Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2015., 14:08   #541
Quote:
ANABELA kaže: Pogledaj post
eto nakon par mjeseci da pomognem nekom da ne gubi vrijeme i novac kao mi:5 liječnika je pogledalo skoliozu mog djeteta,5 liječnika je reklo i odredilo vjezbe za skoliozu,plivanje,leđnjake,trbušnjake,"most"preko lopte...kupilis mo svu silnu opremu,vodili na fizioterapiju ,plačali fizioterapeuta.ortozu je nosila 23 sata dnevno.Slučajno sam na putu upoznala djevojku koja ima skoliozu i taman je putovala na terapiju po Katarini Schrot.Pokazala nam je slike prije godinu dana i ove danas te smo kroz razgovor zaključile kako je i ona dobivala iste vježbe za raditi kod svog liječnika.
Mi trenutno radimo novu ortozu koju nažalost plačamo sami jer smo rpvu dobili preko hzzo-a a nije dobra,zapravo još joj je više odmogla.Radimo ciljane vježbe po Katarini Schrot i pošto smo još svježi ne mogu vam reći da li djeluju fizički ali psihički imamo veliki pomak.
koliko je staro vaše dete?
moje dete ima 7,5 godina, na sistematskom je utvrđeno da ima skoliozu. dali su mu uloške za cipele (blago ravni tabani), radićemo 10 dana vežbe u domu zdravlja (od čega nikakve efekte ne očekujem), savet da plivamo, vozimo bajs, istežemo se i skačemo na zeka-lopti.
ja sam i ranije primećivala nesimetričnost, ali bi me njegov pedijatar uvek razuverio a krivost je nekad manja nekad veća-nisam pametna.
zdnjih nekoliko dana čitam sve i svašta, naletela sam na schrot metodu, za sledeću sedmicu sam zakazala pregled kod licencciranog fizijatra u beogradu.

kakvi su vaši utisci, ima li pomaka kod vašeg deteta?

Quote:
Melisinamama kaže: Pogledaj post
Dobar dan,
ja imam 34 god, operirana sa 12 i 13. Skolioza od 4.te god. došla je do 82 stupnja. smanjili su mi na 30ak...s godinama i poslije trudnoće mi se pogoršalo. sad razmišljam o nizu operacija kod dr kovača. koliko sam ja čula on je najbolji. dali si bila na pregledu i šta su ti rekli?
već sam napred rekla, moj sin je jako mali i plašim se da najgore dolazi u pubertetu.
marcipančić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 14:14   #542
Quote:
torque_ kaže: Pogledaj post
ja sam sebi narucio ovu knjigu, oko 190kn s postarinom, stiglo za jedno 3 tjedna ako se dobro sjecam.. http://www.amazon.com/Your-Natural-S.../dp/1456512021
znaci, princip je promjena prehrane, za mene nepoznanice koje sam tu prvi put cuo su bile kefir i juha od kostiju (bone broth).
vjezbe se sastoje od istezanja, jacanja trbusnih misica (3 nivoa, prvi je varijacija plankova) i vjezbi za balansiranje misica.
hvala što ste podelili informacije

pogledaću više o prehrani. moj sin je jako mršav, sitan i dossta niži od vršnjaka (jedan od dvojic najnižih dečaka u razredu). kad sam gledala slike o skoliozi, sva deca su mršava, kao da im nije uskladjen mišićni i koštani razvoj.
marcipančić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2015., 22:48   #543
Pozdrav svima potrudit cu se da post bude sto kraci
znaci imam 16 godina i sa skoliozom se borim od svoje sedme. Ustanovljena je na sistematskom i bila je oko 20°. Probala sam sve sto sam mogla, bila kod mnogo doktora i fizijatara, promijenila 9 korzeta (prestala nositi prije otprilike 3 godine),radila svakakve vježbe (kao i Schroth metodu)- ali kicma ide po svom. Iako ja nisam nikad osjetila nikakve promjene ni poteškoće, bolovi su rijetki i ne pretjerano jaki, gornja krivina sad iznosi 108° a donja oko 60°. Shvatili smo da je operacija jedini izbor te odlučili otici dr. Đapiću (koji je bio nevjerovatno ljubazan i brižan). Objasnio je da je operacija najbolje rješenje jer ce se ovakva skolioza vremenom pogorsavati i tako ugroziti razne tjelesne funkcije i skratiti zivotni vijek za nekih 10-20 godina. Rekao je da bi u mom slučaju obavezna bila halotrakcija (max 3 sedmice) i operacija stražnjeg pristupa.

Molila bih nekog ko ima iskustva sa halotrakcijom i operacijom (vece skolioze) da ako ima malo vremena podijeli to sa mnom

izvinjavam se zbog mogućih grešaka jer pišem sa mobitela i nadam se da nisam ništa zeznula jer prvi put koristim ovaj forum (do sad sam samo citala)
sashava is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 02:02   #544
Sashava-ja sam ti u torakalnom dijelu imala iskrivljenje od 56° a u donjem 20 i nes stupnjeva...operirao me je dr cimic i jako sam zadovoljna (prednji pristup operacije)
Ugl nemoj se ustrucavati previse zbog operacije.Dr đapic je vrlo iskusan i bude sve zavrsilo super!Oporavak nakon operacije nije previse jednostavan ali isplati se imat lijepa leđa i ravnu kicmu
pozdrav
zlatokosa-cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 16:49   #545
Pozdrav!

Vidio sam na više mjesta da se spominju dobri stručnjaci za skoliozu u Sloveniji. Može li netko imenovati kojeg. Može i na privat.

Hvala!
skoliozikon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2015., 00:02   #546
Pozdrav!
Zamolio bih za savjet od strane onih koji su imali slične probleme.
Imam 20 god-već godinu i pol imam problema s kralježnicom. Pred mjesec dana sam odradio 2 tj fizikalne dnevne terapije. Prije toga, često su me znali boljeti vrat i leđa(gornji torakalni dio ispod vrata),imao sam potrebu da se stalno istežem,kralježnica(a pogotovo vratna) mi jako "krcka". Fizijatrica mi je dijagnosticirala skoliozu i kifozu,preporučila fizikalnu,RTG i vježbanje. Imam nepravilno držanje i kralježnica mi je gledajući iz profila jako zakrivljena(doktorica kaže 30 stupnjeva?). RTG mi je odradila samo za vrat-nalazi su bili dobri,sve je kako treba,nema deformacija. Nakon fizikalne terapije bolovi su se reducirali,jedino što i dalje imam problema s krckanjem i potrbom da se istežem. Dobio sam vježbe za kifozu i skoliozu,a za ispravljanje leđa preporučeno mi je od strane fizioterapeuta da ojačam leđne i trbušne mišiće(sklekovi,trbušnjaci svih vrsta,zgibovi),dok teretana momentalno ne jer može i pogoršati situaciju.
Zanimaju me iskustva svih koji su se susreli s kifozom,nepravilnim držanjem,zakrivljenom kralježnicom. Da li vježbe istezanja i gore navedene vježbe stvarno mogu pomoći da se ispravim i smanjim kifozu(nisam optimisitican )? Što bi mi još preporučili?
Nažalost sam sam si kriv, kao dijete teška torba za u školu, kasnije sjedenje za računalom, a sada na faksu puno učenja i bez treniranja.
Hvala
insomnia11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 18:28   #547
Ja imam skoliozu lijeva strana, nogas mi je 5 mm kraća, i doktor mi je propisao vježbe, uloške, poručio da se pravilno držim i da ojačam malo. Zanima me, vi koji imate skoliozu, dali vam pri vježbama istezanja znaju drhtati noge? dali je zato jer nemam kondicije i fizičke snage? ili pak povezano sa skoliozom? ja ako se na Švedskim ljestvama držim dulje od 1 minutu malo podrhtavam, zašto? to me iritira i želim znati dali je to od slabine i sad se počnem naglo kretati pa tijelo reagira na to, drhtanjem? ili ima neku vezu sa skoliozom?
Mr Igor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 22:17   #548
Evo dižem temu jer bi trebala par savjeta, pa ako ima neka dobra duša da mi pomogne bila bih vrlo zahvalna.
Ovako, curici(7 g.) školska liječnica uočila je nepravilno držanje i dala uputnicu za fizijatra. Nakon pregleda, nalaz je sljedeći: klinički nepravilno tjelesno držanje,u pretklonu diskretna asimetrija lijevo lumbalno, dijagnoza: nepravilno tjelesno držanje. Terapija: korektivna gimnastika i kontrola za 6 mj.
Uglavnom, zanima me je li to skolioza ili...? Jer s obzirom da je asimetrija vidljiva u pretkonu, meni se čini da jest. Pedijatrica kaže da nije, jer da bi to onda pisalo u nalazu??!!Inače, primjetila sam nedavno i sama asmetriju struka kod curice i to više s prednje strane.

Uglavnom, ide na korektivnu gimnastiku, trenira plivanje( i prije dijagnoze). Ne znam trebam li nešto još poduzimati ili čekati kontrolu kod fizijatra? Nitko nam ništa konkretno ne govori...
zija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 13:47   #549
Koliko su vjezbe za skoliozu zapravo efektivne?Mogu se voditi ovima po netu ili bi trenao posjetiti doktora.Imam skoliozu blazeg bolika,al svejedno ju osjecam u svakodnevnom zivotu.

I kolika je cijena otprilike tog zahvata na kraljesnici?

Zadnje uređivanje Mighty Red : 11.03.2016. at 13:59.
Mighty Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2016., 12:56   #550
Quote:
Koliko su vjezbe za skoliozu zapravo efektivne?Mogu se voditi ovima po netu ili bi trenao posjetiti doktora.Imam skoliozu blazeg bolika,al svejedno ju osjecam u svakodnevnom zivotu.
najbolje bi bilo da su vjezbe sto vise prilagodene tebi, ali ako radis pametno i ove sa neta vec imas koristi

vjezbanje je neizbjezno u bilo kakvom kvalitetnom tretiranju skolioze (pre/post operativno, preventivno, rehabilitacijski...)

baci pogled na ovaj video, tu je objasnjeno sta i kako, a imas i vrlo jedostavne vjezbe
https://www.youtube.com/watch?v=ukMFXWUevzg
egoscue is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 00:33   #551
Ovako... trebam pomoć... imam skoliozu težeg oblika i dobio sam ortozu. No međutim ta ortoza kao da mi ne paše sasvim... Kada ju stavim onda me boli, pa žulja, a i teško mi je disati u njoj... Nisam je nosio već 5 mjeseci i kralježnica se iskrivila jaaaako Pitao sam fizioterapeuta što misli o tome, a on je rekao da se trebam strpiti da i da će to proći uz vježbe i puno kretanja. Ja kao i svaki čovjek imam posao i poslije posla budem previše umoran da bih išao trčati ili vježbati Radim u uredu, pa moram cijelo vrijeme sjediti za kompom ili papirima i malo se krećem... Jaaaako mi je teško, a bojim se operacije. Molim vas pomozite, tnx!
__________________
"Nobody dies a virgin, life fucks us all!" Kurt Cobain
Zabar 18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 12:59   #552
Quote:
Zabar 18 kaže: Pogledaj post
Ovako... trebam pomoć... imam skoliozu težeg oblika i dobio sam ortozu. No međutim ta ortoza kao da mi ne paše sasvim... Kada ju stavim onda me boli, pa žulja, a i teško mi je disati u njoj... Nisam je nosio već 5 mjeseci i kralježnica se iskrivila jaaaako Pitao sam fizioterapeuta što misli o tome, a on je rekao da se trebam strpiti da i da će to proći uz vježbe i puno kretanja. Ja kao i svaki čovjek imam posao i poslije posla budem previše umoran da bih išao trčati ili vježbati Radim u uredu, pa moram cijelo vrijeme sjediti za kompom ili papirima i malo se krećem... Jaaaako mi je teško, a bojim se operacije. Molim vas pomozite, tnx!
Koliko imaš godina?
Prvo što mogu reći je da se ortoza nosi dok se razvijaš...ja sam je nosila do 18.godine..s tin da od ortoze je teško disati, da, jer pritišće s prednje strane, meni bi skroz desna ruka utrnula i ne bi mogla ništa s njom dok nosim ortozu, ali ona je tu prvenstveno da te nauči pravilnom držanju, ako se više ne razvijaš...žuljala je posebice na kukovima, ali i to priživim ili legnem kad više nisam mogla izdržati uz to jačaj leđne mišiće jer većini nama sa skoliozom je problem preslabih i nerazvijenih leđnih mišića i mišića uz kralježnicu... potraži kod specijaliste ili na netu sukladno svom iskrivljenju vježbe. ovisno o tome na koju stranu je iskrivljena idu i vježbe... na to ti može samo pola sata otići bez velikog znojenja i sl.... samo istržuj. operacija ide ako je veliko iskrivljenje i ukoliko je malo koje kroz pubertet, kod žena u trudnoći itd. se dodatno iskrivi ukoliko se ne drži pod nadzorom. sritno!
TinaVeky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2016., 20:12   #553
Problem sa kicmom

Pozdrav svima, kao sto naslov govori imam problem sa kicmom, kada se gleda sa strane izgleda kao slovo S na internetu sam citao da je to vjerovatno kifoza-lordoza, znaci kicma nije prava nego je previse zaobljena, je li to lordoza kifoza ili nesto drugo? Da li da radim neke vjezbe koje takodje imaju na netu ili da ne radim nista, posto sam zvao i mogu dobiti termin tek za nekih 7-8 mjeseci kod fizioterapeuta.. Hvala
CoaB is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 11:55   #554
Pozdrav svima, meni je 41 godina i imam dvostruku skoliozu: kičma između lopatica ide jako udesno, a u struku jako ulijevo. Zna li tko operiraju li se samo mladi ljudi ili i oni u mojim godinama...?

Čula sam da je općenito za iskrivljenja kralježnice fantastična JOGA; preporučujem svima tko ima vremena da krene na vježbe joge.

Lordoza je kad je dio kod križa previše ulubljen, kifoza je kad je dio između lopatica previše izbočen, a skoliza je iskrivljenje po drugoj osi, kao što sam opisala kod sebe.
MarijaZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 12:51   #555
Doktorica na zamjeni (moja je bila tada na godisnjem) mi je utvrdila malo iskrivljenje kraljeznice i rekla da bi to bilo dobro slikati. Uputnicu mi nije dala.

Ono što mene sad zanima su dvije stvari.

1. Koliko se dugo čeka na slikanje preko uputnice?
2. Je li netko od vas išao negdje privatno u Rijeci slikati?
unruly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 20:09   #556
Šta baš nitko nije u Rijeci išao/išla privatno?
unruly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 14:31   #557
Pozdrav.
Evo muka natjerala da se traže savjeti gdje god je dostupno.
Imam 44 god. radim u uredu preko 20 god. što znači sjedenje 5-6 sati dnevno. U mladosti i do prije 2 god. obožavao igre na računaru što znači još sjedenja. Otprilike prije 2 godine počeo je problem, bol u doljnjem dijelu kičme. Naručio se na rengen i čekao 2 mjeseca. Ustanovljena blaga lijevostrana skolioza. Išao na fizikalnu terapiju 2 termina po 10 dana.
Pošto imam problem sa želudcom (hijatus hernija ili bruh) ne mogu da radim sve vježbe pod pritiskom na abdomen pa sam na internetu gledao raznorazne vježbe koje bi mi pomogle nekad češće u kontinuitetu nekad ređe. Imao sam osjećaja da vježbe pomažu. Kada sam bio na godišnjem oko 3 tjedna zanemario sam aktivno vježbanje ali sam tu i tamo plivao.
U zadnjih 2 tjedna stanje se pogoršalo ne mogu da sjedim 15 min u krstima sjeva i nekakva tupa bol. Radim vježbe pa imam osjećaj da mi je i od njih gore.
Najbolje se osjećam kada ležim i kada šetam.
Nadam se da ću se ovdje sa nekim posavjetovati i izmjeniti pozitivna a i negativna iskustva.
__________________
"Najbolji razgovori su oni koje vodiš sa potpunim strancima"
piroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2018., 16:23   #558
Bila sam na operaciji zbog skolioze prije 28-29 godina. Tada sam imala 12 godina. Ugrađena mi je šipka. Operacija je dobro prošla.

Kada sam imala oko 20 godina leđa su me boljela kad bi malo duže sjedila. Posebno bi bilo bolno u sredini. Zbogo bolova sam otišla na pregled, kirurg me malo jače lupio po leđima (po sredini) i tada su ti bolovi prošli. Nemam pojma uopće o čemu se radilo i zašto je bio potreban taj udarac.

Sad imam skoro 41 godinu, radim izrazito sjedilački posao i već dugi niz godina me leđa nikad ne bole od sjedenja, hodanja…zapravo ne bi me nikad boljela od ničega da nemam jedan problem sa bežičnim internetom na mobu.

Ne znam da li je povezan sa operacijom tj. šipkom ili ne. Nešto u sredini kralježnice me počne boljeti kad mi je mob spojen na internet odnosno kad ga koristim (držim, tipkam po njemu) dok je spojen na internet. To mi je toliki problem da koristim bežični internet samo u krajnjoj nuždi.

Telefoni drugih ljudi me uopće ne smetaju, iako znaju biti vrlo blizu kad je gužva u javnom prijevozu. Ni moj mob me ne smeta kad nije uključen wi-fi niti mobilni podaci. Mogu slati sms i razgovarati. To mi je već treći smartphone kod kojeg se ponavlja ista priča, tako da nije problem ni u konkretnom mobu. Da sam umislila da me smeta zračenje, onda bi me valjda “smetali” i mobovi ostalih ljudi. Probala sam koristiti onu olovku za mob, ali ni to nije pomoglo. Nisam razmišljala da odem kirurgu zbog toga jer sam sigurna da bi rekao da to nema veze sa operacijom.

To mi je u današnje vrijeme postaje baš velik problem jer zbog posla trebam povremeno sudjelovati u jednoj whatsapp grupi. Ako netko ima isti problem ili ga je riješio molim da mi se javi u inbox.

Može biti da moj problem i nema veze sa mojom operacijom, šipkom i šarafima jer koliko sam letimično pogledala temu nitko nije prijavio takav problem.
Royal Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 21:50   #559
Pozdrav ljudi.Podijeliti cu s vama svoj problem u nadi da ce mi neko odgovoriti i dati neki savjet.Dakle,prije tocno godinu dana bila sam na ljecnickom zbog posla (radim kao trenerica mazoret i hula hoop plesa) nebitno,svi su nalazi bili u redu,jedino sta me zacudilo bilo je njihovo pitanje dali imam kakvih problema sa kraljeznicom,moj odgovor je naravno bio ne jer stvarno nisam imala.Poslali su me na pregled jednoj fizijatrici koja mi je rekla da imam jako lose drzanje i kifozu prsne kraljeznice,sta god to znacilo.Pitala sam dali trebam ici na fizikalne terapije i njezin odgovor bio je ne.Prije 3 mjeseca poceli su jaki bolovi u prsima zbog cega sam zavrsila na hitnoj.Otkucaji srca bili su 140/min.Vadili su mi krv i nalaz je dobar.Vadila hormone stitnjace,stitnjaca u redu,gastritis nemam.Otkucaji srca i dalje su ubrzani (90-100) u min.Dobila sam beta blokatore koje pijem svako jutro.Receno mi je da je srce zdravo i aritmija nema.Slikala sam pluca jer osjetim neko zatezanje u prsima i ponekad se pocnem gusiti.Pluca su u redu,jedino sta me muci odmalena je bronhitis.Svaki dan imam bolove u vratu i gornjem dijelu leda i lagane vrtoglavice.Ne trnu mi ruke ni noge.Nikakve bolesti nikad nisam imala.Imam 22 god.Rekli su mi da mi se to sve vjerojatno dogada zbog loseg drzanja i iskrivljene kraljeznice.Dali se nekom to dogadalo slicno? Pitali su me sad dali zelim na fizikalne terapije?!
Leona181 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 22:05   #560
Dobro je da su vam sada otrkili, a ne za 7. godina ili puno kasnije. Neki se tek javljaju kada je nepodnošljiva bol u lumbalnon dijelu kralježnice upravo zbog kifoze. Kifoza je u stvari grba na kralježnici i to se može sa rolerom masirati i lagano pritiskati da se grba smanji. Postoje određene vježbe za takav tip problema i može se ponovno povratiti u idealnom stanju kakva kralježnica treba da bude.
Pythonhim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:52.