Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2016., 18:30   #1
minus završnog računa za tvrtke

pozdrav,

doznala sam da mi je dobit ove godine nešto sitno u minusu. iskreno, šokirala sam se jer mi je knjigovođa u jedanaestom mjesecu javila da imam nekih 25 000 kn dobiti.

voljela bih da mi netko tko ima mini tvrtku (doo ili jdoo) pojasni bilo što od sljedećeg:

- šta taj minus znači za mene, više pozitivnih ili negativnih stvari?
- plaćam li kakav porez za to, koji je sad moj sljedeći korak? jer meni je na računu internet bankarstva uvijek plus.
- daje li vam knjigovođa nekakve izvještaje svako malo, pri čemu ćete pratiti koliko imate prihoda?

moram napomenut da sam od ove godine u sustavu PDV-a kao mali poduzetnik i naravno, nikako mi ne odgovara nabijati PDV na već snižene cijene usluga.
možda ne bih bila u sustavu da je knjigovođa reagirala na vrijeme i obavještavala me.


što vi mislite o svemu? bit ću zahvalna bilo kome da prokomentira ovu navedenu situaciju.
__________________

<3
Beshtia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2016., 21:59   #2
Quote:
Beshtia kaže: Pogledaj post
pozdrav,

doznala sam da mi je dobit ove godine nešto sitno u minusu. iskreno, šokirala sam se jer mi je knjigovođa u jedanaestom mjesecu javila da imam nekih 25 000 kn dobiti.

voljela bih da mi netko tko ima mini tvrtku (doo ili jdoo) pojasni bilo što od sljedećeg:

- šta taj minus znači za mene, više pozitivnih ili negativnih stvari?
- plaćam li kakav porez za to, koji je sad moj sljedeći korak? jer meni je na računu internet bankarstva uvijek plus.
- daje li vam knjigovođa nekakve izvještaje svako malo, pri čemu ćete pratiti koliko imate prihoda?

moram napomenut da sam od ove godine u sustavu PDV-a kao mali poduzetnik i naravno, nikako mi ne odgovara nabijati PDV na već snižene cijene usluga.
možda ne bih bila u sustavu da je knjigovođa reagirala na vrijeme i obavještavala me.


što vi mislite o svemu? bit ću zahvalna bilo kome da prokomentira ovu navedenu situaciju.
Taj minus za tebe znači da si ostvarila gubitak poslovne godine, da su ti ukupni rashodi veći od ukupnih prihoda. Na to ne plaćaš porez jer nije dobit.

To ti nema nikakve veze sa žiro računom, jer žiro račun ti istodobno može biti u plusu. To znači da na žiro računu imaš novaca za raspolaganje.

Sve što tražiš od knjigovođe ovisi o ugovorenim uslugama. Kako si ugovorila, tako ti treba biti. Ako si ugovorila neke izvještaje mimo osnovnih, trebala ti je dati, a ako nisi, nije trebala. Teško da ćeš i naći običnu knjigovodstvenu uslugu koja uključuje takva praćenja, jer je to posao financijskog managera, a ne knjigovodstvenog servisa. Iako, naravno da može postojati takva usluga, ali se onda više i plaća jer zahtjeva još više znanja, opreme, vremena i rizika.

U sustav ulaziš prema vrijednosti isporuka i to je na tebi, ne knjigovođi, jer ti vodiš posao. Možda je mogla reći ti granicu za ulazak pa ako ti išta možeš kod upravljanja isporukama tj prometom, da utječeš, ali to ti može reći opet ako pitaš. Jednom riječju, jedno su usluge knjigovodstva, a drugo usluge financijskog managmenta. Ne bi trebala to poistovjećivati. Knjigovođa ti proknjiži, preda izvještaje i eventualno informira o zakonskim promjenama na području poreza i sl. propisa. Sve ostalo nadilazi granice knjigovodstva i pretvara se u nešto drugo. Ekonomski da, ali ekonomija je jako široka.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:55.