Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2007., 21:08   #21
raid se o clematis jackmalii tako pise na etiketi. to je sad mala biljka sa jednim povećim izdankom oko 40ak cm!"
pa u važ bi je jer bi je pustio niz ogradu ili eventualno napravio nekakav nosac pa ispred ulaznih vrata koja su na balkonu!
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 21:28   #22
Aha, ja imam clematise posađene na balkonu u većim teglama, sad su već puni pupoljaka. Jel ovakav? http://www.floridata.com/ref/c/clem_xja.cfm
Evo i uputa za orezivanje http://plants.thompson-morgan.com/cl...g-guide/group3
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 21:57   #23
pa da to je to jedino sta na etiketi ne pise onaj x, clematis x j.
to je sad kako rekoh mlada biljčica od kojih 40ak cm pa par listova posađena u saksiju treseta. ja to moram presaditi u zemlju? hoće li se time remetiti cvjetanje?
baš radim jedan sanduk od drveta 40x40x40m pa bi tu lijepo izgledala. možda je bolje biljku posaditi u saksiju i nju zakopat u zemlju u taj drveni sanduk radi prezimljavanja?
što msiliš?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 22:08   #24
To su sve neki hibridi. Ne znam, mislim da možeš direktno, kod mene je hladnije nego kod tebe i nema problema s hladnoćom. Da, u zemlju, što prije da se razraste, nema problema jer još nije vrijeme cvatnje, cvate tek od 6.mj, ne? Cvjetići nastaju na vrhovima mladih grana, u pazuhu. Možeš ga petljati na neku lijepu ljestvicu, baš se spremam potražiti stožac od željeza da ih spetljam i da sve ispune zelenilom.
Možeš i ispred njih posaditi u sanduk neke npr padajuće biljke da ti ispune donji dio.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 22:18   #25
da razmišljam o kadifama one ce napraviti lijep kontrast! no otom potom!
mogu li ja nju staviti na balkon te je pustiti da se spušta po ogradi prema dvorištu! eventualno još jednu da de prema gore da popuni ogradu na stepenicama?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 22:24   #26
Da, najbolje neka biljka koja dugo cvjeta. Ne znam jel voli ić prema dolje, probaj, zvuči primamljivo i još da su dvije različite... Samo ako ti nije ograda predebela da se može hvatat.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 22:44   #27
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
da razmišljam o kadifama one ce napraviti lijep kontrast! no otom potom!
mogu li ja nju staviti na balkon te je pustiti da se spušta po ogradi prema dvorištu! eventualno još jednu da de prema gore da popuni ogradu na stepenicama?
clematis-e je doista zahtjrvno rezati i obično po etiketama nećete pronač ništa konkretno jer postoje 3-4 odvojene zasebne skupine uzgajivača a na našem tržištu je svega i svačega najjeftinijeg od svih njih. savjetujem jedan rez pred zimu kad baci lišće a 20 dana nakon cvatnje samo uredjivanje frizure tako ćete najmanje štetiti biljkama.Nadalje clematisi imaju podjednaku dužinu korjenovog sustava kao i grana dakle!! veliki pitar što veći (drveni sanduk ok al složen tako da se okretanjem da vadit biljka vani a de se ne slomi stabljika)
nasad kao zaštita korjena od sunca obvezno ali nešto s plitkim korjenima ( zaštita korjena od sunca je pored ostalog i pojam pod kojim se misli na usporavanje brze promjene temperature tla. Biljka će dakle podnjeti dnevnu promjenu temperature od 15-ak c dok korjen clematisa neće.
stoga klematise bilo koje vrste najbolje ako je moguće u vrtal .
do nazad kratko imao 20-ak različitih i morao ih se rješit jer nisam imao prostora za njihovo korjenje.
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 22:50   #28
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
da razmišljam o kadifama one ce napraviti lijep kontrast! no otom potom!
mogu li ja nju staviti na balkon te je pustiti da se spušta po ogradi prema dvorištu! eventualno još jednu da de prema gore da popuni ogradu na stepenicama?
clematis-e je doista zahtjrvno rezati i obično po etiketama nećete pronač ništa konkretno jer postoje 3-4 odvojene zasebne skupine uzgajivača a na našem tržištu je svega i svačega najjeftinijeg od svih njih. savjetujem jedan rez pred zimu kad baci lišće a 20 dana nakon cvatnje samo uredjivanje frizure tako ćete najmanje štetiti biljkama.Nadalje clematisi imaju podjednaku dužinu korjenovog sustava kao i grana dakle!! veliki pitar što veći (drveni sanduk ok al složen tako da se okretanjem da vadit biljka vani a de se ne slomi stabljika)
nasad kao zaštita korjena od sunca obvezno ali nešto s plitkim korjenima ( zaštita korjena od sunca je pored ostalog i pojam pod kojim se misli na usporavanje brze promjene temperature tla. Biljka će dakle podnjeti dnevnu promjenu temperature od 15-ak c dok korjen clematisa neće.
stoga klematise bilo koje vrste najbolje ako je moguće u vrtal .
do nazad kratko imao 20-ak različitih i morao ih se rješit jer nisam imao prostora za njihovo korjenje.
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 22:57   #29
Evo gore, našla sam upute za rezanje baš tog tipa, ako se ne zna koji je tip lako je odrezat krivo i onda ništa od cvatnje. Ja sam svoje dobro odrezala i eto mi pupoljaka
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 23:10   #30
Quote:
passiflora kaže: Pogledaj post
Evo gore, našla sam upute za rezanje baš tog tipa, ako se ne zna koji je tip lako je odrezat krivo i onda ništa od cvatnje. Ja sam svoje dobro odrezala i eto mi pupoljaka
neće izostat cvatnja! jedino ako orežeš u kasnu zimu vrstu koja rano cvjeta na proljeće. ili prikratiš onu koja cvjeta pri osnpovi starije stablike.
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 23:16   #31
Mislila sam na montana i alpina ranocvatuće.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 09:37   #32
na etiketi pise:
flowers from july to september. prune il march. decidous. this climbing plant can also be placed in a trallis!

šta sad jel to može u sandulk ili ne? ako treba kupit cu ili napraviti novi, veći!
da li traži dosta pognojenu zemlju? susjeda ima stajski pa cu pomijesati!
može lio se već sad staviti van na sunce te da noći vani?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 17:05   #33
saznao sam da je bolje posadigi ga u vet jer mu korjen mora biti u hladnijoj zemlji! balčkon mi je prema jugu i posuda bi samo zakuhala!
tako da cu na balkon slak, a ovu ljepoticu u vrt negdje uz zid!
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 18:12   #34
To zanči da je kasnocvatuća vrsta (kao što sam ti jučer napisala i vrijedi ti ona shema orezivanja) i da cvate na novim granama i bez prekida cvate i ljeti. Neće ti velik narast, par metara za početak. Moji su na južnom balkonu i nemaju problema. Samo stavi van i posadi što prije, ali obavezno na sunce jer inače ne cvate.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 10:27   #35
kvragu kad imam retardirano dvorište stavit cu ga uz jedan zid koji malo zaklanja sunce ali sto mu ja mogu nemam drugdje mjesta a i susjeda agromnom je rekla da je to super položaj pa ću probat! nadam se da ce ispunit ocekivanja!
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 10:31   #36
Ma hoće sigurno, ne brini! A ja jučer sebi kupih još jedan, sav u pupoljcima nisam si mogla pomoći
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 11:07   #37
ma to je sasvim ok i ja bi uzeo jos jedan ali kad nemam mjesta! već 10 godina tupim starcima da srusimo dvoriste i napšravimo vrt ali nista! koji ce mi vrag beton u dvoristu?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 11:07   #38
p.s. kolko si ga platila? ovaj moj je bio 45kn
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 11:33   #39
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
ma to je sasvim ok i ja bi uzeo jos jedan ali kad nemam mjesta! već 10 godina tupim starcima da srusimo dvoriste i napšravimo vrt ali nista! koji ce mi vrag beton u dvoristu?
I ja bi isto tražila!
Eto, kako je Zagreb skuplji, 60, ali su me pupoljci primamili
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 12:22   #40
razmisljam da li da presadim svoj zobg tog zahlađenja ili ne... mozda bih i mogao neznam...
jackmanii je kontinentalna biljka!
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:29.