Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2010., 09:58   #1501
Google je tvoj prijatelj...

c/p sa medicina.hr:

"CA 19-9
CA 19-9 je monoklonalno antitijelo protiv stanica karcinoma debelog crijeva kojim se otkriva monosijalogangliozid pronađen kod pacijenata s probavnim karcinomom.
Povišen je u 20-40 % bolesnika s karcinomom želuca, 20-40 % bolesnika s karcinomom debelog crijeva i 70-93 % bolesnika s karcinomom gušterače. Kod osoba s karcinomom gušterače više vrijednosti mogu biti povezane s uznapredovanijom bolešću. Dobroćudna stanja koja mogu uzrokovati povećanje CA 19-9 su žučni kamenci, upala gušterače, ciroza jetre i upala žučnog mjehura."

http://www.medicina.hr/clanci/tumorski_markeri.htm

Bitno je reći da markeri, sami po sebi, nisu nikako pouzdan pokazatelj malignosti.
Čekaj rezultate dodatnih pretraga - dijagnoze preko neta nisu pouzdane ni preporučljive.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 10:18   #1502
Smotani2 Hvala
pppp is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 10:41   #1503
Pozz!
Možda će pitanje zvučati glupo i možda ne spada ovdje ali mene zanima ukoliko imam gerb ili gastritis ili već neku boljku u želucu (trebam sljedeći mj na gastroskopiju) dali se to vidi na krvnim pretragama,tipa povišeni leukociti i crp ili ?
Hvala! ! !
cupanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 12:44   #1504
crp,c reaktivni protein,referentne vrijednosti do 5 mg/L,meni je 9.6 mg/L,doktor kaže da je upala,je da imam upalu,curi mi nos,i šlajm neki u grlu,ali bez upale grle,nisma ni antiobiotike dobila,ali zbunjuje me to što su leukociti normlani

šta to znači?
Maddie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 14:33   #1505
Quote:
cupanka kaže: Pogledaj post
Pozz!
Možda će pitanje zvučati glupo i možda ne spada ovdje ali mene zanima ukoliko imam gerb ili gastritis ili već neku boljku u želucu (trebam sljedeći mj na gastroskopiju) dali se to vidi na krvnim pretragama,tipa povišeni leukociti i crp ili ?
Hvala! ! !
Kod tegoba kao što su gastritis ili GERB u načelu ne očekujemo promjene u krvnoj slici. Međutim, u slučaju da postoji krvarenje do kojeg može doći, npr., kod ulkusa (čira) ili u slučaju erozivnog gastritisa, može se vidjeti anemija (slabokrvnost). Jednako tako i u nekim oblicima gastritisa (npr. atrofični gastritis) nalaz krvne slike može pokazati anemiju.

Quote:
Maddie kaže: Pogledaj post
crp,c reaktivni protein,referentne vrijednosti do 5 mg/L,meni je 9.6 mg/L,doktor kaže da je upala,je da imam upalu,curi mi nos,i šlajm neki u grlu,ali bez upale grle,nisma ni antiobiotike dobila,ali zbunjuje me to što su leukociti normlani

šta to znači?
CRP nam služi, između ostalog, i kao upalni marker, tj. pokazatelj upale. CRP je osjetljiviji od leukocita i raste brže i prije od leukocita, otprilike 2-3 dana prije porasta leukocita. Zato nalaz u kojem bi CRP bio povišen a leukociti mirni nije neobičan.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 20:22   #1506
[QUOTE=El Gato Félix;30671969]Kod tegoba kao što su gastritis ili GERB u načelu ne očekujemo promjene u krvnoj slici. Međutim, u slučaju da postoji krvarenje do kojeg može doći, npr., kod ulkusa (čira) ili u slučaju erozivnog gastritisa, može se vidjeti anemija (slabokrvnost). Jednako tako i u nekim oblicima gastritisa (npr. atrofični gastritis) nalaz krvne slike može pokazati anemiju.



Hvala vam na odgovoru,naime ja sam već ovdje pisala kako mi je "slučajno"otkrivena gnojna angina i utrpani su mi antibiotici za istu,no meni grlo i dalje crveno,sad doktorica kaže da je to vjerovatno od želuca,što naravno može biti jer imam strašne žgaravice,vračanje hrane u jednjak itd,a zapravo sam išla na hitnu zbog probadanja ispod desnog rebrenog luka i na više (mislila sam da je srce),sa srcem sve 5 ali mi je bila povišena vrijednost leukocita,crp,ggt,feritin,a sniženi mcv,mch željezo na donjoj granici (znaći anemija).
Zanima me ako je čir i ako se aktivirao,pukao,kakve bih simptome trebala osjetiti,temp.nemam,nisam povračala,stolica normalne boje.
Jedino što sada osječam je probadanje na području jetre ali i s lijeve strane,i to mi se počelo dešavati nakon što sam poslije amoksicilina počela piti silapen 1500,na uzv-difuzne lezije na jetrenom (ne mogu odgonetnuti što piše)
inaće imam poveči višak kilograma kojeg sam dobila poprilično naglo,
cupanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 13:12   #1507
Simptomi perforacije ulkusa su često dramatični i s naglim početkom, a bolovi žestoki te se šire po cijelom trbuhu, često i izvan njega a i opće stanje je često teže narušeno.

Moguće je da uzrok nekima od sadašnjih tegoba (žgaravice, pečenje u grlu, bolovi u trbuhu itd.) GERB i/ili ulkus želuca/duodenuma, ali to morate verificirati gastroskopijom na koju ste, vidim, naručeni za mjesec dana.

Nalaz UZV jetre svakako zahtijeva pregled kod internista-hepatologa.

Žao mi je što Vam se sve ovo događa i što pomalo lutate od liječnika do liječnika a još uvijek ne znate dijagnoze.

Nažalost, ne mogu komentirati Vaše tegobe jer, iako se čini kako ste napravili puno pretraga i pregleda, to još nije dovoljno. Nalazi koje ste iznijeli upućuju da se nešto zbiva i zato jedino specijalist-gastreoenterolog i hepatolog kod kojeg se liječite može dati mišljenje o čemu se radi.

Želim Vam svako dobro i držite se.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 18:30   #1508
Pozdrav svima,
imam 21 god, zbog osipa koji traje već 3 tjedna poslala me doktorica na vađenje krvi i bris grla i nosa.ovo drugo još uvijek čekam a danas sma dobila nalaze krvi i urina, pa ne znam ako bi se trebala zabrinuti?

MCH 27.2 L (27.4-33.9)
MCHC 319 L (320-345)
RDW 11.3 L (14.6-16.5)

Kreatinin 51 L (63-107)
GGT 6 L (9-35)

Sedimentacija 32 H (4-24)

URIN:
proteini 1
leukociti 10-20
leukcitna esteraza 3
stanice pl.epitela 20-50
male epite.stanice 2-6
bakterije 3
soli 1

Moram napomenut da ne osjećam nikakve tegobe što se tiče mokraćnog mjehura.imala sma konstantne upale mjehura prije 2 godine,ali to se smirilo i nemam problema s tim već dosta dugo.Zanima me može li ovo biti pokazatelj neke druge bolesti, ne nužno upale mjehura.Doktorica je sumnjala na pitirijazu ali me svejedno poslala na pretrage jer mi već dosta traje taj osip.sad čekam bris grla i nosa, pa bi trebala odnijet sve nalaze u sri.Trebam li se javiti možda prije doktorici?jasno mi je da je sedimentacija znak neke upale, ali ne znam jel to toliko loše i hitno?

puno hvala
__________________
KLIK NA ALBUM
LaRagazza1122 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 17:07   #1509
Pozdrav svima.

Imam 30 godina i planiram trudnocu (prvu), medjutim nakon nalaza krvi nisam bas naisla na odobravanje ginekologa pa me zanima i vase misljenje, vrijednosti jesu nesto nize od normalnih ali to je zbog obilnih menstracija koje bi trudnocom izostale...


eritrociti......... 3.77
hemoglobin..... 85
hematokrit..... 0.292
MCV............. 77.5
MCH............. 22.5
MCHC........... 291
leukociti........ 7.6

Unaprijed veliko hvala
__________________
I pad je let!
graciozan let is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 18:49   #1510
Jučer sam vadila krv i dala urin. Svi nalazi su mi uredni , jedino pri fizikalno-kemijskom pregledu urina piše za Eritrociti / Hb ---poz (+) , isto piše da imam NEŠTO baketrija, i MALO sluzi... prije neka dva mjeseca sam imala upalu mjehura, koja je prošla nakon tretmana tabletama, pa me zanima da li tko zna što je to. Nikad nisam vidjela krv u urinu, jedino ti eritrociti prema nalazu. Što bi to značilo? Ne mogu čekati doktoricu kod koje sam naručena tek za tri dana, prijateljica mi je rekla da to može značiti trudnoću, iako nisam ništa takvo našla na internetu. Imam 18. god ako ti što znači
nataliccch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 17:34   #1511
Pozdrav svima,

Imam 21 godinu, zbog povremenog bola u stomaku obratila sam se doktoru koji me uputio da radim analizu krvi, u nalazima je sljedece :

MCHC - blago povisen 360 a MCH isto na granici 33,9
MPV -ispod vrijednosti 5,5

leukociti, eritrociti, trombociti, hemoglobin su normalni, tj. svi su srednje vrijednosti, kao i AST I ALT

pa sta bi trebalo da znaci povisen MCHM i ovaj snizen MPV ?
Mezopotamija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 22:41   #1512
Quote:
graciozan let kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.

Imam 30 godina i planiram trudnocu (prvu), medjutim nakon nalaza krvi nisam bas naisla na odobravanje ginekologa pa me zanima i vase misljenje, vrijednosti jesu nesto nize od normalnih ali to je zbog obilnih menstracija koje bi trudnocom izostale...


eritrociti......... 3.77
hemoglobin..... 85
hematokrit..... 0.292
MCV............. 77.5
MCH............. 22.5
MCHC........... 291
leukociti........ 7.6

Unaprijed veliko hvala
Poštovana,

Iz priloženog je vidljivo kako je kod Vas posrijedi umjerena anemija. Ako bismo anemiju klasificirali u tri stupnja prema težini (blaga, umjerena i teška), jasno je iz ovoga da se ovdje ne radi o vrijednostima koje su tek "nešto niže od normalnih". Dakle, Vaša anemija nije blaga, nego umjerena!

Nalaz također govori za mikrocitnu anemiju, što bi moglo odgovarati sideropeničnoj anemiji (anemiji zbog deficita željeza), a koja bi opet uistinu mogla biti posljedica obilnih menstruacija.

Ne znam jeste li razriješili što je u pozadini ovakvih obilnih krvarenja koja su dovela do anemije, pretpostavljam da jeste s obzirom da se kontrolirate kod ginekologa, jer takva krvarenja sigurno se ne mogu smatrati normalnom pojavom a nije prihvatljivo niti objašnjenje da neke žene, eto, imaju sklonost jačim krvarenjima.

No da ne duljim, ono što je bitno naglasiti, s obzirom da planirate trudnoću, kako to nije mudro s ovakvom anemijom i slažem se s Vašim ginekologom!

Mišljenja sam da svakako trebate što je moguće više korigirati anemiju prije nego se odlučite za trudnoću. Poznato je, naime, da kod žena koje su i prije trudnoće anemične postoji povećan rizik za pojavu težih oblika anemije a time i eventualnih komplikacija u trudnoći!

Obvezatno se konzultirate s liječnicima u svezi liječenja i korekcije anemije!

Srdačan pozdrav.

Quote:
nataliccch kaže: Pogledaj post
Jučer sam vadila krv i dala urin. Svi nalazi su mi uredni , jedino pri fizikalno-kemijskom pregledu urina piše za Eritrociti / Hb ---poz (+) , isto piše da imam NEŠTO baketrija, i MALO sluzi... prije neka dva mjeseca sam imala upalu mjehura, koja je prošla nakon tretmana tabletama, pa me zanima da li tko zna što je to. Nikad nisam vidjela krv u urinu, jedino ti eritrociti prema nalazu. Što bi to značilo? Ne mogu čekati doktoricu kod koje sam naručena tek za tri dana, prijateljica mi je rekla da to može značiti trudnoću, iako nisam ništa takvo našla na internetu. Imam 18. god ako ti što znači
nataliccch,

Molim Vas, prepišite kompletan nalaz urina (fizikalno-kemijski pregled test trakom, kao i mikroskopski pregled sedimenta).

Ne znam zašto bi nalaz eritrocita u urinu upućivao na trudnoću i otkuda takvo mišljenje Vaše prijateljice.

Također, važan podatak (ispričavam se na indiskreciji) je jeste li davali urin za vrijeme menstruacije, neposredno prije ili iza nje.


Quote:
Mezopotamija kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

Imam 21 godinu, zbog povremenog bola u stomaku obratila sam se doktoru koji me uputio da radim analizu krvi, u nalazima je sljedece :

MCHC - blago povisen 360 a MCH isto na granici 33,9
MPV -ispod vrijednosti 5,5

leukociti, eritrociti, trombociti, hemoglobin su normalni, tj. svi su srednje vrijednosti, kao i AST I ALT

pa sta bi trebalo da znaci povisen MCHM i ovaj snizen MPV ?
MCH i MCHC su veličine koje se odnose na eritrocite (crvene krvne stanice) i tumače se u odnosu na broj eritrocita i koncentraciju hemoglobina. S obzirom da navodite da su njihove vrijednosti unutar referentnih vrijednosti, a vrijednosti MCHC tek neznatno odstupaju, može se reći da je to uredan nalaz.

MPV označuje prosječan volumen trombocita (krvnih pločica) i tumači se u odnosu na njihov broj, za koji također navodite da je uredan. S obzirom da se vrijednosti dosta razlikuju ovisno o laboratoriju, pa se negdje nalazi vrijednost od 6,0 a drugdje i 7,0 fl, pa i više, kao donja granica referetnih vrijednosti, bilo bi dobro da prepišete referentne vrijednosti za MPV i navedete broj trombocita da vidimo koliko vrijednost MPV-a odstupa.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 10:49   #1513
El Gato puno hvala na odgovoru
__________________
I pad je let!
graciozan let is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 17:18   #1514
Hvala na komentaru El Gato.

Referentni interval za MPV je od 6,8 - 10,5 a meni pise 5,5.

Trombociti 321 ,
leukociti(6,5);
eritrociti(4,3);
hemoglobin(15);
hematokrit(41,10);
MCV(94,3);
trombociti(321);
RDW(10,6)

to je to
Mezopotamija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 20:21   #1515
Quote:
Mezopotamija kaže: Pogledaj post
Hvala na komentaru El Gato.

Referentni interval za MPV je od 6,8 - 10,5 a meni pise 5,5.

Trombociti 321 ,
leukociti(6,5);
eritrociti(4,3);
hemoglobin(15);
hematokrit(41,10);
MCV(94,3);
trombociti(321);
RDW(10,6)

to je to
Nalaz govori da su trombociti (krvne pločice) nešto manje veličine (volumena), ali mislim da to nema nekog posebnog značenja. Dokle god je broj trombocita uredan, i nema nekih tegoba u smislu spontanih krvarenja, spontanog nastajanja modrica itd., vrijednosti MPV nemaju neko značenje ukoliko posebno ne odskaču što kod Vas nije slučaj.

A što se bolova u trbuhu tiče, s njima će se liječnici morati još pozabaviti.

Dakle, ovi su nalazi praktički uredni. Eventualno, ukoliko Vaši liječnici smatraju potrebnim, možete nalaz ponoviti, npr. za 3 mjeseca.

Svakako se konzultirajte s Vašim liječnicima jer oni imaju najbolji uvid u Vaše stanje i ranije nalaze te su najkompetetniji za njhovo tumačenje.

Srdačan pozdrav i svako dobro Vam želim.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2010., 11:51   #1516
Quote:
Strelicija kaže: Pogledaj post
Hvala ti na odgovoru! Onda ću pričekati! Ako neko ima neko iskustvo s oslabljenim imunitetom ili ako je radio iste pretrage, nek se javi! Jedan od mržih simptoma mi je temperatura (37, 37,2) koja perzistira i nakon što bolest prođe(naoko). Napišite i što vam je (ako je) pomoglo. Eto, pišite, raspišite se, jer većina doktora samo sliježe ramenima kad nema pametnijeg odgovora, osim-puno čaja, limuna, meda..
P. S. Možda nekom dobro dođe-pitala sam isto pitanje biokemičara, rekao je da je navedene pretrage najbolje napraviti nakon 4 tjedna od uzimanja antibiotika! Svima želim sretnu i zdravu 2011. godinu!
Strelicija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2010., 16:08   #1517
Mozda moje pitanje ne spada u ovu temu ali ne znam gdje bi pitala
Imam upalu uha,uho me počelo boliti u ponedjeljak i s tim je odmah došao iscjedak iz uha,užasno me boli i sve to traje odonda.Posjetila sam liječnika i dobila nekakav antibiotik(Xorimax) no bol ni simptomi ne prestaju.Čitala sam po Internetu da takve akutne upale traje 2-3 dana,no meni nije bolje,pa me zanima koliko bi ovo moglo trajati i što još mogu napraviti da mi bude bolje?
Hvala
__________________
Da'bog da ti mati prdnula na roditeljskom!
dorica505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2010., 21:13   #1518
Pozdrav
Molim pomoć! Je li u trudnoći normalan nalaz krvi - malo povišeni leukociti - zapravo to znam da je normalno , ali nastavak pitanja me zanima - i od njih neutrofili, a smanjeni limfociti?
U 30. tjednu trudnoće sam i ovo su rezultati: Lkc 9.9 (3.4-9.7), NEU 78.5 (44-72), LYM 14.2 (20-46), MONO 6.1 (2-12), EOS 0.7 (0-7), BASO 0.5 (0-1).
Unaprijed hvala!
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 14:36   #1519
Quote:
dorica505 kaže: Pogledaj post
Mozda moje pitanje ne spada u ovu temu ali ne znam gdje bi pitala
Imam upalu uha,uho me počelo boliti u ponedjeljak i s tim je odmah došao iscjedak iz uha,užasno me boli i sve to traje odonda.Posjetila sam liječnika i dobila nekakav antibiotik(Xorimax) no bol ni simptomi ne prestaju.Čitala sam po Internetu da takve akutne upale traje 2-3 dana,no meni nije bolje,pa me zanima koliko bi ovo moglo trajati i što još mogu napraviti da mi bude bolje?
Hvala
48-72 sata nakon početka davanja antibiotika u većini slučajeva trebalo bi doći do poboljšanja stanja.

S obzirom da se to kod Vas nije dogodilo, a spominjete i iscjedak iz uha(!!!!!!), svakako je potrebno ponovno napraviti temeljiti pregled kod liječnika, dobro preispitati dijagnozu i, po svemu sudeći, promijeniti terapiju.

Obvezatno se ponovno javite kod liječnika!

Svako dobro Vam želim. Pozdrav.

Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Molim pomoć! Je li u trudnoći normalan nalaz krvi - malo povišeni leukociti - zapravo to znam da je normalno , ali nastavak pitanja me zanima - i od njih neutrofili, a smanjeni limfociti?
U 30. tjednu trudnoće sam i ovo su rezultati: Lkc 9.9 (3.4-9.7), NEU 78.5 (44-72), LYM 14.2 (20-46), MONO 6.1 (2-12), EOS 0.7 (0-7), BASO 0.5 (0-1).
Unaprijed hvala!
U trudnoći je uobičajeno da dolazi do laganog porasta leukocita, a u diferencijalnoj krvnoj slici do porasta u postotku neutrofila, što se pripisuje utjecaju estrogena.

Rekao bih da je ovaj nalaz uredan, ali treba naglasiti, međutim, kako samo Vaš ginekolog, koji ima uvid u Vaše cjelokupno stanje i druge nalaze, može pravilno protumačiti ovaj nalaz. Molim Vas da se obvezatno konzultirate s ginekologom!

Kao pokazatelj eventualnog upalnog zbivanja u trudnoći, osim broja leukocita i postotka pojednih vrsta stanica, mnogo veću važnost imaju postotak nesegmentiranih granulocita i CRP.

Svako dobro Vama i Vašoj bebi. Pozdrav.

Ujedno bih iskorisitio ovu prigodu da svim forumašicama i forumašima poželim sretnu novu 2011. godinu, s osobitim naglaskom na puno zdravlja.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 23:57   #1520
obavila sam pretrage za kontracepcijske tablete i nalaze sam dobila tek 30.12. kad moja doktorica više nije radila. i sad, trebam joj javiti kakvi su mi bili nalazi da bih mogla 1. dan ciklusa započeti s YAZ tabletama. meni je taj 1. dan trebao biti tek 7.1., ali je sve to skupa uranilo i tablete sam trebala početi piti već danas. kako moram čim prije početi s tabletama a nju ne mogu dobiti da mi da zeleno svjetlo, zamolila bih nekoga da mi kaže ako je sve ok i mogu početi.
dakle.
bilirubin, ref. interval 6-26, rezultat 15.
alanin-aminotransferaza (ALT), ref. interval 10-29, rezultat 9.
alkalna fosfataza (ALP), ref. interval 50-125, rezultat 54.
aspartat-aminotransferaza (AST), ref. interval 14-32, rezultat 16.
__________________
I’m a carbie girl in a carbie world.
Danielle is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:14.