Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2011., 15:48   #81
Quote:
balkanjeros kaže: Pogledaj post
thnx na odgovoru ...
ako postoji neki mehanizam prisilnog podizanja pričuve u slučaju kad se stanari ne mogu složiti, a upravitelja boli john, jako bih bio zahvalan nekome tko bi mi objasnio kako taj mehanizam izgleda, ono, što napisati kome?, što tražiti od koga? ...
Klasično hrvatsko izbjegavanje odgovornosti, svar funkcionira dok nema bitnih problema, a kad se pojave - svi se izmiču.

U principu bi se Upravitelj trebao pojaviti s ultimatumom, potrebni su radovi i to košta toliko. Izvlače se kada kažu da je do suvlasnika. Suvlasnici su skupina pravno nepismenih kratkovidnih škrtih neznalica, ako je samo do suvlasnika - sve zgrade će se na kraju srušiti.

Moja sugestija bi bila razgovor s odvjetnikom, mislim da se Upravitelju treba priprijetiti tužbom.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2011., 16:09   #82
hvala na odgovoru ...
bah, toga sam se i bojao, na kraju ću i otići odvjetniku, sva sreća da sam curenje prijavljivao i pismeno tako da imam dokaz iz kojeg se vidi kad je sve počelo i koliko me već zavlače ...

zanima me ako netko ima iskustva sa sporovima sa GSKG-om, koliko bi me to moglo koštati, koliko bi sve skupa moglo trajati (cca) ...

Zadnje uređivanje Katrin : 08.01.2011. at 14:49.
balkanjeros is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 00:42   #83
Molila bih odgovor na pitanje kada obično stanari zgrade dobiju godišnje izvešće na što je potrošena lova od pričuve? Da li je to izvješće dužan dostaviti predstavnik stanara ili stambeni servis?

Da li postoji neki datum za sve isti (kada je taj ) ili je to individualno od zgrado do zgrade?
Venuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 13:22   #84
Ja bi se samo nastavio na pitanje...

Radi se o sljedećem...

Danas smo svi dobili uplatnice u sandučiće za pričuvu za sljedeća tri mjeseca. Sa njima smo dobili i godišnje izvješće, naravno za 2010u godinu. I naravno, meni je uvijek sve puno para i sumnjivo kada se plaća našim parama a nitko nas ne pita šta se plaća. I tako ja ne budi lijen i nazovem upravitelja da mi žena preko telefona kaže da je 5000 kn neki račun još iz 2008e godine i da su izvođeni radovi u mom stanu. A ja ostao šokiran totalno jer u mom stanu nikada ništa nije rađeno a kamoli da su to radili majstori vezano za zgradu ili da bi to trebalo biti plaćeno iz pričuve. Ima tu i štemanja zida i pločica zbog puknuća odvoda pa još jednom štemanja (ali sada samo) poda i pločica, obzida od kade, betoniranja, postava plastičnih cijevi i svašta nešto...
I odem ja kod upravitelja da vidim tko tu koga jebe. I daju mi račun gdje je to sve navedeno. Tražio sam ih da mi daju taj račun pa su mi ga kopirali i tražio sam da mi napišu da je kopija identična originalu pa su mi se potpisali i lupili žig.

Šta da sada radim? Mogu li ikako tužiti predstavnika stanara tj. podnijeti kaznenu prijavu protiv njega jer je prevario sve suvlasnike a i osiguranje koje je te radove na kraju i platilo. A problem je i to što je godišnji prihod 34 000 kuna a rashodi su nam 32 000 kuna. Tih 6 500 fiktivnih kuna bi puno značilo za stanje zgrade. A dodatan problem je i taj što svake ali baš svake godine predstavnik suvlasnika kreči cijelu zgradu a sve zbog par linija po zidovima. Ustvari tako prikriva neke svoje dealove sa majstorima.

Mora li po zakonu predstavnik sakupiti 3 ponude za radove vrijednosti iznad XXX kuna i mora li nam to pokazati da suvlasnici odluče a ne samo predstavnik?

Još jedna stvar...predstavnik stanara se je još prije 4-5 godina pravio pametan i išao napraviti one parkirne stupiće. Ali naravno, kada je počeo crtati parking i postavljati stupiće, došao je predstavnik stanara susjedne zgrade na čijem zemljištu je naš predstavnik počeo crtati parking, i zabranio mu to. Problem je u tome što je naš predstavnik uzeo suvlasnicima po 900 kuna za te parkirne stupiće i ocrtavanje ali ljudima nije dao parkirna mjesta jer je predstavnik suprotne zgrade zabranio crtanje našeg parkinga na svom zemljištu. Sada je stanje takvo da naš predstavnik nije ljudima vratio 900 kuna ali nema ni parkinga, tj. ima ga ali samo za 6 stanova od 18 koliko je u zgradi. Šta da mi drugi koji smo bez parkinga radimo. Napominjem da u niti jednom vlasničkom listu ne piše da je netko vlasnik i parkirališnog mjesta nego samo stana a ostali zajednički dijelovi zgrade su suvlasništvo svih stanara u idealnom omjeru. Da li bi mi šta komunalni redari pomogli ili šta da radimo mi koji nemamo parkirališna mjesta?

Nitko se ne želi bakčati sa tim stvarima jer svi mrze predstavnika a ljudi su babe i nikome se neda ništa reći. Promjeniti ga vjerojatno neće da se "ne zamjere" nikome. Mora li uopće biti predstavnik stanara ili možemo imati samo upravitelja? To bi nas u konačnici i manje koštalo.

Puno problema imam. Zna li netko odgovor na barem nešto?
hrvoje5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 13:49   #85
Quote:
hrvoje5555 kaže: Pogledaj post
Nitko se ne želi bakčati sa tim stvarima jer svi mrze predstavnika a ljudi su babe i nikome se neda ništa reći. Promjeniti ga vjerojatno neće da se "ne zamjere" nikome.
Kakvo zamjeranje bilo kome?

Pa to je vaš problem koji morate riješiti zajednički - vi, sustanari koji se ne slažete s njime.
Ako vam ne odgovara predstavnik smjenite ga i izabreite boljeg.
S obzirom da imate samo 18 stanova ne bi trebao biti problem da ga smjenite.

Definitivno vas predstavnik mulja.
Da sam na vašem mjestu definitvno bi podnesao kaznenu prijavu za Prijevaru.
Nisam nikakav pravnik, ali sam malo prokopao po netu.

Quote:
Prijevara
Članak 224.

(1) Tko s ciljem da sebi ili drugome pribavi protupravnu imovinsku korist dovede nekoga lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica u zabludu ili ga održava u zabludi i time ga navede da na štetu svoje ili tuđe imovine nešto učini ili ne učini, kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko ostvari sustav s reklamnom, akviziterskom ili drugom djelatnošću radi pridobivanja sudionika, ili profesinalno širi sustav pri kojem se od uloženih sredstava očekuje dobitak i pri kojem se sudionicima obećava imovinska korist pod uvjetom da oni ili druge osobe pod jednakim uvjetima pridobiju druge sudionike, pri čemu je dobit imovinske koristi povezana ili potpuno ili djelomično od poštivanja igre drugih sudionika.

(3) Tko stvori sustav ili već stvoreni sustav uporabi za ostvarenje protupravne imovinske koristi koja po visini nije unaprijed određena, ako u odnosu na pojedine počinitelje nije ostvareno kazneno djelo prijevare, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine.

(4) Ako je počinjenjem kaznenog djela iz stavka 1. ovoga članka pribavljena znatna imovinska korist ili je prouzročena znatna šteta, a počinitelj je postupao s ciljem pribavljanja takve imovinske koristi ili prouzročenja takve štete, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(5) Ako je počinjenjem kaznenog djela iz stavka 1. ovoga članka pribavljena mala imovinska korist ili je prouzročena mala imovinska šteta, a počinitelj je postupao s ciljem pribavljanja takve imovinske koristi ili prouzročenja takve štete, počinitelj će se kazniti novčanom kaznom ili kaznom zatvora do šest mjeseci.

(6) Tko kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka počini samo s ciljem da drugoga ošteti, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

(7) Za pokušaj kaznenog djela iz stavka 1., 2. i 3. ovoga članka počinitelj će se kazniti.

(8) Kazneni postupak za kazneno djelo iz stavka 5. i 6. ovoga članka pokreće se privatnom tužbom.
__________________
"Oni koji nikada ne mijenjaju mišljenje, vole sebe više nego istinu"

Zadnje uređivanje File : 20.01.2011. at 15:48.
Predmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 16:51   #86
Quote:
hrvoje5555 kaže: Pogledaj post
Mora li po zakonu predstavnik sakupiti 3 ponude za radove vrijednosti iznad XXX kuna i mora li nam to pokazati da suvlasnici odluče a ne samo predstavnik?

Ovo bi i mene interesiralo.

"Moj" upravitelj mi je rekao da predstavnik moze prakticki sto hoce, jer da je izabran vecinom glasova, a da, ako nam ne pase, da ga smijenimo.


Quote:
hrvoje5555 kaže: Pogledaj post
Nitko se ne želi bakčati sa tim stvarima jer svi mrze predstavnika a ljudi su babe i nikome se neda ništa reći. Promjeniti ga vjerojatno neće da se "ne zamjere" nikome. Mora li uopće biti predstavnik stanara ili možemo imati samo upravitelja?

Vrlo slicna situacija i u mojoj zgradi.

Nitko ne podnosi predstavnika, a ne zele ga smijeniti.

Navodno se moze nemati predstavnika, ali u tom slucaju za bilo kakvo trosenje sredstava pricuve treba skupiti potpise >50% glasova.

Jesu li i kod tebe uglavno stariji ljudi ?

Meni se cini da bi se, eventualno, kod mene situacija mogla popraviti tek 'prirodnim' odljevom suvlasnika ...


Quote:
Predmet kaže: Pogledaj post
Kakvo zamjeranje bilo kome?

Pa to je vaš problem koji morate riješiti zajednički - vi, sustanari koji se ne slažete s njime.
Ako vam ne odgovara predstavnik smjenite ga i izabreite boljeg.
S obzirom da imate samo 18 stanova ne bi trebao biti problem da ga smjenite.

Eh, ti ocito nemas takvu situaciju ...

Ja potpuno razumijem probleme koje Hrvoje ima.

Kod mene vecina bira tu babuskaru, samo da je skinu s qrca i da im ne dosadjuje.
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 18:39   #87
Ne može baš predstavnik šta hoće...

Quote:
Upraviteljeve dužnosti i ovlasti

Članak 379.

1. Upravitelj je dužan osobito:

o brinuti se da se zajednički dijelovi nekretnine održavaju u graditeljskom i funkcionalnom stanju, nužnom za normalno korištenje;
o obavljati povremeni i godišnji pregled nekretnine i o tome sačiniti zapisnik;
o utvrditi visinu sredstava zajedničke pričuve koju snosi pojedini suvlasnik;
o raspoređivati i druge troškove nekretnine na suvlasnike, naplaćivati dugovanja te redovno podmirivati te troškove prema trećima, sukladno sredstvima kojima raspolaže;
o obavještavati suvlasnike na prikladan način o obavljenim poslovima;
o obavljati i druge poslove u skladu s obvezama preuzetim ugovorom iz članka 378. ovog Zakona;
o položiti svakom suvlasniku uredan račun o poslovanju u prethodnoj kalendarskoj godini i staviti mu na prikladan način na uvid isprave na kojima se temelji, i to najkasnije do 30. lipnja svake godine;
o izraditi pregled predviđenih poslova za održavanje i poboljšice, kao i predvidivih troškova i opterećenja u narednoj kalendarskoj godini (godišnji program) ili za višegodišnje razdoblje, te to na prikladan način objaviti u kući najkasnije do isteka tekuće kalendarske godine;
o prikupiti više ponuda za poslove održavanja koji se ponavljaju u razmacima duljim od jedne godine kao i za veće radove radi poboljšice.

2. Suvlasnici, u čije ime upravitelj upravlja nekretninom, dužni su o promjeni osobe upravitelja ili o promjenama njegovih ovlasti koje se i njih tiču, obavijestiti najmoprimce i zakupnike na prikladan način; ono što bi neobaviješteni najmoprimci i zakupnici ispunili osobi koja više nije upravitelj ili više nije ovlaštena primiti ispunjenje, valjano je ispunjeno i oslobađa dužnike obveze, ali samo ako nisu znali za tu promjenu.
3. Upravitelja koji postupa suprotno obvezama iz ovog članka, suvlasnici mogu razriješiti dužnosti te im je dužan naknaditi štetu koja nastane radi njegove nemarnosti ili propusta.

Upraviteljeve dužnosti i ovlasti

Članak 93.

1. Upravitelj, bio postavljen od suvlasnika ili od suda, upravlja nekretninom i zajedničkom pričuvom kao zastupnik svih suvlasnika, i to umjesto njih, pri čemu u odnosu prema trećima ne djeluju ograničenja koja bi mu bila postavljena pravnim poslom.
2. U upravljanju nekretninom upravitelj je ovlašten voditi u ime svih suvlasnika nekretnine postupke pred sudom ili drugim tijelima vlasti, što uključuje i ovlasti da opunomoćuje stručne zastupnike za vođenje tih postupaka.
3. Upraviteljev odnos sa suvlasnicima glede njegova upravljanja nekretninom ravna se po općim pravilima o zastupanju i posebnim pravilima o upravitelju kojega postavljaju suvlasnici, ako što drugo ne proizlazi iz položaja koji upravitelju nekretnine daju odredbe glave 4. trećega dijela ovoga Zakona.
4. Upravitelj je obvezan koliko je najviše moguće čuvati interese svih suvlasnika nekretnine i u obavljanju poslova redovite uprave slijediti upute većine, a izvanredne poslove poduzimati samo na temelju suglasnosti svih suvlasnika ili odluke suda koja je zamjenjuje; uz to je osobito dužan:

* položiti svakom suvlasniku uredan račun o poslovanju u prethodnoj kalendarskoj godini i staviti mu na prikladan način na uvid isprave na kojima se temelji, i to najkasnije do 30. lipnja svake godine;
* izraditi pregled predviđenih poslova za održavanje i poboljšice, kao i predvidivih troškova i opterećenja u narednoj kalendarskoj godini, te to na prikladan način objaviti u kući najkasnije do isteka kalendarske godine;
* prikupiti više ponuda za poslove održavanja koji se ponavljaju u razmacima duljim od jedne godine, kao i za veće radove radi poboljšice.


5. Suvlasnici, u čije ime upravitelj upravlja nekretninom, dužni su o promjeni osobe upravitelja ili o promjenama njegovih ovlasti koje se i njih tiču obavijestiti najmoprimce i zakupnike na prikladan način; ono što bi neobaviješteni najmoprimci i zakupnici ispunili osobi koja više nije upravitelj, ili više nije ovlaštena primiti ispunjenje, valjano je ispunjeno i oslobađa dužnike obveze, ali samo ako nisu znali za tu promjenu.

Predstavnik suvlasnika dužan je:

* sudjelovati u odabiru izvoditelja radova koji provodi upravitelj
* ovjeravati radne naloge kao potvrde izvršenja određenog posla
* voditi brigu o provođenju kućnog reda, načinu korištenja zajedničkih prostorija i zemljišta koje služi zgradi
* redovito izvješćivati suvlasnike o svim važnijim pitanjima vezanim uz upravljanje, kao i najmanje jednom godišnje podnijeti pismeno izvješće o svom radu svim suvlasnicima
Nisu kod mene stari ljudi većinom nego ljudi jednostavno ne žele imati posla s njim jer ih je zajebo za parking kako sam napisao i ne žele se bakčati s starom budalom koji je prije bio sudac a sada se trpa u guzicu.

Zadnje uređivanje File : 24.01.2011. at 18:36.
hrvoje5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 20:21   #88
Dakle, imam problema sa predstavnikom stanara. On me svaki puta odkanta jer ja službeno nisam vlasnik stana nego moja tetka. Sada bih trebao punomoć ovjerenu kod bilježnika kojom mi tetka dozvoljava da prisustvujem sastancima suvlasnika i da mogu odlučivati umjesto nje. Trebam i izjavu kojom mi tetka dozvoljava da si prijavim boravište kod nje u stanu pošto ona ne živi u istom gradu. Zanima me koji bi trebao biti tekst punomoći da mi tetka dozvoli da sudjelujem na sastancima stanara i odlučujem ravnopravno sa drugima te da tražim dokumente tj. račune, ponude, ugovore od upravitelja zgrade. Mogu li ta punomoć i izjava da mi dopušta prijavu boravišta biti na istom komadu papira te hoće li to vrijediti za prijavu boravišta?

Ili postoji neko bolje rješenje?
hrvoje5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 22:34   #89
Quote:
Venuss kaže: Pogledaj post
Molila bih odgovor na pitanje kada obično stanari zgrade dobiju godišnje izvešće na što je potrošena lova od pričuve? Da li je to izvješće dužan dostaviti predstavnik stanara ili stambeni servis?

Da li postoji neki datum za sve isti (kada je taj ) ili je to individualno od zgrado do zgrade?
Skraćeni godišnji izvještaj stanari dobiju do 31.03. dok predstavnik dobije opširniji na koji naravno svi suvlasnici imaju pravo na uvid, samo treba tražiti predstavnika da ga pokaže i to je to.
Sonora is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 11:02   #90
Obnova fasade zgrade, promjena vlasnika stana na pola puta otplate

Prije nekih mjesec dana uselio sam u novo kupljeni stan. Na stambenoj zgradi je prije 2g obnavljana fasada koja je plaćena nekim kreditom od 4g.
Preostaje za otplatiti 20ak rata od 70kn (znači ca 1500kn).
Zanima me da li trebam preuzeti tu otplatu ili uplatnice poslati starom vlasniku na koga su i adresirane.
manki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 14:13   #91
mislim da ti nastavljaš plaćati dalje, ali provjeri sa upraviteljem,to piše ali se više ne sjećam gdje

Zadnje uređivanje Katrin : 19.05.2011. at 14:19.
xstrom is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 23:23   #92
rad upravitelja stambenih zgrada

pozz svima zelio bih da nesto razjasnim uz vasu pomoc.

Dali mi možemo izabrati izvođača radova za naš krov konkretno limara krovopokrivača??

Izvođači su dužni kao kooperanti plaćati 10'% i više upraviteljima proviziju,a kada bi smo uzeli svog izvođača račun bi bio povoljniji. Moželi nam upravitelj uskratiti izbor???

ako je netko imao takvo iskustvo..

smijeli upravitelj uskratiti ishođenje kredita za zgradu ako izvođač radova nije njihov kooperant??
chuppooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 15:39   #93
Možete sami odabrati izvođača radova, zašto ne - to je vaše pravo koje vam se ne može uskratiti i ne može vam uskratiti ishođenje kredita.

Zadnje uređivanje Katrin : 21.05.2011. at 17:15.
Sonora is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 16:05   #94
evo da vam iznesem svoje friško iskustvo sa gradskim pa da znate s čime imate posla:
naša zgrada je od '97. pod GSKG-om (Zg), kao i predstavnica. tokom 13 godina je zgrada polako "tonula" jer se o njoj nitko nije brinuo. pošto je vrla predstavnica zajedno sa referenticom iz gradskog pretjerala u pokušaju obmane stanara (htjeli su da stanari dignu kredit od 1,5mil kn za sanaciju krova koji realno košta cca 600-700k kn (K=1000) i to bez natječaja za tvrtku već čisto da se prvo digne kredit a onda će se već naći izvođači(!?), mali dio suvlasnika se probudio iz zimskog sna (cca 5 od 200) i zatražio osnivanje vijeća da izvide što se uistinu događa sa zgradom...
nakon godinu dana rasprava i natezanja sa predstavnicom i njenim miniranjem naših istraživanja, uspjeli smo naći izvođača koji je ujedno i konkurentni upravitelj a koji bi napravio renovaciju krova za 770k kn i to bezkamatno ako mu povjerimo upravljanje u trajanju otplate beskamatnog duga (izračun je bio da mu damo 20% avans i ostatak u ratama u trajanju 3 god).
Na to su se iz gradskog prepali: prvo su spustili naknadu za upravljanje sa 0,23kn/m2 na 0,19kn/m2 (dugoročna ušteda zgradi od skoro 20% za troškove upravljanja). također je njihov kooperant ponudio da će renovirati krov za 780k kn te da ćemo trebati diknuti kredit od 600k kn na 5 god (ostatak bi dali iz pričuve). No vijeće je postajalo većinom naklonjeno novom upravitelju i njihovoj ponudi, na što su ovi iz gradskog ponudili renovaciju za 750k kn i kredit od 580k kn na 5 god. i dalje nismo bili impresionirani. na kraju su došli na sastanak teške snage iz gradskog: direktori financijskog sektora, pravnih poslova, građevinskog dijela te podružnice za naš dio Zg-a... kakva "čast". rekli su da nas ne žele izgubiti i da su spremni još smanjiti trajajnje otplate kredita na 4 god bez mijenjanja visine pričuve (od 3kn/m2). dakle, njihova finalna ponuda: 750k kn za radove uz kredit od 580k kn na 4god i uz to se podrazumijeva da ih nemožemo mijenjati za upravitelja dok traje otplata kredita...

na kraju smo s tim dvijema ponudama izašli pred stanare...
na skup smo pozvali i gradsko i novog upravitelja da prezentiraju svoje ponude. to je bio masakar!
prvo su napali novog upravitelja da tko će izvoditi njima radove i da nevjeruju da će nas kreditirati (to je inače poprilično velika tvrtka za upravljanje sa mnogo mnogo zgrada). potom su mene napali da od kud meni pravo da ja dovodim konkurenciju(!?) i dio klike od predsstavnice mi nije dao do riječi da objasnim. na kraju sam se izborio za riječ i probao objasniti da da ih ja nisam doveo, da stanari NIKAD nebi doznali da postoji bolja ponuda od one koju je ponudilo gradsko. nije pomoglo, gledali su me ko da imam koristi od toga (A kunem se svojom familijom da sam to radio čisto iz želje da nas ne oderu sa 1,5mil). onda je gradsko prezentiralo svoju ponudu. imaju vrlo slatkoriječivu i riječitu pravnicu koja dok je pričala je zvučalo u stilu "nemojte se brinuti, mi pazimo na vas". potom su slijedila pitanja i ja sam inzistirao da nek gradsko kaže koliko zarađuje od toga da nam "srede" kredit (za one koji nisu znali, gradsko zarađuje oko 2,5% ili više po kreditu koji ugovori, dok banka uzima fiksno 0,5%). kako je njihov financijski direktor izbjegavao odgovoriti koliko baš oni zarađuju i napominjao da su troškovi obrade kredita 3% (od čega dio ide banci a koliko kome je "poslovna tajna"). Kako sam bio uporan na tome da potvrdi da oni zarađuju na našem dizanju kredita, napali su me ostali stanari sa "pa što bi ja, da nam rade za đabe? očigledno je da ja imam neke koristi kad toliko ustrajem na tim pitanjima" - ??? ko da nije njihov novac u pitanju? užas...
onda sam shvatio da nažalost živim s ljudima koji su zatucani - nitko nije nikad došao niti na jedna sastanak vijeća, nitko nema pojma koliko smo se bi morili sa gradskim i pregovarali da bi im smanjili cijenu i na ovoliko, i nitko nije znao da je moje dovođenje konkurencije direktno uzrokovalo: smanjenje naknade uprvitelju za 20%, smanjenje cijene od gradskog za sanaciju za 30k kn te smanjenje trajanja kredita s 5 na 4 godine što je još ušteda od cca 33k kn. Dakle ja osobno sam svojim potezom uštedio zgradi 63k kn + dugoročno 20% (oko 5000 kn godišnje). no svejedno su me napadali i onda sam popiz*io i rekao da neka ih je sram, da im je vijeće uštedilo 750k kn samo na troškovima renovacije a ostalo da ne pričamo (jer smo pritiskom na predstavnicu optimizirali cijeli niz stvari u zgradi)...

Rezultat:
jednoj vjećnici koja je bila za promjenu gradskog je netko slomio ključ u bravi. drugoj su razmarali drek ispod tepisona pred stanom, trećoj su probušili gume na autu. meni još ništa, valjda me se boje (a i trebaju, da uhvatim nekoga u takvim radnjama bi mu doslovce strgao ruke)
uz to mi se novi upravitelj žalio da će se povući iz ponude jer mu maltretiraju zaposlenike i kooperante koji također posluju sa gradskim, da ih direktori zovu na razgovor a njih zovu kući i maltretiraju na telefon...

pa se vi kačite sa korupcijom i gradskim...
dostaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 21:41   #95
da li netko pozna nekog izvođača krovopokrivača limara svakako da je obrtnik spreman odraditi ili je netkom od vas odradio,a da mu je plaćano u ratama za obavljene radove??? naravno iz pričuve kako nebismo uzimali kredit i dolazili u sukob sa upraviteljem jer oni su koliko mi se cini svi isti i odrzavaju sastanke sa ciljem da se dogovore kako u okvirima zakona ogule racun zgrade.???
chuppooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 22:24   #96
Bez reklama. Katrin
__________________
Dvije stvari su na svijetu beskonačne: Svemir i ljudska glupost, što za ono prvo nisam siguran. A. Einstein

Zadnje uređivanje Katrin : 25.05.2011. at 09:41.
Kublach is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 13:09   #97
Obaveze predstavnika suvlasnika zgrade

Pitanje -

predstavnik suvlasnika zgrade je podigao tužbu upravnom sudu radi ne slaganja s prenamjenom poslovnog prostora u neboderu kojeg predstvalja
Zanima me ja li bio dužan da mene, kao vlasnika prostora koji se prenamjenjuje, obavijestit o potsupku dizanja tužbe. ako jest - može li za to odgovarati?

Razmišljamo o tome da ga tužimo, obzirom da smo i mi suvlasnici , dakle imamo jednaka prava i obaveze kao i ostali suvlasnici u neboderu. Osim toga, je li bio dužan obavijestiti ugovorne najmoprimce istog prostora?
eto, puno hvala
mondo mio is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 21:38   #98
Nejasan je razlog zbog čeka je predstavnik pokrenuo postupak. Dali je tužio peredstavnik kao fizička osoba ili kao zastupnik većine suvlasnika.
Vjerojatno nije sporna prenamjena, već način na koji se ona provodi.
Dali je predstavnik i ostali suvlasnici znali da će se provoditi? Vlasnik u svom prostoru može obavljati djelatnosti za koje je dobio dozvolu.
Djelatnost ne smije ometati normalan život i rad ostalih suvlasnika.
Tužba na tužbu? Može, ali je pitanje svrhe i cilja koji se time postiže.
Ako je tužba neosnovana pada na sudu, a trošak plaća tužitelj. Tada možete tražiti naknadu za pretrpljenu štetu.
Samo Malo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 16:40   #99
Sukladno uredbi o održavanju zgrada utvrđeno je između ostalog da se zajedničkim dijelovima i uređajima zgrade smatraju prozori, vrata te grilje, rolete.. zanima me da li kod zamijene stolarije koja je derutna,a rolete pokvarene, mogu tražiti da se račun ispostavi na upravitelja, pa da se trošak snosi iz zajedničke pričuve i da li moram tražiti suglasnost ostalih suvlasnika? Stolarija je drvena, zamijenila bih je sa pvc stolarijom..
Simonida.Puhalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 19:56   #100
Naravno da ne mozes nista bez pristanka vecine suvlasnika. Unatoc toj uredbi uobicajilo se da se prozore i rolete mijenja o vlastitom trosku, a ne iz pricuve jer je ona jednostavno premala za izmjenu na cijeloj zgradi.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:34.