Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2003., 08:58   #1
siromaška kuharica

Ide jesen, zima, troškovi rastu. Pokušajmo se sjetiti nekih recepata koji ne zahtijevaju puno novca, onih jela koje su priređivale naše bake i prabake. Obećavam da ću sama napisati puno recepata, čim uhvatim vrijeme, jer mi je na raspolaganju zgodna knjižica. Možda vas to inspirira.
maza_seniorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 09:02   #2
Juha od luka

Luk isjeći na rebarca i pržiti na margarinu. Kada porumeni dodati brašno, promiješati, zaliti vrelim mlijekom. Kuhati na tihoj vatri 15 minuta. Dodati sol, papar, muškat.
Žutanjke umutiti s vrhnjem, dodati žlicu do dvije juhe, promiješati. Polako sipati u juhu, neprestano miješajući-
Služiti s prepečenim kockicama kruha.
Za šest osoba potrebno je :
4 glavice luka, 4 dag margarina, žlica brašna, 1,5 litra mlijeka, žutanjka, 100 grama vrhnja, sol, papar, muškat po želji.
maza_seniorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 09:13   #3
Zapečeni žganci

Tvrde žgance narežite na tanke ploške. Ispržite slaninu narezanu na kockice. U namazanu vatrostalnu posudu stavite žgance, zatim slaninu i zalijte vrhnjem pa sve zapecite u pećnici. Poslužite odmah uz neku sezonsku salatu.

Za šest osoba :

Žganci, 10 -15 dag suhe slanine, najmanje 1 vrhnje.
maza_seniorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 09:32   #4
Thumbs up

maza_seniorka: Odlicna ideja


U kljucalu vodu dodati kukuruzno brasno i mijesati (trebate biti pazljivi jer se mozete oprziti). Ovo neki zovu pura, polenta, palenta, kacamak, zganjci... i stavi se u tanjur.

Kako jesti ?
Moze se jesti samo tako, ali moze se preliti i hladnim mlijekom. Ili se mogu dodati pecena jaja. Neki dodaju vrhnje. Neki slaninu.

Zdravo je jer prociscava crijeva. Bolje je ako je brasno malo krupnije samljeveno. Oprati posudje odmah pri pripremi jer kaznije "zakori".
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 13:42   #5
Specijalitet moje bake

Krumpir s rizom

Krumpir se oguli i nareze na tanke ploske (2-3 mm). Protvan se malo naulji (razmaze se par kapi ulja prstima) i slaze: se na gusto slozen red krumpira, posipa se rizom i posoli, popapri, pospe crvenom paprikom i nasjeckanim persinom. Na to se na rijetko sloze kolutovi luka i malo se posprica uljem. Naprave se otprilike 3 takva sloja, krumpir na vrh. Podlije se vodom da sve bude pokriveno i pece u pecnici dok voda ne ispari, a krumpir i riza su kuhani.

Moze se napraviti i bez luka, za one kojima luk ne odgovara.

Danas kada se drugacije jede, ovo moze biti prilog, a nekad je to bilo glavno jelo, uz salatu.



Grenadir mars
Krumpir i tjestenina se skuha i podinsta na luku.


A ima li netko recept za flekice sa zeljem?
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 16:59   #6
el,palenta ili polenta je sa kukuruznim grizom.jos je ukusnija skuhana u mlijeku i na kraju dodati malo masnoce po zelji(maslac,margarin-ja sam smanjila upotrebu margarina drasticno,jer sam citala da su trans masnoce najgore za krv).isprzen luk ili zeleni luk,svjezi sir,jogurt su jeftini a dobri za dodati na vrh(naravno,ja bih i gljive i kakav masni sir dodala,al to ne ide na ovaj topik.a i meni je to strahovito teska hrana,i ne mogu je jesti ujutru,niti ikad mogu pojesti puno serviranje).
a flekice pravim tako sto izdinstam kupus,kad je gotov dodam skuhanu tjesteninu,zacinim paprikom,solju ,biberom,i procackam sta jos imam u kuhinji od zacina,posebno crvenih, pa eksperimentisem.i vegeta ide.to je jelo koje meni ne valja nemasno,dakle,ne moze se stedjeti na masnoci.i da,isjeckanu mrkvu proprziti prije dodavanja kupusa.dimljena mesa idu dobro uz to(mogu se staviti zajedno s kupusom da otpuste aromu u kupus).


rizu i lecu(socivo) pripremiti odvojeno.pomijesati.zaciniti po zelji.isprziti mnogo luka i dodati na vrh.jogurt je odlican dodatak ovom jelu(ja ga pomijesam u to),ali ako ste u potrazi za zeljezom iz lece(1/4 case ima 15% dnevnih potreba) onda ne trebate uzimati mlijecne proizvode s tim,jer usporavaju apsorbciju.
IlBo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 17:27   #7
rezanci sa limun umakom

Skuhati 250 g tjestenine, pomjesati 250 ml vode 3 zlice vrhnja za kuhanje i zakuhati mjesajuci, pred kraj dodati malo gustina prokuhati otprilike minutu. Sol i papar po zelji.

2 mlada luka ( ono zeleno) narezati na tanke kolutice i umjesati. 1 -2 zlice soka od limuna i po zelji malo naribane korice limuna.

Posipati sa malo pinija i/ili nasjeckane bazilike.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 17:35   #8
zapecene pene sa sirom i sunkom

Skuhati tjesteninu, procjediti, namastiti vatrostalnu zdjelu, i slagati red pena, red presane sunke narezane na rezance, malo ribanog sira ( ja uzmem gaudu ). Ponoviti.

Na kraju to polijati vrhnjem za kuhanje u koje smo umutili malo gustina ( to po zelji ) zaciniti. Na vrh naribati sira i to posteno ( ako je premalo sve se otopi i ne zapece se korica )

Druga varijanta bi bila, oguliti rajcice i narezati na sitno i staviti na sunku pa dalje slagati kako je opisano.

Sto bi zapravo smadalo u siromasnu kuharicu ?

Jel to bez puno mesa ili ?
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 22:18   #9
Krpice sa...

Quote:
bigblue2010 kaže:

A ima li netko recept za flekice sa zeljem?
1/2 kg krpica (flekica) skuhanih i ocijeđenih
1/2 male glavice slatkog zelja, sitno izrezanog, nasoljenog i ocijeđenog
2 velike žlice ulja
1/2 male žlice šećera
1/4 male žlice papra
soli po potrebi

Na vruće ulje staviti šećer i pržite ga dok ne bude smeđ. Dodajte ocijeđeno zelje i pržite tako dugo dok ne postane mekano. Podlijevati sa malo vode.
Mekanom zelju dodajte kuhane i ocijeđene krpice, papar, po potrebi soli i dobro izmješajte.


maza_seniorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2003., 03:28   #10
Cool

Bigbklue 2010 je već postavio recept za Grenadir-marš, i to je kralj siromašnih recepata.
Evo sada jednog koji može poslužit i kao rasol (i neki kažu da bolej paše od rasola poslje burne noći).
Đerviš ili Ćerviš (ovisno o kraju - i dikciji ) i to najsiromašnija varijanta (jer postoje i bogatije sa komadima pečenog mesa, pa sa više vrsti pečenog mesa do Ćerviša sa jegnjećom glavom...)
Na žlici masti propržiti sitno nakosanu glavicu crvenog luka, da požuti, dodati dvije žlice brašna pa još pržiti da i brašno zažuti, onda uliti litru vode i zdrobljenu cijelu glavicu češnjaka...
Kada provri isključiti ringu.
Može se dodati i mljevena slatka paprika, a soli se na kraju, po ukusu.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2003., 08:51   #11
Quote:
Winona1 kaže:


Jel to bez puno mesa ili ?
Ma ne...možda sam se krivo izrazila Mislila sam na jela koja ne zahtijevaju preskupe sastojke, jela koja su kuhali naši stari od njima dostupnih namirnica, jela koja su danas zaboravljena ili ih kupimo u instant izdanju i tome slično, a nekad su nam ih kuhale naše bake i mame.

Kao npr.Juha od povrća

2 mrkve, korijen celera, 3 korijena peršina, 2 rajčice ili mala žlica koncentrata rajčice, 2 korabe, 2 ravne žlice riže, 1 žlica nasjeckanog peršinovog lišća, sol, kocka koncentrata govedske juhe ( ako treba) i 1 žlica ulja.
Pa : povrće narezati na rezance ili kolutiće. Sve staviti u litru hladne vode,kad se voda zagrije dodati sol, koncentrat govedske juhe, te žlicu ulja. Kada je povrće gotovo mekano, dodati juhi opranu rižu.
Kosani peršin dodati u tanjur prilikom usluživanja.
maza_seniorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2003., 09:03   #12
jabuke u košulji

Može i malo slatkoga :

2 jaja, malo šećera, malo soli,rum, 20 dag brašna,2,5 dcl milije, jabuke, ulje za prženje, šećer za psipanje

Žutanjke, šećer sol i rum izmiješati. Dodavati brašno i mlijeko naizmjenično, i dodati na kraju snijeg od bjelanjaka da dobijete jednoličnu smejsu.
Jabuke oguliti, izvaditi sredinu i narezati na 1 cm debele ploške.Ploške jabuka umočite u gore opisanu smjesu i pržite u vrućem ulju. Ocijedite na papiru. Toplo posipati šećerom.

Umjesto mlijeka može se staviti i bijelo vino. I još za kraj : jabuke se mogu malo uvaljati u brašno, da se smjesa bolje prihvati.
maza_seniorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2003., 12:14   #13
Apfel-Püfferchen
iliti napuhanci od jabuka

Jabuke se izrezu na tanke ploske ( prethodno oguljene) valjaju se u smjesu od brasna, jaja i secera i prze na maslacu.

Na kraju se pospu zimtom i secerom.

Obozavam to zimi.

Gotova varijanta izgleda ovako
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2003., 19:45   #14
Rezanci s rogačima

Skuhati rezance u slanoj vodi, ocijediti. Popržiti malo mrvica na ulju i preliti preko rezanaca. Dodati mljevene rogače. Pošećeriti.

p.s. Moja baka je svojeručno mijesila svaki put svježe rezance. Rezala ih je na dugačke trake, pa onda te trake po širini na puno malih rezanaca.
Al` smo ih obožavali kao djeca! Zvali smo ih "rezanci s koricama" .
Lorelaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2003., 19:50   #15
Šmorne

Napraviti tijesto kao za palačinke, ali malo gušće. Zagrijati u posudi malo ulja i izliti tijesto. Ostaviti da se peče dok se malo ne stvrdne, pa vilicom izmiješati tako da se dobiju manji komadi. Miješati i peći dok se potpuno ne stvrdnu. Paziti da ne zagori.
Ovo se može jesti sa zelenom ili nekom drugom salatom ili pošećeriti.
Meni je najbolje sa zelenom salatom!
Lorelaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 10:11   #16
to je Schmarrn, njemacko jelo, samo smo ga mi malo prekrstili
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 14:51   #17
Quote:
Lorelaj kaže:
Šmorne

Napraviti tijesto kao za palačinke, ali malo gušće. Zagrijati u posudi malo ulja i izliti tijesto. Ostaviti da se peče dok se malo ne stvrdne, pa vilicom izmiješati tako da se dobiju manji komadi. Miješati i peći dok se potpuno ne stvrdnu. Paziti da ne zagori.
Ovo se može jesti sa zelenom ili nekom drugom salatom ili pošećeriti.
Meni je najbolje sa zelenom salatom!
ja smarn pecem na putru, a u smjesu stavim secera i jedan vanilin secer pa vise ne treba nista drugo dodavati

ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 15:53   #18
Bilo koje meso zapeci u rerni... U medjuvremenu napraviti tijesto kao za palacinke i staviti praska za pecivo u nj. Onda preliti tako da meso ostaje kao otocic u tijestu. Kada se ispece i malo ohladi preliti kefirom ili samo sa margarinom....
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 22:05   #19
MMMMMMMMM smorn!

Mogla bi se udavit u njemu. Obicno ga jedem sa kompotom (onak malo prelijem). A najbolji smorn su radili u mojoj osnovnoj skoli, cak ni moja oma nije napravila tak finog!
__________________
You are disturbing me. I'm picking mushrooms.
Bluegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 07:37   #20
***

Napraviti tijesto kao za rezance za juhu, ali malo deblje izvaljati.
Narezati deblje, skuhati, a u tavi na ulju malo popržiti mrvice iliti prezlu, ugasiti plin, u to dodati tijesto , dobro promiješati, po želji može se dodati ili šećer ili pomiješati sa malo kravljeg sira ili vrhnje ili jesti tako, onda je to "nasuvo", tijesto na suho.
Puno je ukusnije kada sami radite tijesto.
ankada is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:44.