Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2014., 11:54   #1
Pravno značenje riječi "ili"

Pozdrav!
Ovih dana pokušavam upisati studij, ali me studentska služba u tome sprječava na način da traže od mene da potpišem ugovor o plaćanju participacije u studiju za što ja mislim da nisam obvezan potpisati (i platiti).

Naime, u aktualnom ugovoru između Sveučiliša u Zagrebu i MZOS-a o subvenciji participacije u studiju - dostupno na http://www.unizg.hr/fileadmin/rektor...014-2015-1.pdf - u 5. članku, 4. stavak stoji
"Radi olakšavanja pristupa studiju za odrasle osobe, osobe od 25 godina i više ili osobe koje su maturirale prije pet i više godina imaju pravo na subvenciju ako su prethodno upisale, a nisu završile studij, uz uvjet da upisuju drugi studij."

Slična formulacija ponavlja se i u vezanoj odluci Senata Sveučilišta - dostupno na http://www.unizg.hr/fileadmin/rektor...-corr_scan.pdf - u članku 10:
"Osobe od 25 godina i više ili osobe koje su maturirale prije pet i više godina (u trenutku upisa na studij) imaju pravo na subvenciju (neplaćanje participacije) ako su prethodno upisale, a nisu završile studij, uz uvjet da prvi puta upisuju drugi studij. Dakle, takvi studenti ne plaćaju participaciju u prvoj godini upisa studija, a u višim godinama za njih vrijede jednaka pravila kao i za ostale redovite studente. (Čl. 5 Ugovora s Ministarstvom snanosti, obrazovanja i sporta)."

Ja sam maturirao prije šest godina i imam 24 godine (i upisao sam prije studij kojeg nisam završio) i vjerujem da imam pravo na neplaćanje participacije jer zadovoljavam uvjet "ili osobe koje su maturirale prije pet i više godina". Tako ne misle u studentskoj službi gdje mi je rečeno da imam 24 godine, studirao sam prije i moram plaćati participaciju.

Nisam to očekivao i kad su mi sad slegli dojmovi čini mi se kao da oni riječ "ili" tumače kao objašnjenje, a ne kao izbor između dva uvjeta: 25 godina ili matura pred 5+ godina. Također mi je nevjerojatno da sam ja jedini ovakav slučaj zato što se u ovoj državi pod normalno smatra matura s 18 ili 19 godina, tj. nije neuobičajeno da bi s 23 godine uvjet "ili osobe koje su maturirale prije pet i više godina" bio zadovoljen.

Ne znam što sada poduzeti - upisi traju još 3 radna dana, ovaj on-line sustav prijave na fakultete više ne dozvoljava prijave na druge fakultete a ovo mi je bio jedini izbor. Budući da je već ovo vrijeme kada su svi u tom sustavu na godišnjem odmoru ili se barem ponašaju tako ne znam mogu li doći do neke više razine od studentske službe i jesam li u stanju obraniti ovo bez pravne pomoći.

Meni je jednostavno neobično ovakvo tumačenje "ili" kao "to jest", "drugačije rečeno" a sada bih zbog toga trebao ili imati osjetni neplanirani trošak ili, još gore, čekati godinu dana.
Bio bih zahvalan na bilo kakvom savjetu.
nonoptimal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 12:06   #2
Quote:
nonoptimal kaže: Pogledaj post
"Radi olakšavanja pristupa studiju za odrasle osobe, osobe od 25 godina i više ili osobe koje su maturirale prije pet i više godina imaju pravo na subvenciju ako su prethodno upisale, a nisu završile studij, uz uvjet da upisuju drugi studij."
Nije stvar pravnog, već čisto gramatičkog tumačenja. Dovoljno je da ispunjavaš jedan od navedena dva uvjeta (a prethodno nisi završio studij) kako bi imao pravo na subvenciju.
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 12:52   #3
Jeste li došli do odgovora? Nalazim se u istoj situaciji i ne znam kako postupiti.
biGmazi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 13:17   #4
Možeš ti čitat koliko hoćeš ali koliko ja znam i čujem, samo prvi upis prvog fakulteta ne plaćaš godine ako sve daješ, čim se ti ispišeš s jednog i upišeš drugi-studiraj ti koliko te volja, al ćeš i platit tu prvu godinu punu školarinu.
Tak je svugdje koliko sam čuo.
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2015., 19:21   #5
Da li je netko saznao odgovor na ovo pitanje?

Iz Ugovora je ocito da bi trebala biti besplatna za autora topica..
__________________
So Exclusive!
Caution757 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 08:59   #6
Mozes se obratiti studentskom pravobranitelju
Ja sam isto morao platiti 3500kn, 28 godina sam imao, nemam pojma odakle im ta svota al ne mozes nista nego platiti
Milehas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:54.