Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2017., 15:51   #3661
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Onda je to ulaganje u tuđu imovinu (imovinu koja je tuđa-nije u vlasništvu tvrtke, ali sukladno sklopljenom ugovoru ju koristi tvrtka u poslovne svrhe).

Konto 01213 po RRIF - ulaganja na tuđoj imovini radi uporabe ili poboljšanja.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 21:29   #3662
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Konto 01213 po RRIF - ulaganja na tuđoj imovini radi uporabe ili poboljšanja.
Hvala na odgovoru...još nešto, vezano za isto pitanje...osim stolarije, također je popravljana i terasa, postavljane su neke parne brane, betoniranje i sl....! da li to također ide u ulaganje u tuđu imovinu i kako se sve to skupa onda knjiži? vjerujem da ima negdje....rrif vjerojatno ima članak, da sad ne gnjavim tu ljude
Lil_san is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 22:38   #3663
Quote:
Lil_san kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru...još nešto, vezano za isto pitanje...osim stolarije, također je popravljana i terasa, postavljane su neke parne brane, betoniranje i sl....! da li to također ide u ulaganje u tuđu imovinu i kako se sve to skupa onda knjiži? vjerujem da ima negdje....rrif vjerojatno ima članak, da sad ne gnjavim tu ljude
Ovisno o iznosu, ako su iznosi ulaganja visoki (npr. nekoliko desetaka tisuća kuna) onda da. Ako je riječ o manjim ulaganjima (npr. 500 kn, 1.500 kn) onda ne, nego idu na 4.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 07:18   #3664
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
samo bih se nadovezala.
Putni nalog, bez ikakvog dokaza, da je put zaista i bio, porezni nadzor neće priznati.
I bez obzira koji su troškovi, kako se plate, treba to priložiti uz putni nalog, pa makar i kopiju računa s opaskom gdje se nalazi original (npr ura broj x) i kako je knjižen.
I ako posumnjaju u vjerodostojnost putnog naloga, prezna inspekcija ga neće priznati.
Treba tu paziti. Tu se najviše mulja i to najviše i gledaju.
Hvala na savjetima. Bas iz tog razloga mislim stavljati te racune od benzina uz putni. Jer se primjerice putuje u Zg, i benzin se toči u Zg. Pa mi je po meni gore stavljati 2 kn po km, a da u uri imam racun od benzina točenog taj dan kada se putovalo bas u Zg. radi se o privatnom automobilu. Hvala.
animo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 08:46   #3665
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Ovisno o iznosu, ako su iznosi ulaganja visoki (npr. nekoliko desetaka tisuća kuna) onda da. Ako je riječ o manjim ulaganjima (npr. 500 kn, 1.500 kn) onda ne, nego idu na 4.
A što je s PDV-om? smije li se odbiti u slučaju ulaganja?
Lil_san is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 09:33   #3666
uplatila sam mađarsku i slovensku cestarinu (prepaid). dobila sam račun, knjižila trošak. u 2016. nismo potrošili ukupan iznos, a nekak mi se ne da to sad izbijati iz troškova. jel prekršaj ako to ostavim tako?
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 10:15   #3667
Quote:
ajerdna kaže: Pogledaj post
Molim savjet i pomoć. Imam određenu količinu elektroničke robe koja je zamijenjena u jamstvenom roku. Od dobavljača smo dobili novu, zamijenili kupcu, a nama je ostala neispravna roba koju smo pripremili za predaju na oporabu. Međutim, pojavio se entuzijast koji bi po tome prčkao iz vlastite zabave i spreman je robu kupiti po simboličnoj cijeni.
Molim savjet za knjiženje ove zavrzlame, kako knjižiti povratnice od kupca, kako knjižiti robu koja je došla za zamjenu i konačno, kako skinuti neispravnu robu sa skladišta?
netko?
__________________
Nobody's perfect.
ajerdna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 11:51   #3668
Quote:
Lil_san kaže: Pogledaj post
A što je s PDV-om? smije li se odbiti u slučaju ulaganja?
Pretporez odbijate da, samo je bitno da račun glasi na tvrtku.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 23:12   #3669
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Što ti konkretno treba? To je jedan proces koji zahtjeva više knjiženja.
Vjerujem da je zahtjevnije i neznam odakle bi počela ). Dakle ja sam za obrt napravila završni na dan prijenosa gospodarske cjeline. Bilanca izgleda tako da ima samo
Potraživanja od kupaca 24.000
Kapitalne rezerve 50.759
Gubitak 39.491
Obveze 12.732

E sada krece moj problem ). Ja to unosim temeljnicom u d.o.o. I ne kužim na koji konto da stavim gubitak i dali ga uopće prenosim i dali kapital iz ulaganja unosim pod kapitalne rezerve? Sorry na ovakvim stupidnim pitanjima ali baš sam se ono pogubila. Pa recimo imam dugotrajnu imovinu koja je na nuli jel je amortizirana pa kako nju prebacujem ako nema nikakvu knjigovodstvenu vrijednost? Dali je samo unesem u inventar da bi bila na popisu DI? Jaooo sigurno će rješenje biti prilično jednostavno i ja se unaprijed ispričavam na ovom kaosu ali ko pita ne skita. Naučit ću do penzije ). Hvala puno svima koji pomognu da ovo shvatim
ghostd is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 23:50   #3670
Quote:
ghostd kaže: Pogledaj post
Vjerujem da je zahtjevnije i neznam odakle bi počela ). Dakle ja sam za obrt napravila završni na dan prijenosa gospodarske cjeline. Bilanca izgleda tako da ima samo
Potraživanja od kupaca 24.000
Kapitalne rezerve 50.759
Gubitak 39.491
Obveze 12.732

E sada krece moj problem ). Ja to unosim temeljnicom u d.o.o. I ne kužim na koji konto da stavim gubitak i dali ga uopće prenosim i dali kapital iz ulaganja unosim pod kapitalne rezerve? Sorry na ovakvim stupidnim pitanjima ali baš sam se ono pogubila. Pa recimo imam dugotrajnu imovinu koja je na nuli jel je amortizirana pa kako nju prebacujem ako nema nikakvu knjigovodstvenu vrijednost? Dali je samo unesem u inventar da bi bila na popisu DI? Jaooo sigurno će rješenje biti prilično jednostavno i ja se unaprijed ispričavam na ovom kaosu ali ko pita ne skita. Naučit ću do penzije ). Hvala puno svima koji pomognu da ovo shvatim
Ti unosiš početna stanja u d.o.o. i to su završna stanja obrta, kako si napisala. Zamisli da nema tog procesa i da si samo završila jednu godinu i prenosiš stanja u novu godinu. To ti je isto.

Gubitak prenosiš normalno kao gubitak i dalje ga d.o.o. pokriva. Kapital iz ulaganja (vjerojatno je to kapital iz ulaganja obrtnika dobitaša) stavljaš na 9 pod kapitalne rezerve.
Dugotrajnu imovinu isto moraš prenijeti, ako je na nuli, prenesi ju materijalno-ne znam koji program koristiš?

U svakom slučaju moraš sve unijeti kao da nastavljaš s godinom, od 0 do 9, sve isto, samo se nadovezuješ.

Kapital iz ulaganja obrtnika dobitaša trebaš u te rezerve, jer d.o.o. ne poznaje ovo prvo. Tu samo pripazi.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 00:29   #3671
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Što ti konkretno treba? To je jedan proces koji zahtjeva više knjiženja.
Vjerujem da je zahtjevnije i neznam odakle bi počela ). Dakle ja sam za obrt napravila završni na dan prijenosa gospodarske cjeline. Bilanca izgleda tako da ima samo
Potraživanja od kupaca 24.000
Kapitalne rezerve 50.759
Gubitak 39.491
Obveze 12.732

E sada krece moj problem ). Ja to unosim temeljnicom u d.o.o. I ne kužim na koji konto da stavim gubitak i dali ga uopće prenosim i dali kapital iz ulaganja unosim pod kapitalne rezerve? Sorry na ovakvim stupidnim pitanjima ali baš sam se ono pogubila. Pa recimo imam dugotrajnu imovinu koja je na nuli jel je amortizirana pa kako nju prebacujem ako nema nikakvu knjigovodstvenu vrijednost? Dali je samo unesem u inventar da bi bila na popisu DI? Jaooo sigurno će rješenje biti prilično jednostavno i ja se unaprijed ispričavam na ovom kaosu ali ko pita ne skita. Naučit ću do penzije ). Hvala puno svima koji pomognu da ovo shvatim
ghostd is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 11:31   #3672
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Ti unosiš početna stanja u d.o.o. i to su završna stanja obrta, kako si napisala. Zamisli da nema tog procesa i da si samo završila jednu godinu i prenosiš stanja u novu godinu. To ti je isto.

Gubitak prenosiš normalno kao gubitak i dalje ga d.o.o. pokriva. Kapital iz ulaganja (vjerojatno je to kapital iz ulaganja obrtnika dobitaša) stavljaš na 9 pod kapitalne rezerve.
Dugotrajnu imovinu isto moraš prenijeti, ako je na nuli, prenesi ju materijalno-ne znam koji program koristiš?

U svakom slučaju moraš sve unijeti kao da nastavljaš s godinom, od 0 do 9, sve isto, samo se nadovezuješ.

Kapital iz ulaganja obrtnika dobitaša trebaš u te rezerve, jer d.o.o. ne poznaje ovo prvo. Tu samo pripazi.
Puno ti hvala Nacca, spasila/o si me u ovom mom kaosu ). Još jedino mi nije jasno dali gubitak prenesem u gubitak tekuce godine ili u preneseni gubitak, odnosno da je dobit dali je pripajam dobiti tekuće godine ili u prenesenu dobit. Uvjerena sam da sam negdje pročitala da prijenos gosodarske cjeline ne utječe na oporezivanje dobiti doo. Ne kužim kako ne utječe ako ja gubitkom ili dobiti obrta povećavam ili smanjujem dobit doo-a. Don't kill me )))
ghostd is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 13:49   #3673
Quote:
ghostd kaže: Pogledaj post
Puno ti hvala Nacca, spasila/o si me u ovom mom kaosu ). Još jedino mi nije jasno dali gubitak prenesem u gubitak tekuce godine ili u preneseni gubitak, odnosno da je dobit dali je pripajam dobiti tekuće godine ili u prenesenu dobit. Uvjerena sam da sam negdje pročitala da prijenos gosodarske cjeline ne utječe na oporezivanje dobiti doo. Ne kužim kako ne utječe ako ja gubitkom ili dobiti obrta povećavam ili smanjujem dobit doo-a. Don't kill me )))
Nemoj me držati za riječ ali ja mislim da se kapitalna ulaganja obrtnika smanjuju za taj gubitak i da onda u doo ubacuješ samo kapitalne rezerve (ulaganja - gubitak obrta).

To mi neka logika govori, a sad neka potvrdi ili opovrgne netko tko je to radio...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 14:03   #3674
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
uplatila sam mađarsku i slovensku cestarinu (prepaid). dobila sam račun, knjižila trošak. u 2016. nismo potrošili ukupan iznos, a nekak mi se ne da to sad izbijati iz troškova. jel prekršaj ako to ostavim tako?
netko?
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 14:33   #3675
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Nemoj me držati za riječ ali ja mislim da se kapitalna ulaganja obrtnika smanjuju za taj gubitak i da onda u doo ubacuješ samo kapitalne rezerve (ulaganja - gubitak obrta).

To mi neka logika govori, a sad neka potvrdi ili opovrgne netko tko je to radio...
Devilgirl, znaš da mi je to samoinicijativno palo na pamet i meni zvuči nekako logički da si on sa svojim ulaganjem pokrije svoj gubitak. Al opet, moja logika je jako upitna )). A pazi još šta imam, dakle na rdg i bilanci mi je gubitak a na pd dobit jel je taj obrtnik naplatio u prvom mjesecu, kada je vec usao u sustav poreza na dobit, fakture iz prosle godine kada je bio u sustavu poreza na dohodak. Taj prihod moram unjeti tek u pd obrascu kao povecanje dobiti (rekao mi rrif). Ako netko ima druga saznanja ) i to mi moze javiti jel rrif mi je malo cudnjikav.
ghostd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 13:11   #3676
ima li neko vremensko ograničenje do kada se može isplatiti božićnica radniku?

mislila sam mu isplatiti 16.1.2017. za 2016. mogu li? kada onda ide joppd?

hvala unaprijed

Zadnje uređivanje misty marie : 13.01.2017. at 13:48.
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 14:08   #3677
Starim pravilnikom o porezu na dohodak za dohodase je bila propisana evidencija vođenja nabave i upotrebe reprod. i potroš.materijala među ostalima i za ugostitelje. Sad kako dugo nisam bila u tom području da li je još ona propisana i kojim člankom zakona ili pravilnika? Ako tko zna, puno bi mi pomoglo.
MARY2001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 17:27   #3678
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
ima li neko vremensko ograničenje do kada se može isplatiti božićnica radniku?

mislila sam mu isplatiti 16.1.2017. za 2016. mogu li? kada onda ide joppd?

hvala unaprijed
Ne možeš...do 31.12.2016. trebala isplatiti...jer od ove godine samo jednom može ići 2.500 kn, recimo ako netko radi u 2 firme ne smije više primiti neoporezivo 2.500 u obje....

Ako si obrt, prijavi 16365 joppd gotovinska isplata, i stavi u izdatke, a isplati sada ali u gotovini...da nema poziva na broj...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 18:02   #3679
hvala, devil
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 20:18   #3680
Vozilo kupljeno 2012. ja ga nisam zadužila pa neznam o čem se radi.
Danas prodano.
Na stanju dugotrajne imovine na kto:

- kto 0 imam osnovicu sadašnja vrijednost 38.482,36
- kto 0- 30% Pdv-a sadašnja vrijednost-2.655,46
-amortizacija osnovice 76.9464,8, amort pdv30%
Prodano za 30800+pdv
Kako isknjižiti?
Znači, zatvaram o-nabavne vrijednosti , zatvaram konto amortizacije, knjižim razliku gubitak kto 4-10.337,82 kn?
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:13.