Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2015., 10:58   #261
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Malo me zbunjuju ove rasprave o duši.
Ako primjerice doživim prometnu nezgodu i ostanem bez noge. Da li sam istovremeno izgubio i dio duše "zadužen" za nogu, ili moja duša i dalje ostaje cijela?
Šteta što nisi razmislio prije nego što si pustio post.

Vjerujem da ti je poznata transplatacija organa, medicinski zahvat kojim se u jedno ljudsko tijelo transplatira organ ( bubreg, pluća, jetra ...... ) iz drugog ljudskog tijela.

Budući da primatelji transplatacije ostaju živi i mogu govoriti sigurni smo da se duša ( ili um ako želimo koristiti naziv koji nema veze sa religijama ) ne nalazi u bubregu, jetri, plućima .....

Inače bi primatelji transplatacije primili i dijelić duše, odnosno uma davatelja transplatacije.

Pa bi u tijelu imali dva uma (duše), ili barem jedan potpuni um i dijelić drugog uma.

Za više nemam predznanja pa bi voljela da oni koji više znaju tu činjenicu malo nadopune znanjima o dualizmu i ostalim znanjima što je dokučila filozofija.
__________________
Ni jedan organizam ne može stajati sam za sebe. Evolucija prvih živih organizama odvijala se zajedno s pretvorbom planetarne površine iz neorganskog okruženja u samoregulirajuću biosferu. Život je značajka planeta a ne pojedinih organizama.
mravac8 is offline  
Old 10.01.2015., 01:30   #262
Poštovanje,
Ovo je samo moje mišljenje, nemam neko veliko predznanje niti pamet.

Mislim da je analogija hardvera i softvera prema ljudskom tijelu i dusi kriva jer softver se može naći unutar hardvera, sve one nule i jedinice moraju negdje biti zapisane. Ja ne vjerujem da dusa postoji jer ona nije mjerljiva ni dokazana. Ono sto mi smatramo dusom je kemija unutar naseg mozga, mi nismo nista vise puka slucajnost u svemiru i nakupina atoma. Ukuse objasnjavam odnosima neurona u mozgu, a to da npr. kada bismo klonirali Hitlera da ne bi bio zao/nacist/nesto lose objasnjavam okolinom i odgojem, jer mislim da nesto najmanje sto ti se dogodi u djetinjstvu može utjecati na cjelokupnog tebe, a i osim toga, Hitler je prozivio |. svjetski rat. Svjestan sam da ljudsko znanje ne seze jako duboko, ali smatram da jako dobro poznamo svemir s ozirom koliko smo stari i koliko dugo fizika postoji. Ne mozemo znati dali dusa postoji kao sto mozemo da su 2+2=4.

P.S. mislim da piše u opisu podforuma filozofija lišena dogme, kako onda tako puno ljudi vjeruje u nesto sto nije dokazano?
Cartman1234 is offline  
Old 10.01.2015., 06:42   #263
Quote:
Cartman1234 kaže: Pogledaj post

P.S. mislim da piše u opisu podforuma filozofija lišena dogme, kako onda tako puno ljudi vjeruje u nesto sto nije dokazano?
U tome je i problem što NIJE DOKAZANO da li postoji duša ili ne.

A onda znači da je moguće i jedno i drugo.

Najbolji dokaz da duša ne postoji bio bi kada bi mogli "izdvojiti" našu svijest, naše "ja" i svima ga pokazati, i onda još tu svijet "dobiti" nekim kemijskim načinom, dakle na materijalni način.

Tada bi bilo jasno da duša, zapravo naša svijest materijalne prirode.

Tako dugo dok se to ne dokaže, moguće je da je naša svijest i materijalne ali i duhovne prirode. Dakle nema to veze sa nekom dogmom, već sa našim stupnjem razvoja u kojemu još nismo sposobni DO KRAJA odgovoriti na to pitanje. Zato neki ljudi vjeruju u jedno a neki opet u drugo. To je to. Pozdrav
civilizacija I is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:56.