Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja

Putovanja Gdje ljetujete, zimujete, idete na izlete? I kako vam je bilo?
Podforum: Hrvatska i turizam, Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2008., 21:35   #1
Strani državljani u Hrvatskoj

Ne sjećam se da sam vidio ovakvu ili sličnu temu na Turizmu, pa da priupitam bolje upućene. Zanima me da li i koji to strani državljani moraju nešto obaviti prilikom dolaska u Hrvatsku. Konkretno, negdje sam pročitao ili su mi pak rekli da ako neko meni dolazi u posjet (u privatnom smještaju), da se ta osoba mora prijaviti u policijskoj stanici. Ne znam, ali osobno mi to zvuči blesavo, a i onako na stranicama MUP-a nisam našao ama baš ništa što bi to potvrdilo. Pročitao sam da stranci mogu ulaziti bez ikakve papirologije ako ostaju do 90 dana (naravno, odnosi se na one državljane kojima ne treba viza za RH). Točnije, zanima me kako stoje državljani SAD-a?
Frish is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 22:46   #2
Svaki strani državljanin se mora prijaviti u najbližoj policijskoj stanici, kupiš formular za prijavu u Narodnim novinama (ili gdje već ima), ispuniš i odneseš u PP, ili može on osobno. U Zagrebu to obaviš u Petrinjskoj, tamo ima i za kupiti formular za prijavu boravka.
Uz to, kako u kojem gradu, ali u većini gradova (a možda čak i svima) ga moraš prijaviti i u TZ-u i platiti boravišnu pristojbu. Mislim da su toga oslobođeni samo članovi najuže rodbine.
phi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 22:59   #3
Plaćati boravišnu pristojbu zato jer boravi u mojem vlastitom smještaju? Kakve su to debilane? I kakvci crni formulari? Zar to svi turisti obavljaju kada dolaze u Hrvatsku? Daj mi molim te link na službene stranice gdje to stoji, jer jednostavno mora biti, a kao što sam već napisao, ja to našao nisam nigdje.
Frish is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 09:10   #4
Imaš ovdje raspravu o tome. Ne da mi se opet raspravljati.
phi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 11:24   #5
Je, samo što rasprava nije ista. Što bi bilo ako ga ne prijavim prilikom dolaska? I da ga prijavim, kaj bi on morao hodati okolo sa tim nekakvim papirom, dokumentom u kojem stoji da je prijavljen ili what?
Frish is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 11:45   #6
Quote:
Frish kaže: Pogledaj post
Je, samo što rasprava nije ista. Što bi bilo ako ga ne prijavim prilikom dolaska? I da ga prijavim, kaj bi on morao hodati okolo sa tim nekakvim papirom, dokumentom u kojem stoji da je prijavljen ili what?
na tvoju i moju zalost stranci se moraju prijaviti po mjestu boravka u policiji u odjelu za strance (govorim isključivo o onim koji se zadržavaju više od par dana i dolaze u privatni posjet). Procedura traje nekoliko minuta. Preporučam da se to ipak napravi radi tvoje i njihove bezbrižne uživancije u svim planiranim aktivnostima

Ako ti se baš ne ide, ne moraš. Mamu i brata nisam prijavila, bili su kod mene 3 tjedna, otišli, niko ih pitao nije gdje su bili i kod koga, jedino na odlasku na aerodromu tip je pitao za karton prijave koji naravno nismo imali pa je rekao da drugi put obavezno idemo ga napraviti. Tako da kad je bio frend 15 dana, otišla sam s njime za svaki slučaj, jer smo imali u planu zaružiti uokolo po Hrvatskoj, a po zakonu mora biti negdje prijavljen.
milly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 12:03   #7
Quote:
Frish kaže: Pogledaj post
Plaćati boravišnu pristojbu zato jer boravi u mojem vlastitom smještaju? Kakve su to debilane? I kakvci crni formulari? Zar to svi turisti obavljaju kada dolaze u Hrvatsku? Daj mi molim te link na službene stranice gdje to stoji, jer jednostavno mora biti, a kao što sam već napisao, ja to našao nisam nigdje.
Čiji je smještaj uopće nije bitno. Ne plačaju samo stranci nego bi trebali i domaći, čim odeš van svoje županije si turist i ako npr. boraviš u svojoj vikendici u drugoj županiji trebao bi se prijaviti i plačati bor. pristojbu.
Ako se ništa ne desi nikom ništa ali...
Ja sam jednom išao prijaviti prijateljicu-strankinju na policiju 2 dana nakon što je došla. Odmah su digli frku, zašto nisam odmah došao, inspektor, kazne... Rekao sam ženi na šalteru čekajte malo, bio je vikend dajte da to riješimo kao ljudi. Onda mi je sama rekla da idem u prvu tur. agenciju i da se prijavi kao da je danas došla i da će sve biti ok. Tako da na policiju ne treba ni ići
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 12:16   #8
OK, kontradiktorne informacije na sve strane. Kamo se točno MORA ići? U policiju ili u turističku agenciju? Ovi debili na MUP-ovim stranicama naravno nemaju ama baš nikakve informacije. Svi bi to kao trebali po defaultu znati?!
Frish is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 12:25   #9
Quote:
Frish kaže: Pogledaj post
OK, kontradiktorne informacije na sve strane. Kamo se točno MORA ići? U policiju ili u turističku agenciju? Ovi debili na MUP-ovim stranicama naravno nemaju ama baš nikakve informacije. Svi bi to kao trebali po defaultu znati?!

nista kontradiktorno, turističke agencije, hoteli i sl. rade prijavu turista preko neta, ti kao privatna osoba ideš na Mup u odjel za strance, uostalom nazovi na 45-63-620 (tel. odjela za strance u Petrinjskoj u ZG) pa pitaj što te zanima.
milly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 12:39   #10
Quote:
Frish kaže: Pogledaj post
Je, samo što rasprava nije ista.
Da, ali ima odgovore (i linkove) koje si tražio.

Quote:
Frish kaže: Pogledaj post
Što bi bilo ako ga ne prijavim prilikom dolaska? I da ga prijavim, kaj bi on morao hodati okolo sa tim nekakvim papirom, dokumentom u kojem stoji da je prijavljen ili what?
Mora imati potvrdu da je bio prijavljen ako ga netko pita (policija, inspekcija,...), a pogotovo ako ima vizu.
phi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 13:37   #11
Quote:
phi kaže: Pogledaj post
...mora imati potvrdu da je bio prijavljen ako ga netko pita (policija, inspekcija,...), a pogotovo ako ima vizu.
Znači, svaki turist mora sa sobom uvijek imati taj dokument u slučaju da ga se ide provjeravati?
Frish is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 13:55   #12
Quote:
Frish kaže: Pogledaj post
Znači, svaki turist mora sa sobom uvijek imati taj dokument u slučaju da ga se ide provjeravati?
Da. A to što naši baš i ne kontroliraju je druga priča.
Ali znam da su u Zagrebu jedno vrijeme često kontrolirali i naplaćivali kazne studentima koji nisu bili prijavljeni.
phi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 14:16   #13
Te kontrole se provode na ulici ili...? Čisto me zanima, jer se ne sjećam da sam ikad bio legitimiran na ulici preko dana.
Frish is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 14:19   #14
Quote:
Frish kaže: Pogledaj post
Te kontrole se provode na ulici ili...? Čisto me zanima, jer se ne sjećam da sam ikad bio legitimiran na ulici preko dana.
Nisam ni ja, ali su moju sestru legitimirali navecer u kvartu dok je sjedila pred zgradom i čekala frendicu. Bilo je to pred 4 godine, tako da se moglo i promijeniti dosta. U svakom slučaju, prijava obavezno.
phi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 22:46   #15
Znaš li možda koliko to košta? To po danu ili..?

BTW, naravno da nisam dobio nikakav odgovor od MUP-a preko emaila.
Frish is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 11:33   #16
Quote:
Frish kaže: Pogledaj post
Znaš li možda koliko to košta? To po danu ili..?

BTW, naravno da nisam dobio nikakav odgovor od MUP-a preko emaila.
Mislim da se visina boravišne razlikuje od mjesta do mjesta. Kod mene je 7 kn u sezoni, 5,50 kn van sezone.
phi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 16:35   #17
Kako sam prije cca desetak dana poslao upit u Policiju mailom što mi je točno činiti kada mi netko izvana dolazi u posjetu, dobio sam slijedeći odgovor:

"Osobe kojim stranci dolaze u posjet dužne su izvršiti prijavu istih u roku od 24 sata od dolaska stranca u posjetu. Prijava se može izvršiti u nadležnoj policijskoj upravi / postaji.

Člankom 6. Pravilnika o statusu i radu stranaca u Republici Hrvatskoj, propisano je da podnositelj, odnosno osoba kojoj stranac dolazi u posjet, zahtjevu za prijavu kratkotrajnog boravka stranca prilaže npr. vlasnički list, ugovor o najmu, kupoprodajni ugovor, darovni ugovor i sl."


Prvi dio, u redu, ali kakve su ovo gluposti sa prilaganjem vlasničkog lista ili sličnog? Kaj imam dokazivati? Ja sam na stanu u Zagrebu i ugovor, naravno, nemamo.
Frish is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 20:01   #18
Pa ima logike u tome. Ako si podstanar na crno znači ne živiš na adresi na kojoj si prijavljen. Onda bi i stranca prijavio na neku drugu adresu. Ne bi ga mogli pronaći da zatreba.
A što kompliciraš i ne odeš u prvu tur. agenciju?
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 20:10   #19
Kompliciram, da, tak ispada. To ću vrlo vjerojatno i napraviti. Mada ovo sa dokazivanjem mojeg prebivališta mi je debilana na kvadrat.
Frish is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 10:36   #20
Update: tursitičke agencije ne vrše prijave stranaca u privatnom smještaju. Što znači, da moramo otići k meni doma u Kutinu i da sa mojom starom odemo sa vlasničkim listom na Policiju kako bi obavili prijavu. Mislim, ovo je stvarno policijska država. Zlo mi je.

Zadnje uređivanje Frish : 07.05.2008. at 11:34.
Frish is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:27.