackom.... ide i tvrdo kuhano jaje nutra?
Inače ne stavljam jer su mi jaja onak malo teža, i više mi pašu za nekakve zimske salate. Puno puta čak i krumpir izostavim, sam popukam luk i maslačak i polijem s maslinovim uljem i nakapam s limunom. I full se dobro osjećam kad to smažem jer samo zamišljam kako mi se tijelo čisti, razgrađuju masnoće, celulit otpada u krpicama A i besplatno je (barem meni) , pogotovo kad usporedim s pravim češnjakom kojega je kila bila 35 kn zadnjih godinu dana.

A za torteline uopće nije loša ideja, već sam probala od kopriva napraviti a s medvjeđim lukom mi je idući zadatak
__________________
What if nothing exists and we're all in somebody's dream? Or what's worse, what if only that fat guy in the third row exists?

Woody Allen
White Russian is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:23.