Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2004., 08:01   #1
Torta s jagodama

ima li netko dobar recept za tortu s jagodama....djete mi naručilo i očekuje baš takvu
ajde pomagajte ....u subotu slavi rođendan
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2004., 09:11   #2
Evo jedan jednostavni recept, a torta je jako fina. Ja sam ju često slagala za dječje rođendane jer je lagana, djeca ju vole, a u sezoni se može napraviti i s drugim voćem ( ribizli, višnje, breskve).

U modli za tortu ispeći biskvit od 5 jaja
- bjelanjke istući u čvrsti snijeg, dodati 5 žlica šećera 2 žlice vruče vode, 1 žlicu ulja, žutanjke. Zatim lagano umiješati 5 žlica oštrog brašna.
Kad je biskvit ohlađen izvaditi ga iz kalupa. Gornju tanku koricu skinuti sa nožem. Biskvit pokapati sa 2-3 žlice vode.

½ l slatkog vrhnja istuči u čvrsti šlag, dodati 2 žlice šećera.

40 g želatine u prahu otopiti u 1 dl hladne vode, 3 dl mlijeka ugrijati, dodati 3 žlice šećera i u vruče umiješati otopljenu želatinu, miješati do vrenja, ne smije zakipiti. Malo ohladiti uz povremeno miješanje.

½ kg jagoda usitniti (u multipraktiku). 2-3 jagode prepoloviti i ostaviti za ukras na kraju.

U smjesu od mlijeka lagano umiješati usitnjene jagode a zatim šlag.

Kalup od torte obložiti alu folijom, ulijati smjesu u kalup, lagano poravnati i gore staviti biskvit tako da dno biskvita bude na vrhu.

Ostaviti u frižideru barem 2-3 sata. Na kalup staviti veliki tanjur za tortu, prevrnuti kalup i oprezno skinuti foliju. Ukrasiti s polovicama jagoda.

Dobar tek!
ana_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2004., 09:35   #3
Quote:
ana_m kaže:
40 g želatine u prahu otopiti u 1 dl hladne vode, 3 dl mlijeka ugrijati, dodati 3 žlice šećera i u vruče umiješati otopljenu želatinu, miješati do vrenja, ne smije zakipiti. Malo ohladiti uz povremeno miješanje.

½ kg jagoda usitniti (u multipraktiku). 2-3 jagode prepoloviti i ostaviti za ukras na kraju.

U smjesu od mlijeka lagano umiješati usitnjene jagode a zatim šlag.


Dobar tek!
ana_m, puno hvala ti na trudu
i molim te pojasni malo ovo s kremom od mlijeka, nije li to prerijetko, čini mi se da ide dosta mlijeka, pa onda vodene jagode...dal je dovoljna samo želatina da to održi na hrpi?
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2004., 10:04   #4
Ja stavim 1 i pol vrećicu, čini mi se da je vrećica želatine 30 g. Na vrećici piše za 1/2 l tekućine, a šlag isto malo učvrsti. Samo nek se dobro ohladi! Ako je opet previše želatine onda nije fino, dođe onak malo "plastično".
ana_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2004., 16:08   #5
to ti je omiljena torta mog muza. Napravim obican biskvit za bazu na to ociscene i preoplovljene jagode i gore izlijem zelatinu, obicno jednu vrecicu ali kako sam ja u DE ne znam jel ti sto znace moje mjere.

Ohladim u frizideru. Probala sam vec razne djije tipa s kremom od vanilije sa cokoladom itd ali njemu je ova najjednostavnija varijanta i najbolja.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2004., 20:17   #6
Winona, slažem se s tobom upotpunosti, al se mene ovog puta ne pita
očekuje veliku, glamur tortu...

ispekla sam je....pojeo jednu krišku, a sad me zanima hoće li je se sjetiti još koji put....lijepa , velika, bogata kremom i jagodama stoji u frižideru
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2004., 19:22   #7
pa jedi ti tak ja bar problem rijesim
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2004., 07:30   #8
jedem je očima, čuvam zube
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2004., 06:15   #9
No dobro...ako želite "glamour tortu", bit će gore narečeni recept sa želatinom...
Ali grijeh je jagode tako mučiti, nego je najbolje napraviti običan biskvit i nafilati ga vrhnjem tučenim i jagodama...Tu je važno samo ukrasiti lijepo s pomoću šprica...i polovicama jagoda...

Ali ima i jedan kompliciraniji recept...

Napraviti 3 kore od 6 bjelanjaka i 100 grama prah cukra... koje treba osušiti u pećnici...

Pa ih premazati otopljenom mliječnom čokoladom...ukupno 10-200 grama, tanko da bude...

Pa po tome jagode, svježe narezane na polovice...

Pa filom premazati, a fil je od žutanjaka...na vodenoj kupelji skuhati 6 žutanjaka, 100 grama čećera i 2 dl vrhnja... i KAd se ohladi umiješati 125 grama maslaca...

Pa staviti prvo žuti fil, pa vrhnje (ukupno pol litre!!), i na kraju premazati vrhnjem i ukrasiti polovicama jagoda...

Najbolje je prije jagoda koru premazanu čokoladom - pustiti da se čokolada očvrsne!! - prvo premazati žutim filom, pa staviti jagode, pa vrhnje...

Lagano ohladiti...
uh....
Gabriel Buzančić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2004., 14:45   #10
Quote:
ana_m kaže:
U modli za tortu ispeći biskvit od 5 jaja
- bjelanjke istući u čvrsti snijeg, dodati 5 žlica šećera 2 žlice vruče vode, 1 žlicu ulja, žutanjke. Zatim lagano umiješati 5 žlica oštrog brašna.
Kad je biskvit ohlađen izvaditi ga iz kalupa. Gornju tanku koricu skinuti sa nožem. Biskvit pokapati sa 2-3 žlice vode
samo jedna me stvar zanima: na koliko stupnjeva i koliko dugo pečem biskvit?
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2004., 06:46   #11
Buzancic ova tvoja je super torta, probala jednom i jako mi se svidja
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2004., 09:20   #12
Biskvit se peče na 180 C, 20-25 min.
ana_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2004., 09:32   #13
fala baš ću probati napraviti tu tortu kad dođe sezona jagoda.
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2004., 12:42   #14
Quote:
Gabriel Buzančić kaže:

Napraviti 3 kore od 6 bjelanjaka i 100 grama prah cukra... koje treba osušiti u pećnici...

Pa filom premazati, a fil je od žutanjaka...na vodenoj kupelji skuhati 6 žutanjaka, 100 grama čećera i 2 dl vrhnja... i KAd se ohladi umiješati 125 grama maslaca...

Pa staviti prvo žuti fil, pa vrhnje (ukupno pol litre!!), i na kraju premazati vrhnjem i ukrasiti polovicama jagoda...

uh....
molim te možeš li pojasniti koliko se dugo suši jedna kora u rolu i na koliko stupnjeva!

i još nešto, kod žute kreme, žutanjci, šečer i vrhnje da li se sve zajedno kuha na pari ?!
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2004., 12:50   #15
Imam recept za tortu s jagodama i sa sirom,lijepo izgleda(na vrhu zelatina i jagode) i jako je fina.
Ako mislis da ti moze posluziti saljem sutra navecer,cim dodjem kuci.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2004., 14:15   #16
sam ti šalji, sve primamo
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2004., 06:49   #17
Quote:
emili kaže:
molim te možeš li pojasniti koliko se dugo suši jedna kora u rolu i na koliko stupnjeva!

i još nešto, kod žute kreme, žutanjci, šečer i vrhnje da li se sve zajedno kuha na pari ?!
Suše se na 160 stupnjeva okoli pola sata...

Da, žutanjci se mute skupa sa vrhnjem i šečerom. Tek poslije ide maslac...

Ovo je kakti beze varijanta...

Ima i još jedna, sa lješnjacima...

4 bjelanjka... 2 dl krupno mljevenih proprženih lješnjaka, 1 i pol dl šečera... 175 Celzija 30 minuta... ta kora se peče odjednom i prereže se na pola...

Trick za premazivaje čokoladom ove kore od lješnjaka:
natrgati mliječnu čokoladu po korama i staviti na 2-3 minuta u zagrijanu pećnicu...150 stupnjeva... pa izvaditi i razmazati čokoladu širokim nožem...neka se očvrsne... pa žuti fil, pa jagode..najbolje kore odijelito filati pa staviti jednu na drugu i nakraju sve vrhnjem omazati i ukrasiti jagodama...

Inače sam kore ove ukral od "Švedske torte", i malo modificirao...jer volim takve tanke kore sa lješnjacima...
Gabriel Buzančić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2004., 12:36   #18
puno hvala na trudu, biti će isprobano!
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 12:56   #19
Moja mama je cesto radila ( sad se malo uljenila) neku verziju torte od jagoda sa sirom . Toliko je bila dobra , da smo je slistili u jednom danu ( s tim da ja pojela minimum pola ). fantazija

nazalost nemam recept
vjeverica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2004., 16:20   #20
Ajoj, šteta, a baš mi ta kombinacija jagode - sir zvuči predobro!
Nego, jel' se sjećaš, to je bio mascarpone sir?!
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:03.