Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2010., 21:34   #1
Ozljeda na radu(praksa)

e ovak...
ja imam 16 godina i pred 3 tjedna mi je stroj uhvatio ruku na poslu...
primil mi je 4. i 5. prst...
amputirali su mi vršak 4. prsta i još su upitna oba 2 prsta...

sad mene zanima dal sam ja uopće smel raditi na takvom stroju na praksi od 80h prek praznika i dal se isplati tužit poslodavca kod kojeg se mi to desilo...

svi odgovori su dobrodošli...
georg17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 21:50   #2
Quote:
georg17 kaže: Pogledaj post
e ovak...
ja imam 16 godina i pred 3 tjedna mi je stroj uhvatio ruku na poslu...
primil mi je 4. i 5. prst...
amputirali su mi vršak 4. prsta i još su upitna oba 2 prsta...

sad mene zanima dal sam ja uopće smel raditi na takvom stroju na praksi od 80h prek praznika i dal se isplati tužit poslodavca kod kojeg se mi to desilo...

svi odgovori su dobrodošli...
Vrlo je teško ovdje istjerati pravo i pravdu... naime, ti praksu moraš obaviti, a nigdje ne postoji pravilnik što praktikant smije a što ne smije raditi; u najboljem je slučaju tvoja škola napisala što želi da ti napišeš u dnevniku. Koliko ja znam, praktikant kada počne vršiti praksu ima status jednak statusu radnika, tako da se ovo tretira kao obična nesreća na radu, pa kao osnovu za tužbu treba provjeriti:
1. je li stroj opremljen svom potrebnom zaštitnom opremom
2. je li ti poslodavac omogućio pristup i dao svu potrebnu zaštitnu opremu,
3. je li do nesreće došlo zbog neispravnosti stroja, a stroj nije uredno servisiran prema uputama proizvođača,
4. je li za upravljanje navedenim strojem potrebna posebna vrsta obuke / certifikat koji ti nemaš,
5. je li ti poslodavac testirao alkohol u krvi i jesi li to obavio u bolnici (da se ne bi branili da si bio pijan)


Međutim, ako nemaš položenu Zaštitu na radu, a brdo praktikanata nema, ne smiješ ni prismrditi u radionu a kamo li raditi u njoj ili na stroju, i ako te je pustio unutra onda je on u prekršaju. Trebao ti je zabraniti da kod njega vršiš praksu dok ne položiš Zaštitu.

S druge strane, tamo te je uputila škola. A da tužiš Fuchsa?
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 22:11   #3
za stroj nemam pojma jel ispravan valda je...
al ima problem...
naime meni se strgala rukavica i 3 put sam tražil nove al mi ovaj u alatnici nije dal i na kraju me za tu rukavicu uhvatilo....
čak i imam 2,3 dečka koji to mogu potvrditi...
georg17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 22:15   #4
Quote:
georg17 kaže: Pogledaj post
za stroj nemam pojma jel ispravan valda je...
al ima problem...
naime meni se strgala rukavica i 3 put sam tražil nove al mi ovaj u alatnici nije dal i na kraju me za tu rukavicu uhvatilo....
čak i imam 2,3 dečka koji to mogu potvrditi...
Ovo zvuči kao dobra osnova za tužbu, pošto radnik mora imati adekvatnu i ispravnu zaštitnu opremu (rukavice, masku, etc.), što je već propisano za pojedino radno mjesto. Ja sam na žalost strojar pa kužim samo zakone koji se moraju poštovati, o parničenju ne znam mnogo.
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 22:19   #5
meni isto nije baš za tužbu sad al jebote radi se o 2 prsta....
nije to sad neka ogrebotina mala...
prošla su 3 tjedna, i još niko nezna niš...
bu dobro il ne...
stari mi je još popizdil da se firma nije ni udostojila nazvat poslije nesreće...

kolko ja znam na mjesto nesreće je moral doć radnik za zaštitu na radu, ne??
georg17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 22:20   #6
ew

Quote:
georg17 kaže: Pogledaj post
za stroj nemam pojma jel ispravan valda je...
al ima problem...
naime meni se strgala rukavica i 3 put sam tražil nove al mi ovaj u alatnici nije dal i na kraju me za tu rukavicu uhvatilo....
čak i imam 2,3 dečka koji to mogu potvrditi...
Tuzi,tipicno i kod mene dok sam isao u srednju trazis rukavice nemozes dobiti vec imas jedne,hebem ti ko da trazis zlato a ne obicne rukavice od 10-15kn.


da sam imao pamet ovu tuzit skolu bez problema sam moga i dosta razloga ali sto je bilo,bilo je
ex_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 22:23   #7
da,morala je izači inspekcija rada ako si prijavio nesreču na radu,ja sam nastradao na poslu i zvali smo hitnu i odmah sam rekao da je ozljeda na radu i onda ti to odmah podliježe inspekciji i ostalim iz državnih institucija...
karlito is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 22:23   #8
ma jebote ovaj majmun u alatnici...
3 put sam išel i rekel mu da nebrem tak radit i on on meni sere da ga zajebavam...
a reko odi u pm...
i onda me za tu rukavicu uhvati ti mater....
georg17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 22:25   #9
Quote:
karlito kaže: Pogledaj post
da,morala je izači inspekcija rada ako si prijavio nesreču na radu,ja sam nastradao na poslu i zvali smo hitnu i odmah sam rekao da je ozljeda na radu i onda ti to odmah podliježe inspekciji i ostalim iz državnih institucija...
mene su odpelali na hitnu i tam sam isto rekel kaj se dogodilo i gdje a sad dal su oni otišli na mjesto nesreće nemam pojma...
georg17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 22:30   #10
Quote:
georg17 kaže: Pogledaj post
mene su odpelali na hitnu i tam sam isto rekel kaj se dogodilo i gdje a sad dal su oni otišli na mjesto nesreće nemam pojma...
neče baš odmah,kod me ne su došli nakon par mjeseci i naravno hrpa toga nije bila po PS,i gazda mi je dobio poziv na sud,ee sad koliku je kaznu dobio to ne znam...
karlito is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 22:37   #11
Quote:
karlito kaže: Pogledaj post
neče baš odmah,kod me ne su došli nakon par mjeseci i naravno hrpa toga nije bila po PS,i gazda mi je dobio poziv na sud,ee sad koliku je kaznu dobio to ne znam...
a sad ja imam kakvo pravo na odštetu od poslodavca???
mislim nije da sam želim lovu al me zanima...
georg17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 22:40   #12
Quote:
georg17 kaže: Pogledaj post
a sad ja imam kakvo pravo na odštetu od poslodavca???
mislim nije da sam želim lovu al me zanima...
to ti je najbolje da se informiraš kod odvjetnika,nitko ti neče dati bolji savjet,tako je bilo i u mom slučaju...ja sam bio kod dvojice i isto su mi rekli...
karlito is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 22:42   #13
Quote:
karlito kaže: Pogledaj post
to ti je najbolje da se informiraš kod odvjetnika,nitko ti neče dati bolji savjet,tako je bilo i u mom slučaju...ja sam bio kod dvojice i isto su mi rekli...
ak smijem pitat kakvu si ti ozljedu imal???
i jesi na kraju dobil odštetu???
georg17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 22:54   #14
ja sam potrgao ruku na dva mjesta i rame mi se smrskalo,bio sam dva puta ležao u bolnici i bio na operaciji (pločice i šarafi)nisam tužio jer bi dobio odmah otkaz,sad tražim posao i kad to riješim ide prvo nagodba ako to ne prođe onda tužba...
karlito is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 23:03   #15
Quote:
karlito kaže: Pogledaj post
ja sam potrgao ruku na dva mjesta i rame mi se smrskalo,bio sam dva puta ležao u bolnici i bio na operaciji (pločice i šarafi)nisam tužio jer bi dobio odmah otkaz,sad tražim posao i kad to riješim ide prvo nagodba ako to ne prođe onda tužba...
u jbt...
a dobro ja nemogu dobit otkaz...
al sve jedno nije mi za niš pokretat iako mi svi vele TUŽI....
hrvatskom sudu za jedan takav slučaj treba 10 godina....
a i za sve treba dobar odvjetnik...
georg17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 23:06   #16
Quote:
georg17 kaže: Pogledaj post
u jbt...
a dobro ja nemogu dobit otkaz...
al sve jedno nije mi za niš pokretat iako mi svi vele TUŽI....
hrvatskom sudu za jedan takav slučaj treba 10 godina....
a i za sve treba dobar odvjetnik...

nema veze koliko traje,ako te ništa ne veže za tu firmu svakako tuži...
karlito is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 23:08   #17
Quote:
karlito kaže: Pogledaj post
nema veze koliko traje,ako te ništa ne veže za tu firmu svakako tuži...
neznam možda na kraju i pokrenem i kakvu parnicu...
ionako ako se sam ne zauzmeš za sebe niko neće...
georg17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 09:31   #18
Quote:
georg17 kaže: Pogledaj post
neznam možda na kraju i pokrenem i kakvu parnicu...
ionako ako se sam ne zauzmeš za sebe niko neće...
Imaš osnova za tužbu ako se mene pita. U svakom slučaju trebaš prijavit tu ozljedu Zavodu.

O kakvom je stroju riječ? Traži na uvid zapisnik(Uvjerenje) o ispitvanju tog stroja. Poslodavac mora ispitivati strojeve jedanput u dvije godine, ako ga nema, tu je već u prekršaju. Radniku se ne smije dati da radi na stroju ako nemaš Uvjerenje.

Jesi ti možda polagao zaštitu na radu u školi? Poslodavac se može vaditi na to, vjerojatno i hoće.
Priča s rukavicama je definitivno prekršaj broj 2, sad je pitanje je li kriv alatničar ili poslodavac.
Je li ti odredio radnika pod čijim ćeš nadzorom raditi?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 10:12   #19
Ozlijedu moraš prijaviti, čovječe izgubio si prste ne možeš samo tako prijeći preko toga.

Ako si polagao zaštitu na radu (praktikant isto polaže i mora imati papir da je položio) znaš da ako nemaš adekvatnu radnu zaštitu nisi dužan raditi i poslodavac ti čak po zakonu ne može dati otkaz jer on mora osigurati svu opremu koja zahtjeva radno mjesto. Inače kada dođe inspekcija u kotrolu kažnjava tebe, poslovođu (nadređenog tebi),poslodavca.

Mislim da kao praktikant nisi smio čak niti raditi sam bez nadzora.

Najbolje da se savjetuješ sa odvjetnikom i da tužiš,osnove imaš, papire od doktora imaš,škola je obaviještena o nesreći.

Imaš pravo na odštetu, jer poslodavac po zakonu plaća osiguranje za radnike pa tako i praktikante.
Magda09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 13:18   #20
zaštitu na radu imam položenu...
za stroj neznam dal je ispravan...
zanima me i da recimo pokrenem parnicu koliko bi to otprilike trajalo i troškove za istu...
georg17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:09.