Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2017., 20:33   #441
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Problem svih tih pronatalitetnih strategija je sto su temeljene na free money u zamjenu za radanje, ideji koja upravo potice natalitet neambicioznih, nesposobnih, neobrazovanih i onih kojima vjera nalaze da zene budu domacice (citaj, muslimani).

Recimo kod nas Bandic gura ideju nekakve place za majke koje napuste posao i rode vise od troje djece (dok u isto vrijeme u vrticima rezu smokije da bude za sve). Tko ce zbog toga biti potaknut da rada? Zena koja je krvarila godinama na nekom fakultetu nece se sigurno odreci karijere nuklearnog fizicara da bi kupila djecija govna za 4000 kuna. Kasnije ce se pitati zasto svake godine ima sve vise socijalnih slucajeva a romska naselja bujaju dok obrazovane hrvatice nemaju djece.
Majke odgojiteljice bi trebalo da budu plaćena da budu upravo odgojiteljice, a ne samo roditeljice. (U tom smislu bi u nekim obiteljima moglo biti i očeva odgojitelja, da se ne narušava spolna i rodna ravnopravnost principijelno.)

Evo što time mislim: nakon rođenja moglo bi se dati nešto skromne pomoći, no ta pomoć bi mogla biti u naturi - pelenama, dječijoj hrani, (rabljanim?) dječijim kolicima, (rabljenoj?) dječijoj odjeći, i slično, ali ne u novcu. Novac bi se trebao početi isplaćivati tek nakon što djeca krenu u školu ako tamo pokažu neki minimalni uspjeh u određenom gradivu ali i u ponašanju (vladanju). Roditeljima djece koja bi bila neuspješna u ponašanju i minimumu gradiva, ne bi se priznao status financijski potpomognutog roditelja-odgojitelja. Razina tog minimalnog uspjeha bi se mogla podešavati prema situaciji u državi. Da se izbjegne korupcija u školi, ta razina uspjeha u gradivu bi se mogla ustanovljavati kvartalnim DRŽAVNIM testovima za neke predmete (koje ionako trebamo uvesti za sve učenike da bi se prevladale razlike u ocjenjivanju u raznim školama i kod raznih nastavnika),
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 22:14   #442
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Majke odgojiteljice bi trebalo da budu plaćena da budu upravo odgojiteljice, a ne samo roditeljice. (U tom smislu bi u nekim obiteljima moglo biti i očeva odgojitelja, da se ne narušava spolna i rodna ravnopravnost principijelno.)

Evo što time mislim: nakon rođenja moglo bi se dati nešto skromne pomoći, no ta pomoć bi mogla biti u naturi - pelenama, dječijoj hrani, (rabljanim?) dječijim kolicima, (rabljenoj?) dječijoj odjeći, i slično, ali ne u novcu. Novac bi se trebao početi isplaćivati tek nakon što djeca krenu u školu ako tamo pokažu neki minimalni uspjeh u određenom gradivu ali i u ponašanju (vladanju). Roditeljima djece koja bi bila neuspješna u ponašanju i minimumu gradiva, ne bi se priznao status financijski potpomognutog roditelja-odgojitelja. Razina tog minimalnog uspjeha bi se mogla podešavati prema situaciji u državi. Da se izbjegne korupcija u školi, ta razina uspjeha u gradivu bi se mogla ustanovljavati kvartalnim DRŽAVNIM testovima za neke predmete (koje ionako trebamo uvesti za sve učenike da bi se prevladale razlike u ocjenjivanju u raznim školama i kod raznih nastavnika),
Pa da. Upravo to.

Plus treba uvesti mjere koje pomazu roditeljima boljeg obrazovanja, dezurne vrtice, kvalitetno radno zakonodavstvo i sl.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 12:23   #443
Quote:
plasica kaže: Pogledaj post
Djelomično točno. Sve se u životu radi za sebe, ali i za društvo. Pa tako i rađanje. To je toliko logično da je smiješno pojašnjavati, ali izgleda da treba jednim banalnim primjerom - države zapada ulažu golema društvena sredstva u pronatalitetnu politiku. Ovo ulaganje društvenih sredstava u nečije rađanje jasno pokazuje da rađanje nije isključivo privatna stvar.
Ako smatraš da je rađanje isključivo tvoja stvar i ako želiš biti dosljedna, odrekni se roditeljske olakšice za dijete koju koristiš kod plaćanja poreza.

PS:
Na tom tregu je i presuda ESLJP koja je pitanje života fetusa decidirano stavio izvan privatne sfere i zaključio da postoji javni interes.
Dakle, priča o tome da su rađanje i trudnoća isključivo privatna stvar može biti tema za neki kružok, ali ne i tema za nekakvu ozbiljnu raspravu. Dobro, ovdje i nema neke ozbiljne rasprave.
Kada država mojim novcem prestane plaćati gomile bespotrebnih sranja, kad za svoj novac dobijem od države neku protuvrijednost, kada se razni paraziti skinu s proračuna, onda ću prestati koristiti dijete u poreznoj prijavi. A za ostalo: imaš pravo na svoje mišljenje, ali onda rodi bar 6-7 komada da potkrijepiš. I naravno, izdržavaj ih sama.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 19:33   #444
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
I robotiziran svijet, ako bog da čim prije, donijet će nam i tisuće spašenih ljudskih života. Okej, izgubit ćemo zanimanje profesionalnih vozača , ali što je ta činjenica naspram tog da svi voze auto koji nas sam vozika i gdje će šansa za nesrećom biti svedena na minimum, u odnosu na sadašnju situaciju gdje u jednoj maloj Hrvatskoj se dogodi 1 nesreća svake minute.
A ako robot napravi pogrešku pa se zapali auto(bus) ili vlak?

Ili avion?
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 20:10   #445
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
A ako robot napravi pogrešku pa se zapali auto(bus) ili vlak?

Ili avion?
Popraviti će se i unaprijediti da to više ne radi.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 22:37   #446
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
A ako robot napravi pogrešku pa se zapali auto(bus) ili vlak?

Ili avion?
Onda ce neki ljudi stradati, isto kao i kada covjek napravi pogresku. Razlika je samo sto ljudi rade mnogo vise gresaka od strojeva.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 23:08   #447
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Kada država mojim novcem prestane plaćati gomile bespotrebnih sranja, kad za svoj novac dobijem od države neku protuvrijednost, kada se razni paraziti skinu s proračuna, onda ću prestati koristiti dijete u poreznoj prijavi. A za ostalo: imaš pravo na svoje mišljenje, ali onda rodi bar 6-7 komada da potkrijepiš. I naravno, izdržavaj ih sama.
Točno sam znao da će odgovor biti u stilu "ja samo uzimam od lopovske države, iako je to olakšcia za dijete, ja ju u stvari ne uzimam".

No dobro. Dakle, uzimaš olakšicu za dijete. Ah, kako sve teorije (pa i teorija "dijete je isključivo privatna stvar") padnu u vodu kad se treba uzeti koja kunica.
plasica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:16.