Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2015., 12:04   #81
Kada Ministarstvo pošalje ovakav dopis, onda očito nešto nije u redu s prejeftinim energetskim certifikatima.
http://www.mgipu.hr/doc/EnergetskaUc...g.kontrola.pdf
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 08:44   #82
Pozdrav,
zanim me da li je potreban EC koji spominu za iznajmljivače stanova ,ne u turističke svrhe nego podstanarima,radi se o stanu od 35m2 koji je u zgradi koja je stara nekakvih 7 godina i mislim da sama zgrada ima EC.
duffbeer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 08:47   #83
Quote:
duffbeer kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
zanim me da li je potreban EC koji spominu za iznajmljivače stanova ,ne u turističke svrhe nego podstanarima,radi se o stanu od 35m2 koji je u zgradi koja je stara nekakvih 7 godina i mislim da sama zgrada ima EC.
Pozdrav,

EC je potreban za sve vrste iznajmljivanja nekretnina od 1.1.2016.
Iako Vaš stan ima 35 m2, ako se isti nalazi u zgradi koja premašuje 50m2 onda mora imati EC (od stana ili od čitave zgrade, svejedno).

Naravno, ako zgrada u kojoj se stan nalazi ima svoj EC, onda taj EC vrijedi i za svaki stan u toj zgradi, te ne treba vaditi posebni EC za stan.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 09:16   #84
Zahvaljujem
duffbeer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 09:17   #85
Quote:
duffbeer kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem
Nema na čemu
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 09:58   #86
A jel može pojašnjenje ovoga ako nije problem,podstanari su mi unutra već cca 2 godine

Quote:
Treba li vlasnik stana koji se iznajmljuje imati energetski certifikat?
Energetski certifikat obavezan je za nekretninu koja se iznajmljuje nakon 1.1.2016. Za nekretnine za koje se ugovor o iznajmljivanju sklopi prije tog datuma energetski certifikat nije obavezan.
duffbeer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 10:02   #87
Quote:
duffbeer kaže: Pogledaj post
A jel može pojašnjenje ovoga ako nije problem,podstanari su mi unutra već cca 2 godine
imao sam već dosta upita baš oko ovog pitanja i na kraju sam zvao Ministarstvo koje mi je reklo kako je EC potreban i za nekretnine koje se iznajmljuju prema ugovorima sklopljenim i prije tog datuma.

Možete li mi reći gdje ste pronašli ovaj odgovor koji navodite?

Usput, ako Vam zgrada ima EC, onda je bila dužnost energetskog certifikatora da napravi dovoljan broj kopija EC-ova za sve stanare, a obaveza predstavnika stanara da vam te primjerke EC-a i podijeli.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 10:20   #88
http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=14530

br 48. nevjerojatno ali istinito

Ma stvar je u tome što smo mi u Zagrebu a radi se o djevojačkom stanu moje žene koji se nalazi u Zadru,zgrada je iz 2007. i stvarno je dobro napravljena i dosta se dobro upravlja njome,podstanari su u njemu već nekoliko godina sve uredno prijavljeno.
Pošto je zgrada prilično "fensi" i papiri su potpuno čisti ja prepostvljam (ili bolje rečeno se nadam) da zgrada ima EC ali zbog gore opisane situacije nismo baš u kontaktu sa predstavnicima stanara i susjedima osim preko podstanara ,pa je moguće da su oni i podijelili te kopije ali eto to se nekako izgubilo.
Uglavnom moram se pozabaviti time,pretpostavljam da bi predstavnik stanara trebao bit upoznat sa postojanjem ili ne postojanjem EC?
duffbeer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 10:34   #89
Quote:
duffbeer kaže: Pogledaj post
http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=14530

br 48. nevjerojatno ali istinito

Ma stvar je u tome što smo mi u Zagrebu a radi se o djevojačkom stanu moje žene koji se nalazi u Zadru,zgrada je iz 2007. i stvarno je dobro napravljena i dosta se dobro upravlja njome,podstanari su u njemu već nekoliko godina sve uredno prijavljeno.
Pošto je zgrada prilično "fensi" i papiri su potpuno čisti ja prepostvljam (ili bolje rečeno se nadam) da zgrada ima EC ali zbog gore opisane situacije nismo baš u kontaktu sa predstavnicima stanara i susjedima osim preko podstanara ,pa je moguće da su oni i podijelili te kopije ali eto to se nekako izgubilo.
Uglavnom moram se pozabaviti time,pretpostavljam da bi predstavnik stanara trebao bit upoznat sa postojanjem ili ne postojanjem EC?
Tipično za našu državu u kojoj jedni tumače zakone i pravilnike na jedan način, a drugi na drugi. U svakom slučaju ja bih se držao ovog pisanog odgovora, jer je - pisani. Moj je dobiven na poziv Ministarstva, pa ga se lako može karakterizirati kao rekla-kazala.

Da, predstavnik stanara je osoba koja MORA znati ima li joj zgrada EC ili nema.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 10:43   #90
Ok,zahvaljujem još jednom ,pošto je danas petak 13. pozabavit ću se time u ponedjeljak pa ako ikoga zanima napišem što je ispalo od svega pa možda nekome pomogne ubuduće.
Pozdrav!
duffbeer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 10:44   #91
Quote:
duffbeer kaže: Pogledaj post
Ok,zahvaljujem još jednom ,pošto je danas petak 13. pozabavit ću se time u ponedjeljak pa ako ikoga zanima napišem što je ispalo od svega pa možda nekome pomogne ubuduće.
Pozdrav!


Svakako.

Pozdrav i Vama.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 10:42   #92
Može li Agencija imati u oglasu nekretninu za prodaju koja nema certifikat, kakvo je trenutno stanje?
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 10:48   #93
Quote:
VDCOTO kaže: Pogledaj post
Može li Agencija imati u oglasu nekretninu za prodaju koja nema certifikat, kakvo je trenutno stanje?
Mislim da ne bi smjela, ali ne znam kakvo je stvarno stanje i da li ih netko kontrolira.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 13:01   #94
Poštovani forumaši,
Da li je netko na kraju slao upit vezan za točku 48. sa službene stranice Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja za Područje energetske učinkovitosti:

http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=14530

"
48.
Treba li vlasnik stana koji se iznajmljuje imati energetski certifikat?
Energetski certifikat obavezan je za nekretninu koja se iznajmljuje nakon 1.1.2016. Za nekretnine za koje se ugovor o iznajmljivanju sklopi prije tog datuma energetski certifikat nije obavezan.
"

Već sam od nekoliko upućenih ljudi (mahom koji izrađuju EC) dobio informaciju da bez obzira što je stan već u najmu, treba od 01.01.2016 posjedovati EC za tu nekretninu, pa sam sad zbunjen.
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 13:08   #95
Quote:
Branke kaže: Pogledaj post
48.
Treba li vlasnik stana koji se iznajmljuje imati energetski certifikat?
Energetski certifikat obavezan je za nekretninu koja se iznajmljuje nakon 1.1.2016. Za nekretnine za koje se ugovor o iznajmljivanju sklopi prije tog datuma energetski certifikat nije obavezan.
"

Već sam od nekoliko upućenih ljudi (mahom koji izrađuju EC) dobio informaciju da bez obzira što je stan već u najmu, treba od 01.01.2016 posjedovati EC za tu nekretninu, pa sam sad zbunjen.

Problem je u tome što su i u Ministarstvu zbunjeni. Osobno sasm ih pitao preko tel. linije za certifikatore u vezi toga i rekli su mi oprečno ovome što piše.
Moguće je da su u međuvremenu promijenili stav, jer u Pravilnicima i Zakonima nigdje nema ovakve stavke koja bi izričito tumačila od kojeg trenutka je potreban EC za najam.
Po svoj mojoj logici EC bi trebao tek pri idućem ugovaranju najma, jer EC služi najmoprimcu kao podloga za procjenu troškova režija, temeljem koje pristaje na najam u toj nekretnini.

Osim toga, uvijek je pisana riječ "jača" od usmene, jer se imate na što pozvati u slučaju problema. Usmena riječ uvijek se može shvatiti kao "rekla-kazala"
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 13:56   #96
Quote:
zpintar kaže: Pogledaj post
Problem je u tome što su i u Ministarstvu zbunjeni. Osobno sasm ih pitao preko tel. linije za certifikatore u vezi toga i rekli su mi oprečno ovome što piše.
Moguće je da su u međuvremenu promijenili stav, jer u Pravilnicima i Zakonima nigdje nema ovakve stavke koja bi izričito tumačila od kojeg trenutka je potreban EC za najam.
Po svoj mojoj logici EC bi trebao tek pri idućem ugovaranju najma, jer EC služi najmoprimcu kao podloga za procjenu troškova režija, temeljem koje pristaje na najam u toj nekretnini.

Osim toga, uvijek je pisana riječ "jača" od usmene, jer se imate na što pozvati u slučaju problema. Usmena riječ uvijek se može shvatiti kao "rekla-kazala"
Evo poslao sam im upit putem emaila, došao je odgovor da je sve u Najčešćim pitanjima i odgovorima točno. Eto sačuvat ću taj email dok ne izradim EC pošto sam sad u gužvi s drugim stvarima.

S druge strane nedavno sam tražio službeno mišljenje MFINa oko nekih stvari vezanih za predavanje godišnje porezne prijave i dobio jedan odgovor, na koji sam čak i odgovorio da po mom mišljenju nije u skladu sa zakonom iako mi je ta varijanta više odgovarala. Dobio sam opetovani odgovor da je to mišljenje u pravu. Istina u zakonu je isto kao i ovo sada bilo nedorečeno. Predao sam takvu poreznu prijavu i naravno obračun je proveden točno kako sam ja u odgovoru njima napisao, a imao sam i povoljniju alternativu. Otišao sam se žaliti i kad sam spomenuo ime gospodina koji mi je službeno iz moje porezne uprave odgovorio dobio sam odgovor da on više ne radi kod njih i da ne žele ulaziti u njegove kompetencije, jer je navodno i otkaz dobio radi nekih malverzacija. Kasnije sam našao na news portalima da se njegovo ime stvarno spominje s nekim aferama, ali kakve ja veze imam s time?!?!? Pitao sam referenticu kome se mogu žaliti, rekla je da mogu predati žalbu i da se u prosjeku rješavaju cca 3g, i da za to vrijeme ne moram platiti taj iznos, ali da idu kamate, te da po njenom iskustvu nema šanse da žalba završi na moju koristi. Kako se radilo o par stotina kuna, napravio sam na dobrobit svojih živaca i vremena, a na uštrb novčanika.

Eto toliko o pismenom očitovanju naših ministarstava.
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 14:01   #97
Svakako sačuvajte e-mail i možda screenshot sa stranica Ministarstva, da ne bi nekim slučajem to maknuli.

Zadnje uređivanje zpintar : 08.12.2015. at 14:14.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 14:11   #98
Quote:
zpintar kaže: Pogledaj post
Svakako saćuvajte e-mail i možda screenshot sa stranica Ministarstva, da ne bi nekim slučajem to maknuli.
Dobio sam odgovor da treba.
unknown99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 14:13   #99
Quote:
unknown99 kaže: Pogledaj post
Dobio sam odgovor da treba.
Eto, oni sami ne znaju koji im je službeni stav o tome niti što su si napisali na službenim stranicama Ministarstva.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 14:16   #100
Quote:
unknown99 kaže: Pogledaj post
Dobio sam odgovor da treba.
Možeš li molim te napraviti ovdje C/P tog maila? Naravno makni osobne podatke!
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:07.