Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja

Putovanja Gdje ljetujete, zimujete, idete na izlete? I kako vam je bilo?
Podforum: Hrvatska i turizam, Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2004., 21:03   #1
Vize - izdavanje, ukidanje, pitanja, odgovori, iskustva...

Cao, evo ovo je moj prvi post, pa da postavim jedno pitanje Znam da vama u Hr ne trebaju vize za EU, ali znam da su i vama do skoro trebale. Zanima me kako ste u to vreme nabavljali vize. Lako je kada se uplati neki (skupi) all inclusive, ali sta je sa nama backpackerima (koji putujemo na budget). Imao sam jednu osobu koja mi je ranije slala garantna pisma, tako da mi ranije nije bio problem, ali vise nemam. Da li znate neke "cake" ? Ajde pozdrav i hvala na odgovorima!
Magic Mushroom is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 21:32   #2
Sto ce ti garantna pisma?

Najprije rezerviras avionsku kartu. Na poslu uzmes potvrdu da si zaposlena osoba. Ili student na faksu. Usput si nabavis neku kreditnu karticu, ako mozes (American, MasterCard). Pa eventualno stavis novce koje ces potrositi na putu na deviznu knjizicu i zatrazis izvadak-izvjestaj o tom novcu.

Pa nazoves ambasadu ili potrazis na internetu sto ti sve treba. Pokupis sve papire i odes u ambasadu. Platis vizu. Dobijes vizu. I kraj price, vise manje

Treba ti viza za maleziju? Za tajland imas ambasadu u Zagrebu.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 04:04   #3
A sta je sa smestajem? Provereno mi nece dati vizu ako ne vide vaucer hotela. Ja obicno putujem po hostelima i nemam para za skupe hotele sa 4 i 5 * . Hostele u 99% ne mozes rezervisati preko neta, a ako kojim slucajem naidjes na neki koji moze (cisto sumnjam), kako to uraditi za 7-8 gradova (u slucaju da radim Eurotrip sa Iterrailom sto je najisplativije)?!
Magic Mushroom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 07:34   #4
Re: Vize

Quote:
Magic Mushroom kaže:
...Zanima me kako ste u to vreme nabavljali vize. ..
Kod švercera, preko oglasa, a bilo je i na Hreliću za nabavit!
__________________
For sale - cattle & horses
For rent - horses and rigs
Goats and donkeys neither bought nor sold
We don´t rent pigs!
Frame is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 08:37   #5
Vjerojatno El Tomo i Frame nisu skužili da si ti u Srbiji a ne u Hr.
Nama treba viza samo za UK, a za većinu ostalih EU zemalja nam viza nije nikad ni trebala (izuzetak je Norveška i valjda još neka gdje je do prije 5-6god. bila potrebna). Jedini put kada mi je trebala viza za npr. Francusku bilo je prije 14god. a i tada smo bili u sastavu SFRJ.

Ovdje se ili raspitam direktno u nekoj ambasadi ako takva u Zg postoji ili u Generalturistu ako je najbliža ambasada u Beču ili Budimpešti. Valjda i ti doma imaš koju tur. agenciju koja ti za neku naknadu može izvaditi vizu ili bar srediti potrebnu rezervaciju u nekom hotelu.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 14:54   #6
Skuzio sam na pocetku da je covjek iz srbije, i da mu treba viza za svaku prdaru (nemoj se ljutiti, i nama treba viza za svaku prdaru koja nije u evropi )

Uglavnom, ja sam mu naveo sve ono sto trazi vecina ambasada za dobivanje vize. Osobno, nikada nisam napravio sve te gore navedene papire (nikada nisam stavljao novce na bankovni racun pa trazio izvadak da ga pokazem na ambasadi). Uvijek sam isao sa avionskom povratnom rezervacijom, eventualno sa studentskom potvrdom, sa karticama i to je bilo to.

Hotelski vaucer tesko je dobiti ako to radis privatno. Kako ti je aaston rekao, najbolje se raspitaj po tuistickim agencijama, mozda ti oni uspiju nesto srediti, a i ne moras putovati u zagreb, bec, budimpestu...

Nemam ideje kako dobiti vaucer hostela, jer im u velikoj vecini slucajeva ne mozes platiti unaprijed. No, ako ne ides u SAD ili VB, ono gore bi ti trebalo biti dovoljno.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 15:25   #7
Kad smo vec kod toga da vam treba viza za UK. Da li vam treba viza i za Irsku? Koliko ja znam, te vize su razlicite, mada izmedju Irske i Severne Irske ne postoji granica, tako da se bez problema moze uci u UK, zar ne?
Magic Mushroom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 16:02   #8
Za Irsku nam ne treba viza. I da, preko granice sa sjevernom Irskom mozes bez problema. No, na 'kopneni dio' VB ne mozes tek tako niti iz sjeverne Irske, tako da se ne mozes na taj nacin svercati.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 16:11   #9
Ne shvatam. Reci nesto vise. Hoces reci da postoji granicni prelaz izmedju Severne Irske i Skotske/Velsa/Engleske ??? (u smislu kada ides brodom/trajektom)
Magic Mushroom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 16:48   #10
Quote:
Magic Mushroom kaže:
Ne shvatam. Reci nesto vise. Hoces reci da postoji granicni prelaz izmedju Severne Irske i Skotske/Velsa/Engleske ??? (u smislu kada ides brodom/trajektom)
Ma El Tomo lupeta(sori, ali nemoj davati informacije koje nisu tocne). Ja sam upravo preko Dublina usao u GB i nikakve, ama bas nikakve kontrole nema. Moze se uci bez problema. istina, malo su poostrili kontrolu zbog 11-9 ali i dalje se moze upasti u GB preko Irske
minja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 18:27   #11
Quote:
aaston kaže:
Vjerojatno El Tomo i Frame nisu skužili da si ti u Srbiji a ne u Hr.
Nama treba viza samo za UK, a za većinu ostalih EU zemalja nam viza nije nikad ni trebala (izuzetak je Norveška i valjda još neka gdje je do prije 5-6god. bila potrebna). Jedini put kada mi je trebala viza za npr. Francusku bilo je prije 14god. a i tada smo bili u sastavu SFRJ.
Hoces reci da Hrvatskoj nisu bile potrebne vize za Shengen zemlje jos od nastupanja Shengen sporazuma 96e ili vec kada???

Ja sam mislio da su vama Shengen vize ukinute sad skoro kada ste postali kandidat za EU.

p.s. Ma moj cale je rodjen u Hrvatskoj, u Vinkovcima, 1939e, ali nece da mu daju pasos odnosno putovnicu. Ne znam ni sam zasto, valjda zato sto je za vreme II Svetskog Rata izbegao u Beograd.
Magic Mushroom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 19:31   #12
Quote:
Magic Mushroom kaže:
Hoces reci da Hrvatskoj nisu bile potrebne vize za Shengen zemlje jos od nastupanja Shengen sporazuma 96e ili vec kada???

Ja sam mislio da su vama Shengen vize ukinute sad skoro kada ste postali kandidat za EU.

p.s. Ma moj cale je rodjen u Hrvatskoj, u Vinkovcima, 1939e, ali nece da mu daju pasos odnosno putovnicu. Ne znam ni sam zasto, valjda zato sto je za vreme II Svetskog Rata izbegao u Beograd.
do 95 mislim imali smo vize samo za Norvesku i Svedsku a od 95 su nam uveli za UK jer je puno Srba iz podunavlja trazilo azil tamo sa Hr putovnicama

sad nam ne treba za nist osim UK a i dobivanje te je formalnost. Ni za Norvesku nam vise ne treba a u Italiju se moze sa osobnom.

Vi u SiCG trebate sad i za Rumunjsku jel tako?? i Bugari bi mogli uvest vize nesto se pricalo.
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 19:54   #13
Pa logicno je da od kada postoje Shengen vize, da vam ne trebaju vize ni za Norvesku, jer medju Shengen zemljama nema granica. Ako vi mozete sa osobnom (to je valjda licna ?) u Italiju, onda mozete iz Italije i na Island ako treba, sve je to Shengen.

Nama tebaju Shengen vize. Za Nemacku, Austriju, Italiju i Grcku se najlakse dobijaju, ostalo jako lako ako imas sve papire. Kao i za UK/Irsku (to nije shengen). Ostalo po evropi (van EU) ne. Sto se tice Madjarske i Rumunije, to je samo zvanicno. Za madjarsku dodjes u ambasadu, trazis vizu, oni te nista ne pitaju i daju ti multi vizu na godinu dana. I pri tom je i besplatna. Za rumuniju je jos lakse jer mozes i na granici izvaditi. Problem je sto SCG nije kandidat za EU, a svi kandidati moraju uvesti vize. Zbog toga su Rumuni to uradili, ali im se to definitivno ne isplati. Mnog Rumuna radi u Srbiji, dok niko odavde ne radi u Rumuniji. A kada su oni nama uveli, uveli smo i mi njima. Ajde jos da su besplatne, nego se placaju i to debelo, tako da je to Rumunima jedan VEEELIKI minus. Sto se tie Bugarske i Hrvatske, ono sto sam ja cuo je da nece uvoditi vizni rezim dok ne pristupe u EU. A to je 2007 ili 2012 ili vec kada. A dotle mozda i Srbija postane kandidat. Ja sam ziveo jedan period zivota u Kanadi, trenutno sam ponovo u Beogradu, ali nameravam da se vracam tamo, tako da me ce me pravo i brigati uskoro koji ce sve vizni rezimi postojati za Srbiju. Ja tvrdim da od Srbije kao kandidat za EU nema nista dok se ne odrekne Kosova, sto i treba sto pre uraditi. A mislim da bi sve islo lakse kada bi se i Crna Gora odcepila. Mozda i ukinu vizne rezime Srbiji kada neko normalan dodje na vlast, ali dotle cu ja vec biti daleeeko
Magic Mushroom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2004., 00:46   #14
Quote:
minja kaže:
Ma El Tomo lupeta(sori, ali nemoj davati informacije koje nisu tocne). Ja sam upravo preko Dublina usao u GB i nikakve, ama bas nikakve kontrole nema. Moze se uci bez problema. istina, malo su poostrili kontrolu zbog 11-9 ali i dalje se moze upasti u GB preko Irske
Gledaj, to sto tebe nisu provjerili ne znaci da je tako svugdje i uvijek! Ili smatras da si ti jedino mjerilo prema kojemu se cijeli svijet (pa tako i 'pregled putovnica u Irskoj/VB') kroji?

Prosle godine poznanici su bili na jednoj konferenciji u Irskoj, pa su otisli u Belfast i okolicu. Nitko ih nista nije pitao kada su prelazili granicu Irska/sj.Irska. No, kada su se odlucili ukrcati na brod i otici na 'kontinentalni' dio VB, trazili su ih identifikacijski dokument, a samim time i vizu i putovnicu. Oni su to ionako planirali pa su imali sve sto im je trebalo.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2004., 00:47   #15
Quote:
Roko kaže:
do 95 mislim imali smo vize samo za Norvesku i Svedsku a od 95 su nam uveli za UK jer je puno Srba iz podunavlja trazilo azil tamo sa Hr putovnicama
Samo da nadopunim - bile su potrebne i vize za Beneluks. Ja sam 95 radio vizu za Nizozemsku.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2004., 12:23   #16
Quote:
El Tomo kaže:
Skuzio sam na pocetku da je covjek iz srbije, i da mu treba viza za svaku prdaru (nemoj se ljutiti, i nama treba viza za svaku prdaru koja nije u evropi )
Ma šta bi se ljutio
Shvatio sam da čovjek pita za Europu pa sam na to mislio u svom postu. Za ovo drugo znam, mada sam pao na dupe kada sam vidio da nam vize ne trebaju za npr. Japan, J.Koreju, Singapur i pola Juž. Amerike.
Još kada ne bi bilo tamo (daleki istok) tako skupo...
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2004., 12:52   #17
Quote:
Magic Mushroom kaže:
Pa logicno je da od kada postoje Shengen vize, da vam ne trebaju vize ni za Norvesku, jer medju Shengen zemljama nema granica. Ako vi mozete sa osobnom (to je valjda licna ?) u Italiju, onda mozete iz Italije i na Island ako treba, sve je to Shengen.
teoretski možemo kad uđemo u Italiju s osobnom ići dalje u npr. Francusku, Španjolsku bez kontrole, ali to je ilegalno. Ako francuska ili španjolska policija traži dokumene, a nemaš putovnicu s udarenim žigom gdje i kada si ušao u "Schengenland" možeš imati velikih problema. Zato ja osobno kada preko Italije ili Austrije idem dalje obavezno trazim da mi lupe žig u putovnicu.

Mislim da Island i Norveška nisu u Schengenskom režimu. Velika Britanija sigurno nije.
Donauschwabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2004., 14:08   #18
Quote:
Donauschwabe kaže:
mislim da Island i Norveška nisu u Schengenskom režimu.
Jesu.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2004., 15:05   #19
Quote:
aaston kaže:
Jesu.
Da, jesu. Sad sam malo gledao po internetu. Bilo mi je čudno zato što nisu u EU.

Link na stranicu MVP o Schengenu

http://www.mvp.hr/MVP.asp?pcpid=52
Donauschwabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2004., 16:25   #20
Quote:
El Tomo kaže:
Gledaj, to sto tebe nisu provjerili ne znaci da je tako svugdje i uvijek! Ili smatras da si ti jedino mjerilo prema kojemu se cijeli svijet (pa tako i 'pregled putovnica u Irskoj/VB') kroji?

Prosle godine poznanici su bili na jednoj konferenciji u Irskoj, pa su otisli u Belfast i okolicu. Nitko ih nista nije pitao kada su prelazili granicu Irska/sj.Irska. No, kada su se odlucili ukrcati na brod i otici na 'kontinentalni' dio VB, trazili su ih identifikacijski dokument, a samim time i vizu i putovnicu. Oni su to ionako planirali pa su imali sve sto im je trebalo.
ovako.. U prethodnom postu si kategoricno napisao da se preko Irske ne moze presvercati u UK. Ja tvrdim da se moze i to na osobnom iskustvu. I to sto su provjerili tvoje kolege isto ne znaci da je to tako stalno u uvijek. Ili smatras da su tvoji frendovi jedino mjerilo...
minja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:58.