Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2009., 00:03   #41
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
Probaj zaštiti ime i logo obrta, na osnovu autorskih prava.
Kad dobiješ zaštičeno ime i logo, onda imaš pravo tražiti zabranu imena drugog poslovnog subjekta.
Evo nasao i nas clanak koji govori slicno onom njemackom kojeg sam gore spominjao:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/307083.html

Quote:
Opoziv Žiga

Članak 46.

(1) Zahtjev za opoziv žiga Zavodu može podnijeti svaka fizička ili pravna osoba.
...
(3) Žig može biti opozvan i u slučaju ako, nakon dana registracije:

1. zbog djelovanja ili nedjelovanja nositelja postane u trgovini uobičajeni naziv za proizvode ili usluge u odnosu na koje je registriran,

2. zbog uporabe od strane nositelja žiga ili s njegovim odobrenjem, a u odnosu na proizvode ili usluge za koje je registriran, može javnost dovesti u zabludu, osobito u pogledu vrste, kakvoće ili zemljopisnoga podrijetla tih proizvoda ili usluga.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 00:39   #42
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Dakle cak ako i uspijes zastitit ime, to ne znaci da ti ga netko drugi nece naknadno osporit. ]
ma nemre zaštiti samo ime, ali može ime, logo, i vizualni identitet, u paketu.
I na osnovu toga može tražiti zabranu imena.
Uostalom probaj otvoriti obrt pod imenom Končar........
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 00:53   #43
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
ma nemre zaštiti samo ime, ali može ime, logo, i vizualni identitet, u paketu.
I na osnovu toga može tražiti zabranu imena.
Ma moze on (pokusat) zastit sto god zeli, ali ova "starija" firma ce zatrazit brisanje zasticenog znaka a mozda i promjenu imena u registru ovog novijeg obrta (ne znam kako ide sa obrtima).

Quote:
Uostalom probaj otvoriti obrt pod imenom Končar........
To jel netko uspije otvorit obrt pod imenom XXX nije bitno. Postoje zakoni koji reguliraju brisanje iz registara. Ako je ovaj lik otvorio obrt istog imena i iste djelatnosti kao i pravna osoba koja vec koristi taj naziv u toj bransi, covjek bi mogao zaatrazit i brisanje iz registra obrtnika buduci se kupce dovodi u zabludu.

Ako je firma zaisat registrirana prije obrta, osim u slucaju da firma nije bila u "mirovanju", koristila je svoje ime na trzistu. I sad uleti neka nova firma/obrt sa istim imenom i istom djelatnoscu? Pa naravno da ce ova stara firma podnjet tuzbu i sve zahtjeve za brisanjem iz registra buduci se radi o dovodjenju u zabludu. Ne znam kako na temelju cega bi jedna takva tuzba mogla biti odbijena.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 01:01   #44
pet borut, sorry kaj te ispravljam ali pročitaj još jednom kak je kronološki bilo...
No nema veze......
Trgovački i obrtni registri nemaju uticaja jedan na drugoga..
Isto tako ni unutar obrtnog ili trgovačkog registra, nemreš osporiti tuđe ime.
Zamisli da netko ima exluzivno pravo na krojački salon Barica..
Isto tako trgovačka društva nemogu unutar jednog grada imati isti naziv, ali u dva različita grada mogu, jer se u tom slučaju uz ime dodaje i naziv grada
No ako zaštitiš ime,logo i vizuelni identitet u paketu kao dizajnersko autorsko djelo, onda možeš osporavati.
Podrazumjeva se dakako da se ne radi o vlastitim imenima, ili imenima grada.....
Al evo ak nevjeruješ, probaj otvoriti obrt ili poduzeće Končar, pa buš vidio da sam u pravu.
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 01:21   #45
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
pet borut, sorry kaj te ispravljam ali pročitaj još jednom kak je kronološki bilo...
No nema veze......
Ups, slobodno me ispravi kad pogresno procitam .
Da, previdio sam da je obrt prvi registriran - sorry,

Quote:
No ako zaštitiš ime,logo i vizuelni identitet u paketu kao dizajnersko autorsko djelo, onda možeš osporavati.
Ako se dobro sjecam, ako je proslo preko 6 mjeseci od registracije ove druge firme (doo-a) onda ovo sto kazes nece ici.

Jedino ako se dokaze namjera ovog drugog da zavarava sudionike trzista pa je otvorio ime poput nekog razvikanog obrta.

Koliko mi se cini, nitko nece uspjet zastiti zig, ako dodje do konfuzije na trzistu onda bi sudac mogao odlucit tko je "pobjednik". Ne kuzim se bas puno u obrte pa riskiram da kazem nesto netocno, ali koliko znam u naziv obrta uvijek mora ici i ime fizicke osobe, onaj skraceni naziv i nema neku pravnu tezinu i ne vjerujem da do pravog pravnog konflikta moze doc. Ime obrta je zapravo ime vlasnika obrta, dodano za dodatak kako bi bilo distinkcije. Po mojem interpretiranju skraceni naziv firme ima puno vecu pravnu tezinu.

Quote:
Al evo ak nevjeruješ, probaj otvoriti obrt ili poduzeće Končar, pa buš vidio da sam u pravu.
Ne kuzim tocno sto zelis rec, pa ako se zovem Koncar onda itekako smije otvorit obrt koji u svojem imenu sadrzi rijec "Koncar" ali obrt naziva samo "Koncar" definitivno neces moc otvorit. Imao sam vlastito iskustvo, sutkinja odbijala sve sto je imalo barem 2 sloga kao i neka druga razvikana firma pa makar i ne bila u istom trgovackom sudu i bavila se necim sasvim desetim. Sudac de facto ima diskreciono pravo odlucivanja i m´trebao bi odbit svaki zahtjev koji bi nekog doveo u zabludu.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 06:31   #46
Ja imam firmu TEHNO-PAK doo već više 0d 10god u V.Gorici a nedavno je otvoren obrt TEHNO-PAK u VG i čak se
poklapaju i djelatnosti. Jako me zanima odgovor iz ragistra, javit ću vam.
Uglavnom se radi o pokušajima zloupotrebe tuđeg imena od strane nekih nesposobnih osoba u našoj pravnoj državi.
Gledate i sami na TV kakvi su nam sudci i političari, što drugo možemo očekivati.
xedos is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 08:42   #47
da, samo se obrt ne otvara pri trgovačkom sudu, no nema veze, nije tema.......
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 14:01   #48
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
da, samo se obrt ne otvara pri trgovačkom sudu, no nema veze, nije tema.......
zato i mogu biti dva ista naziva. obrta i poduzeća
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 20:28   #49
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
zato i mogu biti dva ista naziva. obrta i poduzeća
U pravu si, ali:

Doo/dd su pravne osobe, obrtnici su fizicke osobe. Jedno nema bas puno veze s drugim. Evo sto kaze pravilnik za "naziv" obrta:

Quote:
Tvrtka obrta je ime pod kojim obrt posluje. Ime obrta treba upućivati na djelatnost koju će obrt obavljati. Tvrtka mora sadržavati naziv obrta, ime i prezime obrtnika i sjedište, a može sadržavati i posebne oznake.

Primjer:
Stolarski obrt "KARLO"
vl. Karlo Marečić
Zagreb, Lanište 20
Teoretski je dakle moguce da netko otvori firmu koja ce se zvat "Stolarski obrt "KARLO" vl. Karlo Marečić Zagreb, Lanište 20 d.o.o." iako ne vjerujem da ce takav naziv proc kod sutkinje na trgovackom sudu. Obrt se ne zove "Karlo" kako neki misle nego upravo ovaj dugacak i puni naziv je taj koji ima pravnu tezinu.

Po zakonu iz 1993 je bilo ovako:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/259482.html

Quote:
Èlanak 16.
(2) Tvrtka sadrži naziv obrta, oznaku obrta i sjedište, a može sadržavati i posebne oznake.
a zakon iz 2003 kaze:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/305213.html

Quote:
Članak 17.
(2) Tvrtka sadrži naziv obrta, oznaku obrta, ime i prezime obrtnika i sjedište, a može sadržavati i posebne oznake.
Dakle ne postoji "naziv" obrta bez imena i prezimena vlasnika. U praksi je dakle de facto nemoguce da se obrt i poduzece zovu isto.

No s obzirom na to da u nazivu obrta mora biti i oznaka obrta, ne znam kako bi uopce i teoretski bilo moguce da se neki doo i obrt zovu jednako.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 20:58   #50
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post



Teoretski je dakle moguce da netko otvori firmu koja ce se zvat "Stolarski obrt "KARLO" vl. Karlo Marečić Zagreb, Lanište 20 d.o.o." iako ne vjerujem da ce takav naziv proc kod sutkinje na trgovackom sudu. Obrt se ne zove "Karlo" kako neki misle nego upravo ovaj dugacak i puni naziv je taj koji ima pravnu tezinu.

.
ako pod firmom smatraš poduzeće, onda ti je ovaj pasus oksimoron....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 21:03   #51
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
ako pod firmom smatraš poduzeće, onda ti je ovaj pasus oksimoron....
Da, pod "firma" sam mislio na "poduzece" (imas pravo, bolje da se drzimo pravih termina), no ipak ne kuzim gdje ti tu vidis oksimoron, mozes malo pojasnit?
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 21:08   #52
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post



Dakle ne postoji "naziv" obrta bez imena i prezimena vlasnika. U praksi je dakle de facto nemoguce da se obrt i poduzece zovu isto.
No s obzirom na to da u nazivu obrta mora biti i oznaka obrta, ne znam kako bi uopce i teoretski bilo moguce da se neki doo i obrt zovu jednako.
moguće je, znam iz iskustva...naš obrt ima takav naziv da jednostavno kad pročitaš ne znaš što je...imena i prezimena nema u nazivu, neznam kako je to tako, nisam upoznata sa zakonom ali kad smo ga otvarali žena je upitala kako ćemo ga nazvat, mi rekli i to je upisano.

razlikuje se po tom što obrt ima jmbg kao porezni broj dok doo ima mb, i to se vidi kad lupim pečat.
Xenia 13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 21:16   #53
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post

Teoretski je dakle moguce da netko otvori poduzeće koja ce se zvat "Stolarski obrt "KARLO" vl. Karlo Marečić Zagreb, Lanište 20 d.o.o." iako ne vjerujem da ce takav naziv proc kod sutkinje na trgovackom sudu. Obrt se ne zove "Karlo" kako neki misle nego upravo ovaj dugacak i puni naziv je taj koji ima pravnu tezinu.

.
dozvolio sam si pravo editirati tvoj komentar na rječi firma, radi boljeg razumjevanja.
Dakle oksimoron sam ti boldao.
Ključne rječi poduzeće, obrt, trgovački sud.
Obrt nema veze sa trgovačkim sudom.....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 21:32   #54
Vjeorjatno je PetBorut htio predočiti situaciju u kojoj bi netko otvorio trgovačko društvo koje bi se zvalo kao nekakav obrt, pa je htio pokazati da to zapravo i nije moguće u praksi.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 22:14   #55
Quote:
Xenia 13 kaže: Pogledaj post
moguće je, znam iz iskustva...naš obrt ima takav naziv da jednostavno kad pročitaš ne znaš što je...imena i prezimena nema u nazivu, neznam kako je to tako, nisam upoznata sa zakonom ali kad smo ga otvarali žena je upitala kako ćemo ga nazvat, mi rekli i to je upisano.
Ja sam vam dao citate iz zakona, nemam tu nesto dodatno vise rec. To da vam je tvrtka obrta bez imena i prezimena je protiv i starih i novih zakona o obrtu pa ne kuzim bas sto to tocno mislis.

Quote:
razlikuje se po tom što obrt ima jmbg kao porezni broj dok doo ima mb, i to se vidi kad lupim pečat.
Da, obrt je fizicka osoba, dakle JMBG, poduzece ima svoje MBS i MB.

Te mogu zamolit za nesto, odi na:

http://sor.mingorp.hr/

pa lociraj svoj obrt pa u gornjem meniju klikni na "pogon" i vidi sto pise pod "Naziv" pogona/obrta (tvrtka). Iskreno receno mi je tesko vjerovat da ste se uspjeli upisat u registar protivno zakonu. Pa cak i u polju "Kratki naziv pogona:" bi trebalo pisat "obrt" tako da nema bas neke sanse da se neko poduzece zove isto kao i tvoj orbt (slicno da, isto ne).

P.S. MBS=Maticni broj subjekta (broj u registru trgovackog suda) MB=Maticni bro (~porezni broj)
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 22:15   #56
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
dozvolio sam si pravo editirati tvoj komentar na rječi firma, radi boljeg razumjevanja.
Dakle oksimoron sam ti boldao.
Ključne rječi poduzeće, obrt, trgovački sud.
Obrt nema veze sa trgovačkim sudom.....
Kao sto Suey kaze, govorio sam o primjeru da se poduzece pokusava registrirat na trgovackom sudu pod nazivom koji je jednak obrtu.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 22:26   #57
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Kao sto Suey kaze, govorio sam o primjeru da se poduzece pokusava registrirat na trgovackom sudu pod nazivom koji je jednak obrtu.
gle, sad smo otišli od teme daleko...
pa ću ovim postom završiti ovu zavrzlamu..
ja sam ukazao na jedan oksimoron, a ti si zapravo objašnjavao drugi oksimoron.
Poduzeće nemre u nazivu imati rječ obrt.
Radi se o potpuno dva različita subjekta, načinu rada, privređivanja,i zakona.
Jedino što trgovačko društvo, ili poduzeće može biti vlasnik, ili osnivač obrta, no to je sasvim druga tema.
Neznam zapravo kaj si htio reči, ali nisi uopće uzeo dobre primjere......
djenja
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 22:48   #58
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Ja sam vam dao citate iz zakona, nemam tu nesto dodatno vise rec. To da vam je tvrtka obrta bez imena i prezimena je protiv i starih i novih zakona o obrtu pa ne kuzim bas sto to tocno mislis.

Da, obrt je fizicka osoba, dakle JMBG, poduzece ima svoje MBS i MB.

Te mogu zamolit za nesto, odi na:

http://sor.mingorp.hr/

pa lociraj svoj obrt pa u gornjem meniju klikni na "pogon" i vidi sto pise pod "Naziv" pogona/obrta (tvrtka). Iskreno receno mi je tesko vjerovat da ste se uspjeli upisat u registar protivno zakonu. Pa cak i u polju "Kratki naziv pogona:" bi trebalo pisat "obrt" tako da nema bas neke sanse da se neko poduzece zove isto kao i tvoj orbt (slicno da, isto ne).

P.S. MBS=Maticni broj subjekta (broj u registru trgovackog suda) MB=Maticni bro (~porezni broj)
da, piše mi kao npr. Pekarstvo Marić- tako meni piše naša djelatnost, nema ono tipa Građevinski obrt taj i taj..adresa i to je sve...

al interesantno je to da mi niko nije rekao pri osnivanju da ne može, nije sad bilo da sam ja zapela za nešto pa išla izbjegavat zakone.
Xenia 13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 23:31   #59
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
g
Poduzeće nemre u nazivu imati rječ obrt.
Radi se o potpuno dva različita subjekta, načinu rada, privređivanja,i zakona.
Tocno, zato sam i napisao da ne vjerujem da ce sudac na trgovackom sudu odobrit naziv poduzeca u kojem stoji "obrt".

Quote:
Neznam zapravo kaj si htio reči, ali nisi uopće uzeo dobre primjere......
Hm, jel ima jos netko da niej shvatio sto sam napisao? Evo jos jednom:

Quote:
Teoretski je dakle moguce da netko otvori poduzeće koja ce se zvat "Stolarski obrt "KARLO" vl. Karlo Marečić Zagreb, Lanište 20 d.o.o." iako ne vjerujem da ce takav naziv proc kod sutkinje na trgovackom sudu. Obrt se ne zove "Karlo" kako neki misle nego upravo ovaj dugacak i puni naziv je taj koji ima pravnu tezinu.
Procitao 3 puta i zaista ne vidim nikakav oksimoron.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 23:40   #60
Teroetski a ni praktički
nije moguće da netko otvara poduzeće koje u nazivu ima rječ OBRT.
Zašto je to tako već sam 17 puta napisao.
I ne vidim kakve to veze ima sa temom...
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:01.