Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Pogledaj rezultate ankete: Mislite li za sebe da ste pametni?
DA 38 84.44%
NE 16 35.56%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 45. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2006., 11:06   #21
Quote:
Constantine kaže:
Ne smatram se nepametnim u drugim stvarima, samo nisam toliki stručnjak za druge stvari. A za filmove, recimo treba ti pamćenje za nabrajanje citata, filmskih scena, naslova, glumaca, njihove životopise, glazbe i sve to.
ali pamćenje nije isto što i pamet.

ja znam ljude koji pamte savršeno, pa bi ih opet ljudi nazvali nepametnima.

pamet bi za filmove, po meni, trebala više za pravilno interpretiranje poruka filma.
možeš li ti to?

i zašto misliš da je osoba koja je pametna u nečemu stručnjak za to nešto?

recimo, moj drug profesor kaže da mu je najpametniji potez u životu to što nije otišao na likovnu akademiju, jer je kasnije shvatio da nema talenta za slikanje (a jako voli slikati).
znači, biti pametan ne znači isključivo biti stručnjak u nečemu.
nego bi se to više odnosilo na poznavanje svojih sposobnosti i djelovanje u skladu s njima.

ali, možda se varam.

__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2006., 11:08   #22
Quote:
Krvnik kaže:
ali pamćenje nije isto što i pamet.

ja znam ljude koji pamte savršeno, pa bi ih opet ljudi nazvali nepametnima.

pamet bi za filmove, po meni, trebala više za pravilno interpretiranje poruka filma.
možeš li ti to?

i zašto misliš da je osoba koja je pametna u nečemu stručnjak za to nešto.

recimo, moj drug profesor kaže da mu je najpametniji potez u životu to što nije iotišao na likovnu akademiju, jer je kasnije shvatio da nema talenta za slikanje (a jako voli slikati).
znači, biti pametan ne znači isključivo biti stručnjak u nečemu.
nego bi se to više odnosilo na poznavanje svojih sposobnosti i fdjelovanje u skladu s njima.

ali, možda se varam.

Ah, to... Dobro, onda ovako: smatram se pametnim, ali ne toliko pametan da bi bio član mense.
__________________
There is evil walking this earth, and I will hunt it down, and send it burning back to Hell.
Constantine is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2006., 11:12   #23
a bi li bio toliko ljubazan pa kliknuo i na 'ne'.

to mi je jako bitno, jer mi se pojavilo puno umišljenih ljudi koji su kliknuli samo na 'da' pa je sad ljudima koji misle za sebe da su nepametni neugodno kliknuti na 'ne' jer se boje odskakati od prosjeka, a prosjek nam je izvanredan.
sve genijalac do genijalca.

p.s. si skužil kak se ženske prave pametne.
sve su odjednom jako pametne.
jadni njihovi muževi...
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2006., 11:18   #24
Quote:
Krvnik kaže:
a bi li bio toliko ljubazan pa kliknuo i na 'ne'.

to mi je jako bitno, jer mi se pojavilo puno umišljenih ljudi koji su kliknuli samo na 'da' pa je sad ljudima koji misle za sebe da su nepametni neugodno kliknuti na 'ne' jer se boje odskakati od prosjeka, a prosjek nam je izvanredan.
sve genijalac do genijalca.

p.s. si skužil kak se ženske prave pametne.
sve su odjednom jako pametne.
jadni njihovi muževi...
Ma ja sam kliknuo da jer ja znam koristiti mozak u dva načina: za pamćenje i za pamet. A pamet znači koristiti mozak, one sive ćelije - ono što mi je stari utuvio u glavu. A taj mozak stalno koristim na poslu, pri igraju Rise of nations, pri igranju PC avantura, pri pisanju priča ili romana, pri razgovoru s drugima.
Ah, zar je važno biti genijalac? Ja uopće nisam genije i ne žalim za tim, ali sam pametan toliko da znam napraviti stvari koje treba kao skuhati ručak za sebe ili nešto drugo. Riješiti križaljku ili neku logičku igricu. Ali ne tako pametan da bi znao napraviti Terminatora ili auto.
P.S.
Kliknuo bi ne da imam klona, a kako nemam, a ne postoji mogućnost dvostrukog glasanja, jebi ga.
__________________
There is evil walking this earth, and I will hunt it down, and send it burning back to Hell.
Constantine is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2006., 11:21   #25
A i pamet se isto može definirati u ponašanju. Recimo, dečki iz Jackassa ne mogu nikako smatrati pametnim, to što rade za potrebe publike: rezanje kožice papirom ispod nokta, vršenje nužde u prodavaonicama zahodskih školjki. Neću sada reći da su gledatelji koji to gledaju glupi jer nisu, nego gledaju to jer ih te gadosti zabavljaju, a nemaju muda to sami učiniti. Ali dečki iz CRO Jackassa su isto glupi, smatraju da se može živjeti bez škole i da se treba samo zabavljati. Stvarno, nabijanjem jajca na borove, udaranje glavom u zid, lizanje ventilatora i sve to. To bi trebalo biti pamet? I pamet se isto očituje u pristojnom ponašanju, ako ti netko slupa auto, ako si pametan, mirno ćeš pozvati policiju i ništa se ne miješati, a nepametan čovjek će jednostavno uzeti pištolj ili palicu (koja mu uopće nije potrebna u životu) i potući se s tipom koji mu je ogrebao auto. Bio je nekadašnji primjer kada je neki hrvat ušao u srpski kafić s skrivenim pištoljem, i on bi trebao biti pametan? A vidjeli smo kako smo mi pametni na Malti kada smo napravili nerede.
__________________
There is evil walking this earth, and I will hunt it down, and send it burning back to Hell.
Constantine is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2006., 11:27   #26
pas mater.

trebalo se odmah glasati za drugu opciju.

izgleda da se ne može naknadno dodavati drugi odgovor iako je anketa multiplćojs.

a jebat ga.

ovo nam je svima škola.
sad ću do kraja života biti označen kao onaj koji je nepametan.
iđen sad pit jer sam pao u čempresiju.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2006., 12:54   #27
eto šta ti je pamet! taman pomislim ja ovakva pametna kakva jesam kako tamo neki ne prepoznaju istinski genij kada tamo naš se krvnik deklarirao u NE PAMETAN!!!

po tome je zaključak jasan SVI SMO MI KRVNIK!!!


jer kako tvrditi suprotnost nečemu što bi trebalo biti tamo negdje na najslabijoj karici milijunašu i sl pa napokon unovčiti nešto konkretno a ono flop!
impoSIBILA is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2006., 13:18   #28
iako je topik tendenciozan
narcisoidan za paznjom vapijuci
nije ni tako los....
ja sam odma zaokruzila
i da i ne
i bas mi se tako i cini da jest
od sabranosti usredotocenosti i
neke pameti
do iracionalnih glupastih
poteza za ne vjerovat

iako ostaje pitanje da li (inace) pametan covjek
pametno postupa.....hm...

jer se na razne nacine moze bit 'pametan'
iako neke od tih nikad ne bi svrstala u
moj pojam 'pameti'.....komplicirano
a i nije ...bas..
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2006., 13:22   #29
ah dajte sirano iskru vašeg duha jadnom kristijanu pa da uz svoju ljepotu vašom mudrošću obdari roxanu!!!
impoSIBILA is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2006., 21:56   #30
glasala sam za opciju DA, iako nema pametnih ni glupih ljudi, samo inteligentnih i manje inteligentih...a ni to nije bitno, bitno je koliko tko zna koristiti svoju inteligenciju
 
Odgovori s citatom
Old 16.07.2006., 11:25   #31
Quote:
blue bird kaže:
iako ostaje pitanje da li (inace) pametan covjek
pametno postupa.....hm...
koliko puta se to treba ponoviti da bi se usvojilo?

daklem, nije pravilno reći: ostaje pitanje da li (inace) pametan covjek pametno postupa.

pravilno napisano to bi izgledalo ovako: ostaje pitanje postupa li (inace) pametan covjek pametno.

na ostatak posta nemam komentara, jer me ostavlja ravnodušnim.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2006., 11:27   #32
Quote:
impoSIBILA kaže:





pa kaja mogu kad ne mislim za sebe da sam pametan.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2006., 18:41   #33
kažu da svoje mane najlakše možeš doznati tako da pitaš svog neprijatelja.
ako imaš nekog ko te mrzi pitaj ga smatra li te glupim, pa onda možeš to govoriti.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2006., 21:19   #34
Quote:
Krvnik kaže:
pa kaja mogu kad ne mislim za sebe da sam pametan.

zalij ti to s jednu dvije pa da oratorska posude ne presuši!
impoSIBILA is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2006., 21:37   #35
žalosno je to što svi misle da su pametni, a samo rjetki zapravo jesu
__________________
kad se sjetim ja satova tjelesnog, starih prijatelja iz osnovne, kako je nekad bilo sve najbolje, sada je sve drugačije, sad nas budučnost vodi kroz ratove, sve je nakako napetije, samo su uspomene ostale, kad se sjetim ja prve simpatije, djevojke su bile najljepše, to su bili dani akcije,..ŠTA BI DAO DA SMO OPET SKUPA SVI, DA SE KAO NEKAD OPET NAZDRAVI,....
Attack is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2006., 23:00   #36
ja znam da ništa ne znam ali znam da bolje znam od onih koji ne znaju da ništa ne znaju...
impoSIBILA is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2006., 09:30   #37
pustite sad te bedastoče. ovaj topic nijenapravljen u svrhu toga da se vidi ko kaj za sebe misli, nego zato da saznamo nešto više o pameti.

daklem, imamo tu pamet. i ona je navodno jako bitna. kad se za nekog kaže da je pametan, svi počmu s odobravanjem klimati glavama gore dole (očito se gore dole povezuje s lijepim stvarima) i davati pozitivne komentare.
a kad se za nekog kaže da nije pametan, onda svi počmu klimati glavama lijevo desno (očito se to povezuje s lošim stvarima) i mrštiti se.

zašto je tome tako?

zašto je bitno biti pametan, ako uzmemo u obzir da biti pametan znači poznavati svoje mogućnosti i djelovati u skladu s njima?
slažete li se uopće s tom definicijom pameti?
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2006., 13:03   #38
negodovanje i odobravanje se u različitim kulturama ispoljavaju različito pa i obrnuto onom redoslijedu kimanja gdje naš signal negodovanja zapravo je znak odobravanja i obrnuto...

poznavati svoje mogućnosti i djelovati u skladu s njima uglavnom pretpostavlja samoograničavanje pa je to daleko od pameti .
hitler je djelovao u skladu sa svojim mogućnostima ? ili napoleon? ne bih rekla!

sposobnost manipulacije koja nema nikakve veze s pamću se time pretpostavlja zdravorazumskoj logici iliti pameti pa ispada da je istinski pametan čovjek zapravo zakinut upravo tom činjenicom .
impoSIBILA is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2006., 21:31   #39
Quote:
impoSIBILA kaže:
poznavati svoje mogućnosti i djelovati u skladu s njima uglavnom pretpostavlja samoograničavanje pa je to daleko od pameti.

nema ništa bliže pameti od poznavanja samog sebe i djelovanja u skladu sa svojim mogućnostima.
recimo, ti znaš da ne bi preživjela pad s visine od petsto metara i zato ne skačeš s petsto metara.
ima li tu što nepametno?

ili samoograničavajuće?

zaboravljaš jednu stvar, a ta je da čovjek nikad nije završeno biće (dok ne umre) i sposobnosti mu se stalno mijenjaju.
tako da čovjek treba konstantno radit na upoznavanju samog sebe, na provjeravanju svojih granica i na nadogradnji svojih sposobnosti što automatski povećava granice.
ali ne smije se nikada zaboraviti da čovjek još nije neograničeno biće.
svijest o svojoj ograničenosti nije samoograničavanje, nego samopoznavanje.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2006., 21:45   #40
tako gledajući ni nebo nije limit jer znamo da i najpametniji među nama ne koristi više od 20 % svojih potencijala.
tko može tvrditi da ih koristi ili posjeduje 100%.
u protivnom bi smo istovreneno živjeli sada i ovdje i u nekoj petoj dimenziji...

dakle vrlo samoograničavajuće!
impoSIBILA is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:09.