Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2009., 15:03   #81
Pa iz ovog tvog posta je nejasno da li na i 1.ZK TJELO (vrt i šuma), postoji upis prava korištenja?

Što se tiće prijedloga za brisanje društvenog vlasništva, možeš ga sam ti podnjeti, kao jedan od suvlasnika, ne treba posebna suglasnost ili potpis ostalih suvlasnika, jer se društveno vlasništvo briše temeljem same zakonske odredbe, a prijedlog za brisanje je samo formalnost...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 20:32   #82
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
...što se tiće prijedloga za brisanje društvenog vlasništva, možeš ga sam ti podnjeti.... jer se društveno vlasništvo briše temeljem same zakonske odredbe, a prijedlog za brisanje je samo formalnost...
..da li je to točno i provjereno ?
__________________
I may not have gone where I intended to go, but I think I have ended up where I needed to be.
Ta-ma-ra is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 21:03   #83
Quote:
farmirzs kaže: Pogledaj post
Na temelju izjave o odreknuću vlasništva određene nekretnine upisala se mama od frendice na stan. Odnosno nije se upisala jer nije predala, ali ima takvu izjavu. Odvjetnik kaže da to nije moguće da se to nemože. Dakle frendica se odrekla vlasništva u korist svoje mame. Je li moguće na temelju takve izjave izvršiti upis??Hvala
Hmm... gle ako postoji izjava o odreknuću nekretnine ona prelazi na temelju zakona u vlasništvo Republike Hrvatske. Ta izjava mora biti u obliku isprave prikladne za zemljišnoknjižni upis (tabularna isprava). A to se sve događa zato jer se u slučaju takve izjave, uzima da je nekretnina postala ničija, a onda tu ničiju nekretninu država uzima u svoje vlasništvo.

Odreći u korist nekoga se može u slučaju sunasljednika – dakle kćer koja je dobila dio nasljedstva odriče se u korist svoje majke. Zapravo ako hoćeš najpreciznije tu bi se onda radilo ne o izjavi o odreknuću, nego o izjavi o ustupu nasljednog dijela.
Dakle na osnovi te izjave onaj u čiju se korist ustupio nasljedni dio mogao bi se na temelju toga upisati u zemljišne knjige.
__________________
A zašto opcija edit traje 12minuta? Bzvz.
Nomina sunt odiosa.
salviol is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 21:28   #84
Quote:
R & J kaže: Pogledaj post
Evo molim ako neko zna da mi odgovori:

Moja poznanica bi napravila ugovor o doživotnom uzdržavanju
sa svojom starijom susjedom,susjeda je u stanu koji je zaštičeni najam,
podnjela je zahtjev za otkup stana.
Njih dvje bi odmah sad napravile doživotno uzdržavanje,
dali i poslje ako susjeda dobije stan na otkup,stan pripadne mojoj
poznanici,iako će otkup doći poslje sklapanja ugovora o
doživotnom uzdržavanju,susjeda posjeduje još grobnicu
i račun u banci sa nešto eura.
Hvala vam puno na odgovoru
Dakle ugovor o doživotnom uzdržavanju je ugovor kojim se obvezuje jedna strana (davatelj uzdržavanja) da će drugu stranu ili trećega (primatelja uzdržavanja) uzdržavati do njegove smrti, a druga strana izjavljuje da mu daje svu ili dio svoje imovine, s time da je stjecanje stvari i prava odgođeno do trenutka smrti primatelja uzdržavanja.

Po tome će ta tvoja poznanica s imovinom te susjede moći raspolagati tek kad ona umre. Dok ne umre to nije njena imovina i nema s njom što radit dok je god susjeda živa.
Što se tiče neriješenih odnosa u vezi s imovinom, tu vjerojatno dolazi do toga da se „nasljeđuje“ stanje u kojem se ta imovina nalazi pa bi se moglo nastaviti tijek ostvarivanja potrebnih pretpostavaka da bi joj pripao taj stan.

Što se tiče grobnice i nekih eura – sve je to imovina.

Na kraju mislim da bi tvojoj poznanici bilo povoljnije sklopiti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju – tu se druga se strana (primatelj uzdržavanja) obvezuje da će davatelju uzdržavanja za života prenijeti svu ili dio svoje imovine.
__________________
A zašto opcija edit traje 12minuta? Bzvz.
Nomina sunt odiosa.
salviol is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2009., 17:09   #85
Prodati dio kuće?

Situacija je ovakva.
Kuća je na tri kata.Najdonji su naslijedile moje mama i sestra.Drugi kat je u vlasništvu bratića,sina od tatinog brata(oba brata su pokojna),a treći kat je pola moj,pola bratićev.Taj kat ima dva apartmana od 50-ak kvadrata,odvojeni ulazi,sve odvojeno. Ja sam naslijedila taj apartman i htjela bih ga prodati.Sad me zanima da li mi taj bratić i moja sestra mogu raditi probleme u smislu da je taj apartman na trećem katu i ima svoj ulaz,ali do tog ulaza moraju proći iza te trokatnice,tj.proći kroz njihovo dvorište. I na koji način regulirati da ti kupci tog apartmana s tim nemaju problema.Nadam se da sam jasna.Hvala vam unaprijed.

Zadnje uređivanje Katrin : 24.05.2009. at 18:00.
tinka30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2009., 17:30   #86
Quote:
tinka30 kaže: Pogledaj post
Situacija je ovakva.
Kuća je na tri kata.Najdonji su naslijedile moje mama i sestra.Drugi kat je u vlasništvu bratića,sina od tatinog brata(oba brata su pokojna),a treći kat je pola moj,pola bratićev.Taj kat ima dva apartmana od 50-ak kvadrata,odvojeni ulazi,sve odvojeno. Ja sam naslijedila taj apartman i htjela bih ga prodati.Sad me zanima da li mi taj bratić i moja sestra mogu raditi probleme u smislu da je taj apartman na trećem katu i ima svoj ulaz,ali do tog ulaza moraju proći iza te trokatnice,tj.proći kroz njihovo dvorište. I na koji način regulirati da ti kupci tog apartmana s tim nemaju problema.Nadam se da sam jasna.Hvala vam unaprijed.
Jedini pravni dokaz o vlasništvu je izvod iz zemljišne knjige tj.gruntovnice.
Ako je stan etažiran onda je i upisan kao vlasništvo.Sva prava prelaze sa tebe na kupca. Ako se radi o suvlasništvu,tada ta prava nisu definirana,pa je teže i prodati takav stan.

Etažiranje se i radi najviše zbog kupnje ili prodaje.
francesko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2009., 18:15   #87
Hvala ti puno. Taj apartman je moje vlasništvo sada,znači nije suvlasništvo,on je dio kata kuće,dio koji pripada meni po svim papirima,ali nigdje ne vidim da je reguliran ulaz u taj apartman,u smislu da mi nitko ne brani da prolazim kroz dvorište i ulazijm u njega,a ulaz je u stražnjem dijelu.Muči me da će mi raditi probleme kad ga definitivno odlučim prodati.Etažiranje bi značilo točno što?
tinka30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2009., 18:16   #88
sorry što teže shvaćam
tinka30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2009., 19:14   #89
Nekrenine – Vlasnistvo odredeno Cesticama

Zanima me kakav je vlasnicki polozaj kad je vlasnistvo odredeno cesticama ili dijelovima cestica – znaci kad na vlastickom listu vlasink ima ispisane cestice ili dijelove njih .

Jasno mi je da su cestice strogo definirane na katastarkom listu I da se to neda mjenjati .Isto mi je jasno sve ispod I iznad tih chestica pripada upisanom vlasniku .

Ali primjerice jedna zgrada u jednom starom primorskom gradu koja je s orginalnog pregradivana na stanove I dogradivana sada posjeduje ulaze s vise ulica to znaci da se cestice nalaze na vise adresa I vlasnisto je rastrkano po katovina – ali se vlasnisto zna – kao stan na 2 katu - 45 kvadrata adresa ta I ta.

Kod kupnje ili prodaje nekrenine koja se nalazi u toj zgradi kako onda pretvoriti tu nekreninu u neku kvadraturu ili adresu a da to ima nekog pravnog efekta.

Isto mi je nejasno kako porezni ured odredi porez na takve nekretnine (vlasnik cestice nemora posjedovati sve ispod I iznad nje – to je svima jasno) – da li porezni ured na neki nacin onda sam odreduje kvadrature/vlasnistvo koje pripada tom vlasniku upisanih cestica (pitanje oslobodenje poreza ).

Zbunjola velika
Stribor&Emma is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2009., 19:20   #90
Tinka nema tu po svim papirima,rekao sam gruntovno,podjeliti se može etažno samo ono što je moguče.Ne možeš etažirat recimo sobu.Ako je etažiranje napravljeno po zakonu onda postoji elaborat podjele,na osnovu kojega je vidljivo kome što pripada.Mislim iz navedenog da kod tebe to nije napravljeno. Jer kako si navela zajedničke dijelove ,kad se nešto dijeli onda nema zajedničkih dijelova .Trebali bi napraviti međusuvlasnički ugovor,jer to bi po ovome što si navela bilo jedino riješenje.
francesko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2009., 20:02   #91
Hvala ti još jednom na objašnjenju i savjetu
tinka30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 17:15   #92
Katastar i zemljišne knjige – etažiranje kuće

Katastar i zemljišne knjige – etažiranje kuće
Nakon smrti tate provedena je ostavinska rasprava prema kojoj smo mama, brat i ja svaki dobili 1/3 kuće.
Kuća je nekoliko godina nakon toga rekonstruirana, dograđena i dogovorno podijeljena između brata i mene, svakome po 1 etaža tj. kat. Mama danas živi u nezavisnom dijelu kuće u okviru mog stana i malo je kod mene, malo kod brata.

Međutim papirnato i pravno nismo još ništa rješili, te nas prvo čeka usklađivanje stanja u evidencijama katastra i zemljišne knjige sa stvarnim stanjem budući je došlo do bitnog povećanja ukupne površine kuće. Ovaj posao rade ovlašteni geodeti i cijena tog Elaborata je navodno cca 5.000,00 Kn ? Uz Elaborat oni su dužni provesti „stručnu analizu i procjenu potrebitih radnji“. Rekli su da im je potrebno cca 2 mjeseca za to !?

Nakon toga htijeli bi papiranato i službeno riješiti vlasništvo nad stanovima, tj. provesti etažiranje ?
Da li nam je najpametnije tj. najjeftinije (budući su svi odnosi u kući odlični) tražiti od mame da potpiše neki darovni ugovor prema bratu i meni....tako da i formalno vlasništvo kuće postane pola-pola između brata i mene?
Jer i teško je podijeliti na 3 trećine.
Pri tom mama ostaje defakto bez ičega ali čuo sam da se u takvim slučajevima potpisuje ugovor o doživotnom uzdržavanju ?
Naravno papirbato ili bez da će mama do kraja života ostati glavna gazdarica kuće, ali kak da riješimo najmudrije te pravne kerefeke?
Ili je to svejedno ? Trebamo li gnjaviti mamu zbog toga ? Jer navodno stvari su komliciranije i skuplje ako to ide naknadno putem ostavinske rasprave jer se navodno plaćaju dosta visoki porezi.
Zahvalan svima koji nešto više znaju. Pozdrav...
Banzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 18:32   #93
Može vam majka darovnim ugovorom prenjeti svoju 1/3 vlasništva kuće, a ukoliko želite zaštititi majku (rekao si da će majka ostati gazdarica...) možete tim ugovorom istovremeno zasnovati pravo doživotnog plodouživanja kuće u korist majke.

U vašem slučaju na prijenos vlasništva nekretnine darovnim ugovorom- sa majke na vas dvoje, neće se plaćati porez na promet nekretnina.

Također, u slučaju da to ne riješite za života majke, prilikom prijenosa njenog suvlasničkog dijela na vas dvoje u ostavinskom postupku, također se ne plaća porez na promet - jedino će naknada i nagrada javnom bilježniku za provođenje te ostavinske rasprave- biti daleko veća od cjene gore spomenutog darovnog ugovora.

Stoga je moj savjet (obzirom da su odnosi između vas sada odlični) da odmah riješite to pitanje prijenosa majčinog dijela, darovnim ugovorom, ali da i majku zaštitite pravom doživotnog plodouživanja.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 15:08   #94
File, hvala na informaciji.
Zna li netko nešto o etažiranju u ovom slučaju?
Banzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 16:23   #95
To ti je jednostavno.
Nakon što riješite ovaj dio sa majkom, i budete upisani kao vlasnici vas dvoje po 1/2 dijela ; pozovete nekog od ovlaštenih arhitekata koji će ti izraditi elaborat o etažiranju (koliko mi je poznato oni to naplaćuju po m2 površine objekta koji se etažira), na temelju kojeg elaborata treba napisati i ovjeriti kod javnog bilježnika tkz."očitovanje volje za upis posebnih dijelova nekretnine" ; i onda s svim time (i građevinskom i uporabnom dozvolom i još nekom dokumentacijom) ; zatražite od nadležnog ureda za urbanizam- Potvrdu toga elaborata ; te kad i tu potvrdu dobijete, onda sve skupa zajedno sa prijedlogom za uknjižbu posebnih etažnih cjelina, to predate kod zk odjela nadležnog suda, koji će to provesti i upisati te etažne cjeline u zemljišne knjige....

ako te još šta oko etažiranja zanima pitaj....
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 17:32   #96
Zanima me je li kriminalno djelo kada sin koji je vlasnik nekretnine prodaje istu, a bez suglasnosti njegove majke koja ima doživotno uživanje u njoj?
MAJDA9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 18:22   #97
Ako je upisan kao vlasnik nekretnine, slobodno je može prodati, to nije nikakvo kazneno djelo...

Samo neznam tko će takvu nekretninu kupiti, ako postoji upisan teret doživotnog plodouživanja u zemljišnim knjigama....
U pravilu, svaki kupac će odustati od kupnje, kada vidi takav zk izvadak....ali uvijek postoji mogučnost da se nađe neki...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 21:50   #98
Kako do vlasničkog lista?

Ponuđena mi je na kupnju nekretnina za koju sam ustanovila da nema vlasničkoga lista. Stan je otkupljen 1995. godine od poduzeća koje danas više ne postoji i koje nikada nije knjižilo vlasništvo, tako da stan danas još uvijek glasi na privatnu osobu koja je nekretninu prodala 1970. godine. Kada je stan otkupljen, nositelji stanarskog prava također nisu knjižili vlasništvo i kupoprodajni ugovor nikada nije uknjižen u knjizi položenih ugovora. Nekadašnji nositelji stanarskog prava, sada vlasnici koji nude nekretninu na prodaju imaju u rukama jedino kupoprodajni ugovor o otkupu stana i ništa više. Koji je postupak knjiženja vlasništva nad tim stanom? Koliko mi je poznato više nije moguće knjižiti vlasništvo u knjizi položenih ugovora, a vlasnički list ne mogu izvaditi kada se još uvijek kao vlasnik vodi osoba koja je prije skoro 40 godina prodala nekretninu jednom tadašnjem poduzeću. Koji je prvi korak u knjiženju toga vlasništva i koliko je dugotrajna ta procedura? U kojem postotku se umanjuje tržišna vrijednost nekretnine u ovom slučaju ako se netko odluči na kupnju?
Donata is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 23.06.2009., 13:15   #99
što ovo znači?

dakle u vlastovnici upisan korektan vlasnik ali u teretovnici pod c stoji


" Temeljem zapisnika broj xy-1125/2006/1967 prenosi se slijedeći upis: Primlj. 13. studenog 1973. DD-3620/73 ozn DD-2172/73
Na temelju darovnog ugovora od 25. travnja 1973. god. uknjižuje se pravo doživotnog uživanja na dijelu nekretnina Ivan Ivanović iz Rijeke, BB 22/I i Ivane Ivanović rođ. 1936. god. iz Rijeke, 30/I, u korist:
1. Ivice Ivanović (JOSIP)


Kuća nije etažirana
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 23.06.2009., 13:23   #100
znaci da na toj nekretnini ivica ivanovic ima pravo dozivotnog uzivanja, kao sto i pise. pretpostavimo da je ivica darovao kucu ivanu i ivani s vec navedenim pravom.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:28.