Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša

Lijepa naša Gradovi i sela Hrvatske - Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Babina Greda...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2004., 06:36   #1
Prednosti grada i sela

Daklem koje prednosti grad ima, a koje selo??

Kod grada mi je prednost, prvo sto oduvijek zivim u Zagrebu, ima puno ljudi, uvijek se nesto dogadja, svega ima, i zanimljivo je zivjeti ovdje,.
Kada odem na selo definitivno sto je tiho, i naravno zdravo.
__________________
Viva Metropolis!
Grejp is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 07:01   #2
tiho, možda nekada, danas ne toliko. zdravo, takodje pitanje. kad ti barapošprica kuruzu iza hiže da vidiš zdravlja šalim se. selo je meni lijepo. samo danas sela gube svoje ja. civilizacija itekako uzima tu svoj danak.
__________________
no comment
fakin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 23:19   #3
prednost sela?!

po noci se zvijezde vide puno bolje nego u gradu (pod uvjetom da je vedro)....

moram priznati da se ni jedne druge prednosti ne mogu sjetiti
__________________
tu cave ne tristi cupias pugnare puellae,
neve superba loqui, neve tacere diu;
neu, si quid petiit, ingrata fronte negaris,
neu tibi pro vano verba benigna cadant
Obeliks is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2004., 00:28   #4
u gradu ima bolje droge, a na selu je seks bolji
deyooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2004., 02:22   #5
na selu su ljudi blizi jedna drugima i osjeca se nekakva povezanost. to povlaci odmah i mane sa sobom: ljudi tamo znaju sve o svakom i privatnost je gotovo ravna nuli.

na selu ces pojest fino rajčicu iz vrta, u gradu ćeš je kupit na pazaru i vjerojatno će imat xy pesticida.

na selu ces dozivljavati manji stres jer se neces doviditi toliko u stresne situacije koje su tipicne za grad; navedimo banalan primjer stres pri prometnom kaosu ili trcanje s jednog kraja grada na drugi.

na selu je zrak svjez, u gradu ponekad ne uspijes vidjet zvijezde iako nema oblaka.
na selu nema srednjih skola, ili ih imao svako peto selo, a fakulteta definitivno nema. dakle, za skolovanje se treba naputovati. i imati novaca da dijete posaljes sa sela u grad. isto kao sto ti treba da dijete iz manjeg grada posaljes u veci ukoliko u tom vecem ima bas onaj fax kojeg dijete zeli studirat...


dalo bi se jos puno toga nabrojati...
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 19:13   #6
Quote:
NoWa kaže: Pogledaj post
na selu su ljudi blizi jedna drugima i osjeca se nekakva povezanost. to povlaci odmah i mane sa sobom: ljudi tamo znaju sve o svakom i privatnost je gotovo ravna nuli.

na selu ces pojest fino rajčicu iz vrta, u gradu ćeš je kupit na pazaru i vjerojatno će imat xy pesticida.

na selu ces dozivljavati manji stres jer se neces doviditi toliko u stresne situacije koje su tipicne za grad; navedimo banalan primjer stres pri prometnom kaosu ili trcanje s jednog kraja grada na drugi.

na selu je zrak svjez, u gradu ponekad ne uspijes vidjet zvijezde iako nema oblaka.
na selu nema srednjih skola, ili ih imao svako peto selo, a fakulteta definitivno nema.dakle, za skolovanje se treba naputovati. i imati novaca da dijete posaljes sa sela u grad. isto kao sto ti treba da dijete iz manjeg grada posaljes u veci ukoliko u tom vecem ima bas onaj fax kojeg dijete zeli studirat...


dalo bi se jos puno toga nabrojati...
Koja glupost,normalno da u selima ima fakulteta,npr.Maruševec-selo 500 stan.u Vž županiji ima i srednju školu i fakultet.
__________________
mi smo dečki Zagorja doma vrela je naša krv

Zadnje uređivanje čovik : 21.10.2011. at 19:19.
čovik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 20:40   #7
Quote:
čovik kaže: Pogledaj post
Koja glupost,normalno da u selima ima fakulteta,npr.Maruševec-selo 500 stan.u Vž županiji ima i srednju školu i fakultet.
ti ovo ozbiljno
segura is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 17:50   #8
Jedno i drugo ima svoje prednosti i mane. Na selu je to svakako tisina,mir, najljepsi dozivljaji godisnjih doba, znas svakoga...sto s druge strane je i velika mana znati svaku osobu.
Grad je ziv...nikad nije pusto, imas pregrst svega...os kino,os kazaliste,os festivale.

Ne znam...meni bi idealna kombinacija bila jednog dana zivjeti u gradu, vikendica na selu, veliki vrt...milina.
__________________
Miki Maus je štakor!
kleopatra_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2004., 09:33   #9
Quote:
NoWa kaže:
na selu su ljudi blizi jedna drugima i osjeca se nekakva povezanost. to povlaci odmah i mane sa sobom: ljudi tamo znaju sve o svakom i privatnost je gotovo ravna nuli.
...
tako je, to je

Quote:
NoWa kaže:
na selu ces pojest fino rajčicu iz vrta, u gradu ćeš je kupit na pazaru i vjerojatno će imat xy pesticida.
mislis da rajcice na selu nemaju pesticida i drugih pizdarija?

Quote:
NoWa kaže:
na selu je zrak svjez, u gradu ponekad ne uspijes vidjet zvijezde iako nema oblaka....
svjez zrak? pogotovo ako je u blizini neka farma koji smrdi

Quote:
NoWa kaže:
na selu nema srednjih skola, ili ih ima svako peto selo, a fakulteta definitivno nema. dakle, za skolovanje se treba naputovati. i imati novaca da dijete posaljes sa sela u grad. isto kao sto ti treba da dijete iz manjeg grada posaljes u veci ukoliko u tom vecem ima bas onaj fax kojeg dijete zeli studirat...
odakle si ti???

koje selo u hrvatkoj ima srednju skolu?!?!
__________________
tu cave ne tristi cupias pugnare puellae,
neve superba loqui, neve tacere diu;
neu, si quid petiit, ingrata fronte negaris,
neu tibi pro vano verba benigna cadant
Obeliks is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2004., 12:31   #10
Quote:
Obeliks kaže:
odakle si ti???
koje selo u hrvatkoj ima srednju skolu?!?!
ja sam iz splita.

hvarska 'sela' imaju srednje skole. ja ih zovem selima iako je npr hvar grad. al jelsa nije.
nazalost, nisam upoznata sa dalmatinskom zagorom. tako d ane mogu rec nista u vezu toga.
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2004., 20:36   #11
počela me lovit gripa kad ste otvorili ovu krasnu temu pa najte mi zamerit kaj bum tek sad tu nekaj napisala.

celi život živim u gradu i ko i većina građana jedva čekam da zbrišem na selo.

prednosti grada:
kvalitetne škole, faxovi...
kina, kazališta, galerije...
bolnice, brojni privatni i državni doktori
za anonimnost je pitanje kolko je to prednost

prednosti sela:
mir, prirodni jeftiniji život, puno mirniji tempo
puno dragih suseda na koje uvek mogu računat zlu ne trebalo

srećom, vikendača mi je u selu u kojem smo si svi dobri, pomažemo si, tračeva nema jer sam pokušaj zarubila u startu
ali zato sam puno toga naučila od mojih suseljana
oni su nešto pokupili od mene i najmužića
divili su se mojim ružama penjačicama dok nisam krenula po selu i piknula pod flašu po jedan ružin štapić
sad moram kupit neke nove nijanse jer nam selo zgleda ko da su kinezi na vlasti
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2004., 22:03   #12
ovak-iz grada sam,u gradu zivim,volim grad i sve sto je gradsko,ali...uvjek su me fascinirale neke male kucice sa vrticima sa lozom sa svim tim sranjem,nede na selu ili poluselu...ali samo za provesti vikend...onak relaksirajuci u bastici...i onda opet natrag u grad.
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 09:27   #13
onda bi ti se dopala moja kućica u cveću

sa obadve strane se ruže penjačice pružaju do balkona
uz rub do susednog grunta rastu prave mirisne šumske jagode

voda nam je izvorska. između sela postoji velki izvor i na njega su stavili pumpe. tak je fina i hladna da trnu zubi kad ju piješ.

imam puno voćki i dost velki vrt, al svake godine ponekaj dodam.
jedva čekam da malo zatopli.
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 13:19   #14
- Na selu je bolji zrak, nema prometnih gužvi, ljudi se ne živciraju toliko jer ne žive pod tolikim stresom kao u gradu. Na selu imaš više poznanika, bolji si sa susjedima, a i ljepše je živjeti u kući nego u stanu.

- Sada što se tiće školovanja i povezanosti sa gradom ovisi u kojem si selu, ja iz svog sela dođem brže do trga nego 90% vas koji živite u gradu.
 
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 13:25   #15
na selu svuda ima fukodroma
promet je jako malen. moze te jedino govedo udarit.
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 17:10   #16
Zadnjih petnaestak godina živim u Gračanima
Divote jedna, idealna mješavina grada i sela. Tramvaj vozi, a pod Sljemenom si i dišeš friški zrak.

Kučicu u cvijeću (ko Neptina) ne bi mijenjao ni za jedno drugo mjesto na svijetu.
Daklemoj odgovor je :- Ni selo ni grad- Gračani
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 18:33   #17
Quote:
Ahil kaže:
Zadnjih petnaestak godina živim u Gračanima
Divote jedna, idealna mješavina grada i sela. Tramvaj vozi, a pod Sljemenom si i dišeš friški zrak.
da imam para i ja bi tamo
gračani su
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2004., 13:09   #18
mali pokusaj,bas nisam u stimungu!


Kada si posljednji put sjetio se djetinjstva svog.

Bijeli Zagrebe, divan si , ljetom bos hodam
stopale se za vrucu smolu lijepe, probam
hodati na prstima al jos vise ga pece.

Pod zaklon dodem i noge pod vodu …oh Boze
Ti koji nam dajes i sunce i kisu ,ovo je bilo
malo previse, imaj malo sazaljena za nas tako male i sitne.

Misli mi lete sjetim se Slavonije,kao mali sam
iso cesto kroz skolsko ferje, bilo je vruce ali
odmah od kuce preko ceste bila je rijeka Ilova.
Bio sam mali ,ali svi su kazali vrijedan Jozin sin.

Lopata je bila veca neg ja, ali nisam bio zabadav
Jozin sin, zabado sam lopatu u rijeku i vuko sam
onako mali lopatu punu pjeska, i baco preko glave na prvu stepenicu…ponekad pola je palo natrag u
rijeku…al Vilko je bil Vilko uporan i satima bacao pjesak na tri stepenice prije nego sam ga bacio na vrh gdje se je skupljao i prodavo po kubicnom metru…………………..

Pa kaj u skoli sam prvi znao sta je kubicni meter,
uciteljica je pitala ,a ja sam reko….dva jutra u rijeci i to je toliko, i svi su se smijali od Jozinog sina ….ali on je pokazo sa svoja dva mala koraka
kolika hrpa treba biti…i onda skoro do glave visina tog pijeska,..i svi su rekli aaaaaaaaaaaajme.

Sjecam se djeda ,sitan stariji covjek,naocale i njegove familijske “svete knjige”, nedjeljom se nije nikada radilo, morao sam slusati djeda citati Bibliju, rucak je bio serviran, a mi mladi ispod 16 smo imali mali stol i stolice , i makar je bilo mjesta za velikim stolom , to je bilo nase mjesto.

Sjecam se prve godine suze su tekle u tanjur dok
sam jeo, a sestra je pobjegla u stalu i skrila se do navecer.

Sjecam se i godinama dalje, radio sam kao sluga
od ranog jutra do mraka, vodio sam krave na pasu,
vodio sam krave kada je djed orao.
Djed me je zvao Wilhem po pruskom caru, i stari je bil pametan, govoril je cetri jezika…a dosel je odmah od Zagreba od Cernomerca i ozenio se je za jedinicu Cehinju i imali su 13 djece.
Djeda je bio izuceni Kolar i bacve je radil, i mnogo toga kad se sjetim sam naucio od njega.

Sjecam se kada je umro nisam isao na sprovod otac je isao sam.
Sljedecek ljete sjedili smo svi za velikim stolom,
a teta Bozena bila je mlada izbacila je stol i stolice u stalu i rekla dok ona zivi nitko nece sjediti i jesti sa tih “Djedovih stolica”

Ali ponekad se sjetim tih stolica i stola, pa svih 13
Kovacica su na njima odrasli i jeli , jer tak je nekad bilo.

Znam da ne rima ,ali eto meni bas stima.
Dok ovo pisem suze mi cure sjetim se Slavonije ,rijeke…pijeska i djeda, i dode mi knedla u grlu
kada se sjetim djecjeg stola i djece samo pola metra od poda.

Vilko



__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2004., 14:02   #19
Quote:
VILKO kaže:
mali pokusaj,bas nisam u stimungu!


Kada si posljednji put sjetio se djetinjstva svog.

Bijeli Zagrebe, divan si , ljetom bos hodam
stopale se za vrucu smolu lijepe, probam
hodati na prstima al jos vise ga pece.

Pod zaklon dodem i noge pod vodu …oh Boze
Ti koji nam dajes i sunce i kisu ,ovo je bilo
malo previse, imaj malo sazaljena za nas tako male i sitne.

Nisam cijelo prepisivao, ali priznajem krasne misli i jos ljepsa sjecanja!

Nadasve lijepo je opcenito citati lijepa sjecanja i iskustva na selu kao primjerice Neptina. Volio bih vidjeti tu kucicu u cvijecu.
Nisam imao prilike zivjeti na selu jer odrastao sam u gradu, dakle gradsko djete. Samo bih ljeti za skolskih praznika povremeno odlazio kod djede na selo i sa zanimanjem promatrao okolni zivalj. Svi su mi ostali u jednom lijepom sjecanju kao jedna velika familija!
Zloca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2004., 22:32   #20
Isuse pa na selima se svi pikaju u čreve tak da to nije normalno. U gradu kita, sve neki metrosekusalci i šminkerice, odeš na selo, pikaš se ko lud.

Da bar živim vikendima u selu.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:51.