Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2006., 01:25   #61
Što kaže wikipedia

Freedom is a many-faceted positive term encompassing the ability to act consciously, well-balanced and with self control towards a given constructive direction. It is oftentimes gauged by the degree of absence of external restraint — or external control; however the biggest restraints come from the inner self: ignorance which leads to fear then restraint, and (also rooted on ignorance) the lack of self control.

Xerex is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 15:33   #62
hm...zanimljivi komentari.
zar je stvarno tako--> slobada=novac
nažalost realnost nas prije il kasnije lupi po glavi
__________________
ZOOBABY
zoobaby is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 15:35   #63
al ipak nije sve u novcu
__________________
ZOOBABY
zoobaby is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 09:23   #64
Quote:
zoobaby kaže:
al ipak nije sve u novcu
nitko nije ni tvrdio da je sve u novcu.

samo je rečeno da nam novac nudi više mogućnosti.
a to je jedina sloboda koju možemo upoznati.

odnosno čim više mogućnosti, više smo slobodni.
a apsolutnu slobodu ne možemo nikad upoznati, jer ona ne postoji.
na kraju krajeva, ako ničim drugim, ograničeni smo (a apsolutna sloboda je neograničena) samom činjenicom da smo upravo to što jesmo i da ne možemo biti ništa drugo.
odnosno, da ne možemo odjednom postati pas. ili voda.
ili drvo.

s druge strane, Bog, koji je apsolutno slobodan bi bio sve to odjednom.
a mi smo ograničeni na slobodu lights.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 09:46   #65
oh,pametnog li posta! dvaput se kvota u isto vrijeme
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 10:22   #66
Quote:
Krvnik kaže:
.

samo je rečeno da nam novac nudi više mogućnosti.
a to je jedina sloboda koju možemo upoznati.

.
.

Sasvim je sigurno da je s novcem lakše i da nam pruža više mogućnosti od praznog džepa.
Ali da je to jedina sloboda koju možemo upoznati, uopće se ne slažem. I upitno mi je da li je to uopće sloboda ili samo sredstvo koje nam olakšava neke životne situacije. Jer novcem nećeš kupiti zdravlje, ljubav, prijateljstvo, život, unutarnji mir, sreću........To ćeš moći ostvariti jedino svojim unutarnjim bogatstvom, a nikako ne materijalnim.

I zamisli da imaš hrpu love u džepu i da se nađeš na pustom otoku. Koliko će ti tada novac dati osjećaj slobode? Postat ćeš samo bogato truplo, a od toga će imati koristi eventualno oni koji te nađu.

Sloboda je odsustvo očekivanja. Kada ne očekujemo od drugih, od slučajnosti, od bilo čega oko nas , pa i od nas samih, nego prihvaćamo trenutne (sadašnje) situacije onakvima kakve jesu (bez da ih prosuđujemo i osuđujemo) i da od njih nešto očekujemo, onda smo slobodni i u mogućnosti da se i prema drugima ponašamo kao prema slobodnim bićima. Živjeti život bez očekivanja, bez potrebe za određenim rezultatima, to je sloboda.

Ne velim da je to lako, uostalom zato i nismo slobodni, ali nastojati u tom smjeru, omogućuje nam da se tako sve više možemo osjećati.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 13:16   #67
Quote:
arna kaže:

Sloboda je odsustvo očekivanja. Kada ne očekujemo od drugih, od slučajnosti, od bilo čega oko nas , pa i od nas samih, nego prihvaćamo trenutne (sadašnje) situacije onakvima kakve jesu (bez da ih prosuđujemo i osuđujemo) i da od njih nešto očekujemo, onda smo slobodni i u mogućnosti da se i prema drugima ponašamo kao prema slobodnim bićima. Živjeti život bez očekivanja, bez potrebe za određenim rezultatima, to je sloboda.

Ne velim da je to lako, uostalom zato i nismo slobodni, ali nastojati u tom smjeru, omogućuje nam da se tako sve više možemo osjećati.

novac nas čini samo manje nesretnim ako smo i kad smo nesretni

iako se slažem da se s novcem može "kupovati" sreću,ljubav ,prijateljstvo i zdravlje,čak i unutrašnji mir ( pokloniti siromašnom ribaru motor za barku,bez ikakvih očekivanja, kupio si ,nesvjesno,i njegovu ljubav i prijateljstvo a i unutrašnji mir,jer mu djeca više ne gladuju,pa si zbog te spoznaje sretniji,poletniji,ko mali bog al to još uvijek nije ni light sloboda..jer će te i drugi pitati lovu i bit ćeš..
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 13:43   #68
Quote:
arna kaže:
Sloboda je odsustvo očekivanja.
mi pričamo o različitim stvarima.

ja pričam o realnoj slobodi u ovom tu našem svijetu, a ti meni o iznimkama, pustim otocima (to ti je od serija, tam non stop netko završi na pustom otoku).

u ovom svijetu u kojem nitko od nas neće završit na pustom otoku za slobodu je preduvjet para.

jer ako nemaš para, onda ne možeš radit sve što hoćeš.
ako imaš, onda možeš.

sloboda je - kao što kaže jedan veliki mudrac - kad si bez brige.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 14:49   #69
oh oh oh...krvnik je ušo ko lisac u kokošinjac i napravio bamba ramba...pravi rusvaj.
čim sam pročitao post vidio sam crne kumulonimbuse kako jedre prema ovoj temi, stvorio je dobru razliku potencijala. uzburkao duhove. a što je zaista sa slobodom? mislim da je def sa wikipedije dobra...unutarna ograničenja koja si sami namećemo. dakle mi smo zapravo oduviek slobodni samo nemamo guts za to. ljudi misle da je odricanje od želja prevelika cijena za slobodu...kao što je život bez želja...a ja velim: odreći se želje za čokoladom ne znači odreći se jedenja čokolade...znači samo riješiti se glupe ovisnosti. hoće li okus čokolade biti promjenjen ako nemamo želju za čokoladom? neeeee!
želje su odraz naše nesigurnosti i izgubljenosti.što je manja prisila užitak je veći...neki bi rekli da je duhovna sloboda samo blijeda supstitucija za materijalnu slobodu, da je to naklapanje bjednika. ali što je materijalna sloboda? želim biti slobodan od svakodnevnog sranja, od potreba od ovoga od onoga...razmažena derišta
okolnosti su okolnosti i uvijek su prisutne. biti bez okolnosti znači biti mrtav.
iskoristiti okplmosti znači djelovati slobodno.
danas moram ovo i ono ako hoću to i to...ja bih htio ipak da mi je to samo servirano...e pa ubij se pa ćeš se riješit tih gluposti. nda.
afriend is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 17:39   #70
Quote:
Krvnik kaže:
mi pričamo o različitim stvarima.

ja pričam o realnoj slobodi u ovom tu našem svijetu, a ti meni o iznimkama, pustim otocima (to ti je od serija, tam non stop netko završi na pustom otoku).

u ovom svijetu u kojem nitko od nas neće završit na pustom otoku za slobodu je preduvjet para.

jer ako nemaš para, onda ne možeš radit sve što hoćeš.
ako imaš, onda možeš.

sloboda je - kao što kaže jedan veliki mudrac - kad si bez brige.

Otok je samo primjer, možeš sa punim džepovima love završiti i u nekoj rupi na Velebitu. I smrznuti se za dva dana. Čak i na Sljemenu. I što onda sa tom lova-slobodom?

A to što kažeš da sa lovom možeš raditi što hoćeš, zar to stvarno misliš? Ako se ne sviđaš nekoj samosvijesnoj curi, možeš imati love do krova i nećeš je osvojiti. Ako si ozbiljno bolestan, možeš kupovati svakakve lijekove i plaćati najbolje doktore, ali te smrt ipak neće zaobići. Kupuješ li lovom prijatelje, jesu li oni tu zbog tebe ili zbog materijalne koristi koje imaju družeći se s tobom? I gdje je tu tvoja sloboda? Osim u prividu.

I taj mudrac to sigurno nije mislio u smislu da si s novcem bez brige, već na neke puno važnije stvari.
A i kad imaš puno novaca, tek si neslobodan, jer stalno hoćeš više, a i zabrinut si da tvoj novac ne poželi netko drugi. Činjenica je da se materijalni bogataši cijeli život trude povećati svoje bogatstvo, te se baš i ne može reći da su slobodni, a ako ga izgube, ajoj, onda su stvarno jadni, a kad umiru, onda im je kasno da žale za nekim drugim vrijednostima koje nisu vidjeli u vrijeme svoje trke za bogatstvom.

Novac može biti samo sredstvo koje ti omogućava da svoju slobodu doživljavaš još ugodnijom. Ali ti si taj koji odlućuje koliko si slobodan, uvijek i u svim okolnostima.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 22:24   #71
za mene je sloboda biti neovisan od sveg tjelesnog i emocionalnog, u potpunosti se prepustiti razumu. nemoguće je bit slobodan, a i ne želim bit.
__________________
On top
of the
world
you get
nothing
done.
deadlikeme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2006., 01:45   #72
Istinska sloboda je nedostatak potrebe za posjedovanjem i nametanjem i neposjedovanje samo. Govorimo o duhovnoj slobodi, ne? Evo mene, radim, zivim, krecem se u relativno uskom krugu i mislim da sam slobodan, a nisam. Jer mi je krug definiran i strogo omedjen.
georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 05:44   #73
Sloboda je zapravo prazan pojam, koji ukazuje na nesto sto nema centra, o cemu uopste ne moze da se razmislja. Sloboda, dakle, nema pocetnu tacku.
"Sloboda" je netaknuto Nepoznato, i onaj ko zeli da bude slobodan nema pojma o cemu prica. Sloboda je pre misli, kao sama svetlost svesnosti u kojoj se misao pojavljuje.
Ali, sta ja znam...
 
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 13:48   #74
Quote:
georgeWtheNuclear kaže:
Evo mene, radim, zivim, krecem se u relativno uskom krugu i mislim da sam slobodan, a nisam. Jer mi je krug definiran i strogo omedjen.

Tko ti ga je definirao i strogo omeđio? Zar nisi ti sam?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 13:50   #75
Quote:
Mohawk kaže:
Ali, sta ja znam...
Da, točno.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 14:06   #76
za mene , sloboda je mogucnost izbora
s tim da se ne mogu zaliti ako sam se zajebao i kasnije bih nesto drugo
prema tome , sloboda je i moja vlastita odgovornost
znaci , ako zelim imati vecu placu u zivotu , morao bih u pravilu odlucit da cu se potruditi na fakultetu (po mom izboru)
da sam neandertalac , sloboda da ne idem u lov bi mogla rezultirati mojom gladi sutra
slobodno izaberem zenu s kojom cu zivjeti , ali to ne znaci da ju mogu svakih 5 godina zamijeniti za noviji model
sloboda jednostavno znaci da mi nece netko drugi nametati rjesenja, a na meni je koliko i kako cu si sloziti prioritete
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 19:31   #77
Quote:
zg_sash kaže:
za mene , sloboda je mogucnost izbora
s tim da se ne mogu zaliti ako sam se zajebao i kasnije bih nesto drugo
prema tome , sloboda je i moja vlastita odgovornost
znaci , ako zelim imati vecu placu u zivotu , morao bih u pravilu odlucit da cu se potruditi na fakultetu (po mom izboru)
da sam neandertalac , sloboda da ne idem u lov bi mogla rezultirati mojom gladi sutra
slobodno izaberem zenu s kojom cu zivjeti , ali to ne znaci da ju mogu svakih 5 godina zamijeniti za noviji model
sloboda jednostavno znaci da mi nece netko drugi nametati rjesenja, a na meni je koliko i kako cu si sloziti prioritete
Da.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2006., 18:43   #78
Sloboda je krhka stvar. Uglavnom privid. Sloboda izbora u neslobodnom društvu itd. Pa to forsiranje slobode, kao budi slobodan, preuzmi rizik, a zapravo nas samo šutaju na tržištu rada.
Ja to više s kulturološke pozicije.

A s ove psihološke, mislim da jedino činom hrabrosti postižemo ono što zovemo slobodom. Dakle, slobodan sam birati, ali ne unutar danih smjernica i prisilnih izbora.
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer

Zadnje uređivanje infra red : 15.10.2006. at 19:27.
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2006., 19:15   #79
Quote:
arna kaže:
Otok je samo primjer, možeš sa punim džepovima love završiti i u nekoj rupi na Velebitu. I smrznuti se za dva dana. Čak i na Sljemenu. I što onda sa tom lova-slobodom?
pa ja pričam o vanjskoj manifestaciji slobode, a ne o unutarnjoj slobodi od želja, potreba i takvih stvari.
naime, ta unutarnja sloboda je također nemoguća. bar ona potpuna.

mi želimo pažnju,ljubav, nježnost, grubost, finu papicu, fino vinčeko, dobru mamicu, dobru ženicu, jednu patkicu i takve stvari.
tko to ne bi poželio? tko to može ne željeti? može li čovjek postojati bez želja ili su upravo te želje ono štoga čini čovjekom i čini živim. želje čovjeka potiču da živi, da radi, da djeluje.
nije poanta u tome što želimo. nego kako to želimo.
kad počnemo to željeti u stilu - ak to ne dobijem ću si vene prerezati - onda je to apsolutna nesloboda.
a ak to želimo onak, ležernije, onda je to sloboda lights koju ja čitav ovrijeme zagovaram.
da se vratimo na malu nuždu - bogataš može ić na nuždicu gdje god poželi i kad god poželi. ljudi će ga mrko gledat, ali nitko mu neće baš puno prigovarat jer je bogat. a siroteka će strpat u zatvor.
kad si bogat možeš sve.

Quote:
arna kaže:
A to što kažeš da sa lovom možeš raditi što hoćeš, zar to stvarno misliš?
možeš raditi više nego bez nje.

Quote:
arna kaže:
I taj mudrac to sigurno nije mislio u smislu da si s novcem bez brige, već na neke puno važnije stvari.
ne, poznavajući svog dedu (a on je to mislio sa dvajst godina), mislio je kak bi bilo ljepo imat lovu, jer onda si bez brige. onda nastupaju one druge brige, koje se lakše sređuju od onih s kojima si suočen kad nemaš lovice.

Quote:
arna kaže:
A i kad imaš puno novaca, tek si neslobodan, jer stalno hoćeš više,
jok. ima ih i takvih. ja upće ne bih želio više od par miljona maraka.

Quote:
arna kaže:
a i zabrinut si da tvoj novac ne poželi netko drugi.
to me ne brine. to su njegove želje. kojima ja mogu i ne moram udovoljit.
kao da mi je ovak bolje kad me svi žele zbog ljepote i pameti...


Quote:
arna kaže:
Novac može biti samo sredstvo koje ti omogućava da svoju slobodu doživljavaš još ugodnijom. Ali ti si taj koji odlućuje koliko si slobodan, uvijek i u svim okolnostima.
ne u svim okolnostima. dapače, u jako malo okolnosti.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2006., 12:11   #80
Quote:
Krvnik kaže:


ne u svim okolnostima. dapače, u jako malo okolnosti.

Pa ne znam baš. Osjećaj slobode je individualan. I ako se smatraš slobodnim, uvijek ćeš imati mogućnost izbora. Ne možemo utjecati na mnoge okolnosti, osobito objektivne, ali subjektivno možemo odlučivati koliko smo slobodni i u takvim situacijama.
Zatvorenik, objektivno neslobodan, može subjektivno doživljavati sebe slobodnim da prihvati situaciju u kojoj se nalazi i da iz nje izvuče najviše moguće, ili si može ,subjektivno se doživljavajući neslobodnim, još više otežati položaj.
Kad si u društvu, u okolnostima koje ti ne odgovaraju, možeš otići.
Ako si zatvoren u liftu, slobodan si smireno čekati pomoć ili se prepustiti panici ili pak psovati onoga tko održava lift.
Ako si u lošem braku opet si slobodan nešto učiniti : poraditi na njegovoj kvaliteti, zadovoljavati se postojećim ili razvesti se.
Uvijek smo slobodni onoliko koliko si u datim okolnostima dozvolimo.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:09.