Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2007., 17:33   #1
11.09.2001.-11.09.2007.

Na današnji dan svijet se prisjeća žrtava terorističkih napada na Sjedinjene Američke Države. Šesta godišnjica terorističkih napada se obilježava prigodnim komemoracijama u zemlji koja je prije šest godina izgubila 2.974 nedužna života u napadu koji je redefinirao pojam svjetskog terorizma.

Postoji preko 100 raznih definicija za terorizam od kojih su neke formulirale vlade i parlamenti(UK Terrorism Act 2000, USA PATRIOT Act...), neke međunarodne organizacije(UN, Liga Naroda...), a neke i znanstvenici(Laquer, Gibbs, Schmid, Jongman, Rodin...). Unatoč velikom broju definicija i često oprečnih mišljenja o uzrocima terorizma, svima je zajednička jedna komponenta. Terorizam za osnovu ima teror nad civilnim stanovništvom u svrhu nasilja, zločina i kaosa.

Sami termin se pojavljuje tijekom i nakon Francuske revolucije, u vrijeme Vladavine terora, a korijene ima u djelovanju Zelota i Sikara u 1.st.n.e. Od tada do danas svako povijesno razdoblje je bilo suočeno sa prijetnjom terorizma. Važniji preokret u modernom terorizmu započinje u 16.st. urotom Guya Fawkesa, nastavlja se terorističkim aktivnostima u carskoj Rusiji, Osmanlijskom Carstvu, Irskoj, djelovanjem Ku Klux Klana, Irguna, IRA-e, PLO-a, Crnog Rujna, ETA-e, POF-a, Aleph-a i mnogih drugih terorističkih organizacija.

Posljednji veliki preokret vezan za terorizam se zbio upravo 11.09.2001. ranojutarnjim napadima na Svjetski trgovinski centar i Pentagon. Taj napad je označio novo poglavlje za cijeli svijet, posebice za Zapad. Napad na simboličku perjanicu zapadnog svijeta je ujedno i napad na zapadnu civilizaciju temeljenu na kršćanstvu i antičkim kulturama mediteranske Europe. SAD su, kao i ostatak Zapada, bile nespremne na novog neprijatelja koji je uspješno udario samo desetljeće nakon završetka Hladnog rata. Zapad je uvelike pogriješio u svojim procjenama, ali najviše u mišljenju da pobjeda u Hladnom ratu znači i nestanak jedinog istinski opasnog neprijatelja. Vojni proračuni zemalja NATO-saveza su se konstantno smanjivali u odnosu na 1980-te, obavještajna zajednica je izgubila na svojoj ažurnosti i učinkovitosti dok su se bivši saveznici i sadašnji neprijatelji pripremali na zločin. Posljedica takve politike je 11. rujan.

Nakon tog napada uslijedili su i drugi napadi raznih terorističkih organizacija na ciljeve u Europi, ali i u drugim dijelovima svijeta.

SAD, UK, Španjolska, Izrael, Rusija, Kolumbija, Peru, Pakistan, Indija, Saudijska Arabija, Jemen, Finska, Indonezija, Kenija, Irak, Filipini, Maroko, Turska, Uzbekistan, Tajland, Katar, Libanon, Afganistan, Sirija, Grčka, Šri Lanka, Alžir, Bagladeš, Njemačka... To su samo neke od zemalja u kojima su se planirali i/ili dogodili teroristički napadi u razdoblju od 2001. pa do danas.

U svim zemljama se ciljalo isključivo na civile.

2001. se u svijetu dogodilo 355 terorističkih napada sa ukupno 3.295 poginulih i 2.283 ranjenih.

2005. se u svijetu dogodilo 11.111 terorističkih napada sa ukupno 14.602 poginulih i 24.705 ranjenih.

Podaci za prošlu godinu su u nastajanju.

Svijet se terorizmom neminovno promijenio. Ratne operacije zapadnih država na Bliskom Istoku su dodatno destabilizirale svjetska zbivanja, ali i pokazale nužnu odlučnost za borbu protiv ove pošasti. Danas terorizam utječe globalno na politiku i ekonomiju, lokalno na kulturu i društvenu zajednicu. Razvoj terorizma generira i sukob između civilizacija kojemu terorizam služi kao ishodište.

Želio bi da na ovoj temi diskutiramo o svijetu nakon 11.09.2001., o svijetu koji je zauvijek promijenjen, kao i o borbi protiv terorizma. Također bih želio istaknuti važnost razmišljanja o posljedicama terorizma na društva u kojima živimo i kojima doprinosimo.

Zamolio bih sve sudionike za prikladnu raspravu s obzirom na delikatnost teme i žrtve kojih se danas prisjećamo.

http://www.september11victims.com/se...ctims_list.htm

Hvala!

Zadnje uređivanje WRITER1989 : 22.09.2007. at 22:49.
WRITER1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 17:38   #2
Quote:
WRITER1989 kaže: Pogledaj post

2001. se u svijetu dogodilo 355 terorističkih napada sa ukupno 3.295 poginulih i 2.283 ranjenih.

2005. se u svijetu dogodilo 11.111 terorističkih napada sa ukupno 14.602 poginulih i 24.705 ranjenih.

Podaci za prošlu godinu su u nastajanju.
ove brojke što navodiš su samo dokaz da u globalnom krstaškom ratu protiv terorizma koji amerikanci vode već 6 godina, nešto opako smrdi.
bojim se da smo svi mi možda daleko od prave istine.
__________________
u pržun nemoeju da me vode u švicarsku stavia san papire i šolde..Ditrektorski
Tenicki Direktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 18:03   #3
Quote:
WRITER1989 kaže: Pogledaj post
2001. se u svijetu dogodilo 355 terorističkih napada sa ukupno 3.295 poginulih i 2.283 ranjenih.

2005. se u svijetu dogodilo 11.111 terorističkih napada sa ukupno 14.602 poginulih i 24.705 ranjenih.
Ove brojke samo demantiraju mnoge ljude koji misle kako je sve ovo izmišljotina CIA-e. Svijet nije jednistven u borbi protiv toga zla, Rusija danas podupire Iran koji evidentno financira i pomaže teroriste u Iraku i niti ne razmišlja da će ti isti kada završe u Iraku krenuti u Rusiju zbog Čečenije i ruskog odnosa prema njima. EU se drži po strani kao da si njih to ne tiče, ali dolaskom trija Merkel, Brown i Sarkozy EU dobiva šest čvrstih ruku.
® LUCKY ® is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 18:50   #4
Quote:
® LUCKY ® kaže: Pogledaj post
Ove brojke samo demantiraju mnoge ljude koji misle kako je sve ovo izmišljotina CIA-e. Svijet nije jednistven u borbi protiv toga zla, Rusija danas podupire Iran koji evidentno financira i pomaže teroriste u Iraku i niti ne razmišlja da će ti isti kada završe u Iraku krenuti u Rusiju zbog Čečenije i ruskog odnosa prema njima. EU se drži po strani kao da si njih to ne tiče, ali dolaskom trija Merkel, Brown i Sarkozy EU dobiva šest čvrstih ruku.
nemogu da shvatim kako ljudi tako naivno posmatraju stvari.
stavljaš rusiju u kontekstu nekoga ko podržava teroriste a ista ta rusija
ima silne probleme sa islamskim teroristima na svojoj teritoriji.
nije sve crno-bjelo i prosto

Poenta je da od trenutka kada je počela anti-terorištička kampanja dan 12.09.2001 pa da danas. koja je globalno posmatrajući sve žešća iz godine u godinu ti kao rezultat imaš ne smanjenju terorističku aktivnost nego drastično povećanu.
Pa vidi sada gdje vodi tzv. anti-teroristička kampanja i silne američke avanture i intervencije po svijetu.
__________________
u pržun nemoeju da me vode u švicarsku stavia san papire i šolde..Ditrektorski
Tenicki Direktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 19:36   #5
11. rujan je označio početak međunarodne kampanje u cilju borbe protiv terorizma. SAD-e predvode tu borbu koja je neprekidna i kojoj se ni približno ne nazire kraj. Ujedinjeno Kraljevstvo i Izrael su najbliži američki saveznici koji logistički, vojno, diplomatski i ekonomski sudjeluju u toj borbi, no te tri zemlje nipošto nisu same.

Neuspjeha u toj borbi ima mnogo jer se postavilo mnogo ambicioznih planova i zadataka koje je nemoguće sve uspješno izvršiti, posebno ne u razdoblju od 6 godina. Nepripremljenost Zapada na novi vid terorizma je dodatno otežala proces ispunjenja tih ciljeva.

Objektivne neuspjehe gotovo svi znamo, ali se često zaboravlja na očigledne uspjehe međunarodne koalicije za borbu protiv terora.

-136 zemalja diljem svijeta je ponudilo svoju vojnu pomoć američkoj administraciji u proteklom šestogodišnjem periodu. Time je ogroman broj država prepoznao prijetnju od terorizma za sebe same, a ne samo za SAD-e.

-SAD su primile 46 raznih deklaracija potpore od međunarodnih organizacija.

-142 države su naredile zamrzavanje sredstava mogućih terorističkih organizacija.

-Imovina najmanje 153 terorističke organizacije je zamrznuta u američkom i britanskom financijskom sustavu. Time je teroristima oduzeto preko 66 milijuna $.

-Rezolucijom 1373 UN-i se stvorio učinkoviti mehanizam zabrane držanja terorističkih financijskih sredstava u zemljama-članicama. Isto to je potvrđeno od strane zemalja-članica G-20 i MMF-a.

-Međunarodna zajednica je većinski povećala svoja izdvajanja za nacionalnu sigurnost i obavještajnu zajednicu, neke zemlje su izdvajanja povećale i do 200%.

-Terorističke organizacije su izgubile službenu potporu u nizu država svijeta, a najjasniji primjer je Afganistan.

-Najveći uspjeh je znanje i iskustvo stečeno u proteklih 6 godina koje ima za svrhu onemogućiti buduće napade, uništiti terorističke skupine i povećati zaštitu građana. Prema neovisnim izvorima u posljednjih se 6 godina identificiralo i nadziralo oko 20 terorističkih skupina o kojima se prije nije znalo.
WRITER1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 19:57   #6
Quote:
Tenicki Direktor kaže: Pogledaj post
nemogu da shvatim kako ljudi tako naivno posmatraju stvari.
stavljaš rusiju u kontekstu nekoga ko podržava teroriste a ista ta rusija
ima silne probleme sa islamskim teroristima na svojoj teritoriji.
nije sve crno-bjelo i prosto
Poenta je da od trenutka kada je počela anti-terorištička kampanja dan 12.09.2001 pa da danas. koja je globalno posmatrajući sve žešća iz godine u godinu ti kao rezultat imaš ne smanjenju terorističku aktivnost nego drastično povećanu.
Pa vidi sada gdje vodi tzv. anti-teroristička kampanja i silne američke avanture i intervencije po svijetu.
Pa ne znam u čemu je problem? Ruska Federacija danas brani Iran u svakom pitanju, samo zato što imaju određenu korist od njih. Ne razmišljaju što im nosi budućnost i kao uvijek imaju dvostruka mjerila. Hoćeš reći kako Iranska Republika ne financira teroriste u Iraku? Što se tiče tvoje opservacije o povećanju terorističkih napada, možda to i stoji, međutim što se trebalo napraviti? Trebalo se dopustiti teroristima, da se u miru obućavaju i naoružavaju? Mislim kako ne!
® LUCKY ® is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2007., 11:40   #7
Quote:
® LUCKY ® kaže: Pogledaj post
Pa ne znam u čemu je problem? Ruska Federacija danas brani Iran u svakom pitanju, samo zato što imaju određenu korist od njih. Ne razmišljaju što im nosi budućnost i kao uvijek imaju dvostruka mjerila. Hoćeš reći kako Iranska Republika ne financira teroriste u Iraku? Što se tiče tvoje opservacije o povećanju terorističkih napada, možda to i stoji, međutim što se trebalo napraviti? Trebalo se dopustiti teroristima, da se u miru obućavaju i naoružavaju? Mislim kako ne!
Kakvu korist rusi mogu imati od Irana,? da im možda ne treba iranska nafta?
Rusi podrškom iranu u stvari brane neke dosadašnje međunarodne norme i principe a time brane i sebe. Jeli suština današnjeg svijeta takva da amerikanci trebaju da intervenišu u svakoj državi koja "nije dobra" odnosno nije po njihovim mjerilima.
Ko je to dodjelio amerikacima "božiji dar" da sami procjenjuju ko je terorista a ko nije, i slobodu da ih kažnjavaju?
Današnji globalni terorizama, ta famozna Al-Qaeda je čist američki produkt, sve sto bili CIA ljudi prije 20-30 godina.

Terorizma je uvijek bilo i biće(ruski anarhisti iz 19 vijeka,IRA,ETA, crvene brrigade, Bader-Majerhof, Carlos...itd
ali terorizama je prije pojave američkog globalizma bio izolovana pojava, koja se manje više mogla kontrolisati, hapšenjima, primirjima, sporazumima...itd

Ti danas imaš situaciju da amerikanci sastavljaju listu cijelih terorističkih država gdje rješenje problema vide u žestokim vojnim intervencijama koje donose samo dugoročnu nestabilnost regionu(što je možda i krajnji cilj amerikanaca)

Samo mi reci jel misliš da bliski istok nije bio mirniji za vrijeme "krvnika" Sadama?

Sadam je bio diktator ali ni bolji ni lošiji od stotina sličnih diktatora koje i danas američka administracija podržava i gleda kroz prste njihovoj tiraniji i korupciji.

Irak je za vrijeme tiranina Sadama bio manje više mirna i stabilna država, raspitaj se malo kod nekih naših ljudi koji su putovali 80-tih godina poslom po iraku. Taj isti sadam je za vrijeme Iračko-Iranskog rata žestoko podržavana i smatran faktorom stabilnosti od strane amerikanaca. Sadam je svoju politiku kreira uvijek slušajući američkog ambasadora na jedno uvo.
Sve do početka 90-tih kada počinje obrušavanje na sadama
I sad mi samo reci da je jednom običnom iračaninu danas kada mu prijeti automobil bomba ili samoubica ili slučajna pogibija od američkog vojnika na putu do prodvanice kvalitetnije život nego za vrijeme zlošinačkog sadamovog režima.
Jel istu takvu situaciju treba ponoviti u Iranu?

Najznačajniji faktor i uzročnik globalnog terorizma je danas Američka dugoročna spoljnopolitička strategija i modeliranje svijeta "po svome"

Amerikanci žele da formiraju sviet prema svojoj mjeri i to je legitimno pravo.

Američka politika da li namjerna ili nenamjerna je sigurno izvor i faktor nestabilnosti u nekim djelovima svijeta.
Navedi mi molim te samo jedan primjer gdje su amerikanci od raspada SSSR pa na ovamo svojim uticajem ili intervencijom ne samo uspjeli da spriječe sukobe i katastrofu nego da ne proizvedu goru situaciju.

Suština je da se stvari u svijetu mjenjaju da ne postoji više onaj unipolarni svijet iz devedesetih godina, vraćaju se neki stari i pojavljuju se novi igrači, mjenjaju se zone uticaja, sve će to u narednih nekoliko godina polako leći na svoje mjesto i imaćeš neku verziju podjele svjeta i zona uticaja kao u Risiku.
Ali dok se to ne desi amerikanci svim silama grabe i neprzaju ni od čeka da bi osigurali svoje poveliko parče torte.

I sve dok je ta igra grublja i surovija biće grublji u suroviji odgovori u vidu globalnog terorizma.
__________________
u pržun nemoeju da me vode u švicarsku stavia san papire i šolde..Ditrektorski
Tenicki Direktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2007., 11:43   #8
Quote:
Tenicki Direktor kaže: Pogledaj post
Kakvu korist rusi mogu imati od Irana,? da im možda ne treba iranska nafta?
Rusi podrškom iranu u stvari brane neke dosadašnje međunarodne norme i principe a time brane i sebe.
Mislim što ne prodaju Iranu nešto što se zove vojna oprema, nuklearna tehnologija? Mislim kako prodaju i zakopavaju se samo zbog par milijardi USD koliko zarade na tome. Šteta po njih će u budućnosti biti daleko veća, nema sumnje.
® LUCKY ® is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2007., 15:47   #9
Quote:
Tenicki Direktor kaže: Pogledaj post
....
Lijepo si to sročio ali nažalost nekima nedovoljni jasno!

Quote:
® LUCKY ® kaže: Pogledaj post
Mislim što ne prodaju Iranu nešto što se zove vojna oprema, nuklearna tehnologija? Mislim kako prodaju i zakopavaju se samo zbog par milijardi USD koliko zarade na tome. Šteta po njih će u budućnosti biti daleko veća, nema sumnje.
A zbog čega rusi nebi trebali prodavat oružije i nuklearnu tehnologiju ili je to možda samo isključivo pravo Amerike?
Po meni veći me je strah što jedan Izrael ima 100 N-bomba negi jedan Iran jer vidjeli smo kako ti Izrael radi (Libanon, Gaza)

Quote:
® LUCKY ® kaže: Pogledaj post
Što radi američka vojska u Iraku? Pa brani Iračane od terorista koji ih tamane. Teško se protiv takvih kukavica luđačkih boriti, ali se bore. Velika većina Iračana želi da SAD otiđe iz Iraka tek onda kada stabiliziraju njihovu zemlju. To su činjenice, a ne ovo što ti pišeš.
Da ovo nije žalosno bilo bi jaaaako smješno!
Koliko je to terorističkih napad bilo u Iraku prije 2003?
__________________
Zabranjeni Film - Zašto smo se borili - Kome to istina smeta - Bijelo polje srce moje
liberali is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 07:29   #10
Quote:
Tenicki Direktor kaže: Pogledaj post
Kakvu korist rusi mogu imati od Irana,? da im možda ne treba iranska nafta?
Rusi podrškom iranu u stvari brane neke dosadašnje međunarodne norme i principe a time brane i sebe. Jeli suština današnjeg svijeta takva da amerikanci trebaju da intervenišu u svakoj državi koja "nije dobra" odnosno nije po njihovim mjerilima.
Ko je to dodjelio amerikacima "božiji dar" da sami procjenjuju ko je terorista a ko nije, i slobodu da ih kažnjavaju?
Današnji globalni terorizama, ta famozna Al-Qaeda je čist američki produkt, sve sto bili CIA ljudi prije 20-30 godina.

Terorizma je uvijek bilo i biće(ruski anarhisti iz 19 vijeka,IRA,ETA, crvene brrigade, Bader-Majerhof, Carlos...itd
ali terorizama je prije pojave američkog globalizma bio izolovana pojava, koja se manje više mogla kontrolisati, hapšenjima, primirjima, sporazumima...itd

Ti danas imaš situaciju da amerikanci sastavljaju listu cijelih terorističkih država gdje rješenje problema vide u žestokim vojnim intervencijama koje donose samo dugoročnu nestabilnost regionu(što je možda i krajnji cilj amerikanaca)

Samo mi reci jel misliš da bliski istok nije bio mirniji za vrijeme "krvnika" Sadama?

Sadam je bio diktator ali ni bolji ni lošiji od stotina sličnih diktatora koje i danas američka administracija podržava i gleda kroz prste njihovoj tiraniji i korupciji.

Irak je za vrijeme tiranina Sadama bio manje više mirna i stabilna država, raspitaj se malo kod nekih naših ljudi koji su putovali 80-tih godina poslom po iraku. Taj isti sadam je za vrijeme Iračko-Iranskog rata žestoko podržavana i smatran faktorom stabilnosti od strane amerikanaca. Sadam je svoju politiku kreira uvijek slušajući američkog ambasadora na jedno uvo.
Sve do početka 90-tih kada počinje obrušavanje na sadama
I sad mi samo reci da je jednom običnom iračaninu danas kada mu prijeti automobil bomba ili samoubica ili slučajna pogibija od američkog vojnika na putu do prodvanice kvalitetnije život nego za vrijeme zlošinačkog sadamovog režima.
Jel istu takvu situaciju treba ponoviti u Iranu?

Najznačajniji faktor i uzročnik globalnog terorizma je danas Američka dugoročna spoljnopolitička strategija i modeliranje svijeta "po svome"

Amerikanci žele da formiraju sviet prema svojoj mjeri i to je legitimno pravo.

Američka politika da li namjerna ili nenamjerna je sigurno izvor i faktor nestabilnosti u nekim djelovima svijeta.
Navedi mi molim te samo jedan primjer gdje su amerikanci od raspada SSSR pa na ovamo svojim uticajem ili intervencijom ne samo uspjeli da spriječe sukobe i katastrofu nego da ne proizvedu goru situaciju.

Suština je da se stvari u svijetu mjenjaju da ne postoji više onaj unipolarni svijet iz devedesetih godina, vraćaju se neki stari i pojavljuju se novi igrači, mjenjaju se zone uticaja, sve će to u narednih nekoliko godina polako leći na svoje mjesto i imaćeš neku verziju podjele svjeta i zona uticaja kao u Risiku.
Ali dok se to ne desi amerikanci svim silama grabe i neprzaju ni od čeka da bi osigurali svoje poveliko parče torte.

I sve dok je ta igra grublja i surovija biće grublji u suroviji odgovori u vidu globalnog terorizma.
bravo za post. mislim da si napisao samu sustinu. mene osobno zanima kako ce se Kina postaviti u odnosu na Iran. Ipak oni kupuju iransku naftu.
matematicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2007., 11:03   #11
Quote:
® LUCKY ® kaže: Pogledaj post
Ove brojke samo demantiraju mnoge ljude koji misle kako je sve ovo izmišljotina CIA-e. Svijet nije jednistven u borbi protiv toga zla, Rusija danas podupire Iran koji evidentno financira i pomaže teroriste u Iraku i niti ne razmišlja da će ti isti kada završe u Iraku krenuti u Rusiju zbog Čečenije i ruskog odnosa prema njima. EU se drži po strani kao da si njih to ne tiče, ali dolaskom trija Merkel, Brown i Sarkozy EU dobiva šest čvrstih ruku.
Ni Condoliza Rice ti nije ravna . Naravno sve ovo bi bilo dobro kad bi mi odgovorila sta radi americka vojska u Iraku . Da nije amerikanaca u Iraku ne bi bilo ni podrzavanja shita od strane Irana , jel tako
Ovo mi je sito ko kad lopov vidi dugog sto krade pa vice : Drzite lopova
Krushko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2007., 11:46   #12
Quote:
Krushko kaže: Pogledaj post
Ni Condoliza Rice ti nije ravna . Naravno sve ovo bi bilo dobro kad bi mi odgovorila sta radi americka vojska u Iraku . Da nije amerikanaca u Iraku ne bi bilo ni podrzavanja shita od strane Irana , jel tako
Ovo mi je sito ko kad lopov vidi dugog sto krade pa vice : Drzite lopova
Što radi američka vojska u Iraku? Pa brani Iračane od terorista koji ih tamane. Teško se protiv takvih kukavica luđačkih boriti, ali se bore. Velika većina Iračana želi da SAD otiđe iz Iraka tek onda kada stabiliziraju njihovu zemlju. To su činjenice, a ne ovo što ti pišeš. Normalno da bi bilo podrške prema šiitima, to je nacionalni interes Irana. Mislim kako to znaju manje više svi, kao što znaju i prave namjere Irana u ovom dijelu svijeta.
® LUCKY ® is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 01:01   #13
Quote:
® LUCKY ® kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći kako Iranska Republika ne financira teroriste u Iraku?
Prvo je potrebno definirati teroristu.
Terorista nemoze biti neko ko se bori protiv USA i njenih saveznika u Iraku.

Nego Lucky reci ti nama ko je podrzavao i finansirao Saddama kada je ovaj vrsio masovne likvidacije kurdskih civila u Iraku i kada je bombardirao Iranske gradove??

ZAPAD a naj vise USA.

Amerika je naj vece zlo koje se svijetu moglo dogoditi.Ocekivati od jedne drzave koja je direktni rezultat fasizma,da bude demokraticna,je vise nego naivno.

Sama cinjenica da je USA od zavrsetka ww2 bila umijesana u 25 ratova,12 drzavnih udara i 35 politickih atentata,govori sama za sebe.

Geir Lundestad,direktor pri Nobelovom institutu u Oslu ne slaze se sa ovom brojkom od 25 americkih ratova u zadnjih 60 godina.

-Posjedujem jedan dokumenat koji potvrdjuje da je USA bila direktno umijesana u cak 190 sto manjih sto vecih ratova sirom svijeta u posljednjih 60 godina,kaze Geir Lundestad.
Homeini is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 15:43   #14
Quote:
® LUCKY ® kaže: Pogledaj post
Ove brojke samo demantiraju mnoge ljude koji misle kako je sve ovo izmišljotina CIA-e. Svijet nije jednistven u borbi protiv toga zla, Rusija danas podupire Iran koji evidentno financira i pomaže teroriste u Iraku i niti ne razmišlja da će ti isti kada završe u Iraku krenuti u Rusiju zbog Čečenije i ruskog odnosa prema njima. EU se drži po strani kao da si njih to ne tiče, ali dolaskom trija Merkel, Brown i Sarkozy EU dobiva šest čvrstih ruku.
SAD podrzava vojno i financijski drzavni terorizam Izraela - napad na Siriju npr., ubijanje neduznih palestinaca itd... Prema tome, Iranska podrska Hezbolahu globalnopoliticki nije problematicna, vec je OK za odrzavanje odnosa snaga.
Osim toga, nemoj zaboraviti da amerikance uglavno zanima nafta; i da su radi nje napravili cirkus u Iraku u kojem je ubijeno oko 70 000 neduznih civila; i nazalost samo 3000 amerikanaca.

Voli Vas Numen
 
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 17:00   #15
Quote:
Numen kaže: Pogledaj post
SAD podrzava vojno i financijski drzavni terorizam Izraela - napad na Siriju npr., ubijanje neduznih palestinaca itd... Prema tome, Iranska podrska Hezbolahu globalnopoliticki nije problematicna, vec je OK za odrzavanje odnosa snaga.
Bojim se da si krivo informiran, nije to nikakav terorizam, to je obrana nacionalnih interesa i obrana naroda od terorista. Nedužni palestinci nahebu isto kao što nahebu nevini Izraelci, tako da nisu samo na jednoj strani stradali civili.

Quote:
Numen kaže: Pogledaj post
Osim toga, nemoj zaboraviti da amerikance uglavno zanima nafta; i da su radi nje napravili cirkus u Iraku u kojem je ubijeno oko 70 000 neduznih civila; i nazalost samo 3000 amerikanaca.
Međuostalim ih i to zanima, ali daleko od toga da ih samo i isključivo to zanima. Nadalje, kada pišeš o 70.000 nevinih civila koji su poginuli u Iraku onda bi bilo lijepo kada bi se barem informirao, pa saznao tko ubija te civile i na koji način. Da se SAD pita, Irak bi već odavno bio država u kojoj stanuje balgostanje u odnosnu na ovo što sada imaju i demokracija.
® LUCKY ® is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 19:12   #16
Quote:
® LUCKY ® kaže: Pogledaj post
Bojim se da si krivo informiran, nije to nikakav terorizam, to je obrana nacionalnih interesa i obrana naroda od terorista. Nedužni palestinci nahebu isto kao što nahebu nevini Izraelci, tako da nisu samo na jednoj strani stradali civili.



Međuostalim ih i to zanima, ali daleko od toga da ih samo i isključivo to zanima. Nadalje, kada pišeš o 70.000 nevinih civila koji su poginuli u Iraku onda bi bilo lijepo kada bi se barem informirao, pa saznao tko ubija te civile i na koji način. Da se SAD pita, Irak bi već odavno bio država u kojoj stanuje balgostanje u odnosnu na ovo što sada imaju i demokracija.
OK, idemo usporediti koliko je nastradalo palestinskih civila, a koliko izraelskih... Hmmm?
Ili, koliko je americkih zrtava bilo u Vijatnamu o kojima svi sve znamo; koji imaju spomenike itd; a koliko vijetnamskih... Hmmm?
Ili; tko je napravio cirkus u Iraku rezultat cega je 70 000 nevinih zrtava? Iracani ili Amerikanci. Ja se potpuno slazem da je trebalo srusiti kriminalca Huseina; ali Amerikanci nisu dosli radi toga.
Da SAD zeli demokraciju u Iraku, u Iraku bi bila demokracija.

Voli Vas Numen
 
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 19:22   #17
Quote:
Numen kaže: Pogledaj post
OK, idemo usporediti koliko je nastradalo palestinskih civila, a koliko izraelskih... Hmmm?
Ili, koliko je americkih zrtava bilo u Vijatnamu o kojima svi sve znamo; koji imaju spomenike itd; a koliko vijetnamskih... Hmmm?
Ili; tko je napravio cirkus u Iraku rezultat cega je 70 000 nevinih zrtava? Iracani ili Amerikanci. Ja se potpuno slazem da je trebalo srusiti kriminalca Huseina; ali Amerikanci nisu dosli radi toga.
Da SAD zeli demokraciju u Iraku, u Iraku bi bila demokracija.

Voli Vas Numen
Pa svima je jasno zašto je stradalo više palestinskih civila. Teroristička gamad ih korisiti kako bi ostvarila neke svoje ciljeve. Prihvaćam da je dio civila poginuo i od strane Izraelske vojske, u velikoj većini slučajeva nenamjerno. Na kraju krajeva, da je palestincima do mira, mir bi tamo već odavna i bio.
Za cirkus u Iraku je odgovorna američka administracija samo zato što nisu imali mentalne spoobnosti da zaključe što bi se moglo događati u posijeratnom Iraku, a odgovornost za ubojstva civila snosi AlQaida u velikoj većini. Pa nisu Ameri samoubojice na tržnicama ili ispred bolnica i policijskih stanica. Znači to se slažež kako je trebalo sruštiti Saddama Husseina, ali se ne slažeš što su to napravili Ameri ili kako? Zahvaljujem se na ljubavi!
® LUCKY ® is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 19:04   #18
Ljudi moji terorizam je oružije siromašnih i to je to!
Netko šalje cruise missile a onaj tko ih nema šalje avione pune putnika!
Mislim svi Vi zaboravljate da ima nešto i prije tog 11/9 recimo svakodnevno bombardiranje Iraka, bombardiranje Afganistana, 50 godina tragedije u Palestini ....

A pametni se ne paćaju u tuđe i prođu ko Kina!
__________________
Zabranjeni Film - Zašto smo se borili - Kome to istina smeta - Bijelo polje srce moje
liberali is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 19:38   #19
Quote:
WRITER1989 kaže: Pogledaj post
Na današnji dan svijet se prisjeća žrtava terorističkih napada na Sjedinjene Američke Države. Šesta godišnjica terorističkih napada se obilježava prigodnim komemoracijama u zemlji koja je prije šest godina izgubila 2.974 nedužna života u napadu koji je redefinirao pojam svjetskog terorizma.!
Tako je prvi put u povjesti su i ameri vidjeli kako to izgleda kad te netko sa visine bombardira! Također prvi put da je jedan američki predsjednik sumnjive inteligencije umjesto borbe protiv terorizma napravio borbu protiv jene cijele vjere!

Quote:
WRITER1989 kaže: Pogledaj post
Postoji preko 100 raznih definicija za terorizam od kojih su neke formulirale vlade i parlamenti(UK Terrorism Act 2000, USA PATRIOT Act...), neke međunarodne organizacije(UN, Liga Naroda...), a neke i znanstvenici(Laquer, Gibbs, Schmid, Jongman, Rodin...). Unatoč velikom broju definicija i često oprečnih mišljenja o uzrocima terorizma, svima je zajednička jedna komponenta. Terorizam za osnovu ima teror nad civilnim stanovništvom u svrhu nasilja, zločina i kaosa.
Ma kako da ne reci mi zašto su se ono borili u ETA-i &IRA iz ova tvoja tri navedena!

Quote:
WRITER1989 kaže: Pogledaj post
Posljednji veliki preokret vezan za terorizam se zbio upravo 11.09.2001. ranojutarnjim napadima na Svjetski trgovinski centar i Pentagon. Taj napad je označio novo poglavlje za cijeli svijet, posebice za Zapad. Napad na simboličku perjanicu zapadnog svijeta je ujedno i napad na zapadnu civilizaciju temeljenu na kršćanstvu i antičkim kulturama mediteranske Europe.
Asti gospe nisam zano da je WTC bija u Splitu!
Ma koliko je taj zli Bin Laden to crikvi porušija eto ja dosad mislija da su oni napali financiski i vojni centar moći SAD-a a ne crikvu i kršćane

Quote:
WRITER1989 kaže: Pogledaj post
SAD su, kao i ostatak Zapada, bile nespremne na novog neprijatelja koji je uspješno udario samo desetljeće nakon završetka Hladnog rata. Zapad je uvelike pogriješio u svojim procjenama, ali najviše u mišljenju da pobjeda u Hladnom ratu znači i nestanak jedinog istinski opasnog neprijatelja.
More bit da si upravu šata je jedan SSSR sa 20000 N-bomba nego jedan Laden sa 4 aviona!


Quote:
WRITER1989 kaže: Pogledaj post
Vojni proračuni zemalja NATO-saveza su se konstantno smanjivali u odnosu na 1980-te, obavještajna zajednica je izgubila na svojoj ažurnosti i učinkovitosti dok su se bivši saveznici i sadašnji neprijatelji pripremali na zločin. Posljedica takve politike je 11. rujan.
Tako je trebalo je ubit svih miljardu muslimana nasvitu, ali sigurno nije trebalo ne napast Iraq, riješit Palestinu, ne ostavit Afganistance na cijedili polje rusa, i okrenit se protiv CIA-inog saveznika Bin Ladena

Quote:
WRITER1989 kaže: Pogledaj post
Nakon tog napada uslijedili su i drugi napadi raznih terorističkih organizacija na ciljeve u Europi, ali i u drugim dijelovima svijeta.
Hmm da vidim koga su to napali još a da Engleze i Španjolce usput namjerno ili nenamjerno si zaboravio da se desio rat u Afganistanu i pokolj u Iraqu gdje su obe zemlje imale svoje vojnike i to protiv volje UN-a

Quote:
WRITER1989 kaže: Pogledaj post
SAD, UK, Španjolska, Izrael, Rusija, Kolumbija, Peru, Pakistan, Indija, Saudijska Arabija, Jemen, Finska, Indonezija, Kenija, Irak, Filipini, Maroko, Turska, Uzbekistan, Tajland, Katar, Libanon, Afganistan, Sirija, Grčka, Šri Lanka, Alžir, Bagladeš, Njemačka... To su samo neke od zemalja u kojima su se planirali i/ili dogodili teroristički napadi u razdoblju od 2001. pa do danas.
SAD - vojna djelovanja Iraq Afganistan
Španjolska - vojna djelovanja Iraq
Izrael- nemoram ti valja i za ove objašnjavat
Rusija - Čečenija
Pakistan - saveznik SAD-a u ratu u Afganistanu
Indija - 100 godina konflikt (kašmir)
Saudijska Arabija - invaziske trupe SAD-a za napad u Iraq
Jemen- invaziske trupe SAD-a za napad u Iraq
Indonezija - napad (Bali) na australce država sudjeluje u agresiji na iraq
Irak -
Afganistan -
Turska - nerješeno pitanje kurda

Za ove nisam čuo da se nešto desilo poslje 2001 (Sirija,Šri Lanka, Alžir, Bagladeš,Katar, Libanon - osim ako misliš na ono kad su ih židovi poravnali sa zemljom ali sumnjam da te civilne žrtve smatraš terorizmom)

Nastavak slijedi kasnija sad idem malo na kavu sa ekipom!
__________________
Zabranjeni Film - Zašto smo se borili - Kome to istina smeta - Bijelo polje srce moje
liberali is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 20:13   #20
Quote:
liberali kaže: Pogledaj post
Ma kako da ne reci mi zašto su se ono borili u ETA-i &IRA iz ova tvoja tri navedena!
Terorizam se nikada i s ničim ne može opravdati.

Teroristi ciljaju civilno stanovništvo; djecu u školama(primjer Beslan), građane u podzemnoj željeznici(primjer London), turiste na ljetovanju(primjer Bali) itd.

IRA i ETA imaju za konačni cilj neovisnost određenih dijelova svoje zemlje. Do toga cilja dolaze masakriranjem civila na tržnicama, u trgovačkim centrima, autobusima... Za ispunjenje svojih zamisli žele prouzročiti kaos, bol, patnju među civilima, građanima jedne zemlje koji ne kreiraju politiku i ne ratuju protiv njih. Takvo ponašanje jedino može biti zločin protiv čovječnosti. Zbog toga ih i nazivamo teroristima. S druge strane Škotsku nacionalnu stranku tako ne klasificiramo, zar ne?
WRITER1989 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:03.