Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2013., 20:35   #61
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
...
Aha, znači ja sam bio "sudionik događaja" (prosvjeda), i znači makar proglašen nedužnim sad mogu očekivat da će me policija na svakom sličnom događaju "za svaki slučaj" kinjit zbog toga? Krasna pravna država...
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 20:49   #62
Odluči se o čemu pričaš, jer bi prvo malo o rehabilitaciji, a sada malo o sebi kao oslobođenom u prekršajnom postupku.

I ne, policija te neće "za svaki slučaj" kinjiti zbog toga, a iz i letimičnog pogleda na događaj u kojem si bio sudionik je jasno da nisi bio i kriv za neki prekršaj ili kazneno djelo, tj. nisi počinitelj.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 00:44   #63
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Policija ne upotrebljava podatak o tebi kao o počinitelju kaznenog djela, nego kao o sudioniku događaja, u evidencijama vezanim za događaj.
Što bi značilo da se na osobe koje su počinitelji nekog dijela primjenjuje Članak 19. iz Zakona o pravnim posljedicama osude, kaznenoj evidenciji i rehabilitaciji; budući da ne možeš biti počinitelj ako nisi sudionik.

Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Naime, Zakon o policijskim poslovima i ovlastima kaže:

Članak 26.

(2) Trajno se čuvaju podaci:

3. o događajima koji su dojavljeni policiji ili o kojima je policija saznala na drugi način.


Također ne vidim da piše u koje svrhe se čuvaju ovi podatci ili ono bitnije u kojim situacijama se mogu koristiti.
I u slučaju da se mogu koristiti bilo kada, imali ovaj Zakon o policijskim poslovima i ovlastima ingerenciju nad Zakonom o pravnim posljedicama osude ...
Ta da li je to negdje navedeno ?
__________________
Comprehension would blow your mind!
r1chard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 01:10   #64
Quote:
r1chard kaže: Pogledaj post
Što bi značilo da se na osobe koje su počinitelji nekog dijela primjenjuje Članak 19. iz Zakona o pravnim posljedicama osude, kaznenoj evidenciji i rehabilitaciji; budući da ne možeš biti počinitelj ako nisi sudionik...
Brišu se podaci o kaznenom djelu uz tvoje ime, ali u sustavu ostaje događaj kao takav, a tu te se može pronaći kao sudionika događaja. Malo petljam jer ne bih smio detaljno o evidencijama, ali želio bih da se shvati razlika. Možda jednom…


Quote:
r1chard kaže: Pogledaj post
... Također ne vidim da piše u koje svrhe se čuvaju ovi podatci ili ono bitnije u kojim situacijama se mogu koristiti...
U slučaju obavljanja policijskih poslova i primjene ovlasti. Ugrubo.


Quote:
r1chard kaže: Pogledaj post
…I u slučaju da se mogu koristiti bilo kada, imali ovaj Zakon o policijskim poslovima i ovlastima ingerenciju nad Zakonom o pravnim posljedicama osude...
Niti jedan nije viši ili niži, nego reguliraju stvari koje se u nekim elementima preklapaju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 07:56   #65
Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
svaka uporaba podataka o osobi kao počinitelju kaznenog djela zabranjena je, a uporaba tih podataka nema pravni učinak. Rehabilitirana osoba ima pravo nijekati prijašnju osuđivanost i zbog toga ne smije biti pozvana na odgovornost niti imati bilo kakve pravne posljedice.[/I]
Znači da kod sljedećih prijava prekršajnih/kaznenih neće bit navedeno da si kažnjavan (ako je nastupila rehabilitacija).

Quote:
r1chard kaže: Pogledaj post
[B]Također ne vidim da piše u koje svrhe se čuvaju ovi podatci ili ono bitnije u kojim situacijama se mogu koristiti.
I u slučaju da se mogu koristiti bilo kada, imali ovaj Zakon o policijskim poslovima i ovlastima ingerenciju nad Zakonom o pravnim posljedicama osude ...
Miješaš kaznenu evidenciju koju vodi ministarstvo pravosuđa od onih evidencija koje vodi MUP.Blizu su ali isto tako i daleko.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2013., 23:00   #66
Pozdrav, prije 2.5 godine sam ucinio kazneno djelo, no međutim sve se riješilo van suda te nisam nikad kažnjavan. Normalno, prilikom svake provjere policajci me imaju obiljezenog u svojoj internoj evidenciji. E sad mene zanima dali se ta evidencija moze nekako izbrisati (što trebam napraviti?) tj. briše li se ona sama nakon nekog vremena?
timun is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 00:02   #67
Quote:
timun kaže: Pogledaj post
Pozdrav, prije 2.5 godine sam ucinio kazneno djelo, no međutim sve se riješilo van suda te nisam nikad kažnjavan. Normalno, prilikom svake provjere policajci me imaju obiljezenog u svojoj internoj evidenciji. E sad mene zanima dali se ta evidencija moze nekako izbrisati (što trebam napraviti?) tj. briše li se ona sama nakon nekog vremena?
ne .. to stoji zauvijek... samo ovisi o kojem se djelu radi .....po osobnom iskustvu nije niš strašno (do sad je najgore bilo pretres sa rukama na haubi od interventne i jedno 10 tak privođenja na razgovor).... Nikad nisam osuđen za KD i imam samo par prekršajnih (remećenje reda i mira).. jednostavno sam bio na krivom mjestu u krivo vrijeme par puta i ponekd ne baš u krasnom društvu. (zadnji komentar inspektora "vidim ja da niste vi baš neko cvijeće)
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 07:02   #68
Quote:
timun kaže: Pogledaj post
E sad mene zanima dali se ta evidencija moze nekako izbrisati (što trebam napraviti?) tj. briše li se ona sama nakon nekog vremena?
Spadaš pod čl.26 st.2 toč.3.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 08:49   #69
Uopce ne znam di da stavim ovaj post ( premjestite ga slobodno)

Drote i svi Vi ostali..

Mm je neki dan u gluho doba noci isao pjeske na benzinsku i tako njega po putu zaustavi interventna.Pretrese ga i naravno cist.Murjak provjerava njegove podatke preko stanice i MM cuje kako druga strana govori : Cist je ali je bio osumljicenik za pljacku

Naime,pred jedno 2 godine stalno je isao na utakmice jednog naseg lokalnog kluba i jedne subote mu ja nisam dala da ide jer smo imali nekog posla i bas tu subotu jednom od navijaca je provaljeno u stan i maznuta neka lova.Netko od njih je rekao na policiji da je sigurno MM to napravio jer nije bio na tekmi iako nije ni znao di ovaj stanuje,Uglavnom ispostavilo se da to naravno nije istina.

Ali koji bog ima tko govoriti takav podatak ako nije ni jedan dokaz bio protiv njega i nasli su valjda ko je to ucinio.Uglavnom ni luk jeo ni luk mirisao.I sad ce svaki put kad ga zaustave tlacit ce ga i gledat poprijeko jer je bio glavni osumljicenik za to.Kako se boriti protiv toga????
Nije ugodno da cujes tako nesto
__________________
Kužim sve. Za sitne pare. - Ako je piti problem,problema nema
Kuzerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 09:45   #70
Quote:
Kuzerica kaže: Pogledaj post
Ali koji bog ima tko govoriti takav podatak ako nije ni jedan dokaz bio protiv njega.
Kako se boriti protiv toga????
Zato jer onaj vani očekuje "sve" informacije o osobi koju ima pred sobom da zna dalje postupat.Nisu svi "čisti" koji su bili osumnjičeni a nije podnesena kaznena prijava protiv njih.U pravilu nitko ne bi trebao čut ono što se govori preko veze.
Nikako.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 09:49   #71
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Zato jer onaj vani očekuje "sve" informacije o osobi koju ima pred sobom da zna dalje postupat.Nisu svi "čisti" koji su bili osumnjičeni a nije podnesena kaznena prijava protiv njih.
Nikako.
Slazem se s tobom ali kao sto sam rekla on ni priblizno nije bio upleten ni kriv.jedina "krivica" mu je bila sto me poslusao i nije otisao na tekmu.
A sto je s takvim poput njega,to pitam.Jer vjeruj mi nije ugodno cut tako nesto jer policajac odmah pomisli a da sigurno je upetljan u nesto i odmah se drugacije postupa s takvom osobom
__________________
Kužim sve. Za sitne pare. - Ako je piti problem,problema nema
Kuzerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 09:53   #72
Da, nasi policajci bi barem mogli nauciti da postoji nesto sto se zove diskrecija.
Pa barem na mjestima gdje ima vise ljudi, poput npr kontrola u vlakovima koristiti sifre. A ne ispeglati cijeli njihov dosje pred ljudima.
Ja nisam nikad osudivan, niti kaznjavan, no spletom okolnosti mladosti i naivnosti se prije dosta godina kao klinac nasao u krivom drustvu u krivo vrijeme.
Unatoc svemu, policija i dalje spram mene i tim samo njihovim internim evidencijama ponasa poput zadnjeg kriminalca.
A par puta mi se i prijetilo da ce me istuci, jer bi ja volio u maricu i takve stvari.
Mislim ono wtf, znam da se susrecu sa kriminalcima pa mozda i prof. deformacija ali kulture malo vise nebi im skodilo.
Uglavnom, unatoc tome da vjerujem da ima i postenih i dobrih, zgadili su mi se kompletno i nedao Boze posla s njima ikad.
Naravno, kad sam u dva navrata nasao novcanike s ne bas toliko malim iznosima i vratio u policiju te sacekao vlasnike, to im naravno nije evidentirano.
unknown99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 10:26   #73
Quote:
Kuzerica kaže: Pogledaj post
A sto je s takvim poput njega,to pitam.
Ništa,šutit i trpit.Valjdaće koji put naići i na kakvog sposobnog pa toj evidenciji neće pridavat važnost

Quote:
unknown99 kaže: Pogledaj post
Da, nasi policajci bi barem mogli nauciti da postoji nesto sto se zove diskrecija.
Pa barem na mjestima gdje ima vise ljudi, poput npr kontrola u vlakovima koristiti sifre.
Zove se poštivanje propisa.
Postoje dugi niz godina ali se ne koriste.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 16:55   #74
Službeno su ukinute (šifre) iz nama nepoznatog razloga, ali ih npr. mi u Zg i dalje redovito koristimo. Dobro, što ima manje policajaca koji su tada radili, to se manje i koriste.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 17:48   #75
Drote, koliko često provjeravaju vaše evidencije policajci na terenu.
Naprimjer, što radi prometnjak u rutinskoj kontroli kad ode s tvojom vozačkom i prometnom u svoj auto? Da li je postupak da provjeri samo da je vozačka OK, jasno mi je da će mu iskočiti ako te traže, no da li provjeri i tvoj čitav dosje, bivše kažnjavanosti i tako to?
ICU is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 18:39   #76
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Spadaš pod čl.26 st.2 toč.3.
Prekrasno Osim policijskih sluzbenika, dali jos netko ima pravo na uvid u tu evidenciju? Najviše me zanima dali je prilikom zaposlenja bitna samo potvrda o nekažnjavanosti ili ovo tu što sam u toj evidenciji isto igra neku ulogu...?
Hvala na odgovoru!
timun is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 10:02   #77
Quote:
ICU kaže: Pogledaj post
Da li je postupak da provjeri samo da je vozačka OK, jasno mi je da će mu iskočiti ako te traže, no da li provjeri i tvoj čitav dosje, bivše kažnjavanosti i tako to?
Sve a uzet će ono što mu u datoj situaciji treba.Ako te misli kaznit dovoljno je da li imaš upozorenja i/ili koliko kazni.Naravno uz ono imaš li zabranu ili te "netko" traži.Vanjski traži unutarnji daje.Svaki slučaj za sebe.

Quote:
timun kaže: Pogledaj post
Osim policijskih sluzbenika, dali jos netko ima pravo na uvid u tu evidenciju? Najviše me zanima dali je prilikom zaposlenja bitna samo potvrda o nekažnjavanosti ili ovo tu što sam u toj evidenciji isto igra neku ulogu...?
Hvala na odgovoru!
Nema (čl.24/2).Poslodavac može tražit samo potvrdu (iako neki traže i izvod iz KE što služi samo za inozemno zapošljavanje) a do tih evidencija ne može doći (službeno i pošteno).
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 15:16   #78
Quote:
Kuzerica kaže: Pogledaj post
... je bio osumljicenik za pljacku...
Daj mi samo reci u kojem je bio svojstvu - samo su ga ispitivali, priveli su ga, podnijeli su kaznenu prijavu...


Quote:
ICU kaže: Pogledaj post
... Naprimjer, što radi prometnjak u rutinskoj kontroli kad ode s tvojom vozačkom i prometnom u svoj auto?...
Kao što kaže sivkić, može dobiti sve podatke. Onaj koji provjerava najčešće kaže ukratko i obuhvati sve (prekršajni i kazneni dio i još ponešto), a policajac na cesti traži detalje oko onog što mu točno treba.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 08:49   #79
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Daj mi samo reci u kojem je bio svojstvu - samo su ga ispitivali, priveli su ga, podnijeli su kaznenu prijavu...


Doslo doma poziv da dodje u tu i tu PP na obavijesni razgovor i tamo je pisalo glavni osumljenik za pljacku.Tek tamo je saznao o kojoj se pljacki radi.Nije bio priveden nego samo 1 obavijesni razgovor i to je to.
Bilo je to pred jedno 2 godine.

Znas nije ti ugodno da to cujes.A zamisli da je netko bio s njim,recimo neki kolega radni
__________________
Kužim sve. Za sitne pare. - Ako je piti problem,problema nema
Kuzerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 15:20   #80
Kriv je onaj koji je osuđen a ostali nisu.I tako se treba i postavit.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:16.