Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2015., 10:41   #1141
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
ako cijeli cirkus ugradnje vrhunske stolarije (zlo mi je je samo i na pomisao na gradjevinske radove koji se moraju obaviti) donosi samo 15% uštede na plinu - to se doista ne isplati.
Nikakve radove i troškove na kući-stanu ne možeš ekonomski opravdati a kamoli vratiti investiciju.U uređenim prostorima je riječ o ugodi stanovanja uz minimalni utrošak energije.Čak ni bojler ne možeš isplatiti jer je i on trošak,možeš napraviti usporedbu stari-novi pa se naći negdje,no grijanje i hlađenje je nepotreban trošak koji ne možemo izbjeći osim da se vratimo u pećine,pa u državne šume po drva.
streličarstvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 10:42   #1142
ja ne vjerujem da kalorijska vrijednost plina varira toliko da se ne mozes zagrijati nego je stvar u tome da bi trebali malo bolje upoznati kako radi vas sustav grijanja. ako sam dobro shvatio nemate klasicni termostat nego sustav rucno palite i gasite na bojleru a sa termo-ventilima lokalno regulirate radijatore.podignite na bojleru vrijednost na 5 za pocetak a na radijatorima u sobama u kojima vam je prevruce smanjite vrijednost za za koliko vam odgovara. s time se treba malo poigrati koj dan da vidite sto vam pase, nece vam nitko ovdje jednoznacno reci na koliko je idalno za vas.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 10:48   #1143
Quote:
Shatra kaže: Pogledaj post
Molim mišljenje Osječana (a i drugih) o ogrijevnoj vrijednosti plina..
Ne, ne vidim bijele miševe, nego u zadnjih tjedan-dva dana (a vid vraga, baš kada je vani zahladilo i kada možeš provući odgovor kroz veću potrošnju ako stigne veći račun) mi radijator radi na 4-5, a bude jedva mlačan.. smrzavamo se u stanu a bojler je potpuno ispravan..
bilo bi logičnije da radijator s termostatom na hladniju prostoriju radi jače, ali unutra sjedimo s hladnim nosevima..
ne bi mi bilo žao većih računa, ali barem da se ugrijemo..
Shvaćamo tvoj revolt,ali ipak je greška u tvom sistemu grijanja!
Mislim kako je problem u zraku u radijatorima.
Skini termo glave i ugradi sobni termostat.
streličarstvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 11:15   #1144
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Imas li uopce termostat? Ako vam nije dovojno toplo, zasto je na bojleru podeseno na 4, a ne na 6? Kolika je temperatura vode u sistemu, pise li ...postoji li displej? 5 na radijatoru je najvise?
Postoje teme o bojlerima, pa mozda da o tome pitas na odgovarajucoj.
Imamo termo ventile..5 na radijatoru je najviše..u istom stanu smo već 3 godine i znam kako je inače radilo grijanje - kada smo mogli hodati u kratkim rukavima s kako podešenim grijanjem.. nešto sigurno ne štima, a serviser se kune da je sve ok sa sustavom..u radijatoru nema zraka, 2x smo provjerili sve radijatore..
poslušat ću savjet jonesa i isprobati kombinacije podešavanja, ali to prije uopće nije bilo potrebno..
hvala svima na savjetima..
 
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 11:26   #1145
A da ti nije zastekala iglica od termovemtila, i blokirala protok vode kroz njega?
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 09:43   #1146
kada kupiš novu stolariju,promijeniš krov,staviš fasadu,to te sve skupa košta oko 100k kn,i da ni kune više ne trošiš na grijanje,povrat tih investicija je najmanje 15- 20 godina.
dell12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 15:14   #1147
ak ne živiš u psećoj kučici od par kvadrata, sve to košta i više od 100000 kuna

no, recimo, krov moraš promijeniti hoćeš nećeš
samo tvoj je odabir je onda hoćeš li i kako ga izolirati
dakle, tu računaj samo trošak razlike u izolacije

prozori, kakvi god da jesu moraju se prije ili poslije mijenjati....

a što se fasade tiće, mi smo valjda leaderi u europi po broju objekata bez fasade
prošao smo višše od pola europe (doduše uglavnom zapadne) i nigdje nisam vidio toliko kuća bez fasade kao kod nas

ak već imaš fasadu, duži niz godina, sigurno ćeš je htjeti renovirati prije il poslije.....i opet je onda pitanje hoćeš ju samo pofarbati ak ide, ili navući sep ili dodatno izolirati.....pa računaj i tu samo razliku u cijeni

govoreći o roku povrata od 20 ili više godina, samo da napomenem da sam se krenuo grijati na ložu 1995, dakle prije 20 godina, tada je cijena bila 1,73 kn/lit, trenutno je oko 5 kuna, a bilo je i preko 7, znači to je porast od 400% u tih istih 20 godina.....onda se računica malo mijenja, jel?
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 15:49   #1148
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ak ne živiš u psećoj kučici od par kvadrata, sve to košta i više od 100000 kuna

no, recimo, krov moraš promijeniti hoćeš nećeš
samo tvoj je odabir je onda hoćeš li i kako ga izolirati
dakle, tu računaj samo trošak razlike u izolacije

prozori, kakvi god da jesu moraju se prije ili poslije mijenjati....

a što se fasade tiće, mi smo valjda leaderi u europi po broju objekata bez fasade
prošao smo višše od pola europe (doduše uglavnom zapadne) i nigdje nisam vidio toliko kuća bez fasade kao kod nas

ak već imaš fasadu, duži niz godina, sigurno ćeš je htjeti renovirati prije il poslije.....i opet je onda pitanje hoćeš ju samo pofarbati ak ide, ili navući sep ili dodatno izolirati.....pa računaj i tu samo razliku u cijeni

govoreći o roku povrata od 20 ili više godina, samo da napomenem da sam se krenuo grijati na ložu 1995, dakle prije 20 godina, tada je cijena bila 1,73 kn/lit, trenutno je oko 5 kuna, a bilo je i preko 7, znači to je porast od 400% u tih istih 20 godina.....onda se računica malo mijenja, jel?
po tome ispada što veća cijena to bolje
dell12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 15:56   #1149
Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
ja ne vjerujem da kalorijska vrijednost plina varira toliko da se ne mozes zagrijati nego je stvar u tome da bi trebali malo bolje upoznati kako radi vas sustav grijanja. .
kako onda objasniti da meni nekad, na istom plinskom plameniku, otfrljeno na najjače, da se ispeče jedna palačinka, treba 1 minuta, i već je crna, a nekad se mogu otići i popišati i još nije pečena? sve kombinacije smo već probali, kad radi bojler, kad ne radi, kad radi grijanje, kad ne radi, kad netko pušta toplu vodu, kad ne pušta, nema uopće to utjecaj na pečenje palačinka.
i da, pogađate u koje godišnje doma treba jednoj palačinki da se ispeče 5 minuta? a plin suklja iz plamenika tako da šišti, ali ništa ne grije.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 16:06   #1150
Quote:
dell12 kaže: Pogledaj post
po tome ispada što veća cijena to bolje
pa da, čim veća cijena energeta, veća ti i ušteda pa ćeš prije i isplatiti investiciju

na cijenu energenta ne možemo utjecati, ali možemo utjecati na to koliko ga potrošimo (tj. uz bolju izolaciju trošiš manje, a koliko je to u novcima tko će to znati za slijedećih 20 godina)

dakle, imajte na umu i promijenu cijena energenta, inflaciju, devalvaciju, promijenu valute i tečaja ( u zadnjih 25 godina promijenili smo 3 valute - yu dinar, hr dinar i sada imamo hr kunu, ukinuta deutš marka, uveden ojro....)

zato i kažem - tko živ ko mrtav za 20 godina.....

stoga je po meni (smislena) izolacija imperativ

Zamislite, da sam trošio i dalje 3000 litara lože i uz cijenu od 7 kuna, to je trošak od 21000 kuna - godišnje

jel to vama normalna i podnošljiva cifra?

Za mene nije
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 17:47   #1151
Quote:
Shatra kaže: Pogledaj post
Imamo termo ventile..5 na radijatoru je najviše..u istom stanu smo već 3 godine i znam kako je inače radilo grijanje - kada smo mogli hodati u kratkim rukavima s kako podešenim grijanjem.. nešto sigurno ne štima, a serviser se kune da je sve ok sa sustavom..u radijatoru nema zraka, 2x smo provjerili sve radijatore..
poslušat ću savjet jonesa i isprobati kombinacije podešavanja, ali to prije uopće nije bilo potrebno..
hvala svima na savjetima..
Ali napisala si da na bojleru drzis na 4 (od 6).
Quote:
Shatra kaže: Pogledaj post
SOvih dana mi je bojler na 4 (od 6, jelte), a radijatori na 5, vani je -10, a radijatori mlačni.. Btw, cijeli sustav je doveden u red prije sezone grijanja, ozraka itd..
Ova zima je puno hladnija (tj. ovih zadnjih nekoliko dana) od prosllih...kada nije ni bilo minusa.
Pojacaj na 6, tj. na najjace. Ako je cijev tople vode vruca...onda nesto s radijatorima (ventilima) nije u redu, a ne s bojlerom. Svi radijatori se jednako ponasaju, poluhladni su...manje topli nego inace...ili samo neki?
Imate li susjede kojih vise nema, prazan stan pa su zidovi hladni?
Kako je kod drugih susjeda, imaju li iste probleme?
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 18:33   #1152
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
kako onda objasniti da meni nekad, na istom plinskom plameniku, otfrljeno na najjače, da se ispeče jedna palačinka, treba 1 minuta, i već je crna, a nekad se mogu otići i popišati i još nije pečena? sve kombinacije smo već probali, kad radi bojler, kad ne radi, kad radi grijanje, kad ne radi, kad netko pušta toplu vodu, kad ne pušta, nema uopće to utjecaj na pečenje palačinka.
i da, pogađate u koje godišnje doma treba jednoj palačinki da se ispeče 5 minuta? a plin suklja iz plamenika tako da šišti, ali ništa ne grije.
ti o palačinkama, moj muž o kuhanju kave!
da nešto nije u redu s plinom, rekla bih da si u pravu. ali mi to već nekoliko zima pratimo...

međutim, mene više ljuti cijena plina koju kad gledam u obračun izračunam u m3 kroz visinu računa: ukupnom potrošnjom, ispada da je 1m3 5,09 kn!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 18:43   #1153
zavisi u kojm gradu zivite. u zagrebu je 3.75m3 + 16.75 pausal
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 20:58   #1154
tromjesečni obračun kaže: 916 kn, potrošeno 180 m3



svakako su mi veći računi nego lani, predlani
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 22:28   #1155
Kak izračunate cijenu plina?
Meni su ti novi obračuni enigma, eto prošli mjesec potrošila 109m3 to piše da se množi sa
faktorom korekcije temperature koji je 1.00000
faktorom korekcije tlaka koji je 1.0026 i
hds prosječni koji je 9.6290

i dobije se neka cifra koja se zove isporučena energija 1.052

to se onda množi sa 0,3250
i plus neka tarifna stavka od 13kn

i još na sve to pdv gore

cifra je na kraju 443,62

koliko je cijena m3 plina?????
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 23:15   #1156
ako dijelimo 443,62 sa potrošenih 109m3 ispada da je m3 4,07

__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 23:30   #1157
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
ako dijelimo 443,62 sa potrošenih 109m3 ispada da je m3 4,07

pa onda bi ti trebalo ispast ok,
jer vjerovatno u ovoj gore racunici nisi oduzela "pausal mjesecni" koji ti je cca 20kn..
dakle 443-20 pa onda 423/109=3,88kn m3 plina u zg,sto u +- promil odgovara cijeni od cca 3,9kn...


ja sam isto prijek koji mjesec popizdio,jer sam zabrijao da je opet govno poskupilo...a u biti sam samo krivo gledao...
a to je toliko komplicirano napisano da je bilo jednostavnije da su napisali veliki fontom "ne zelimo da znate koliko vas muzemo ili cemo tek musti"
jer ak se ja jedva snalazim u tim "preracunima" kak ce tek neka bakica s OS ili SSS to skuzit...za sveto nigdarje...al to im je i cilj :klap:
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 22:29   #1158
Quote:
Shatra kaže: Pogledaj post
Molim mišljenje Osječana (a i drugih) o ogrijevnoj vrijednosti plina..
Ne, ne vidim bijele miševe, nego u zadnjih tjedan-dva dana (a vid vraga, baš kada je vani zahladilo i kada možeš provući odgovor kroz veću potrošnju ako stigne veći račun) mi radijator radi na 4-5, a bude jedva mlačan.. smrzavamo se u stanu a bojler je potpuno ispravan..
bilo bi logičnije da radijator s termostatom na hladniju prostoriju radi jače, ali unutra sjedimo s hladnim nosevima..
ne bi mi bilo žao većih računa, ali barem da se ugrijemo..
Sa malim zakašnjenjem. Ja sam iz Osijeka i nisam imao problema sa "mlakim" radijatorima dok je bilo ovo hladnije vrijeme. Stavio sam temperaturu vode na bojleru na 75 c tako da su bili vreli( sad držim na 65 c ), veći problem je bio što zbog nedostataka koje ima stan u kojem boravim nisam mogao postići poštenu temperaturu stanu.
eastcoast is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 06:39   #1159
eastcoast

pa kako nisi uspio postići temperaturu?
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 11:42   #1160
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Kak izračunate cijenu plina?
Meni su ti novi obračuni enigma, eto prošli mjesec potrošila 109m3 to piše da se množi sa
faktorom korekcije temperature koji je 1.00000
faktorom korekcije tlaka koji je 1.0026 i
hds prosječni koji je 9.6290

i dobije se neka cifra koja se zove isporučena energija 1.052

to se onda množi sa 0,3250
i plus neka tarifna stavka od 13kn

i još na sve to pdv gore

cifra je na kraju 443,62

koliko je cijena m3 plina?????
Plin se po novom plaća po isporučenoj energiji u kwh,što ne mora svaki mjesec biti isto tako da ćeš kad preračunaš u m/3 dobiti različitu cijenu.Ogrijevnu vrijednost diktira isporučitelj plina.
streličarstvo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:32.