Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2014., 15:59   #41
pa nadam se da se podrazumjeva da nije zlostavljacica djece, pedofilka ili pati od alchajmera jbt
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 16:07   #42
Ja nisam imala drugu opciju i curka mi je krenula u jaslice s 13,5 mjeseci. Iako sam u početku bila žalosna zbog toga, sad mi je drago. Tetama sam prezadovojna, nema ih puno u grupi iako je gradski vrtić (ukupno mislim 14, ali ih u prosjeku većinom bude 10tak ) i jako puno s njima rade i trude se. Tete izrađuju zvečke, pješćane satove, različite igračke za razvoj fine motorike, uče ih pjesmice i sl. Nije prošao niti jedan blagdan da nismo dobili neku uspomenu tipa čizmicu za Sv. Nikolu, masku za fašnik, zeku za Uskrs, kuglicu za Božić. Ma super. Potiču ih i kod njih razvijaju samostalnost što i sama radim i mislim da je jako bitno. U jaslicama je vesela, nasmijana, kao i doma. ima dana kad joj se ne ide, ali bože moj, nije niti nama svaki dan pjesma. Nije nikada dulje od cca 6 sati, a sada i kraće jer sam ja na porodiljnom, pa je i samnom jako puno. Često ju ostavim doma petkom i nije ostajala u dežurstvu. Mogu se tako organizirati. Nije do sada nikada imala ispade bijesa, bacanja, ali mislim da je to i povezano s karakterom više nego s jaslicama. Ona kad nije po njezinom roni suze krokodilske. Ima 21 mjesec.
Baka nam je super, ali ne bi pristala da ju ona čuva jer bi mi napravila debila od djeteta. Moja curka je prvo unuče i već je zbog toga centar svemira, a da ne govorim da joj sve dopuštaju, bez kriterija, ne mora ništa sama i žvakali bi umjesto nje da mogu. Samo da slučajno ne bi zacmoljila. Hvala bogu to se dešava vikendom na ručku kad se vidimo, pa pretrpim.
Što se tiče bolesti to je jako individualno. Mi smo do sada imali samo viroze s temp. od 2-3 dana max i šmrkav nos, a ide u jaslice od rujna. Imamo dečkića u grupi koji nije bio bolestan niti jedan dan, a imamo i onih koji su nažalost prošli nekoliko upala uha, rote, adenoviruse, upale pluća, bolnicu i sl.

Zadnje uređivanje petrunjela1981 : 23.04.2014. at 16:16.
petrunjela1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 16:08   #43
Quote:
pipi21 kaže: Pogledaj post
Zbog sazrijevanja. Kognitivnog i emocionalnog razvoja. Iz faze gdje dijete ne razlikuje okolinu od sebe samog, dijete prelazi u fazu svjenosti samog sebe i počinje se interesirati za svoju okolinu, drugu djecu, razvija se simbolička igra, više interakcije s drugima. Zbog toga je lakši period odvajanja i adaptacije na novu okolinu.
Ali neka djeca (cak bi se usudila reci vecina) pocinju se interesirati za interakciju, drugu djecu i svoju okolinu puno prije trece godine zivota.
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Apropos toga, ja sam dijete koje nije išlo u vrtić, samo u "malu školu".
Ništa mi ne fali, ali mi smo imali drugačije djetinjstvo, bilo nas je 7 hahara u ulici svih uzrasta i nije nam falilo "socijalizacije".
Kad kazem socijalizacija, tu ne mislim nuzno samo na igru s vrsnjacima.
Radi se o neprekidnoj interakciji s drugom djecom u koju spade i igra i ucenje neke rutine i stjecanje novih navika.
I tocno - mi smo imali drugacije djetinjstvo u svakom smislu, i vrtici su bili drugaciji pa je mozda prije 30 godina baka-servis stvarno i bila bolja opcija.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 16:08   #44
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa nadam se da se podrazumjeva da nije zlostavljacica djece, pedofilka ili pati od alchajmera jbt
Da, i da ne misli da je dijete od 12 mjeseci baš super našopati čvarcima, obući je u pet slojeva i pojačati grijanje na 30, da nema problema sa zglobovima i sl, tj da je pokretna i može dijete voditi u duge šetnje... Hm, mislim da sam upravo obuhvatila velik broj baka... Ne, ne bih svoje dijete ostavila s bakom na duže razdoblje.

Eto, od moje svekrve kolegica (žena u šezdesetim godinama) čuvala unuku od 6 mjeseci, pala na kolica dok ju je vozala, dijete zadobilo višestruki prijelom ručice.

Ima ona stara, možda i ofucana, ali, po meni, istinita: Da je dijete za bake i bake bi rađale.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 16:34   #45
Evo, ja svojoj dala mogućnost i prilike da pokaže da poštuje ono što ju se zamoli, pogotovo kad je riječ o prehrani i? Dijete mi ne smije jesti zasoljeno zbog bubrega, ni zašećereno jer bakterija voli slatko i zadnji prekršaj: trpa mu KOLAČ u usta. Isti je od jaja (dakle i bjelanjak), gro šećera i jagoda te šumskog voća. Mali još to ne smije pa me baš briga za spike "mi smo ovak, mi smo onak". Da ne pričam o posjedanju pa sad nahodavanju da silom prohoda...Za mene je to bio zadnji minus i definitivno ide u vrtić. Ne treba mi to. Dosta sam se i ovako nahodala po doktorima.

A mislim, kad se sjetim, tlak mi skoči. Ne kužim kaj je tak teško poslušati...
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 17:10   #46
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post


Kad kazem socijalizacija, tu ne mislim nuzno samo na igru s vrsnjacima.
Radi se o neprekidnoj interakciji s drugom djecom u koju spade i igra i ucenje neke rutine i stjecanje novih navika.
I tocno - mi smo imali drugacije djetinjstvo u svakom smislu, i vrtici su bili drugaciji pa je mozda prije 30 godina baka-servis stvarno i bila bolja opcija.
Slažem se, no opet u mom slučaju (a ima još takvih poput mene), baka i djed su fantastičan odabir. Provode moja "pravila" u pogledu prehrane i ne rade gotovo ništa na svoju ruku.

Moja mama je dijete naučila stvari poput pranja ruku sapunom, točnom lijeganju na popodnevni počinak, pijenju iz čaše, pospremanju igrački za sobom (kod mene doma to ne radi ni pod razno ) i dalje da ne nabrajam..osim toga, u istom kućanstvu živi i njena sestra s mužem, a ona ga uči "glupostima" (pjesmice, kako se svira gitara, kako ne pasti sa stolice, brojalice i slično).

Djed mu je postavio granice i kod njega "ne može sve", naučio ga je napucavati loptu, da struja i utičnice nisu igračke, kako radi bušilica, što je kosilica i čemu služi i ostale "stvari iz garaže" i finiju mehaniku tipa kako držati olovku i crtati krugove male i velike.

Od hahara iz susjedstva "uči" kako se popeti gdje ne smije, a popodne u parku ostele stvari. Naravno, djeca prijatelja dolaze kod nas na igru i obrnuto.

Kada se mali nađe u moru "nepoznate djece" (konkretno na malom trgu u subotu kada je bila upriličena dječja predstava za klince), gleda predstavu, ne otima tuđe igračke, dijeli svoju loptu s ostalom djecom i izuzetno je druželjubiv i susretljiv te vrlo lako sklapa kontakt s odraslima i djecom i uživa u tome.

Na svom primjeru ne vidim potrebu svoje dijete dati u vrtić prije navršene 3-4 g. jer se njime doslovno svi u obitelji bave, a djece oko nas ima pregršt.

Zato kažem kako je sve stvar individualne procjene i okolnosti.
Meni je drago kada vidim da dijete s 20 mjeseci razgovara i sve zna reći, kaže hvala kada nešto dobije, jede uredno žlicom, pije samo vodu, zna se penjati i silaziti s bicikla i trocikla, raspoznaje svijet oko sebe i prepoznaje sve dječje pjesmice kada ih čuje. I ima sreću da ima krasnu rodbinu i prekrasne uvjete odrastanja u prirodi i mirnoj ulici bez automobila.

Zato kod nas nema dileme oko dobi za vrtić.

Za sve ostale, vrtić je zlata vrijedan .
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 18:01   #47
Ne znam, sve to zvuci krasno, ali ja svejedno i dalje mislim da je za dijete od 2-3-4 godine bolje da je 7-8 sati dnevno s djecom nego s gerijatrijom, koliko god ona aktivna i kreativna bila.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 18:33   #48
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Ne znam, sve to zvuci krasno, ali ja svejedno i dalje mislim da je za dijete od 2-3-4 godine bolje da je 7-8 sati dnevno s djecom nego s gerijatrijom, koliko god ona aktivna i kreativna bila.
meni se čini da je dijete iz ovog primjera i doista par sati na dan s djecom mislim da je i 4h sasvim dovoljno na dan s djecom

i ta "gerijatrija" koja se silno trudi su djed i baka/teta i zaista mislim da im to obogaćuje umirovljeničke dane na neprocjenjiv način, naročito jer im to nije nešto što rade jer moraju, već s voljom i željom

mislim da im to naročito puno znači ako inače bi viđali svoje unuče, ukupno 2,3 h tjedno jer za više od toga jednostavno ne bi imali kad, s obzirom na 8h u vrtiću i vrijeme nakon toga s roditeljima

ne vidim nikakav veliki gubitak za dijete, u ovom primjeru, vjerujem da nije usamljen primjer
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 18:47   #49
Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
meni se čini da je dijete iz ovog primjera i doista par sati na dan s djecom mislim da je i 4h sasvim dovoljno na dan s djecom

i ta "gerijatrija" koja se silno trudi su djed i baka/teta i zaista mislim da im to obogaćuje umirovljeničke dane na neprocjenjiv način, naročito jer im to nije nešto što rade jer moraju, već s voljom i željom

mislim da im to naročito puno znači ako inače bi viđali svoje unuče, ukupno 2,3 h tjedno jer za više od toga jednostavno ne bi imali kad, s obzirom na 8h u vrtiću i vrijeme nakon toga s roditeljima

ne vidim nikakav veliki gubitak za dijete, u ovom primjeru, vjerujem da nije usamljen primjer
Nisam se referirala samo na ovaj primjer, govorim opcenito.
Zaista cisto sumnjam da su djeca koju cuvaju bake 4 sata dnevno medju drugom djecom.
A ovo drugo sto nabrajas je tocno. Bakama i djedovima puno znaci vidjati svoje unuke cesto i to im obogacuje umirovljenicke dane. Ali u ovom slucaju oni ne smiju biti u prvom planu, pitanje je koliko djeca u tome profitiraju, a ne jesu li bakama i djedovima ispunjena srca cuvanjem unuka.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 18:54   #50
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Ne znam, sve to zvuci krasno, ali ja svejedno i dalje mislim da je za dijete od 2-3-4 godine bolje da je 7-8 sati dnevno s djecom nego s gerijatrijom, koliko god ona aktivna i kreativna bila.


Svatko ima pravo na svoje mišljenje.
Samo da ne ispadne kako bi djeca bez vrtića bila nesposobna za život

Stručni ljudi kažu slijedeće:

Jednoznačan i ispravan odgovor o tome što bi bilo najbolje za dijete – pohađati vrtić s tri ili tek s pet godina ili možda uopće ne – zapravo ne postoji. Vrtić je stvar izbora, želja i (ne)mogućnosti roditelja te ga slijedom toga neka djeca pohađaju, a neka ne. Neovisno o tome što roditelji odluče, i mališani koji su pohađali vrtić, ali i oni koji nisu, kasnije mogu biti dorasli školskim i životnim izazovima.
Prednost vrtića je ta da djeca tamo dodatno razvijaju socijalne vještine i stječu određenu dozu samostalnosti, a otprilike 3 godine dovoljne su da bi pozitivne posljedice pohađanja vrtića došle do izražaja.

Kristina Bačkonja, dipl. psiholog
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 18:58   #51
Ja sam imala opciju baka servis,ali sam malca ipak upisala u jaslice s 2 godine jer mi se nije sviđalo kako provode vrijeme. Staticno,uglavnom kood kuce, sopanje slatkišima "da bar nešto pojede". Mislim,sve su činili s ljubavlju,ali su dijete prilagođavali svom tempu života. Na njihov život ne mogu utjecati,ali na sinov mogu.
Jaslice je odlično prihvatio. Dogodio se govorni bum, veća samostalnost..ali u zadnje vrijeme je problem interakcija s mladjom i manjom djecom. Klinci oko 15 mjeseci cesto grizu i grebu, a moj se ne snalazi u tim fajtovima. Povuče se i bude tužan. Kad se igraju oni stariji,nema puno problema,ali ovi manji valjda ne znaju drugačije iskazati nezadovoljstvo.

Mislim da nisam pogriješila sto ga ranije nisam upisala. Bolje je kad ti dijete moze reci sto ga smeta, nego da griznjom iskazuje nezadovoljstvo. Ovako puno pričamo i u suradnji s tetama, mislim da je prebrodio krizu.

EDIT: Da sam kod kuce imala situaciju kao Dragonfly, ostavila bi ga kod kuce do 3 godine.
Newbiee is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 19:04   #52
A i bolje je da djecu driblaju temo tete i nek njih mrzi nego roditelje!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 19:08   #53
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post


Svatko ima pravo na svoje mišljenje.
Samo da ne ispadne kako bi djeca bez vrtića bila nesposobna za život
Nije nitko ni rekao da bi bila nesposobna za zivot.

Ali definitivno neke navike i vjestine usvoje kasnije i teze.
Osim toga, ni najkreativnija, najvitalnija i najzainteresiranija baka ne moze im pruziti sve ono sto moze pruziti vrtic.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 19:09   #54
Quote:
Newbiee kaže: Pogledaj post
Ja sam imala opciju baka servis,ali sam malca ipak upisala u jaslice s 2 godine jer mi se nije sviđalo kako provode vrijeme. Staticno,uglavnom kood kuce, sopanje slatkišima "da bar nešto pojede". Mislim,sve su činili s ljubavlju,ali su dijete prilagođavali svom tempu života. Na njihov život ne mogu utjecati,ali na sinov mogu.
Jaslice je odlično prihvatio. Dogodio se govorni bum, veća samostalnost..ali u zadnje vrijeme je problem interakcija s mladjom i manjom djecom. Klinci oko 15 mjeseci cesto grizu i grebu, a moj se ne snalazi u tim fajtovima. Povuče se i bude tužan. Kad se igraju oni stariji,nema puno problema,ali ovi manji valjda ne znaju drugačije iskazati nezadovoljstvo.

Mislim da nisam pogriješila sto ga ranije nisam upisala. Bolje je kad ti dijete moze reci sto ga smeta, nego da griznjom iskazuje nezadovoljstvo. Ovako puno pričamo i u suradnji s tetama, mislim da je prebrodio krizu.

EDIT: Da sam kod kuce imala situaciju kao Dragonfly, ostavila bi ga kod kuce do 3 godine.
O tome govorim.

Smatram se sretnicom i voljela bih iz sveg srca da mnoga djeca mogu imati ovakvih prvih par godina života kao moje djete (velik vrt, blizina parka, super baku i djeda, slijepi ulicu, pregršt vršnjaka "preko plota", tri psa i sl. ).

U suprotnom, sva sreća da su vrtići tu
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 19:14   #55
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Nije nitko ni rekao da bi bila nesposobna za zivot.

Ali definitivno neke navike i vjestine usvoje kasnije i teze.
Koje?
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 20:06   #56
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Koje?
Samostalno obavljanje najrazlicitijih svakodnevnih radnji (jedenje, oblacenje, obavljanje nuzde...), navikavanje na odredjeni dnevni ritam, socijalne vjestine (komunikacija, tolerancija...), razvijanje prilagodljivosti na novu okolinu i/ili nove osobe (snalazljivost u novim okolnostima), kasnije kod predskolaca razvijanje radnih navika kroz edukativne igre i pocetak uvodjenja svih onih aktivnosti koje ce biti od koristi u osnovnoj skoli.

itd itd...
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 20:35   #57
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
O tome govorim.

Smatram se sretnicom i voljela bih iz sveg srca da mnoga djeca mogu imati ovakvih prvih par godina života kao moje djete (velik vrt, blizina parka, super baku i djeda, slijepi ulicu, pregršt vršnjaka "preko plota", tri psa i sl. ).

U suprotnom, sva sreća da su vrtići tu
Vecina nas, osim kronicnih depresivaca i onih kojima je zivot zaista bas, bas sjeban, smatramo da smo sretnici i da su nase odluke najbolje za nase dijete.
Moja malecka se ujutro budi u 7, brzinsko oblacenje i bocica, a onda igranje s AVom (nas pas) i malo s tatom, malo s mamom (naizmjence, kako se koje sprema), oko 20 do 8 polazak, zaspi odmah u autu i probudi se kad oko 8 i 20 parkiramo pred vrticem. U vrticu je docekaju tete koje obozava i 14 klinaca, tona igracaka,.velika terasa,.dvoriste sa svim mogucim rekvizitima, do 11h samo igra, onda rucak pa spavamac. Budjenje oko 14h opet klopa pa igra do dolaska mame i tate u 16h. U autu brzinski obrok i spavanac do dolaska kuci. Kuci je doceka Av, svjez planinski zrak, priroda. Setnja, igra, klopa, igra, kupanje,.bocica i spavanje.
Za dijete od 14 mjesecj meni ovo zvuci idealno, a vidim da je i ona zadovoljna. Ja bih uvijek i opet ovako i za mene nikad bake ni tete ne bi bila opcija.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 21:03   #58
Jako sam se dvoumila između tete čuvalice i vrtića.
Sad mi je toliko drago da je u vrtiću! Krenuo je s 16mj. i mislim da je to bilo baš ok vrijeme!
Sad ima 2godine i OBOŽAVA vrtić, svoje prijatelje i tete. Puno toga tamo nauči, stvarno se uvijek iznenadim.

Po meni, jedina negativna stavka su upravo boleštine.
__________________
mari1605
mari1605 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 21:15   #59
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Samostalno obavljanje najrazlicitijih svakodnevnih radnji (jedenje, oblacenje, obavljanje nuzde...), navikavanje na odredjeni dnevni ritam, socijalne vjestine (komunikacija, tolerancija...), razvijanje prilagodljivosti na novu okolinu i/ili nove osobe (snalazljivost u novim okolnostima), kasnije kod predskolaca razvijanje radnih navika kroz edukativne igre i pocetak uvodjenja svih onih aktivnosti koje ce biti od koristi u osnovnoj skoli.

itd itd...
S ovim se bas ne bi slozila. Dakle moja curka ce za mjesec dana 2 god. I ne ide u vrtic (jos). Sama zna jesti nista losije od njenih vrsnjaka koji idu u vrtic, dnevnu rutinu ima vrhunsku, baka i deda sve rade po rasporedu a sad sto se tice socijalizacije, bile smo danas vani sa deckom i curkom koji imaju malo preko 2 god ( cca.2,5) i oboje idu u vrtic cak u istu grupu i svako od njih troje svoju kozu dere ni ne gledaju se. Moja se vozila na auticu, maleni se zavuko pod grm i cupao travu u kanticu, a curica je nesto pjevusila i premetala neke plasticne zdjele. Svako malo se neki od njih zaetio do nas mama i to je to.
Rekla mi nedavno teta koja radi u nasem vrticu, da ako se nju pita dijete nista ne gubi ako krene sa 3 god u vrtic, i da je po njenom sve prije toga prerano za dijete
slonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 21:21   #60
Kad smo kod obozavanja, moj muz trebao pokupiti danas malecku u 16h pa ce oni po mene (vrtic je 5 min od mog posla) i cekam ja, cekam.. 16 i 10, 16 i 15, 16 i 20, zovem muza sva uplasena, kaze "imamo problem", pitam "sto je", kaze "Misko se ne zeli prestati igrati".
Tete je nisu uspjele odvuci od klinaca i igracaka tek tako pa je moj muz morao cekati 20ak minuta. :-)


Bolesti su jedini problem. Mada... kad gledam sebe, nisam isla u vrtic, do polaska u skolu nikad bolesna, u osnovnoj horor, min. 200 opravdanih svake godine.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:41.