Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 19.01.2017., 14:34   #1
Afrička Unija (AU) i Maroko

Pošto nema smisla otvarati zasebno teme za svaku Afričku državu, a pošto od 55 država Afrike, njih 54 su u Afričkoj Uniji (Maroko nije radi SADR-a, ali se o istome može pisati ovdje), neka ovo bude tema za raspravu o događajima u Africi.

Gambija

Gambijski predsjednik Jahya Jammeha nakon 22 godine vladavine, na izborima u prosincu 2016 je izgubio izbore, na kojima je pobjedio Adami Burrowu, ali sada odbija odstupiti sa vlasti, a pošto rok za predaju vlasti istječe u ponoć, države Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (ECOWAS) spremaju vojnu intrvenciju u Gambiju kao bi osigurali poštivanje rezulata izbora.

Regionalnu snagu koja se sprema na invaziju čine vojnici iz Senegala, Gane, Toga, Malija i Nigerije, pod patronatom Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (ECOWAS), koja je pozvala Jammeha da odstupi.

Quote:
Jammeh, koji vlada Gambijom već 22 godine, prvo je nakon izbora u prosincu čestitao oporbenom kandidatu Adami Burrowu na pobjedi. No uskoro nakon toga, predomislio se i objavio da neće odstupiti s funkcije, pokušavajući iskoristiti parlamentarne i sudske procedure kako bi produžio svoju vlast.

Većina ministara Jammehove vlade već je dala ostavku i napustila zemlju. U posljednjem diplomatskom pokušaju razrješenja političke krize, predsjednik Mauritanije Mohamed Abdul Aziz doletio je u Gambiju, ali nije uspio nagovoriti Jammeha da odstupi i napusti zemlju.

Zapovjednik gambijske vojske Ousman Badjie izjavio je da njegove snage neće pružati otpor regionalnim snagama u slučaju invazije: "Neću umiješati svoje vojnike u glupu borbu. Volim svoje ljude. Ako oni dođu, mi ćemo biti ovako", rekao je Badjie novinarima, podižući ruke u znak predaje.

Gambija je popularna turistička destinacija, posebno za Britance. Kriza će vjerojatno nanijeti težak udarac za turistički sektor.

Deseci tisuća Gambijaca također su pobjegli u susjedne zemlje zbog straha od nasilja.

link
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:41.