Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2010., 14:17   #261
Quote:
jasmina1969 kaže: Pogledaj post
Jako dobar savjet
Mislim da ugovor o djelu možeš raditi samo ako u firmi imaš radnika na poslu za koji ti nisi registriran. Dakle, ako se baviš npr trgovinom i napraviš ugovor o djelu, slijedi kazna, ali ako zaposliš čovjeka koji će ti održavati dvorište, čišćenje (i sl) onda možeš raditi ugovor o djelu.
covjek-od-leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 14:56   #262
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Tek nakon 42. dana, a ni tada ako nećete tražiti refundaciju naknade za bolovanje. I liječnik izdaje novu doznaku kada prodje 42 dana.
Hvala.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 10:01   #263
Da li rad za vrijeme blagdana ulazi u mjesečni fond sati? I da li je koeficjent 1,50?
zbunj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 10:20   #264
Da li se radniku koji prima minimalac isto umanjuje plaća za bolovanje do 42 dana. Mislila sam da ne, ali ne mogu naći nigdje na internetu potvrdu za to.
yesterday is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 18:03   #265
Minimalna plaća utvrđena Zakonom o minimalnoj plaći je najniži mjesečni iznos bruto plaće koji pripada radniku za rad u punom radnom vremenu.

Stoga se umanjuje, uz uvjet da se doprinosi moraju platiti na minimalnu osnovicu za doprinose koja iznosi 2.700,60.
sveki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 21:57   #266
Quote:
yesterday kaže: Pogledaj post
Da li se radniku koji prima minimalac isto umanjuje plaća za bolovanje do 42 dana. Mislila sam da ne, ali ne mogu naći nigdje na internetu potvrdu za to.
Umanjivanje plaće nije obavezno te je regulirano ili kolektivnim ugovorom ili internom odlukom poslodavca... poslodavac može isplatiti i plaću u 100% iznosu... drugi je par cipela što to rijetko tko radi...

Jedino što je propisano jest da naknada plaće za vrijeme bolovanja koju isplaćuje poslodavac na teret vlastitih sredstava nikako ne smije biti niža od 70%...

Ukoliko je bruto iznos nakon umanjenja niži od zakonski propisanog minimalca, doprinosi se moraju obračunati na najnižu propisanu osnovicu kako je rekao sveki...

Quote:
Da li rad za vrijeme blagdana ulazi u mjesečni fond sati? I da li je koeficjent 1,50?
Blagdani ulaze u mjesečni fond sati...

Ako radnik ne radi na blagdan, taj se dan obračunava u plaći kao i svaki drugi dan kao da je radio ali se mora iskazati u satnici (npr. od 168 ukupne satnice... 160 sati redovnog rada + 8 sati "državni blagdan" bez koeficijenta povećanja)

Ako radnik na blagdan radi (benzinske crpke, policija, zdravstvo i dr.) tada se koeficijent uvećava...(npr. od 168 ukupne satnice... 160 sati redovnog rada + 8 sati "rad blagdanom" s koeficijentom povećanja)

Sami koeficijent povećanja ovisi o potpisanom ugovoru o radu ili kolektivnom ugovoru...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 00:01   #267
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post

Ako radnik na blagdan radi (benzinske crpke, policija, zdravstvo i dr.) tada se koeficijent uvećava...(npr. od 168 ukupne satnice... 160 sati redovnog rada + 8 sati "rad blagdanom" s koeficijentom povećanja)

Sami koeficijent povećanja ovisi o potpisanom ugovoru o radu ili kolektivnom ugovoru...
Jel' to znači da se radniku ne treba platiti blagdan 2 (i više) puta? Tj. ne treba na plaći navesti naknadu za državni praznik + naknada za rad na državni praznik (npr. s koeficijentom 1,5)?
Maštajaznam is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 00:02   #268
Također, na primjeru prethodnog mjeseca (svibnja) - je li potrebno na platnoj listi navesti naknadu za državni praznik budući da je bio u subotu?
Maštajaznam is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 01:22   #269
Quote:
Maštajaznam kaže: Pogledaj post
Jel' to znači da se radniku ne treba platiti blagdan 2 (i više) puta? Tj. ne treba na plaći navesti naknadu za državni praznik + naknada za rad na državni praznik (npr. s koeficijentom 1,5)?
Ajd razmisli još jednom pa vidi da li je pitanje na mjestu...

Quote:
Također, na primjeru prethodnog mjeseca (svibnja) - je li potrebno na platnoj listi navesti naknadu za državni praznik budući da je bio u subotu?
Sve ovisi kako je ugovoren radni tjedan u ugovoru o radu...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 12:21   #270
Mene zanima ovo ukidanje kriznog poreza.


Isplata place je npr. 15.7. . Dali ja na tu placu obracunavam krizni porez ili ne?

Ja sam shvatila da sve isplate koje su obuhvacale 2% kriznog poreza od 1.7. se ukidaju. Sto je sa placom za 6 mjesec koja se isplacuje u 7 mjesecu.
Medo_74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 13:12   #271
Nema kriznog poreza
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 13:29   #272
Super!!
Medo_74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 18:05   #273
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
Ajd razmisli još jednom pa vidi da li je pitanje na mjestu...
Da sam znao odgovor na svoje pitanje, ne bi ga postavio, koliko god ti se glupo činilo. Ali pretpostavljam iz tvojeg odgovora, da treba navesti samo naknada za rad na državni praznik...
Maštajaznam is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 22:36   #274
Opet imam "glupo" pitanje

Da li se minimalna bruto plaća (2.814,00 kn) odnosi na ukupno isplaćenu plaću sa uključenim prekovremenim satima i ostalim kategorijama? Npr. je li poslodavac u prekršaju ukoliko isplati djelatnici 2.750 kn na ime redovnog rada, a na ime državnog praznika isplati npr. 150 kn?
Maštajaznam is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 23:50   #275
Quote:
Maštajaznam kaže: Pogledaj post
Da sam znao odgovor na svoje pitanje, ne bi ga postavio, koliko god ti se glupo činilo. Ali pretpostavljam iz tvojeg odgovora, da treba navesti samo naknada za rad na državni praznik...
ne da je pitanje glupo nego nema smisla jer je već odgoreno na njega, samo treba pažljivije čitat... odgovor koji sam ti dao malo poviše oko satnice ti sve govori... samo treba malo moždane vijuge prošetat... ne vidim smisla uopće odgovarat na pitanja ako se to ne pročita s razumijevanjem...

Evo ti i quota:
Quote:
Blagdani ulaze u mjesečni fond sati...

Ako radnik ne radi na blagdan, taj se dan obračunava u plaći kao i svaki drugi dan kao da je radio ali se mora iskazati u satnici (npr. od 168 ukupne satnice... 160 sati redovnog rada + 8 sati "državni blagdan" bez koeficijenta povećanja)

Ako radnik na blagdan radi (benzinske crpke, policija, zdravstvo i dr.) tada se koeficijent uvećava...(npr. od 168 ukupne satnice... 160 sati redovnog rada + 8 sati "rad blagdanom" s koeficijentom povećanja)
Mislim da je sve i više nego jasno...

Quote:
Da li se minimalna bruto plaća (2.814,00 kn) odnosi na ukupno isplaćenu plaću sa uključenim prekovremenim satima i ostalim kategorijama? Npr. je li poslodavac u prekršaju ukoliko isplati djelatnici 2.750 kn na ime redovnog rada, a na ime državnog praznika isplati npr. 150 kn?
e sad fakat navlačiš mak na konac...

Ali ajde... minimalna bruto plaća je minimalni iznos za puno radno vrijeme bez koeficijenta povećanja...

U prijevodu, da, poslodavac je u prekršaju ako navuče 2.814 kn na način da je u to uključen RAD BLAGDANOM (a definicija ti je gore objašnjena)

Ako se pak radi o blagdanu koji samo ulazi u satnicu ali radnik NE RADI na taj dan, onda nije u prekršaju (opet je gore objašnjena definicija toga)
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 10:20   #276
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post

e sad fakat navlačiš mak na konac...
Iako je više nego očito da te živciram, ipak

Zbilja nisam imao namjeru navlačiti, samo se probaj sjetiti svojih početaka kada u ništa nisi bio siguran. U svakom slučaju hvala
Maštajaznam is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 12:42   #277
Ma ne živciraš me samo ne vidim smisla da se pišu isti odgovori po par puta... da me živciraš, ne bi ti odgovarao

sve u računovodstvu ima logike i nije teško za shvatit... ali treba ponekad samo malo stat i razmislit i odgovor će ti se sam nametnut...

Nitko se nije učen rodio i normalna je stvar da se u poslu javljaju nedoumice čak i kod onih koji misle da znaju sve i da su bogom dani... Bolje je pitat i ispast "glup" nego se radit pametan pa krivo napravit i prouzročit štetu...

Moja preporuka ti je da pažljivo čitaš odgovore i općenito da pažljivo čitaš bilo kakvu literaturu/informacije vezane uz posao... iz dva razloga: prvi je taj što gubiš vrijeme ako više puta postavljaš pitanje na koje je već odgovoreno... a drugi razlog je taj da se vrlo lako dogodi da u "brzini" jednostavno krivo shvatiš i unatoč točnoj informaciji, ti ipak napraviš pogrešno... ispravke su u većini slučajeva moguće i bezbolne ukoliko se greške uoče na vrijeme... ali ima i takvih grešaka koje nije tako bezbolno i jednostavno ispravit... a i samo traženje grešaka nije baš lijep posao...

Živio

Zadnje uređivanje VTi underhood : 09.06.2010. at 13:03.
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 12:42   #278
Question Sezonski rad (poslodavci i prava)

Eto imam par pitanja pošto već radim treću sezonu na ugovor o djelu a moj poslodavac (koji je usput rečeno jak u svojoj branši) mi se ne čini baš pošten glede prava svojih radnika, te ih baš ne poštuje jer zaposlenici su uglavnom maldi ljudi (studenti..)
Dakle s kojima se problemima ti ljudi vrlo često susreću a ove godine sam se i ja po drugi puta.

-Dakle započeo sam raditi 1.4 a prijava je glasila na 26.4 (zdravstvo kao i u knjižici), dakle zakinut sam za 25 dana, uz objašnjenje da nisam papire poslao na vrijeme, (javljeno mi je dva dana prije da moram otići raditi na jedan od otoka) te nisam stigao obaviti odjavu koja je ipak obvaljena od stane roditljea 2.4. Papiri su primljeni cca.15.4 (potpisani ugovor o djelu, radna, odjava sa zdra.) Stoga zanima me može li poslodavac prijaviti retroaktivno, dakle iako je primio moju radnu knjižicu 15.4 jeli mgao prijaviti moj pravi početak rada od 1.4 (također je na ugovoru o djelu napisan datum prijave 26.4)
Stoga zanima me što mi je činiti glede toga?
Jeli poslodavac prekšio zakon i isplati li mi se prijavljivati ga, jer se ne radi samo o meni već vjerojatno o većem broju kolga prema kojima se isto postupa. Da li bih mogao s prijavom nakon zvaršetka sezone, jer ne bih htio izgubiti posao pa da jednostavno zaboravim ovih mjesec dana, da ne bi bilo "ne valja se s rogatima bosti".
Ist stvar je i smojim kolgeom koji je poslao papire na vrijeme, ali je svejedno izgubio par dana staža.
Hvala na pomoći

ps. nadam se da sam u dobru sekciju poslao pitanje.

ako je moguće da se ovaj post premjesti u
https://www.forum.hr/showthread.php?t=289029

Zadnje uređivanje MALIodKrumpira : 10.06.2010. at 13:07.
MALIodKrumpira is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 13:10   #279
Quote:
MALIodKrumpira kaže: Pogledaj post
...
Prijava može ići 15 dana unatrag, dakle mogao te prijaviti sa 01.04. ako je 15.04. dobio sve papire.
Ali ako si potpisao Ugovor o dijelu sa 26.04. tada ti mora ići i prijava, to se ne može mijanjati na 01.04. tj. moglo se prije potpisivanja Ugovora.
Nemaš ga za šta tužiti, sam si potpisao Ugovor sa 26.04. i tako ti je išla i prijava.

Edit: Sad vidim da si editirao post i tražio premještanje ne Pravo. Žao mi je ali post ostaje tu, ako hoćeš pitaj i na Pravu ...
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 13:22   #280
dal zna netko od kad se primjenjuju ovi novi porezni razredi o kojima se priča da će se uvest? čini mi se da nije još ničeg bilo u NN ili?
marija82 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:16.