Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2014., 09:26   #1
Prenagli rast djeteta

Nisam našla srodnu temu (postoji za bebe visina i težina do godine dana), ali mi imamo slijedeći problem koji neznam gdje da stavim:

Moja starija ima 5 i pol godina, visoka je 128/129 i teži 28.5 kila.

Probila je odavno gornju centilu razvojne dobi po tablicama. Neuki kažu, ma pusti blago tebi, ali iz toga se nižu druge stvari:

- bole ju zglobovi (koljena)
- bole ju ligamenti nogu i leđa
- bole ju leđa
konstantno se na to žali

- ima strašno jak apetit, i potrebu po 2 puta ručati i 2 puta večerati i stalnu glad.


Nije pasivno dijete, nije uopće debela niti naginje na pretilost, samo je jako jako ogromna. Strah me da joj se ne dogodi moja sudbina (nagli izrast oko 10 godine - rezultat skolioza i kifoza kičme). Ona ide na ritmiku, rola, kližemo svaku subotu i nedjelju, puno pješačimo (rekreativno planinarimo)

Kako olakšati djetetu? da li se može spriječiti rast (čisto sumjam) ili bar ublažiti i kako riješiti te bolove u zglobovima i ligamentima koji su tako jaki navačer?
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 09:40   #2
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post

Kako olakšati djetetu? da li se može spriječiti rast (čisto sumjam) ili bar ublažiti i kako riješiti te bolove u zglobovima i ligamentima koji su tako jaki navačer?
Je li to zaista nagao rast pa se protegla u zadnjih X mjeseci ili je oduvijek u gornjim dijelovima tablica ili čak iznad?

Moja je bila u gornjem dijelu tabele i s visinom (to čak uglavnom i iznad crta) i težinom za svoju dob. Rodila se prosječne težine i duljine,ali je rasla...S tri i pol je bila već poprilično viša od vršnjaka (114 cm i 20 kg), sa 5 i pol je bila skoro kao tvoja (visine 126 i 26 kg). U obitelji smo svi relativno prosječne visine, ništa posebno, osim ako nije povukla na djeda (s moje strane) jer je on skoro 2 metra.

Moja se ne žali na bolove (niti se žalila),ali vidim da se ponekad pogrbljeno drži (imam osjećaj da je to kad je kraj manjih od sebe, kao da bi se rado "spustila" na njihovu razinu, to viđam kad je dovedem u vrtić, u grupi je najviša).

Brinula bih da je odjednom od prosječnog djeteta (po visini i težini) počela naglo rasti ili se debljati...ovako mislim da je sve to njezin tempo rasta koji oduvijek prati. Jedino za bolove ne znam kako pomoći, to bih se konzultirala s pedijatricom.

Edit: Sad ponovno čitam pa da se nadovežem...nisam uočila ovaj dio sa stalnom gladi. Taj dio bi me zabrinuo. Ubrzani metabolizam? Je li stvarna glad ili je glad zamijenjena sa žeđi npr. (moja je npr. gladna i kad je turbo umorna navečer i kad je normalno večerala, gladna je i kad je žedna, prvo bi posegnula za hranom,a ne za vodom, nažalost oduvijek malo pije pa ratujemo s tim.)
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 09:50   #3
evo, mi smo pitali pedijatricu za bolove, konkretno koljeno sa stražnje strane

i pomoći nema, ona je to nazvala bolovi rasta

mi znamo dati paracetamol (u manjoj dozi od minimalne za tu težinu i dob), pedica nije zadovoljna, ali što da radimo kad dijete jeca i plače koliko boli :/

to nije na svakodnevnoj bazi, nekada se ne žali tjednima, a onda zareda par dana bolova

i u razgovoru sam skužila da se neki odrasli ljudi isto sjećaju baš takvih bolova kad su bili djeca
mačkonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 09:56   #4
jeste joj kontrolirali secer?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 10:04   #5
iz pozicije velikog djeteta ja se sjećam bolova u ligamentima (al mislim da to svako dijete ponekad osjeti, nema toliko veze sa visinom).
međutim, ovo kako se mala od larezg žali, na leđa i zglobove, ja bih za to išla pedijatru, fizijatru, kome već.

s tim da sam ja bila i visoka i krupna (a curica od lare nije - zbog čega mi je još više čudno).
ja nisam imala nikakvih zdravstvenih problema, jedino sam obožavala jesti mama je baš imala problema da me drži dalje od hrane


mislim da je najbitnije držati težinu pod kontrolom, i držati se sporta.
ja sam u pubertetu sama prestala jesti koliko sam u stvari htjela, pa sam bila i ostala samo visoka i mršava (ok, u toj dobi je dobro raditi na edukaciji u vezi hrane, ja sam prošla i dosta loših faza/dijeta prije prelaska na uravnoteženu prehranu).
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 10:09   #6
Moja curka se isto rodila prosjecna (3320g, 51cm), kroz par mjeseci je skocila na 90+ percentilu, uvijek je izgledala godinu dana starije.

U jednom periodu par mjeseci prije 3. rockasa je odjednom naglo izrasla, apetit joj je bio ogroman u to vrijeme, uglavnom imala je skoro 18kg i 100+cm, sa 2god i 9mj.

Sad ima 3g7mj, narasla je svega par cm u zadnje vrijeme, apetit je dosta manji, a vrti se oko 17.5 kg stalno, malo joj skoci tezina do 18, pa bude nesto virozna, slabiji apetit pa opet padne.

Uglavnom, koliko sam vidjela krivulje, dosta je pocela padati, pogotovo po tezini, i dalje izgleda puno vece od curki te dobi, al moram priznati da sam se isto malo zabrinula u tom jednom periodu jel je izgledala bas ogromno i bucmasto.

Izgleda da je to bio neki skok u rastu, i otad prakticki stagnacija, osobito po tezini.
Uglavnom ja bi se konzultirala sa pedicom i napravila neke pretrage (secer, hormoni...ovisi sta bi vec ona preporucila) ako se to bas takav intenzivan rast i glad nastave.
maya_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 10:21   #7
Taman na drugoj temi se dotaknuh ovog problema. Ja sam bila izrazito visoko dijete. Sjećam se da su mi starci bili užasno zabrinuti, a stara je jednom briznula u plac kad je gledala dokumentarac o najvisoj ženi na svijetu. Tad sam se i ja počela plašiti svoje visine.
Uglavnom, moji bolovi u nogama su bili nesnosni. Po danu sve ok, čim uvecer legne u krevet, počela bi bol. Bilo je noći da uopće nisam mogla zaspati. A nekad bi to bila samo mala nelagoda.
Imam gadnu skoliozu, ali i lijepo, uspravno držanje. Možda se skolioza mogla sprijeciti da sam se ranije počela baviti sportom, a ne tek s 12 godina. Mozda i ne bi. Tko zna...
Mislim da ne može imati neku jaku deforamaciju čim ti toliko vodi racuna o njezinom zdravlju. Puno vjezbanja i dobra obuća i trebalo bi biti ok.
Mogla bi je upisati i na neki manekenski tečaj da se uči lijepom držanju.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 10:51   #8
Moj sin je imao jake bolove u koljenu, tolike da nekada nije mogao stati na nogu. Ispostavilo se da je uzrok bolovima bio upravo nagli rast. Sada se smirilo.
Doduše, kod njega se to javilo sa 11 godina.

Kad sam s njim obilazila doktore rekli su mi da su takvi bolovi česti kod djece tijekom rasta, posebno kad se dogodi nagli rast.
Ono što bi mene zabrinulo u slučaju tvog djeteta je potreba za tolikim jelom. A i čudno mi je da uz toliku aktivnost ima imalo viška kila.

Kao što su već rekli - ja bih provjerila šećer, hormone, željezo, štitnjaču.
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 10:55   #9
larazg
znam jednog klinca mlađeg od tvoje koji je isto prilično visok za svoju dob od malena. njegova mama mi je rekla kak su joj doktori preporučili plivanje. objasnila mi je i zašto, ali se ne više ne sjećam. nešto u vezi kostiju.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 11:36   #10
Lara znaš da sam ja pigmejac pa se svejedno sjećam da sam imala te bolove rasta, užasno su me boljele noge i ligamenti...
Možda općenito taj ras neku djecu boli a neku ne
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 11:39   #11
ja sam imala uzasne grceve u listovima, to je bio horor jedno vrijeme.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 11:47   #12
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
larazg
znam jednog klinca mlađeg od tvoje koji je isto prilično visok za svoju dob od malena. njegova mama mi je rekla kak su joj doktori preporučili plivanje. objasnila mi je i zašto, ali se ne više ne sjećam. nešto u vezi kostiju.
Je, plivanje je super stvar za ove koji naglo rastu. Koliko se ja sjećam meni su rekli da je to zato što se plivanjem jačaju svi mišići koji podupiru kralježnicu pa je mišićna potpora bolja. Ja bi svoju rado na plivanje no ratujemo s bronhitisima i (novootkrivenim) želučanim refluksom pa još nisam konzultirala doktora što kaže na tu ideju.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 14:25   #13
Ma bila ja kod pedijatra već, to je sve normalno za nju po pedijatrovim riječima.
Šećer, štitnjaču nisma provjeravala a možda bih trebala - hvala na sugestijama.
Trenutno bolove rješavamo tako da joj masiram noge (da mačkonja iza koljena taj stražnji dio noge boliiii tako kaže)
Ono što me veseli je aktivnost, strašno je aktivna i družim se sa mamom koja je prof tjelesnog koja ima 2 djece (blizanci) Larine dobi i iz Larine grupe i što ona sa svojom djecom stalno hendla sport (bicikli, role, plivanje, planinarenje, klizanje) pa i nas stalno zovu pa kada i ja ne mogu pošaljem dijete sa njima - tako da je stalno u poretu... koliko sam shvatila bitno je to istezanje, bitno je kretati se i baviti nekom aktivnošću... sreća pa nije sjedećki tip koji provodi dane pred TV-om ili kompom ili crtajući za stolom jer priznajem bilo bi mi ju teže motivirati...

plivanje isto ja forsiram (ja sam sa mora) ali je sad prehladno, to ostavljam za proljeće....

samo neznam da li ju smijem mazati sa onim gelovima za sportaše i rekreativce (cold gelovima) kod ozljeda da joj bar tako olakšam bol... da li je to uopće za djecu? ajd mame pomagajte savjetima i iskustvima
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 15:00   #14
Meni su rekli da su to bolovi rasta i da jednostavno produ. Stariji je visi od prosjeka i evo vec dugo se nije zalio na bolove. Ranije se znao zaliti, najvise na bolove u cjevanicama.
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 15:02   #15
Sada se bavi sportom doduse 2 puta tjedno pa moguce da i to pomaze. Mada je i inace hiperaktivac
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 19:11   #16
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
samo neznam da li ju smijem mazati sa onim gelovima za sportaše i rekreativce (cold gelovima) kod ozljeda da joj bar tako olakšam bol... da li je to uopće za djecu? ajd mame pomagajte savjetima i iskustvima
Mislim da ti gelovi nikako nisu za djecu, ali provjeri s liječnikom.
Za malog mi je liječnik savjetovao lupocet iako sam i to izbjegavala pa je samo par puta popio lupocet.

Meni je, kao djetetu, za bolove u nogama pomagalo to da si noge zamotam u deku i dignem ih s jednim ili dva jastuka.
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 16:10   #17
I ja se sjecam bolova u koljenima... Grozno. U godinu dana sam izrasla 15 cm, ali to je bilo sa 14 god pa nije za usporedbu. Uglavnom, pomogli su mi ortopedski ulosci.
Maritoma is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 23:11   #18
I ja imam jednog velikog decka.Rodjen prosjecan, kroz rast I razvoj uvijek iznad 90 perncile. Prije mj dana smo mjerili tezinu kod pedijatra. Imao je 22 kg, sa 3.5 godine. Naravno da sam se zabrinula. Pedijatar je rekao samo da pazimo na kvalitetnu prehranu jer on stvarno puno jede. Dobra stvar je ta sto I visina prati rast kilaze. Visok je 117 cm.
On zasada nema nikakve bolove, samo napadaje gladi. Ima perioda kada jede vise od mene. Isto je vrlo aktivanvi sportski tip.
__________________
Mali medo, 2011.
Perazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 00:38   #19
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Je, plivanje je super stvar za ove koji naglo rastu. Koliko se ja sjećam meni su rekli da je to zato što se plivanjem jačaju svi mišići koji podupiru kralježnicu pa je mišićna potpora bolja. Ja bi svoju rado na plivanje no ratujemo s bronhitisima i (novootkrivenim) želučanim refluksom pa još nisam konzultirala doktora što kaže na tu ideju.
To je to. Kod svih bolesti/ozljeda kraljesnice, cilj je ojacati ledjnu muskulaturu da bi ona preuzela dio tereta koji nosi kraljesnica. Moj muz prakticno nema diska izmedju L5 i S1 (odnosno neke jadne ostatke) i da nema plivanja, valjda bi vec zavrsio na operaciji

(pilates i slicno je naravno super, ali veca je sansa zainteresirati dijete za plivanje no pilates! -- moja kcer od 4.5 godine obozava plivanje, i dosta je dobra, ide vec 2 godine).

Lara, sto se tice konkretnog pitanja, koliko dugo traje zaljenje na bolove? Ti "bolovi rasta" su stvarni, no oni ne bi trebali trajati previse dugo, mislim ti skokovi u rastu su--skokoviti, traju neko vrijeme, kada dijete puno naraste, puno jede, umornije je itd, ali trebali bi uskoro prestati. Ako se nastavi zaliti na bolove, ja bih se ponovno javila pedijatru da iskljuci sve drugo.

Btw ja sam s 5 godina bila visoka 122 cm i bila sam ogromna. Tada isto nisam bila debeljuca, ali bogme izmedju 6 i 11 godina jesam, i savjetovala bih ti da pripazis, super je sto je dijete aktivno, ali kad krene u skolu vjerojatno ce biti manje vremena, a navike velikih obroka ostaju.

Djecji BMI kalkulator (ide uz sva uobicajena ogranicenja o vrijednosti BMI) http://nccd.cdc.gov/dnpabmi/Calculator.aspx
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 12:04   #20
Dizem prastaru temu
Vecina vas zna da imam sineka, sad je star 28 mjeseci tocno,a roden je u 35.tjednu sa 1700g,43cm,mrsavac strasan

Dugo se vodio kao neishranjen

Trenutno je visok 98-100cm
I ima 15-16kg
Ne mogu ga tocno izmjeriti

I u koje god tablice rasta ga stavljam ispada da je i previsok i predebeli za dob

Ili opet nesto krivo gledam?

Jer je prerastao bratica koji je stariji od njega 6 mjeseci i roden sa 4kg

A od moje sestricne sin,ima 10 godina i prebrzo raste i sve ga boli,bas kako opisuje poktetacica teme

Da se zabrinem?
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:42.