Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2016., 12:14   #1
A što je sa nezaposlenima iznad 30 godina vs. stručno osposobljavanje!?

Ponukana ovom temom http://www.moj-posao.net/Vijest/7450...d-30-godina/2/

Zanima me šta sa ljudima koji su studirali i radili neki posao, a nemaju iskustva u poslu za koji su se školovali. Ili kasnije upisali faks, ili spletom okolnosti kasnije završili ?

Da li ima itko saznanja sta sa takvim situacijama ?

Meni npr to nije u redu, ako je netko završio, sam plaćao faks i školovao se zašto nebi dobio isto priliku za steći iskustvo u svojem zvanju temeljem te mjere, pa i nakon 30 godina, bolje da stekne iskustvo nego da osoba bude socijalni slučaj.

Eto molila bi neke savjete i mišljenja o tome.
Zanima me baš kako ljudi na to gledaju.

aniston is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 13:23   #2
Mislio sam da je to situacija samo kod nas, ali vidim da su opći trendovi diskriminacije ljudi starije dobi. Pri tom ne mislim na ljude od 60-70 godina već na radno sposobnu populaciju koja je prešla 50 godina, pa čak i 40. Političarima su usta puna ljudskih prava, borbe protiv diskriminacije i drugih suvremenih buzzworda, ali u praksi je to samo fasada za nepravdu koja nam je pred nosom.
Prvi na listi za otkaz su stariji ljudi i to bez obzira na učinak, iskustvo i znanje. Prilikom zapošljavanja sa četiri banke već si star i neperspektivan i možeš se ti prekvalificirati u šta hoćeš uvijek ćeš biti iza mladih ljudi.Sustav je složen na taj način da nam više ne treba 20 mozgova u firmi već 2-3 ultradobro plaćena, a ostalo su radilice koje mogu potegnuti. A te radilice su najčešće mladi ljudi koji su na vrhuncu fizičke i psihičke snage.
Globalizacija i krupni kapital ne treba stare i izraubane. Pogledaj samo strahotu gdje se dob za prvo dijete već opasno približava 30-oj godini. I nitko od vrlih medija da zucne o tome, a trebao bi to biti gorući problem jer trudnoća u tim godinama nosi iznimne opasnosti za majku i dijete.

Sve je prilagođeno krupnom kapitali i stvaranju maksimalnog profita. Radeći vani vidim to bolje nego ikad. Tu nema mjesta za starce samo smo toliko "uljuđeni" sa to nikada nećemo javno priznati. Pa im na to sve još serviramo mirovinu sa +67. Stric mi je sa 52 dobio otkaz. Do mirovine čitava vječnost, a posla u struci nema ni kod nas ni vani. Za lopatu više nije. A na njegovom mjestu sada sjedi mladac od 25 godina sam što se to radno mjesto ne zove kao prije. Tak da ne bi bilo problema sa povlačenjem po sudu.

Sve u svemu velika nepravda nad kojom svi kakti "liju suze", a najbolje što se može dogoditi jest donošenje nekakvih formalnih mjera s kojim uglavnom rit možeš obrisati. Ajd si zamisli da se na natječaj za posao programera javi opančar star 52 godine koji je završio školu Java programiranja u sklopu mjere prekvalifikacije. Buahhaha...
malinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 13:45   #3
Meni osobno nije u redu da se država uopće petlja u zapošljavanje i osposobljavanje. Cijeli taj program je veliki fail u samom startu. Program je pokrenut da bi se smanjio službeni broj nezaposlenih. U stvarnosti, većinu tog stručnog osposobljavanja se provodila u državnoj upravi, firmama i ministarstvima. Dakle sektor koji i bez toga zapošljava previše ljudi nakrcao se sa dodatnim kadrovima koji su se stručno osposobili za... što? Prevrtanje papirima i lupanje pečata? Jedan manji dio se i zaposlio u realnom sektoru pa je kroz tih godinu dana možda nešto i naučio, ali opet, novčana sredstva plasirana u taj program su oduzeta nekom drugom u obliku prevelikih poreza, doprinosa i parafiskalnih nameta.

Za usporedbu, ja sam svoj prvi posao dobio prije deseteak godina, taman prije početka krize. Zaposlio sam se tjedan dana nakon diplomiranja, nakon 2. poslane molbe, bez ikakve veze i poznanstva, u realni sektor, na pripravničku plaću od 5000 kn. I prvih 6 mjeseci sam bio praktički beskorisan, odnosno poslodavcu sam predstavljao samo trošak. Kako se njemu u to vrijeme isplatilo zaposliti me bez ikakvih državnih poticaja i intervencije? Pa poanta je da kada je ekonomija jaka, kada postoji dovoljno jakih firmi, one će se grebati za kadrove i zaposlit će čak i neiskusne pripravnike bez pomoći države. U početku je to trošak, ali investicija im se nakon nekog vremena isplati. Dakle država ne treba zapošljavati ni poticati zapošljavanje, već treba stvoriti uvjete (manji porezi, manja i učinkovita birokracija) kako bi gospodarstvo prodisalo, i kako bi se otvorilo stotine novih poduzeća koja će zaposliti pripravnike bez ikakve pomoći države.
sashenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 14:52   #4
A šta misliti ima li šanse za zaposlenje u struci za koju se išlo na faks, i nakon 30 godina. I ako se nema iskustva ?

Onak to me baš zanima, jer meni se sada čini kao da ni ne trebam ovo završiti jer nikada neću raditi u tom poslu . Ma ne znam.
aniston is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 15:00   #5
Quote:
aniston kaže: Pogledaj post
A šta misliti ima li šanse za zaposlenje u struci za koju se išlo na faks, i nakon 30 godina. I ako se nema iskustva ?

Onak to me baš zanima, jer meni se sada čini kao da ni ne trebam ovo završiti jer nikada neću raditi u tom poslu . Ma ne znam.
Uvijek se isplati dovršiti što se započelo jer se nikad ne zna što život donosi. Papir u svakom slučaju dobro dođe pa svakako završi što si krenula. A svoj kruh idi traži ako treba i van. Zanemari klošare koji tvrde da vani uspjeh nije moguć i da ti predstoji samo lopata. Klošarima poput njih predstoji, a onima koji se trude, takvi uvijek nađu nešto bolje.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 15:14   #6
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Uvijek se isplati dovršiti što se započelo jer se nikad ne zna što život donosi. Papir u svakom slučaju dobro dođe pa svakako završi što si krenula. A svoj kruh idi traži ako treba i van. Zanemari klošare koji tvrde da vani uspjeh nije moguć i da ti predstoji samo lopata. Klošarima poput njih predstoji, a onima koji se trude, takvi uvijek nađu nešto bolje.
Sve me strah da nikada neću nauciti svoj posao, niti da ce me netko htjeti nauciti.

I još nešto, ja ljude koji žele raditi neovisno i o lopatanju ne smatram klosarima.
Klosari su nešto drugo,a ne netko tko radi.
aniston is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 15:49   #7
Quote:
aniston kaže: Pogledaj post
Sve me strah da nikada neću nauciti svoj posao, niti da ce me netko htjeti nauciti.

I još nešto, ja ljude koji žele raditi neovisno i o lopatanju ne smatram klosarima.
Klosari su nešto drugo,a ne netko tko radi.
Naučiti ćeš i naći će se već neka prilika. Ali prije svega, stekni diplomu.

Kao klošare sam se referirao na nižeobrazovane i neuspješne tipove ljudi s kompleksom "što bi tebi bilo bolje nego meni", a takvim tipovima ova krasna država obiluje i to su gubitnici. Na vrijeme ih prepoznaj i ne obaziri se na njihove provokacije i idiotizme već samo hrabro naprijed. Sve će biti u redu na kraju. Puno sreće.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 16:19   #8
Quote:
sashenko kaže: Pogledaj post
Meni osobno nije u redu da se država uopće petlja u zapošljavanje i osposobljavanje. Cijeli taj program je veliki fail u samom startu. Program je pokrenut da bi se smanjio službeni broj nezaposlenih. U stvarnosti, većinu tog stručnog osposobljavanja se provodila u državnoj upravi, firmama i ministarstvima. Dakle sektor koji i bez toga zapošljava previše ljudi nakrcao se sa dodatnim kadrovima koji su se stručno osposobili za... što? Prevrtanje papirima i lupanje pečata? Jedan manji dio se i zaposlio u realnom sektoru pa je kroz tih godinu dana možda nešto i naučio, ali opet, novčana sredstva plasirana u taj program su oduzeta nekom drugom u obliku prevelikih poreza, doprinosa i parafiskalnih nameta.

Za usporedbu, ja sam svoj prvi posao dobio prije deseteak godina, taman prije početka krize. Zaposlio sam se tjedan dana nakon diplomiranja, nakon 2. poslane molbe, bez ikakve veze i poznanstva, u realni sektor, na pripravničku plaću od 5000 kn. I prvih 6 mjeseci sam bio praktički beskorisan, odnosno poslodavcu sam predstavljao samo trošak. Kako se njemu u to vrijeme isplatilo zaposliti me bez ikakvih državnih poticaja i intervencije? Pa poanta je da kada je ekonomija jaka, kada postoji dovoljno jakih firmi, one će se grebati za kadrove i zaposlit će čak i neiskusne pripravnike bez pomoći države. U početku je to trošak, ali investicija im se nakon nekog vremena isplati. Dakle država ne treba zapošljavati ni poticati zapošljavanje, već treba stvoriti uvjete (manji porezi, manja i učinkovita birokracija) kako bi gospodarstvo prodisalo, i kako bi se otvorilo stotine novih poduzeća koja će zaposliti pripravnike bez ikakve pomoći države.
E pa upravo si dobro detektirao problem. Ti si dobio 5000, nakon 2008. i 2009. ljudi vise nisu. I zato je ta mjera i uvedena. To nije mjera koja ce trajati unedogled, ali u vrijeme krize je itekako potrebna, jer ljudi su doslovce bili bez izbora. Ovako su imali godinu dana da pokazu sto znaju. Ja sam odradio u firmi, ostao tamo. Cura isto, a i veci a ljudi koje znam, cak i po zupanijama i ministarstvima. U mojoj firmi nas je bilo 24. 6 nas je tamo, a jos 6 je bilo, pa otislo u druge firme iste ili slicne branse. Jos puno ljudi nisu primili uopce nakon strucnog (zabrana zaposljavanja od strane stranog vlasnika) ali svi oni danas imaju posao dobijen na temelju toga sto su to nauciliu ovoj firmi. Za svega dvoje ili troje, znaci 10% ne znam koji im je status, nismo u kontaktu.
lukarak is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 16:20   #9
Pitanje je glupo postavljeno. Pravo pitanje je što je sa državnim obrazovanjem? Unutar njega su se trebali ljudi stručno osposobiti a i zašto bi baš morao raditi u struci?
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 16:27   #10
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
E pa upravo si dobro detektirao problem. Ti si dobio 5000, nakon 2008. i 2009. ljudi vise nisu. I zato je ta mjera i uvedena. To nije mjera koja ce trajati unedogled, ali u vrijeme krize je itekako potrebna, jer ljudi su doslovce bili bez izbora. Ovako su imali godinu dana da pokazu sto znaju. Ja sam odradio u firmi, ostao tamo. Cura isto, a i veci a ljudi koje znam, cak i po zupanijama i ministarstvima. U mojoj firmi nas je bilo 24. 6 nas je tamo, a jos 6 je bilo, pa otislo u druge firme iste ili slicne branse. Jos puno ljudi nisu primili uopce nakon strucnog (zabrana zaposljavanja od strane stranog vlasnika) ali svi oni danas imaju posao dobijen na temelju toga sto su to nauciliu ovoj firmi. Za svega dvoje ili troje, znaci 10% ne znam koji im je status, nismo u kontaktu.
država hrvatska plaća radnu snagu stranom vlasniku?
super....
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 16:36   #11
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
država hrvatska plaća radnu snagu stranom vlasniku?
super....
Pa cijela država je u stranom vlasništvu, čemu čuđenje.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 16:39   #12
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
država hrvatska plaća radnu snagu stranom vlasniku?
super....
Placa meni. Da steknem iskustvo, i platim joj to nazad u porezima. Sto vec jesam u ove 2 godine koliko radim i preko nekoliko puta.
lukarak is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 16:47   #13
treba ti radnik sa iskustvom?
zaposli ga....
stvori si ga....

nema ti šta država osiguravati besplatno roblje

p.s.

te poreze bi uplatio i netko preko 30 da mu je dana šansa, bez troškova za državu
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 16:47   #14
Quote:
aniston kaže: Pogledaj post
Ponukana ovom temom http://www.moj-posao.net/Vijest/7450...d-30-godina/2/

Zanima me šta sa ljudima koji su studirali i radili neki posao, a nemaju iskustva u poslu za koji su se školovali. Ili kasnije upisali faks, ili spletom okolnosti kasnije završili ?

Da li ima itko saznanja sta sa takvim situacijama ?

Meni npr to nije u redu, ako je netko završio, sam plaćao faks i školovao se zašto nebi dobio isto priliku za steći iskustvo u svojem zvanju temeljem te mjere, pa i nakon 30 godina, bolje da stekne iskustvo nego da osoba bude socijalni slučaj.

Eto molila bi neke savjete i mišljenja o tome.
Zanima me baš kako ljudi na to gledaju.


Novci za to dobivaju se iz fondova namjenjenih za mlade i zato postoji ta dobna granica...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 16:55   #15
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Novci za to dobivaju se iz fondova namjenjenih za mlade i zato postoji ta dobna granica...

ali to je nešto čime bi se ustavni sud trebao pozabaviti. pravo na rad i tako to.... dobro, time nije ugroženo pravo na rad, već pravo na plaću za rad jer kako ćeš ti konkurirati na tržištu ako će stotine tisuća mladih raditi za poslodavca besplatno....
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 17:06   #16
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
treba ti radnik sa iskustvom?
zaposli ga....
stvori si ga....

nema ti šta država osiguravati besplatno roblje

p.s.

te poreze bi uplatio i netko preko 30 da mu je dana šansa, bez troškova za državu
Pa to je sve lijepo u la la landu, ali ocito nesto nije stimalo jer poslodavci su prestali zaposljavati ljude bez iskustva, a broj mladih je eksplodirao na burzi.
Lijepo je drzati se principa, dok netko drugi sjedi doma jer se poslodavci u grcu zbog smanjujuce ekonomije ne usude uloziti u novog radnika.
Svi mi koji smo bili na toj mjeri bi radije da smo mogli dobiti obicno pripravnistvo, 70% pocetne place i slicno. Ali nismo, i sjedili smo doma. S ovom mjerom, vise nismo, i sad radimo, jer vise nismo trosak nego stvaramo vrijednost.
lukarak is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 17:09   #17
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
ali to je nešto čime bi se ustavni sud trebao pozabaviti. pravo na rad i tako to.... dobro, time nije ugroženo pravo na rad, već pravo na plaću za rad jer kako ćeš ti konkurirati na tržištu ako će stotine tisuća mladih raditi za poslodavca besplatno....
Kakav ustavni sud, kakvi bakrači.....
Koji radi besplatno dajte ne izmišljajte.....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 17:15   #18
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
ali to je nešto čime bi se ustavni sud trebao pozabaviti. pravo na rad i tako to.... dobro, time nije ugroženo pravo na rad, već pravo na plaću za rad jer kako ćeš ti konkurirati na tržištu ako će stotine tisuća mladih raditi za poslodavca besplatno....
A gle, imas i europski sud pa mjere mozes potegnuti s njima. Ali sasvim je jasno zasto su to granice, jer se tu radi o najranjivijim skupinama. Zato i imas poticaje za invalide, za rome, za zene poduzetnice, za stare pred penzijom, za mlade do 25 pa mlade do 29 koji su duze nezaposleni, pa dugotrajno nezaposlene.. Svi oni koji po statistikama predstavljaju ugrozene skupine kojima se pomaze.

Ti na potpore imas pravo i kao dugotrajno nezaposlena osoba, ako si prestar, tj. iznad 29.

Naravno, 29 godina je sad opet aktualno jer su pizdeki iz ove vlade ostali bez para, a EU pare ne mogu trositi za starije od 29. Po meni, mogucnost strucnog trebali bi imati svi koji povecaju svoj stupanj obrazovanja na iducu granicu, bez obzira na dob.

No nekad je bilo i puno gore. Moja cura je prije fakulteta radila 15 mjeseci na SSS poslu, i kad je ta mjera prvi put uvedena za gospodarstvo, nije ju mogla koristiti jer se racunalo bilo kakvo iskustvo. I onda je bio paradoks da na natjecajima gdje se trazi iskustvo nemas iskustva, jer se racuna samo ono u struci, a za strucno nisi jer se racuna bilo kakvo iskustvo. Naravno, par mjeseci nakon, u 11. mjesecu su to ukinuli i stavili da je bitno samo radni iskustvo u struci.
lukarak is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 17:56   #19
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Novci za to dobivaju se iz fondova namjenjenih za mlade i zato postoji ta dobna granica...
Da jasno da je iz EU po novome.

Ali zašto se za dio nebi financiralo iz državnog proračuna npr za osobe starije od 30 tj 29 godina.
Bar bi za taj dio trebala država onda izdvojiti.
aniston is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 18:01   #20
Quote:
aniston kaže: Pogledaj post
Da jasno da je iz EU po novome.

Ali zašto se za dio nebi financiralo iz državnog proračuna npr za osobe starije od 30 tj 29 godina.
Bar bi za taj dio trebala država onda izdvojiti.
Tako je bilo dok je SDP bio, ovi su to ukinuli s novim proracunom.
lukarak is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:57.