Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2017., 17:06   #5501
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
NORVEŠKA Evangelička luteranska crkva koja okuplja najveći broj vjernika u toj skandinavskoj zemlji, uvela je liturgiju na kojoj će moći vjenčati osobe istog spola, nakon dugotrajnih podjela zbog tog pitanja.

S 83 glasa 'za' i 29 'protiv', crkveni vrh je glasovao za novu liturgiju koja će se zajedno s postojećom primjenjivati od 1. veljače. Svaki pastor će samostalno moći odlučiti hoće li vjenčati takav par.


Odluka je nastavak prošlogodišnje sinode na kojoj su biskupi te Crkve odobrili vjenčanje osoba istog spola.

"Ovo je dan kad su molitva i san postali stvarnost", izrazio je zadovoljstvo čelnik - i sam homoseksualac - liberalnog krila Luteranske crkve Gard Sandaker Nilsen, a prenosi agencija NTB.

Švedska, danska, ali i francuska Protestantska crkva već su odobrile takva vjenčanja.

Pitanje već desetljećima dijeli Crkvu u Norveškoj koja je od 1. siječnja službeno odijeljena od države, ali je i dalje najveća vjerska zajednica u zemlji: 72,9 posto Novežana joj je pripadalo 2015.

Kao i njezini nordijski susjedi, Norveška je europska predvodnica u zaštiti homoseksulnih prava. Građanski brak i posvajanje ondje su odobreni 2009., a Crkva odobrava i ređenje homoseksualaca.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/c...va/947360.aspx
Ne razumijem kako jedna religijska organizacija moze glasanjem odluciti da podrzava gej vjencanja. Zar religija nema svoje svete knjige koje se ne mijenjaju? Mislim, mogu li tako izglasati i da seks prije braka nije grijeh? Ili muslimani da izglasaju da se moze jesti svinjetina. Zar to nije apsurd?
DilanDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 17:22   #5502
Quote:
DilanDog kaže: Pogledaj post
Ne razumijem kako jedna religijska organizacija moze glasanjem odluciti da podrzava gej vjencanja. Zar religija nema svoje svete knjige koje se ne mijenjaju? Mislim, mogu li tako izglasati i da seks prije braka nije grijeh? Ili muslimani da izglasaju da se moze jesti svinjetina. Zar to nije apsurd?
Pa u Bibliji pise da homoseksualce treba kamenovati, pa je izglasano da to Jahve bas nije tako mislio.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 19:01   #5503
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Pa u Bibliji pise da homoseksualce treba kamenovati, pa je izglasano da to Jahve bas nije tako mislio.
Pa o tome i pricam. Ako oni to sada dozvole to vise nije ona ista crkva nego udruzenje gradjana koje ima pravo mijenjati statut kako zeli. Ne mozes mijenjati nesto sto je dogma. Mislim, možeš, ali onda ide ovo o udruzenju gradjana.
DilanDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 20:44   #5504
Quote:
DilanDog kaže: Pogledaj post
Pa o tome i pricam. Ako oni to sada dozvole to vise nije ona ista crkva nego udruzenje gradjana koje ima pravo mijenjati statut kako zeli. Ne mozes mijenjati nesto sto je dogma. Mislim, možeš, ali onda ide ovo o udruzenju gradjana.
Pa sve vjerske zajednice mijenjaju svoje dogme tijekom vremena. Osim fundamentalista koji su obicno jako maliciozne skupine. Onda su prakticki sve vjerske zajednice tek udruge gradana.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 21:54   #5505
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Pa sve vjerske zajednice mijenjaju svoje dogme tijekom vremena. Osim fundamentalista koji su obicno jako maliciozne skupine. Onda su prakticki sve vjerske zajednice tek udruge gradana.
Da, to je tačno, moraju se prilagođavati društvu. Sada se ne mogu ubijati preljubnici, sjeci ruke i slično jer bi to bilo protivzakonito, drustvo je doslo do stanja gdje se to ne tolerise. Ali vjencanje homoseksualacau crkvi nije obavezno, neka se vjencaju u civilnoj, sekularnoj, instituciji. Nisam ja nesto protiv toga da oni njih vjencaju, nego mi je apsurdno da organizacija koja ima uputu od boga, aktivno radi nesto suprotno od te upute. Jednostavno, ubiti preljubnika ne mogu jer je zabranjeno i oni su jednostavno po tom putanju bili, da tako kazemo, pasivni. Ali, ovime oni poduzimaju aktivnu radnju koja je u suprotnosti sa bozijom uputom.

Karikiram, recimo grupa ljudi kupi lovačke puske, osnuju lovacko drustvo, bave se time i nakon nekog vremena prodaju puske, ne love niti se brinu o divljaci a i dalje sebe nazivaju lovcima i bave se, sta znam, uzgojem malina.
DilanDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 23:54   #5506
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post


Ne zanima me tvoj brak, niti bilo čiji konkretan brak već promjene u zajednici koje mijenjaju društveno uvjetovane veze.
Onda nemoj tjerati druge ljude da vjeruju da je brak nešto što brak nije, niti može biti.
Nemoj zloupotrebljavati školski sustav sa namjerom usađivanja djeci ideja koje su suprotne kršćanskom moralu.

70 gej parova godišnje. Ljudi moji, SDP je napravio rusvaj, uništvio pozitivnu vibru koja je nastala krajem 2012 oslobođenjem naših generala .... Htjeli su mijenjati definiciju braka, htjeli su djeci oduzeti pravo na majku i oca ... Radi 70 gej parova godišnje?
Ma naravno da ne.
To su htjeli radi rastakanja društvene kohezije, radi uništavanja institucije obitelji koja je brana potpunoj kontroli Big bradera koji će vrlo lako upravljati individuama bez bilo kakvih vrijednosti.
Gej prava ovdje uopće nisu cilj, ona su sredstvo, trojanski konj. A gejevima btw želim sve najbolje u životu, i zdravlja i osobnog zadovoljstva.
plasica is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 07.02.2017., 00:39   #5507
Yep, belosvetska urota da se razjebe 89 posto katolika u drzavi tako da se 70 gej parova godisnje prizna status slican bracnom. Cista nepatvorena urota. Svi kontra jadnih katolika...

Evo ja patim, samo cekam jos koje zivotno partnerstvo pa cu se morati razvesti i postati homoseksualan koliko to strasno djeluje na mene i moju obitelj...

Kako se samo usuduju pisnuti kontra katolickog morala u sekularnoj drzavi
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 10:45   #5508
Quote:
plasica kaže: Pogledaj post
Onda nemoj tjerati druge ljude da vjeruju da je brak nešto što brak nije, niti može biti.
Nemoj zloupotrebljavati školski sustav sa namjerom usađivanja djeci ideja koje su suprotne kršćanskom moralu.

70 gej parova godišnje. Ljudi moji, SDP je napravio rusvaj, uništvio pozitivnu vibru koja je nastala krajem 2012 oslobođenjem naših generala .... Htjeli su mijenjati definiciju braka, htjeli su djeci oduzeti pravo na majku i oca ... Radi 70 gej parova godišnje?
Ma naravno da ne.
To su htjeli radi rastakanja društvene kohezije, radi uništavanja institucije obitelji koja je brana potpunoj kontroli Big bradera koji će vrlo lako upravljati individuama bez bilo kakvih vrijednosti.
Gej prava ovdje uopće nisu cilj, ona su sredstvo, trojanski konj. A gejevima btw želim sve najbolje u životu, i zdravlja i osobnog zadovoljstva.
Boldano - ostalo je na predškolskoj razini i ne vrijedi komentara.

Školski sustav je građanski, laički a ne servis KC u širenju kršćanskog morala. Ako je nekome do takvog morala neka djecu odgaja kod kuće a u školi djeca usvajaju ideje plurarnog društva u kojem ima mjesta za sve bez obzira u što vjeruju, kako izgledaju.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 10:51   #5509
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Školski sustav je građanski, laički a ne servis KC u širenju kršćanskog morala.
...
Nisi u pravu. S obzirom na vjeronauk i prisustvo crkvenih tema u ostalim predmetima školski sustav je i servis KC u sirene kršćanskog morala.
Doslovno, na žalost.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 10:55   #5510
Quote:
DilanDog kaže: Pogledaj post
Ne razumijem kako jedna religijska organizacija moze glasanjem odluciti da podrzava gej vjencanja. Zar religija nema svoje svete knjige koje se ne mijenjaju? Mislim, mogu li tako izglasati i da seks prije braka nije grijeh? Ili muslimani da izglasaju da se moze jesti svinjetina. Zar to nije apsurd?
Možda je, možda nije. Ono što je sigurno je da su se radi takvih i sličnih razlika među religijskim zajednicama u prošlosti vodili prilično krvavi ratovi. Da je sad na primjer 15 stoljeće papa bi od nas tražio da norveškoj objavimo rat i mi bi krenuli klati norvezane, a norvezani nas. To se zove vjerski ratovi.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 12:42   #5511
Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
Nisi u pravu. S obzirom na vjeronauk i prisustvo crkvenih tema u ostalim predmetima školski sustav je i servis KC u sirene kršćanskog morala.
Doslovno, na žalost.
Skoro da je tako...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 15:22   #5512
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Skoro da je tako...
Mene nećeš sljušati. Dobro da slušaš Bjesomara. To je tako, tako Hrvati žele, i tako to treba i biti.

Inače, u vezi 70 gej parova, moram i to korigirati. Lani ih nije sklopljeno niti 70 nego 66. Od toga oko 40 hrvatskih državljana, ostali su došli "vjenčat" se na more.

Radi 80-tak gejeva, SDP je htio mijenjat instituciju braka u koju ulazi 40 000 ljudi godišnje.
Paralela sa privatnim sektorom: da netko uloži toliki novac i trud za benefite koji su neusporedivo manji od cijene koštanja i štete izazvane na drugoj strani, ne samo da bi dobio otkaz, nego bi završio sa kaznenom prijavom.

Koliko novaca je potrošeno radi liječenja provinciijalnog kompleksa drugova iz SDP-a? Milijarde i milijarde kuna. Samo zato da bi mogli reći - "Eto, mi smo napredniji od Engleske. Nema veze što smo zaklali i bacili 100 stada raznospolnih krava, dobili smo 5 kg istospolnog mesa!".

Jadno da jadnije ne može biti. Ali, razbacuju se tuđi novci, a ne njihovi.

Da ne završim depresivno - uvjeren sam da ću doživjeti dan kada će RH izbaciti NGO koji ju drži za vrat još od 2000-te. Narod je počeo shvaćati stvari. Kada danas uobičajenog Hrvata pitaš za nevladine organizacije, teško da ćeš čuti lijepe riječi o njima.
plasica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 15:24   #5513
Quote:
plasica kaže: Pogledaj post
Mene nećeš sljušati. Dobro da slušaš Bjesomara. To je tako, tako Hrvati žele, i tako to treba i biti.

Inače, u vezi 70 gej parova, moram i to korigirati. Lani ih nije sklopljeno niti 70 nego 66. Od toga oko 40 hrvatskih državljana, ostali su došli "vjenčat" se na more.

Radi 80-tak gejeva, SDP je htio mijenjat instituciju braka u koju ulazi 40 000 ljudi godišnje.
se slažeš da se svi u HR MORAJU cijepiti?
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 18:39   #5514
Quote:
plasica kaže: Pogledaj post
Mene nećeš sljušati. Dobro da slušaš Bjesomara. To je tako, tako Hrvati žele, i tako to treba i biti.

Inače, u vezi 70 gej parova, moram i to korigirati. Lani ih nije sklopljeno niti 70 nego 66. Od toga oko 40 hrvatskih državljana, ostali su došli "vjenčat" se na more.

Radi 80-tak gejeva, SDP je htio mijenjat instituciju braka u koju ulazi 40 000 ljudi godišnje.
Paralela sa privatnim sektorom: da netko uloži toliki novac i trud za benefite koji su neusporedivo manji od cijene koštanja i štete izazvane na drugoj strani, ne samo da bi dobio otkaz, nego bi završio sa kaznenom prijavom.

Koliko novaca je potrošeno radi liječenja provinciijalnog kompleksa drugova iz SDP-a? Milijarde i milijarde kuna. Samo zato da bi mogli reći - "Eto, mi smo napredniji od Engleske. Nema veze što smo zaklali i bacili 100 stada raznospolnih krava, dobili smo 5 kg istospolnog mesa!".

Jadno da jadnije ne može biti. Ali, razbacuju se tuđi novci, a ne njihovi.

Da ne završim depresivno - uvjeren sam da ću doživjeti dan kada će RH izbaciti NGO koji ju drži za vrat još od 2000-te. Narod je počeo shvaćati stvari. Kada danas uobičajenog Hrvata pitaš za nevladine organizacije, teško da ćeš čuti lijepe riječi o njima.
Evo i ja se slazem.
Hrvati tako zele, odnosno oni Hrvati koji ostaju.
Oni koji ne zele odlaze van.
Ebena vam je drzava u kojoj ostaju samo oni koji nemaju kamo, ali to je zbog komunista i pedera. Kada se njih rjesite...well ostat cete sami sa sobom, a tako i treba biti.
More cu uvijek biti lijepo, a ljeta topla...kao stvoreno za odmor od mjesec dana i crta u jednu od demonskih zapadnih drzava.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 20:49   #5515
Quote:
plasica kaže: Pogledaj post
Mene nećeš sljušati. Dobro da slušaš Bjesomara. To je tako, tako Hrvati žele, i tako to treba i biti.

Inače, u vezi 70 gej parova, moram i to korigirati. Lani ih nije sklopljeno niti 70 nego 66. Od toga oko 40 hrvatskih državljana, ostali su došli "vjenčat" se na more.

Radi 80-tak gejeva, SDP je htio mijenjat instituciju braka u koju ulazi 40 000 ljudi godišnje.
Paralela sa privatnim sektorom: da netko uloži toliki novac i trud za benefite koji su neusporedivo manji od cijene koštanja i štete izazvane na drugoj strani, ne samo da bi dobio otkaz, nego bi završio sa kaznenom prijavom.

Koliko novaca je potrošeno radi liječenja provinciijalnog kompleksa drugova iz SDP-a? Milijarde i milijarde kuna. Samo zato da bi mogli reći - "Eto, mi smo napredniji od Engleske. Nema veze što smo zaklali i bacili 100 stada raznospolnih krava, dobili smo 5 kg istospolnog mesa!".

Jadno da jadnije ne može biti. Ali, razbacuju se tuđi novci, a ne njihovi.

Da ne završim depresivno - uvjeren sam da ću doživjeti dan kada će RH izbaciti NGO koji ju drži za vrat još od 2000-te. Narod je počeo shvaćati stvari. Kada danas uobičajenog Hrvata pitaš za nevladine organizacije, teško da ćeš čuti lijepe riječi o njima.
Ne znam po kojoj logici istospolni brak ugrožava onaj heteroseksualni. Daj, molim te, objasni to. Hoće li zbog toga padati broj heteroseksualnih brakova? Sad će se od jednom heteroseksualne osobe ženiti za osobe istog spola?
hmxhmx1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 10:57   #5516
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Evo i ja se slazem.
Hrvati tako zele, odnosno oni Hrvati koji ostaju.
Oni koji ne zele odlaze van.
Ebena vam je drzava u kojoj ostaju samo oni koji nemaju kamo, ali to je zbog komunista i pedera. Kada se njih rjesite...well ostat cete sami sa sobom, a tako i treba biti.
More cu uvijek biti lijepo, a ljeta topla...kao stvoreno za odmor od mjesec dana i crta u jednu od demonskih zapadnih drzava.
Komunisti i pederi noćna mora cro-nacionalista!

Mila majko, naša vila Velebita kako smo ugroženi.

Ugroženi i zaraženi vlastitim lopovlukom lakše je reći: vid pedera, vid komunjare nego vid lopine, pokro nam 1000 tvornica....

Ko hebe tvornice - idite u Irsku.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 13:07   #5517
U Sloveniji je od petka na snazi zakon koji dopušta istospolnim parovima da pred matičarem sklope brak obredom kakav je zajamčen heterogenim parovima, a prvo istospolno vjenčanje najavljeno je za subotu u Mariboru.

Prvi istospolni brak prema novome zakonu u subotu će pred matičarem i u prisutnosti kumova sklopiti dvije žene, piše mariborski dnevni list "Večer". Slovenski zakon do sada je priznavao istospolnim parovima da svoju vezu registriraju kao partnersku zajednicu, ali je ustavni sud prije nekoliko godina donio pravorijek prema kojem su istospolni parovi i dalje diskriminirani u odnosu na hetereogene jer nisu imali pravo na obred vjenčanja niti socijalna prava za partnera.

Novim zakonom to se djelomice ispravlja, pa će od sada i u istospolnom braku biti moguće uzeti bolovanje zbog bolesti bračnog druga, naslijediti imovinu u slučaju partnerove smrti te primati tzv. udovičku mirovinu nakon smrti. LGBT udruge i aktivisti za prava takve populacije u Sloveniji zadovoljni su poboljšanjem koje novi zakon donosi, iako ne potpuno.

Zakon o partnerskoj vezi ne dopušta slovenskim lezbijskim parovima trudnoću medicinski potpomognutom oplodnjom niti im je zajamčeno pravo posvajanja djece. Slovenski mediji navode da je pravo registracije istospolne zajednice prema starom zakonu, kojim aktivisti i gay udruge nisu bili nimalo zadovoljni, godišnje koristilo samo dvadeset do trideset parova.
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 09:34   #5518
Ima li još dobrih argumenata protiv homoseksualnog braka?

Homoseksualni brak diljem razvijenog svijeta postaje standard. Otpor tome sve je slabiji. Postoji li još ijedan argument protiv gej braka, a da nije inspiriran vjerskim uvjerenje ili predrasudama. Vijeće filozofa je zaključilo da takvog argumenta nema.
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 09:47   #5519
Evo ti jedno misljenje: velika vecina populacije je heteroseksualna i uopce im nije relevantno pitanje da li je homoseksualni brak zakonom dopusten.
Osim toga vidio si koje je misljenje veicne glasaca u RH, ne zele da se za takvu zajednicu koristi termin brak.
Ako se ne varam u RH je moguce zakonom regulirati neku vrstu istospolne zajednice, samo sto se to ne zove brak, no prakticki razlike bas i nema.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 11:10   #5520
Meni ta panika crkve vezano uz tu riječ nije bila jasna, jer ipak oni su oni koji tvrde da je razlika između braka sklopljenog kod maticara ili u crkvi (pred Bogom), pa čemu ta cijela panika, u crkvi , barem ne u Hrvatskoj katoličkoj se homoseksualce neće sigurno još par desetljeća neće vjenčati. Prije će se to desiti u Vatikanu sa ovim papom.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:25.