Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2005., 22:51   #21
ispravno viđenje kao sasvim dovoljan argument

ashibad:
Quote:
Ponovo, duša se ne može locirati. To je kao da gledaš pjesmu zapisanu na papiru pa pitaš gdje se nalazi pjesma? Jednostavno je besmisleno pjesmu stavljati u prostor. Možeš locirati jedino papir sa zapisom pjesme. Ali pjesmu ne možeš.
Evo ti vlastitog argumenta..

Točno..duša se kao ni pjesma ne može locirati...ali to onda znači
da duša nije određena prostorom (tijelom)...a to onda još i znači da je tijelo(prostor) određeno dušom...
a to onda još i znači da oštečenje tijela ne znači oštečenje duše...ali "oštečenje" duše može značiti i oštećenje tijela...
što je duša i može li uopće biti "oštečena" i kako ili ne,pitanje je međutizin iz više dušologije.. kojom se obično plaše mala dječica ako se njome neoprezno rukuje...pa ja ne bih o tome.
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Old 26.05.2005., 23:11   #22
Re: ispravno viđenje kao sasvim dovoljan argument

Quote:
Pandora10 kaže:
Točno..duša se kao ni pjesma ne može locirati...ali to onda znači
da duša nije određena prostorom (tijelom)...a to onda još i znači da je tijelo(prostor) određeno dušom...

E ovo bi trebalo malo pojasniti. Implikacije ti jednostavno nemaju smisla. Pogotovo druga.



Žao mi je ali zbilja ne razumijem logiku s kojom si ovo izvela.
ashibad is offline  
Old 26.05.2005., 23:48   #23
Re: Re: ispravno viđenje kao sasvim dovoljan argument

Quote:
ashibad kaže:
E ovo bi trebalo malo pojasniti. Implikacije ti jednostavno nemaju smisla. Pogotovo druga.



Žao mi je ali zbilja ne razumijem logiku s kojom si ovo izvela.
pa eto mislila sam ako već jasno vidiš da pjesma nije locirana u prostoru da ćeš me do kraja moći slijediti tom istom logikom....
ti kažeš duša nije locirana ni na kakvom mjestu ...ali je ipak lociraš
(u) cijelom (prostoru) mozga...čime si napravio ono što si rekao da se ne može napraviti...pa je to isto kao da si pjesmu locirao na cijeli papir ili na sva slova u cjelini što jednostavno nije i ne može biti.Daklem..greška u mišljenju.
Da ne govorimo o duši za koju nismo baš sigurni šta bi ona mogla biti,možda bi bilo bolje govoriti o svijesti koja nam je koliko toliko
"poznata".E ako dakle govorimo o svijesti poznata je stvar da se svijest ne može uopće locirati nigdje u tijelu već je zapravo cijelo tijelo svjesno.To je već sasvim dovoljno da se tijelo od svijesti ne može "razlučiti" pa se ne može imati neki valjani argument ni za jednu tvrdnju.Međutim znamo nekako sigurno da tijelo ne može postojati bez "održavanja" svijesti,dočim drugo ne znamo i ne možemo tvrditi suprotno.

Pitanje je ovdje samo u tome sa čime se čovjek poistovječuje.
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Old 27.05.2005., 01:01   #24
Re: Re: Re: ispravno viđenje kao sasvim dovoljan argument

Quote:
Pandora10 kaže:
pa eto mislila sam ako već jasno vidiš da pjesma nije locirana u prostoru da ćeš me do kraja moći slijediti tom istom logikom....
ti kažeš duša nije locirana ni na kakvom mjestu ...ali je ipak lociraš
(u) cijelom (prostoru) mozga...čime si napravio ono što si rekao da se ne može napraviti...pa je to isto kao da si pjesmu locirao na cijeli papir ili na sva slova u cjelini što jednostavno nije i ne može biti.Daklem..greška u mišljenju.
Da ne govorimo o duši za koju nismo baš sigurni šta bi ona mogla biti,možda bi bilo bolje govoriti o svijesti koja nam je koliko toliko
"poznata".E ako dakle govorimo o svijesti poznata je stvar da se svijest ne može uopće locirati nigdje u tijelu već je zapravo cijelo tijelo svjesno.To je već sasvim dovoljno da se tijelo od svijesti ne može "razlučiti" pa se ne može imati neki valjani argument ni za jednu tvrdnju.Međutim znamo nekako sigurno da tijelo ne može postojati bez "održavanja" svijesti,dočim drugo ne znamo i ne možemo tvrditi suprotno.

Pitanje je ovdje samo u tome sa čime se čovjek poistovječuje.

Pokušat ću još jednom pojasniti svoje misli. Recimo da kažem: voda se nalazi u čaši. Ovdje mislim na prostor. Smjestio sam vodu u fizički prostor. Vodu mogu locirati u prostoru jer je materijalna. Kad kažem duša (ili svijest) "se nalazi" u mozgu onda ovo treba protumačiti drugačije jer duša nije materijalna. Ona kao takva ne zauzima prostor. Zauzima prostor POSREDNO preko tijela jer je vezana uz tijelo a tijelo zauzima prostor. Ja sam zapis duše locirao prostor a ne dušu samu.

Vratimo se na primjer sa pjesmom. Pjesma je zapisana na papiru. Papir i tinta zauzimaju prostor. Zapis te pjesme dakle zauzima prostor. Ali pjesma nije isto što i njen zapis. Svjetlost pada na papir i odbija se u moje oko. Moje oko svjetlosne signale pretvara u električne impulse. Moj mozak interpretira te impulse. Ta interpretacija je pjesma. Informacija koju sam primio je pjesma. Informacija je cijelo vrijeme ostala ista - nije se promjenila iako se u fizičkom svijetu mijenjao njen nositelj.

Mozak, je pak, nositelj duše. Nositelj uvijek mora biti materijalan.

Poanta je da informaciju ne možeš odvojit od materije. Stvar je samo s koje strane gledaš na stvari. Čitanje pjesme sa papira možeš promatrati sa materijalne strane kao pretvorbe energije jednog oblika u drugi i procese u mozgu. Ali istu tu pojavu možeš promatrati sa informacijskog stajališta. Gdje pjesmu promatraš kao informaciju koju ona nosi, značenje te pjesme itd. Dakle istu stvar možemo promatrati sa različitog stajališta.

Evo, da pojasnim sa mozgom. Mozak je složeni sustav sastavljen od raznih dijelova. On prima, obrađuje i pohranjuje informacije. To je čisto mehanički pogled na mozak kao stroj. Ovdje ne možemo reći da je duša dio tog mozga, ili da se nalazi u njemu. Ovo je samo jedan pogled na mozak. Drugi pogled je onaj sa informacijskog stajališta. Gdje mozak promatramo kao skup znajana, misli i svega onog neopipljivog.

Ili evo ti jedno pitanja za razmišljanje.

Uzmimo neku pjesmu npr. Slap od Dobriše Cesarića . Zamisli da svi ljudi zaborave tu pjesmu i da se spale sve knjige u kojima je ona zapisana. Da li ta pjesma još uvijek postoji? Ako misliš da da na koji način?

ili analogno

Ili npr. uzmimo jednog čovjeka npr. George Bush. Njegova duša ima samo jednu kopiju - u mozgu njegovog tijela. Ako ubijemo Georga Busha pitanje je sada da li njegova duša postoji? Ako misliš da da na koji način?


Što se mene tiće ni Slap ni duša Georgea Busha više ne postoje jer više ne mogu utjecati na svijet.


ashibad is offline  
Old 27.05.2005., 01:12   #25
Re: Re: Re: Re: ispravno viđenje kao sasvim dovoljan argument

Quote:
ashibad kaže:
Poanta je da informaciju ne možeš odvojit od materije.
Budem ja ovo komentirao, Pandorica ce ostalo.

Informacija je razdvojena od materije. Materija je samo jedan od medija koji prenosi informaciju ili je pohranjuje, odnosno zadrzava neko vrijeme.

__________________
SVE je sjenka NICEGA
shadow_healer is offline  
Old 27.05.2005., 01:36   #26
Re: Re: Re: Re: Re: ispravno viđenje kao sasvim dovoljan argument

Quote:
shadow_healer kaže:
Budem ja ovo komentirao, Pandorica ce ostalo.

Informacija je razdvojena od materije. Materija je samo jedan od medija koji prenosi informaciju ili je pohranjuje, odnosno zadrzava neko vrijeme.


Materija je JEDINI medij koji prenosi ili pohranjuje informaciju. Na taj su način neodvojivi


ashibad is offline  
Old 27.05.2005., 01:37   #27
Informacija se jednostavno ne može prenositi niti pohranjivati bez materije. Ovo bi svima trebalo biti jasno. Ako netko misli drugačije neka mi da neki primjer koji ovo opovrgava.

ashibad is offline  
Old 27.05.2005., 01:44   #28
Re: Re: Re: Re: ispravno viđenje kao sasvim dovoljan argument

Quote:
ashibad kaže:
Uzmimo neku pjesmu npr. Slap od Dobriše Cesarića . Zamisli da svi ljudi zaborave tu pjesmu i da se spale sve knjige u kojima je ona zapisana. Da li ta pjesma još uvijek postoji? Ako misliš da da na koji način?

ili analogno

Ili npr. uzmimo jednog čovjeka npr. George Bush. Njegova duša ima samo jednu kopiju - u mozgu njegovog tijela. Ako ubijemo Georga Busha pitanje je sada da li njegova duša postoji? Ako misliš da da na koji način?
Ubijemo?
Zar nisi mogao napisati umre?

Znači po tvom mišljenju bez tijela nema duše?
Ako nekome otklonimo tijelo, nestaje i njegova duša?
__________________
Knows all things since the beginning of the World. Knows all secrets, be they human or divine, and is very
difficult to summon. The Priest should not summon him unless he is clean of heart and spirit, for this Spirit shall
know his innermost thoughts.
MARUKKA is offline  
Old 27.05.2005., 01:45   #29
Re: Re: Re: Re: Re: Re: ispravno viđenje kao sasvim dovoljan argument

Quote:
ashibad kaže:
Materija je JEDINI medij koji prenosi ili pohranjuje informaciju. Na taj su način neodvojivi


A elektromagnetski val?

__________________
SVE je sjenka NICEGA
shadow_healer is offline  
Old 27.05.2005., 01:48   #30
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ispravno viđenje kao sasvim dovoljan argument

Quote:
shadow_healer kaže:
A elektromagnetski val?


Mislio sam da ljudi znaju da je energija također materija. Materiju čine i tvari i energija.

E = mc2


Malo fizike ne bi škodilo.


ashibad is offline  
Old 27.05.2005., 01:49   #31
Re: Re: Re: Re: Re: ispravno viđenje kao sasvim dovoljan argument

Quote:
MARUKKA kaže:
Ubijemo?
Zar nisi mogao napisati umre?

Znači po tvom mišljenju bez tijela nema duše?
Ako nekome otklonimo tijelo, nestaje i njegova duša?

Svakako.
ashibad is offline  
Old 27.05.2005., 01:54   #32
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ispravno viđenje kao sasvim dovoljan argument

Quote:
ashibad kaže:
Mislio sam da ljudi znaju da je energija također materija. Materiju čine i tvari i energija.

E = mc2


Malo fizike ne bi škodilo.


Misliti je drek znati.

Energija nije materija, vec obrnuto.
mc2=E

Dobar pokusaj izvlacenja.

__________________
SVE je sjenka NICEGA
shadow_healer is offline  
Old 27.05.2005., 02:04   #33
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ispravno viđenje kao sasvim dovoljan argument

Quote:
shadow_healer kaže:
Misliti je drek znati.

Energija nije materija, vec obrnuto.
mc2=E

Dobar pokusaj izvlacenja.

Nije nikakav pokušaj izvlačenja. Materija je prostorno-vremenska pojavnost, dostupna osjetilima izravno ili posredno (preko mjernih uređaja). Pojavljuje se u dva oblika: tvar i fizikalna polja koja prenose djelovanja (silu, energiju).

Ti si poistovjetio materiju sa tvarima. Materija nije ono m u formuli. Vidim da te je to malo zbunilo. To m predstavlja masu a ne materiju.
ashibad is offline  
Old 27.05.2005., 10:08   #34
ako mislis tako pedantno misli i temeljito.
dali smo mozgom dobili svjest ili svjescu mozak?
Penis is offline  
Old 27.05.2005., 10:53   #35
Sve što postoji, postoji tijelom (ili ako je jednostavnije za shvatiti, "tijelom"), pa tako i duša. Tijelo se veže uz tijelo, pa te povezanosti, koncentracije, zapravo čine lokacije.
planinar is offline  
Old 27.05.2005., 11:09   #36
Quote:
Penis kaže:
ako mislis tako pedantno misli i temeljito.
dali smo mozgom dobili svjest ili svjescu mozak?

Mozgom svijest
ashibad is offline  
Old 27.05.2005., 11:59   #37
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ispravno viđenje kao sasvim dovoljan argument

Quote:
ashibad kaže:
Ti si poistovjetio materiju sa tvarima.
E vidis, mene su ucili da je materija i tvar jedno te isto. Mozda je ovo samo rupa u poimanju pojmova. A mozda se ipak izvlacis.
Quote:
ashibad kaže:
Materija nije ono m u formuli. Vidim da te je to malo zbunilo. To m predstavlja masu a ne materiju.
Ma je, ja sam mislio da je to (mars)*c2=E.
Ali ne Mars planet vec one cokoladice.
__________________
SVE je sjenka NICEGA
shadow_healer is offline  
Old 27.05.2005., 12:05   #38
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ispravno viđenje kao sasvim dovoljan argument

Quote:
shadow_healer kaže:
E vidis, mene su ucili da je materija i tvar jedno te isto. Mozda je ovo samo rupa u poimanju pojmova. A mozda se ipak izvlacis.

Najednostavnije će biti da pogledaš u riječniku FIZIKALNI pojam materije.
ashibad is offline  
Old 27.05.2005., 12:41   #39
Mozgom svijest, autom benzin, zvučnicima zvuk, i tako to

Zanimljivo ashibade, imađah istovjetnu asocijaciju, doduše ne na dušu, već na svijest (ali to je šija-vrat spika) kad pomislih na pjesmu, do-duše ja mišljah na onu uglazbljenu, kao primjer za 'nešto što postoji kao takvo, iako je negdje zabilježeno ipak nije (samo) tamo i locirano' ili još preciznije, mi lociramo 'privremeno boravište' al ne znamo gdje bi bilo 'prebivalište' a još manje gdje je 'place of birth iliti izvor'. I inače me trenutno po ovom forumu najviše zabavljaju te sinhronizirane koincidencije istovjetnih misli bez ikakvog, a kamoli vidljivog, linka među nama, ovo je bila samo jedna od mnogih.

Kako mozgom svijest? Prvo je tisućljećima rastao, a onda se sjetio - hej, izgleda da ja mislim! pa onda još puno kasnije - čini mi se da onda i postojim... Tako? Ili, kako?
guest is offline  
Old 27.05.2005., 14:05   #40
Re: Mozgom svijest, autom benzin, zvučnicima zvuk, i tako to

Quote:
guest kaže:
Kako mozgom svijest? Prvo je tisućljećima rastao, a onda se sjetio - hej, izgleda da ja mislim! pa onda još puno kasnije - čini mi se da onda i postojim... Tako? Ili, kako?
Ne nego je svijest postepeno rasla zajedno sa mozgom.
ashibad is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:07.