Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2003., 16:22   #1
Djeca koja ne priznaju krivicu

Imam sina starog 11 godina. Jos ni jednom nije priznao da je kriv cak ni onda kad sve upucuje na to. Ne znam kako da ga nagovorim da prizna kad pogrijesi. Napominjem da to sigurno ne radi zbog straha od posljedica, jer nisam roditelj koji voli kaznjavati. Imam i sina od 17 godina s kojim imam izgradjen odnos medjusobnog povjerenja i voljela bih kad bi to mogla uspostaviti i s mladjim.
Ako netko ima iskustva s tim problemom ili savjet kako da ga rijesim molim da me savjetuje. Hvala.
 
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 18:24   #2
Ja ne bih inzistirala na tome da prizna krivicu, jer je krivnja tako rastezljiv i relativan pojam.

Mislim da je važnije da on uvidi svoju pogrešku i iz nje nešto nauči. Što manje osjećaja krivnje, to bolje.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 06:46   #3
u pravu je velma...

osim toga... moras biti svjesna jedne stvari...

hoces normalno dijete - nauci ga da bude normalno...

zhelish li dijete koje ce postizati stvari koje nebi ocekivala od njega, zhelish li dijete koje nece odustajati, zhelish li dijete koje ce jednog dana biti uspjeshno u zhivotu - moras odbaciti i neke stvari koje se smatraju moralnima/poshtenima i "pravim odgojem"...


da me se krivo ne shvati, evo jedan primjer...

ako imas dijete koje recimo nezna prihvatiti poraz, i ljuto je na to... tada imash dijete koje ce jednog dana tu vjeshtinu jako korisno upotrebljavati u svom zhivotu... ako pak imas dijete koje ce mirno prihvatiti poraz u nekoj igri - to ce dijete vjerojatno i u buducnosti mirno prihvacati poraze

ali, ipak, "normalno prihvacen odgoj" je da dijete prihvaca poraze...

normalno, ne zhelim reci da trebas stvoriti izrabitelja

samo je dobro ponekad zapitati se "koliko ce ovo mom djetetu pomochi ili odmochi za 10 - 20 godina"
__________________
I came up with a new game show idea recently. It's called The Old Game. You've got three old guys with loaded guns on stage.
They look back at their lives, see who they were, what they've accomplished... How close they came to realising their dreams...
The winner is the one who doesn't blow his brains out. He gets a refrigirator.
Reebok is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 07:52   #4
Slicno kao kod Iris

Klinac je ljut iz nekog razloga (10 g.) i rukom udari u okvir staklenih vratiju - i staklo se razbije. Sto je on tu pogrijesio? Bio je ljut i morao je u nesto udariti. Ako se staklo razbilo znaci da treba staviti nesto cvrsce.

Zaputi se npr. iz sobe u kuhinju i gurne sestru koja mu se nade na putu. Zasto ju nije zaobisao? A zasto bi, ako joj se ne svida da je on gura neka se makne kad on nailazi.


Aj' mi pliz Ree objasni kako ce mu takva razmisljanja pomoci za 10 god.
BiNebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 08:02   #5
Quote:
Reebok kaže:
u pravu je velma...

osim toga... moras biti svjesna jedne stvari...

hoces normalno dijete - nauci ga da bude normalno...

zhelish li dijete koje ce postizati stvari koje nebi ocekivala od njega, zhelish li dijete koje nece odustajati, zhelish li dijete koje ce jednog dana biti uspjeshno u zhivotu - moras odbaciti i neke stvari koje se smatraju moralnima/poshtenima i "pravim odgojem"...


da me se krivo ne shvati, evo jedan primjer...

ako imas dijete koje recimo nezna prihvatiti poraz, i ljuto je na to... tada imash dijete koje ce jednog dana tu vjeshtinu jako korisno upotrebljavati u svom zhivotu... ako pak imas dijete koje ce mirno prihvatiti poraz u nekoj igri - to ce dijete vjerojatno i u buducnosti mirno prihvacati poraze

ali, ipak, "normalno prihvacen odgoj" je da dijete prihvaca poraze...

normalno, ne zhelim reci da trebas stvoriti izrabitelja

samo je dobro ponekad zapitati se "koliko ce ovo mom djetetu pomochi ili odmochi za 10 - 20 godina"
sva sreća da je tema "djete koje ne priznaje krivicu",pa se reebok raspričao baš o toj temi...

malo na temu,mi još nemamo problema sa nepriznavanjem krivice,još su premali ili prenaivni da bi znali lagati,pa kad ih pitamo ko je kaj napravio sami priznaju.
ali recimo zašto ga ne uloviti u zamku i umjesto "jesi ti to napravio?",ne pitate "zašto si to napravio?" i ako već sve navodi na njega,već ga dovesti pred gotov čin i vidjeti njegove motive.
Drums In The Deep is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 09:52   #6
Quote:
Drums In The Deep kaže:
malo na temu,mi još nemamo problema sa nepriznavanjem krivice,još su premali ili prenaivni da bi znali lagati,pa kad ih pitamo ko je kaj napravio sami priznaju.
ali recimo zašto ga ne uloviti u zamku i umjesto "jesi ti to napravio?",ne pitate "zašto si to napravio?" i ako već sve navodi na njega,već ga dovesti pred gotov čin i vidjeti njegove motive.
Za mene je velika razlika između priznavanja krivice i općenito priznavanja da je dijete nešto napravilo.

Svatko može pogriješiti, na greškama se najbolje uči , ali krivica ima dublje (i to negativno) značenje.

Biti kriv implicira neku nejasnu "sistemsku grešku" koja se urezuje u pamćenje i utječe na stvaranje slike o sebi (to je moje mišljenje, doduše), dok se razgovor o pojedinačnom pogrešnom postupku doživljava manje tragično, kao nešto površinsko, slučajno i lako popravljivo.

Inače, i ja koristim štos "Kako se dogodilo da to napraviš?", ali trudim se izbjeći napad na ličnost i razgovarati na neutralan način.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 09:57   #7
to i kažem,preskočiš natezanje jesi ili nisi to napravio,nego vidiš koji su mu bili motivi za napraviti nešto.
ako je nekaj napravljeno slučajno,onda to nije njegova greška,nema motiva ni kriivce.
Drums In The Deep is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 18:21   #8
Quote:
VelmaX kaže:
Za mene je velika razlika između priznavanja krivice i općenito priznavanja da je dijete nešto napravilo.

Svatko može pogriješiti, na greškama se najbolje uči , ali krivica ima dublje (i to negativno) značenje.

Biti kriv implicira neku nejasnu "sistemsku grešku" koja se urezuje u pamćenje i utječe na stvaranje slike o sebi (to je moje mišljenje, doduše), dok se razgovor o pojedinačnom pogrešnom postupku doživljava manje tragično, kao nešto površinsko, slučajno i lako popravljivo.
... i moje misljenje...


Opcenito, mislim da pitanje "zasto?" ne pomaze... (koji je odgovor? zato sto sam glup? zato sto te, mama, ne volim?, zato sto sam odlucio biti neposlusan? zato sto sam zaigran?) Pomaze "Sto mozemo (mozes) napraviti slijedeci put da ne prolijes mlijeko, da napises zadacu, da spremis sobu?"

Majci ne koristi da joj dijete skruseno prizna krivicu. Majci je cilj da vidi kako moze dobiti dijete da se ponasa u nekim normama. Na taj nacin ce dobiti odgovorno dijete. Na onaj nacin ce dobiti dijete sa osjecajem krivice.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 22:17   #9
hej reebok!!!
...sad su mi jasne neke stvari!...površan si i djetinjast do bola! ...došlo je to do izražaja u svim tvojim postovima...pitala sam se uvijek ,zašto stalno pišeš da ništa ne jebeš...pa ko bi uopće htio takvog pubertetliju...okani se ovog topica jer nemaš kaj pametno za reć..kad ćeš bit roditelj(u što čisto sumnjam),ili barem malo zreliji ,javi se,i napiši nešto na temu,a u međuvremenu se ne sramoti.


...a sad nešto na temu.
...kad se radi o dvoje ili više djece,taj je problem malo složeniji,jer se zna desiti da optuže jedan drugoga,kad ja nisam bila prisutna da vidim što se desilo,i onda je to natezanje...ne preostaje mi ništa drugo nego da upozorim oboje,makar je praksa pokazala da je kriv upravo onaj koji optužuje,što mi ipak daje na znanje da je svjestan svoje krivnje,a to što ju neće priznati ne čini mi se kao veliki problem...
Boudoir is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 00:15   #10
ja isto ne bih inzistirala na tome da prizna. Mislim da bi bilo dovoljno reći: čuj mali, ti podcjenjuješ moju inteligenciju. ova ova i ova stvar upućuju na to da si ti to napravio i nemoj mislit da ja to ne kužim, ništa ti ne znači to što kažeš da nisi.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 09:25   #11
Quote:
Boudoir kaže:
hej reebok!!!
...sad su mi jasne neke stvari!...površan si i djetinjast do bola! ...došlo je to do izražaja u svim tvojim postovima..................

Oprostite, jel mozhda neki reebokov post brisan?

Jer ono shto je napisano podosta je u stvarnosti utemeljeno, pa ne vidim mjesta opomenama.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 09:27   #12
Quote:
magic kaže:
Oprostite, jel mozhda neki reebokov post brisan?

Jer ono shto je napisano podosta je u stvarnosti utemeljeno, pa ne vidim mjesta opomenama.
brisano je...
Drums In The Deep is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 09:28   #13
hvala
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 09:32   #14
Quote:
magic kaže:
hvala
hvala tebi magic
__________________
I came up with a new game show idea recently. It's called The Old Game. You've got three old guys with loaded guns on stage.
They look back at their lives, see who they were, what they've accomplished... How close they came to realising their dreams...
The winner is the one who doesn't blow his brains out. He gets a refrigirator.
Reebok is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 09:38   #15
Re: Slicno kao kod Iris

Quote:
BiNebi kaže:
Zaputi se npr. iz sobe u kuhinju i gurne sestru koja mu se nade na putu. Zasto ju nije zaobisao? A zasto bi, ako joj se ne svida da je on gura neka se makne kad on nailazi.

Aj' mi pliz Ree objasni kako ce mu takva razmisljanja pomoci za 10 god.
ne, ne... jedno je shvacanje greshke... drugo je priznavanje iste javno...

samo zelim reci da i nije tako korisno u zhivotu, iako je moralno i pravedno, uvijek priznavati svoju krivnju...

a mislim da se ovdje radi bash o priznavanju krivnje, ne o shvachanju krivnje
__________________
I came up with a new game show idea recently. It's called The Old Game. You've got three old guys with loaded guns on stage.
They look back at their lives, see who they were, what they've accomplished... How close they came to realising their dreams...
The winner is the one who doesn't blow his brains out. He gets a refrigirator.
Reebok is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 11:25   #16
Ja sam bila jedna od one djece koja ne priznaju krivicu..
PinkyBubble is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 11:28   #17
Stella

Pa opisi malo kako je to utjecalo na tvoj karakter i kakva si danas.
BiNebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 11:33   #18
Ja sam priznavala i shto jesam, i shto nisam uchinila
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 12:04   #19
Re: Stella

Quote:
BiNebi kaže:
Pa opisi malo kako je to utjecalo na tvoj karakter i kakva si danas.
Kako je to utjecalo na šta ..nemam ti ja karaktera.
A danas sam ista k'o i prije, još gora..nebi priznala da sam kriva ni za živu glavu.
Ali..budući da sam svjesna svog problema oko priznavanja krivice cijeli se život trudim da nemam što priznat.
PinkyBubble is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 20:34   #20
da, ochito da je stella danas kriminalac i ubojica zbog toga, te da joj je to jako otezhalo zhivot

__________________
I came up with a new game show idea recently. It's called The Old Game. You've got three old guys with loaded guns on stage.
They look back at their lives, see who they were, what they've accomplished... How close they came to realising their dreams...
The winner is the one who doesn't blow his brains out. He gets a refrigirator.
Reebok is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:08.