Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2016., 00:44   #101
Kako sam već napisao, jednostavno je. Napišeš Isplatnicu i napraviš mali tipski ugovor o pozajmici vlasniku i isplatiš si npr. 10.000 kn. U blagajni je ostalo 5000 kn što je u redu a ti i dalje imaš 15.000 Samo ih izvadi iz kase i drži negdje drugdje, dalje od kase.. To je ujedno odgovor i rječanki koja na isti način može rješiti problem momentalnog viška. Mi tako radimo godinama i premda je "na rubu", nije ilegalno i ne kršiš niti jedan zakon niti propis. Mogu se hvatati da bi to trebalo biti isplaćeno na tekući račun gazde ali možeš se pravdati da ti je u tom trenutku baš trebala gotovina iz privatnih razloga i nisi mogla ići do banke a i nije bilo love na računu npr.
dubrovnik4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2016., 19:23   #102
ovako svatko bi trebao donesti svoj interni akt o blagajničkom minimumu i blagajničkom maksimumu i uredno potpisan i pečatiran od strane odgovorne osobe i uredno pohranjen uz kasu (prvi put se napravi isplata sa žiro računa i taj iznos je stalno u kasi to je minimum a maksimum zna se čim se ga dostigne u kasi mora ići polog utrška)
Buffy9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2016., 21:24   #103
Quote:
Buffy9 kaže: Pogledaj post
ovako svatko bi trebao donesti svoj interni akt o blagajničkom minimumu i blagajničkom maksimumu i uredno potpisan i pečatiran od strane odgovorne osobe i uredno pohranjen uz kasu (prvi put se napravi isplata sa žiro računa i taj iznos je stalno u kasi to je minimum a maksimum zna se čim se ga dostigne u kasi mora ići polog utrška)
Onda se to i ne može pratiti preko konta glavne blagajne...
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2016., 21:29   #104
Jel zna netko jel se blagajnički maksimum odnosi kada imamo samo isplate sa žira pa ide u blagajnu kod knjiženja? Nema prometa novčanicama uopće, samo to podizanje...
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2016., 22:06   #105
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Jel zna netko jel se blagajnički maksimum odnosi kada imamo samo isplate sa žira pa ide u blagajnu kod knjiženja? Nema prometa novčanicama uopće, samo to podizanje...
Da, jer ako nemaš opravdano dizanje stoji u blagajni...eventualno prebacit na pozajmice višak, pa obračunati kamatu...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 14:56   #106
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Da, jer ako nemaš opravdano dizanje stoji u blagajni...eventualno prebacit na pozajmice višak, pa obračunati kamatu...
hvala devil :klap: tako će onda ići jel ne mora kod pozajmica nužno biti onaj nalog/uplatnica pa da baš piše pod opis pozajmica ili na žiru takav opis? Može i ovako samo da prebacim?
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2016., 00:21   #107
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
hvala devil :klap: tako će onda ići jel ne mora kod pozajmica nužno biti onaj nalog/uplatnica pa da baš piše pod opis pozajmica ili na žiru takav opis? Može i ovako samo da prebacim?
Ako je dignuo lovu a nemaš opravdano, isplatnica iz blagajne na Peru Perića, svrha pozajmica. Napravi ugovor, min.3% kta, i vratit će kad vrati...
Na kraju godine obračun kta, i ako je PDVejac u zadnji PDV obrazac pod tuzemne neoporezive isporuke ubaciš iznos kta i vozi..
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2016., 19:30   #108
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ako je dignuo lovu a nemaš opravdano, isplatnica iz blagajne na Peru Perića, svrha pozajmica. Napravi ugovor, min.3% kta, i vratit će kad vrati...
Na kraju godine obračun kta, i ako je PDVejac u zadnji PDV obrazac pod tuzemne neoporezive isporuke ubaciš iznos kta i vozi..
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 22:09   #109
Bok,
Nisam stavila iznos kamata od pozajmica u zadnji pdv obrazac.
Sto sad da radim.ispravak? (Imam ugovor i kamate 4%.)
(Mislim na pozajmice iz 2015...)
Moze li ugovor o pozajmici clanu drustva biti na razdoblje duze od godine dana?
I zanima me koji je drugi nacin knjizenja podignutog novca koji mi nije opravdan ,
Ako se ne knjizi na pozajmicu, placa se 40%poreza ili doprinosi...ne znam,
Nisam to jos imala.
Pozajmice radim iz razloga sto imamo visak u blag., tj.da ne predjemo blagaj.max. i podignuta neopravd.gotovina
No, da li je vise po ps-u ako platimo porez na taj iznos dignutog novca?
D.o.o. u sustavu pdv-a, clan uprave je i zaposlen u toj firmi.

Zadnje uređivanje latica7 : 02.03.2016. at 22:30.
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 15:56   #110
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
Bok,
Nisam stavila iznos kamata od pozajmica u zadnji pdv obrazac.
Sto sad da radim.ispravak? (Imam ugovor i kamate 4%.)
(Mislim na pozajmice iz 2015...)
Moze li ugovor o pozajmici clanu drustva biti na razdoblje duze od godine dana?
I zanima me koji je drugi nacin knjizenja podignutog novca koji mi nije opravdan ,
Ako se ne knjizi na pozajmicu, placa se 40%poreza ili doprinosi...ne znam,
Nisam to jos imala.
Pozajmice radim iz razloga sto imamo visak u blag., tj.da ne predjemo blagaj.max. i podignuta neopravd.gotovina
No, da li je vise po ps-u ako platimo porez na taj iznos dignutog novca?
D.o.o. u sustavu pdv-a, clan uprave je i zaposlen u toj firmi.
Cure, molim Vas za savjet po ovom pitanju isplate iz blagajne i pozajmice.
sve mi je jasno, pozajmica, ugovor , kamate...ali me zanima kako se na to gleda u praksi?
teoretski član drustva može uzeti pozajmicu od 1000 kn (zbog dignute gotovine bez pokrića), za 8 dana ponestaje novca u blagajni a zeli nesto platiti , vrati pozajmicu i kamate... teoretski ok, ali...
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:51.