Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2007., 09:12   #81
čišćenje klapne i dosjeda

Quote:
viess kaže: Pogledaj post
Brtva se može kupiti nova i košta cca 15 Eura. Kad staru premažeš s grafitnom masti, probaj ju lagano čekićem lupati da omekša i upije mast u sebe. I naravno, podesiti pante (šarke).

A ta klapna koju spominješ je vjerovatno ona na ventilatoru. Demontiraj lim na koji je učvršćen ventilator (ima desetak citroen vijaka) i očisit klapnu i dosjed. Vjerovatno na njima ima smole pa se zalijepi.

Vezano za čišćenje klapne i dosjeda, obzirom da imam iste (učestale) probleme, interesujeme samo čišćenje koje je Viess spomenuo. Naime, pored ih 10-ak citroen vijaka primjetio sam i dva vijka sa maticom u donjoj zoni ispod ventilatora. Pitanje je kako se oni skidaju, tj. dali se samo matica oko vijka odšerafi jer mislim da služe za podešavanje nečega??
Inače dešava mi se svakodnevno da je kotao jako "zakatranjen (i pored dimnjaka koji je istestiran od strane servisera i i suhih drva) pa neznam dali je potrebno izvršiti još neka podešavanja.

hvala
zizak is offline  
Old 20.11.2007., 09:36   #82
Quote:
zizak kaže: Pogledaj post
Vezano za čišćenje klapne i dosjeda, obzirom da imam iste (učestale) probleme, interesujeme samo čišćenje koje je Viess spomenuo. Naime, pored ih 10-ak citroen vijaka primjetio sam i dva vijka sa maticom u donjoj zoni ispod ventilatora. Pitanje je kako se oni skidaju, tj. dali se samo matica oko vijka odšerafi jer mislim da služe za podešavanje nečega??
Inače dešava mi se svakodnevno da je kotao jako "zakatranjen (i pored dimnjaka koji je istestiran od strane servisera i i suhih drva) pa neznam dali je potrebno izvršiti još neka podešavanja.

hvala
Ta dva vijka s maticom nisi smio dirati jer se njima regulira količina zraka za izgaranje. Ako si to dirao, vjerovatno više kotao ne izgara kvalitetno.

Još jednom ponavljam, ako ti se tako učestalo skuplja smola u kotlu nešto ti s sistemom nije u redu. Ili nemaš Laddomat, ili termoventil u Laddomatu nije ispravan, ili su drva loša (prevlažna) ili dimnjak nije adekvatan.
__________________
Viessmann service team
viess is offline  
Old 20.11.2007., 13:54   #83
Quote:
viess kaže: Pogledaj post
Ta dva vijka s maticom nisi smio dirati jer se njima regulira količina zraka za izgaranje. Ako si to dirao, vjerovatno više kotao ne izgara kvalitetno.

Još jednom ponavljam, ako ti se tako učestalo skuplja smola u kotlu nešto ti s sistemom nije u redu. Ili nemaš Laddomat, ili termoventil u Laddomatu nije ispravan, ili su drva loša (prevlažna) ili dimnjak nije adekvatan.

Vijke nisam dirao, postavljeni su onako kako ih je serviser poštimao. Pitanje je dali mogu očistiti skinuti lim da bih očistio klapnu bez diranja vijaka. Sve gore navedeno imam, termoventil je zamijenjen, dimnjak istestiran i drva suha.
zizak is offline  
Old 21.11.2007., 12:47   #84
Quote:
zizak kaže: Pogledaj post
Vijke nisam dirao, postavljeni su onako kako ih je serviser poštimao. Pitanje je dali mogu očistiti skinuti lim da bih očistio klapnu bez diranja vijaka. Sve gore navedeno imam, termoventil je zamijenjen, dimnjak istestiran i drva suha.
Da, možeš.
Odvrneš sve one vijke i skineš cijeli lim, a ta dva vijka s maticama ne diraš.
__________________
Viessmann service team
viess is offline  
Old 06.01.2008., 11:45   #85
dobar forum gdi su obradene teme razlicitih sistema grijanja pa i na pelete i iskustva ljudi iz prve ruke

http://www.podsvojostreho.net/portal.php
sasase is offline  
Old 20.01.2008., 22:40   #86
Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post
malo sam racunao
5 mjeseci x 30 dana x 12h grijanja preko dana = 1800h grijanja

1800h x 6kg/h peleta = 10.800kg za zimu

10800kg x 2kn/kg = 21.600kn

da sam u proracunu se zeznio i 50% i dalje ostaje cca.10000kn za zimu!ja sam za 20m3 drva(cer i grab) dao 3500kn!
1 litra extra lakog loživog ulja= 2 kg briketa ili peleta
1 litra lože +- 2 kg suhog drva bjelogorice
1 litra lože +- 2,2-2,5 kg crnogorice
1 m3 bjelogorice oko 600-650 kg

Pa vi dalje računajte
1 l.lože 5,4 kune 10000 kclh
2kg briketa 2,5-3,5 kuna 10000 kclh
2 kg drva 0,4-0,8 kuna 10000 kclh

Sada morate uzeti u obzir iskoristivost kotla i vašeg sistema
Akumulacija topline bi bila poželjna za sve sisteme 50-100 lit kwh instalirane snage
Pufer može biti sa i bez izmjenjivača topline
Najbolji je sa dva izmjenjivača topline i uronjenim akumulatorom
Jedan se spaja na solarno grijanje
drugi na sistem grijanja
Medij u puferu na kotao(drva,plin,loža,itd
uronjeni akumulator na toplu vodu

Ja sam več pisao o ovoj teme i da se malo prestavim
Moji sistemi grijanja su bili
1,8 megavat kruta grijanje ugljen punjenje 2 ložača
1 megavat pomočni uređaj kruta goriva
prepravak 1,8 na mazut
gašenje 1,8 1990 era jeftine nafte
1 radi na prljavu naftu dobivenu iz dna ininih spremnika (puno benzina u smjesi) cijena 0,4 kune litra koristimo do 500 000 litara godišnje
1996 prelazak na mazut cijena 1,4 kn litra potrošnja 200 000 lit
1999 bankrot
2000 ulažemo u izolaciju kupujemo novo postrojenje 350 kwh i pomočni termogen 500 kwh
2001 prodajem termogen inače troši 300-400 lit na noć
2002-2004 još izolacije i ponovni redizajn sistema ugradnja 4 km podnog grijanja sa registratorima
izgradnja automatike za miš ventil vezane za vanjsku temp.
2006 prestajemo grijat
2008 pri kraju planovi za izgradnju sistema na pirolizu+klasična kruta goriva,osigurali smo 600m3 crnogorice

Ovu malu priču sam ispričao je da smo malo veči potrošači energije ali danas na današnje cijene mi ne možemo platit sa našom proizvodnjom ni 10% potrebne energije a ista je stvar i sa kučanstvom pa budite pažljivi sa izborom grijanja jer energija neče pojeftinit nego če samo ići gore
najeftinije grijanje na današnji dan

solarno
toplotna pumpa
drva(svaki dan samo iz splita prema italiji putuje 10-30 šlepera drva)
mazut(ne može radit ispod 500kwh peći i zahtjeva školovanog ložača)
prirodni plin
briketi
kukuruz
propan butan
struja
lož ulje
more is offline  
Old 28.01.2008., 13:27   #87
samo da dodam da i bosanci proizvode pec na pirolizu
http://www.topling.com/srpski/kotao_piroliza.htm
spoki007 is offline  
Old 13.02.2008., 14:26   #88
Malo uputa ,ako netko ima volje i vremena,hvala.



Da malo osvježim temu.Grijanje je napravljeno u kući poluetažnoj, oko 120 m2,zidanoj blok ciglom30x20 cm,fasada sep bez izolacije.Peć Viadrus u 22 ,35
kw,radijatori radson,esbe miš ventil,bakrene cijevi,bojler kupaonski 80 l,ventili 5 herzovih thermostar termostatskih i ostali obični.Pošto je peč u podrumu spojena je sa dve cijevi 160 mm i dva koljena u dimnjak kroz ploću,polovina jedne metrove cijevi je ugurana u dimnjak 17x 17 cm,ostalo izolirano staklenom vunom.Zasad to dosta dobro radi,trošimo dvoje srednje tačke drva na dan i noć,24 sata.Ako netko ima volje da malo opiše,na koliko mu je otvoren miš ventil, način loženja za Viadrus iz svog iskustva,dali bi se isplatilo ugraditi spremnik topline,koliko velik i koje firme te dali se još nešto može napraviti radi što veće iskoristivosti sistema grijanja,Zahvaljujem na pomoći.Pozdrav!
dfranc is offline  
Old 14.02.2008., 18:35   #89
Potpisujem svo što ste napisali. Znate da je vrijeme jeftine energije daleko iza nas i hitno je potrebna modernizacija grijanja.

Želim Vas samo upozoriti na jedan detalj... Ne znam kakav će pirolitički sustav biti instaliran ni kolike će biti snage, ali s crnogoričnm drvima može biti dosta problema zbog povećane pojave smole. Dobro se raspitajte kod proizvođača ili tehničke službe predstavništva.

Quote:
more kaže: Pogledaj post
2008 pri kraju planovi za izgradnju sistema na pirolizu+klasična kruta goriva,osigurali smo 600m3 crnogorice
__________________
Viessmann service team
viess is offline  
Old 25.02.2008., 17:25   #90
Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post
samo da dodam da i bosanci proizvode pec na pirolizu
http://www.topling.com/srpski/kotao_piroliza.htm


U Bosni je sluzbeno gorivo drvo pa i nije cudo sto puno vise od nas rade na tome. Navodno sve drzavne ustanove koriste upravo drva (skole, poste...). To su rekli manageri firme Centrometal na jednom seminatu.
__________________
Pravila o potpisima
Alan_Cro is offline  
Old 26.02.2008., 20:21   #91
Vitolig 150 i pufer

Nabavio sam prije par dana kotao Vitolig 150 25kW, Ladomat i sigurnosnu grupu. Dimnjak promjera 200mm, visine 7,5 metara je u izradi.
U mogučnosti sam napraviti pufer iz nehrdajuceg celika promjera 950mm, visine 1750mm. E sad, ako ima koja dobra dusa da me uputi koje prikljucke ostaviti (znam 2 ulaza, 2 izlaza , odzracnik, dreanaza, manometar, termometar), ali me zanima na kojim visinama, koji promjeri i da li je dovoljna izolacija od 100mm tvrde kamene vune.
Zahvaljujem
pribek is offline  
Old 27.02.2008., 08:25   #92
Javi se na viessmann [ at ] promil.hr


Quote:
pribek kaže: Pogledaj post
Nabavio sam prije par dana kotao Vitolig 150 25kW, Ladomat i sigurnosnu grupu. Dimnjak promjera 200mm, visine 7,5 metara je u izradi.
U mogučnosti sam napraviti pufer iz nehrdajuceg celika promjera 950mm, visine 1750mm. E sad, ako ima koja dobra dusa da me uputi koje prikljucke ostaviti (znam 2 ulaza, 2 izlaza , odzracnik, dreanaza, manometar, termometar), ali me zanima na kojim visinama, koji promjeri i da li je dovoljna izolacija od 100mm tvrde kamene vune.
Zahvaljujem
__________________
Viessmann service team
viess is offline  
Old 27.02.2008., 08:55   #93
Quote:
pribek kaže: Pogledaj post
Nabavio sam prije par dana kotao Vitolig 150 25kW, Ladomat i sigurnosnu grupu. Dimnjak promjera 200mm, visine 7,5 metara je u izradi.
U mogučnosti sam napraviti pufer iz nehrdajuceg celika promjera 950mm, visine 1750mm. E sad, ako ima koja dobra dusa da me uputi koje prikljucke ostaviti (znam 2 ulaza, 2 izlaza , odzracnik, dreanaza, manometar, termometar), ali me zanima na kojim visinama, koji promjeri i da li je dovoljna izolacija od 100mm tvrde kamene vune.
Zahvaljujem

spoki007 is offline  
Old 27.02.2008., 09:42   #94
Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post
Slika iz uputa za montažu od Laddomata
__________________
Viessmann service team
viess is offline  
Old 28.02.2008., 10:43   #95
Quote:
viess kaže: Pogledaj post
Slika iz uputa za montažu od Laddomata
viess,viess nemoj me izdavati
prosle godine sam uzduz i popreko procitao svu dokumentaciju o vitoligu,pirolizi,laddomatu,spajanjima,gnjavio ovlastene servisere ....
i ako naidjes u OS imas
spoki007 is offline  
Old 28.02.2008., 20:33   #96
Imate obojica za pomoc i pokazanu dobru volju.
Inace, podatke za spremnik sam dobio u roku par sati od viessmann at promil.hr.
Jos jednom svima hvala
pribek is offline  
Old 03.03.2008., 19:19   #97
Spoj Vitolig 150 sa puferom

Opet ja sa pitanjima
Na kotlu su izlaz i povrat 2", na Laddomatu 1-1/4". Neznam koje prikljucke staviti na puferu, odnosno da li ima smisla staviti vece prikljucke od 1-1/4" buduci da su na Laddomatu 1-1/4". Da li odmah na kotlu reducirati na 1-1/4"?
Zahvaljujem na odgovoru.
pribek is offline  
Old 03.03.2008., 22:55   #98
Quote:
pribek kaže: Pogledaj post
Opet ja sa pitanjima
Na kotlu su izlaz i povrat 2", na Laddomatu 1-1/4". Neznam koje prikljucke staviti na puferu, odnosno da li ima smisla staviti vece prikljucke od 1-1/4" buduci da su na Laddomatu 1-1/4". Da li odmah na kotlu reducirati na 1-1/4"?
Zahvaljujem na odgovoru.
Ima smisla.
Na pufferu stavi priključak 2", povratni i polazni vod od kotla do puffera izvedi od 2" crnih cijevi. Samo onaj dio od T-komada na polaznom vodu do gornjeg priključka Laddomata možeš izvesti od 5/4".
Reduciraj na samom Laddomatu 2" na 5/4".
Ovaj promjer priključaka je dimenzioniran tako da osigura prirodnu cirkulaciju u slučaju nestanka struje ili kvara na pumpi laddomata.
__________________
Viessmann service team
viess is offline  
Old 05.03.2008., 16:13   #99
pozdrav,
najprije bi sve pozdravio, jer mi je ovo prvi post.

I ja imam Viesssmann Vitolig 150 25kw + 1250l akumolator toplote.Imao sam iste probleme koji neki ovdje i sve sam jih nekako riješio. Sa Vitoligom sam zadovoljan, ali imam neka pitanja, upajoč da mi možete pomoči.
Imam suha drva,dimnjak je 20cm,visok 9m,grijam prostor oko 150m2. Ali peč mi mnogo zakatranjuje. Zašto?
Kolika je primjerna temperatura povratka nazad u peč, da peč najbolje radi?
Sada imam T peči na 78C, povratak na 67C. Nemam Ladomata, umjesto njega imam rješen povratak sa črpalkom na motorni pogon i regulacijom povratka,koja je nastavljena na 67C.Tu regulaciju mogu nastaviti koliko želim.To radi dobro.Ali neznam koje je najbolje rješenje temperatur za djelovanje.
Peč mi vrlo brzo dolazi na 78C, a tada se ventilator ugasi. Vjerujem, da kada ventilator ne radi,tada dimni plinovi u vrhu katrnjuju peč. Griješim?
Da li se može moč ventilatora regulirati, tako, da ne bi tako brzo došlo do 78C?
Na manje obrata ventilatora mi peč možda ne bi tako zakatranila, jer bi imala duže vremena zrak.Možda da je i peč prejaka?

To bi bilo za sada, ispričavam se ako sam nešto narobe napisao.

LP,Mare
maremare is offline  
Old 05.03.2008., 19:51   #100
Quote:
maremare kaže: Pogledaj post
pozdrav,
najprije bi sve pozdravio, jer mi je ovo prvi post.

I ja imam Viesssmann Vitolig 150 25kw + 1250l akumolator toplote.Imao sam iste probleme koji neki ovdje i sve sam jih nekako riješio. Sa Vitoligom sam zadovoljan, ali imam neka pitanja, upajoč da mi možete pomoči.
Imam suha drva,dimnjak je 20cm,visok 9m,grijam prostor oko 150m2. Ali peč mi mnogo zakatranjuje. Zašto?
Kolika je primjerna temperatura povratka nazad u peč, da peč najbolje radi?
Sada imam T peči na 78C, povratak na 67C. Nemam Ladomata, umjesto njega imam rješen povratak sa črpalkom na motorni pogon i regulacijom povratka,koja je nastavljena na 67C.Tu regulaciju mogu nastaviti koliko želim.To radi dobro.Ali neznam koje je najbolje rješenje temperatur za djelovanje.
Peč mi vrlo brzo dolazi na 78C, a tada se ventilator ugasi. Vjerujem, da kada ventilator ne radi,tada dimni plinovi u vrhu katrnjuju peč. Griješim?
Da li se može moč ventilatora regulirati, tako, da ne bi tako brzo došlo do 78C?
Na manje obrata ventilatora mi peč možda ne bi tako zakatranila, jer bi imala duže vremena zrak.Možda da je i peč prejaka?

To bi bilo za sada, ispričavam se ako sam nešto narobe napisao.

LP,Mare

Pozdrav i tebi!

Laddomat 21 je sklop za podizanje temperature povratnog voda i ima zadatak miješati temperaturu s polaznog voda na povratni uz osiguravanja optimalne cirkulacije. Dakle, s termoventilom od 72 °C on tek na 72°C počne malo propuštati tople vode u sistem i na taj način i primati samo malo hladne vode iz povrata. Tek oko 78 °C je otvoren do kraja i cirkulacija je maksimalna.
Vi to na žalost samo s pumpom i termostatom niste u mogućnosti postići. Da je to moguće, Laddomat se uopće nebi prodavao...

Slijedeća vrlo dobra stvar koju postižete s Laddomatom je slojevito punjenje spremnika ogrijvne vode -puffera. S tim postižete da vrlo brzo nakon postizanja temperature od cca 75°C u kotlu dobijete na vrhu puffera tu visoku temperaturu. Slojevitost punjenja spremnika znači da se taj spremnik počinje puniti na vrhu s 72-80 °C a samo nekoliko centimetara ispod može biti voda 20-50 °C hladnija. Samimi time ne morate čekati da lagano zagrijete svih 1250 litara vode, nego samo gornjih 100-200 litara a da bi na polaznom vodu dobili preko 70°C.

Jedna od prednosti je i lakše zagrijavanje cijelog puffera na visoki temperaturni nivo i samim time bolje iskorištenje topline nastale u kotlu i mirniji rad kotla, odnosno dulji rad u komadu (bez pregrijavanja...)

Malo sam možda sada zakomplicirao objašnjenje pa ako želite mogu Vam na mail poslati upute i objašnjenje principa rada Laddomata.

Kada nema laddomata, pa čak i u Vašem slučaju s tzv. zaštitnom kotlovskom crpkom javlja se povećana pojava smole. Čak i u idelanim uvjetima dimnjaka i drvi.

Mislim da je u Vašem slučaju jednimo kvalitetno rješenje ugraditi Laddomat. On je i jedan od uvjeta za ostvarivanje jamstva u slučaju potrebe. Serviser nebi smio potvrditi jamstvo bez njega.

Ventilator na Vitoligu ne smijete dirati jer se on mora podesiti na optimalno izgaranje. Kvaliteta izgaranja se dokazuje analizom dimnih plinova (kao kod uljnih ili plinskih plamenika) i to bi trebalo biti obavezano izmjereno i kontrolirano prilikom puštanja u pogon.
__________________
Viessmann service team
viess is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:21.