Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2005., 17:55   #1
ZAHER TORTA . imate li dobar recept? hitno!

cekam ...
__________________
zasoli me
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2005., 03:10   #2
ovako se pise "SACHER"

za jednu formu prosjeka od 22 cm visina 5 cm

150 g maslac kako se to kaze na hrvatskom (butter)
75 g secer u prahu
6 zumanjaka
150 g cokolade
6 bjelanaca
75 g secera krista
150 g brasna

temperatura 220 do 180 (pece se sa padom temperature postepeno)

40 do 50 min.


pozdrav iz austrije!
earth_nation is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2005., 19:37   #3
Quote:
earth_nation kaže:
ovako se pise "SACHER"

za jednu formu prosjeka od 22 cm visina 5 cm

150 g maslac kako se to kaze na hrvatskom (butter)
75 g secer u prahu
6 zumanjaka
150 g cokolade
6 bjelanaca
75 g secera krista
150 g brasna

temperatura 220 do 180 (pece se sa padom temperature postepeno)

40 do 50 min.


pozdrav iz austrije!
i dalje?!
trebalo bi prerezati biskvit na 2-3 dijela i spojiti ih marmeladom i na kraju premazati tortu čokoladnom glazurom-ako se dobro sjećam-nisam je jela par godina a i nisam baš ljubitelj-više volim kad u torti ima kreme
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2005., 23:48   #4
ona je trazila recepturu
a sto ti volis jesti je tvoj problem
earth_nation is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2005., 00:38   #5
under je u pravu: prerezati na 2 dijela, spojiti tankim slojem marmelade od marelice i preliti čokoladnom glazurom!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2005., 13:49   #6
ja je radim ovako:

150g brasna + prasak za pecivo
150g secera + vanilin secer
6 jaja
150g maslaca
150g tamne cokolade
marmelada od marelica

umutim bjelanjke; onda idem mutit zutanjke sa secerom; u tu smjesu stavim stopljen maslac i cokoladu i izmijesam; postepeno u tu smjesu dodajem snijeg od bjelanjaka i brasno (naizmjenicno) i ne miksam nego samo lagano sa kuhacom preokrenem da sto vise zraka udje, da tijesto bude rahlije.

pecem na 200, a po potrebi smanjim na 180, negdje oko 45-50 minuta (zabodem cake tester pa ako na njemu ostane smjesa vidim da treba peci jos malo)

ostavim da se ohladi. prerezem tortu na 2 dijela: namazem sa marmeladom, poklopim ta 2 dijela; gornji dio onda jos namazem sa marmeladom i tek onda stavim glazuru od jedno 60g maslaca i 100g cokolade.
__________________
Perfektan dan za banana ribe.
xiola bleu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2005., 16:51   #7
Evo i mog recepta..

Namirnice: 2 lijepe noge
2 vesela oka
2 vedra mlijeka
1 veća banana
2 svježa jaja
1 zdjela za miješanje ( po mogućnosti prekrivena krznom)

Način pripreme:

Gledati u nasmijane oči, raširiti noge i masirati oba vedra mlijeka, lagano i nježno dok se zdjela za miješanje prekrivena krznom ne zagrije do željene temperature.
U zagrijanu zdjelu tada treba lagano i nježno ugurati bananu i prekriti je svježim jajima.
Kolač je pečen kada banana omekša, tj. kad iz nje izađe sok. Ukoliko Vam kolač ne uspije potražite novu bananu.

VAŽNO: za bolji uspjeh potrebno je povremeno promiješati da ne zagori.

DOBAR TEK !!!
Tomson is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2005., 01:26   #8
Quote:
xiola bleu kaže:
ja je radim ovako:

150g brasna + prasak za pecivo
150g secera + vanilin secer
6 jaja
150g maslaca
150g tamne cokolade
marmelada od marelica

umutim bjelanjke; onda idem mutit zutanjke sa secerom; u tu smjesu stavim stopljen maslac i cokoladu i izmijesam; postepeno u tu smjesu dodajem snijeg od bjelanjaka i brasno (naizmjenicno) i ne miksam nego samo lagano sa kuhacom preokrenem da sto vise zraka udje, da tijesto bude rahlije.

pecem na 200, a po potrebi smanjim na 180, negdje oko 45-50 minuta (zabodem cake tester pa ako na njemu ostane smjesa vidim da treba peci jos malo)

ostavim da se ohladi. prerezem tortu na 2 dijela: namazem sa marmeladom, poklopim ta 2 dijela; gornji dio onda jos namazem sa marmeladom i tek onda stavim glazuru od jedno 60g maslaca i 100g cokolade.

prasak za pecivo se ne koristi
austrijski codex nije dozvoljeno posto i u samom orginalu ga nema
ipak zivim u ovoj drzavi
earth_nation is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2005., 16:21   #9
Je li marmelada ili džem od marelice?
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2005., 11:36   #10
prije 2 godine sam istrazivala recepte za sachericu, na netu ih imaš barem 10 različitih. ja sam odabrala onaj u koji se ne stavlja prašak za pecivo i u koji ide 30dkg čokolade sveukupno. odabir je bio dobar
letlampa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2005., 19:35   #11
Quote:
earth_nation kaže:
ovako se pise "SACHER"

za jednu formu prosjeka od 22 cm visina 5 cm

150 g maslac kako se to kaze na hrvatskom (butter)
75 g secer u prahu
6 zumanjaka
150 g cokolade
6 bjelanaca
75 g secera krista
150 g brasna

temperatura 220 do 180 (pece se sa padom temperature postepeno)

40 do 50 min.


pozdrav iz austrije!
znam da se tako pise, ali kad sam trazila na netu, nasla sam pod ZAHER!
__________________
zasoli me
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2005., 19:36   #12
Quote:
earth_nation kaže:
prasak za pecivo se ne koristi
austrijski codex nije dozvoljeno posto i u samom orginalu ga nema
ipak zivim u ovoj drzavi
ja sam bila u becu prije cca par mjeseci i vodic puta nam je rekao da dolazi u taj kolac i orah! e pa, gdje je tu orah?
__________________
zasoli me
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2005., 11:54   #13
Ovo sam nekad davno kopirala negde i zvuci mi ubedljivo. Ako ikada budem pravila tu tortu, pravicu je po ovom receptu.






Prava Sacher-torta je jos uvek tajna i recept se drzi u sefu hotela Sacher. Nije tajna da je rec o cokoladnom testu koji se presece u sredini, gde se OBAVEZNO maze marmelada od kajsija (nista drugo!), a torta se preliva glazurom od crne cokolade, pa se servira sa slagom, koji nije na torti, nego pored.

A evo recepta koji je najblizi originalu. Otkud to znam? Neka to ostane moja mala tajna!

Testo:
200 gr putera
6 zumanaca
sneg od 6 belanaca
300 gr secera
200 gr istopljene tamne cokolade
1/4 l punomasnog mleka
300 gr ostrog brasna
1 prasak za pecivo
marmelada od kajsije

Glazura:
250 gr tamne cokolade
150 gr putera

Pripremanje:
Uzeti metalnu posudu sa ovalnim dnom. Puter i zumanca penasto umutiti RUKOM! Dodati secer i mutiti dok masa ne postane svetlo zuta. Cokoladu za kuvanje istopiti i dodato u masu. Pomesati brasno sa praskom za pecivo i kroz sito naizmenicno sa mlekom (sobna temperatura) polako dodavati u cokoladnu masu. Neprestano mutiti rukom (!) sa velikom mutilicom za belanca, ali ne udarati u masu, nego vise podvlaciti ispod cokoladne mase. Na kjraju mora da je testo glatko. Metalnom kasikom dodati sneg od belanca i vrtenjem (u ruci levo-desno) mutilice za belanca podvuci i njega ispod mase.

NIKADA! ne udarati mutilicom po posudi u kojoj je masa da bi otresli ostatke!

U prethodno dobro zagrejanoj rerni peci masu u okruglom kalupu na 180 stepeni oko 45 minuta. Kalup prethodno dobro namazati puterom i posuti mekanim brasnom, tako sto ce se okretati pleh dok se brasno ne rasporedi. NE lupati po plehu da bi se bolje rasporedilo! Masu jako pazljivo izliti u pleh, i jos pazljivije izravnati metalnom kasikom.

Kada je peceno, ostaviti tortu da se malo ohladi. Onda preseci u sredini i filovati mesanom marmeladom od kajsija (pogodili ste: marmeladu mesti sa mutilicom za belance). Poklopiti tortu i ostaviti je da se potpuno ohladi. Pokriti je suvom krpom za to vreme.

Kada se ohladila, istopiti na pari cokoladu i puter mesajuci ovaj put malom mutilicom za belanca. Premazati glazuru preko torte da bude potpuno glatka. Prava Sacher torta nema obelezavanje za secenje parcica.

Sluziti sa nezasladjenim slagom.


Da preduhitrim radoznale:

- Zasto mutiti sve sa mutilicom za belanca?
+ Zato sto je za svaki kolac od esencijalne vaznosti da ima sto vise vazduha u sebi. A kako cete da dodate vazduh unutra (osim sa ulupanim belancima)? Naravno sa mutilicom. I veoma je vazno ne izivljavati se nad testom. Sa time mislim ne bacakati ga u serpi za mucenje, ne treskati serpu na sto, ne treskati po serpi. To sve izbacuje vazduh iz mase. Prema testu se treba ponasati kao prema veoma lomljivom staklu, onda ce biti vazdusasto i mekano.

- Zasto mutiti rukom?
+ Zato sto mikser razbije atome sastojaka u previse sitne delove koji se onda zgusnu i prave testo teskim, jer im fali vazduh koga vise udje u testo kada se muti rukom.

Javi se da li ti je uspelo!
darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2005., 18:19   #14
Ja mislim da je ipak džem.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2005., 12:58   #15
Muž mi svaki put kad ide u Beč donese jednu pravu Sachericu. Skupa je, ali savršena!

Inače, ja je doma radim po receptu iz knjige Biluš, Rode, Božić "Domaći kolači". Ponekad umjesto marmelade od marelica stavim onu Podravkinu miješanu marmeladu.
Tijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2005., 14:32   #16
ovo je recept sa ezboardovog foruma.pravila sam ga nekoliko puta i savrsen je.
nije bas torta ali bit cete zadovoljne.
SACHER KOCKE
tijesto:
8 jaja
6 žlica šećera
20 dkg čokolade za kuhanje
20 dkg mljevenih oraha
krema:
1/2 l vrhnja
20 dkg čokolade za kuhanje
Postupak: odvojeno istući žutanjke i bjelanjke. Dodati u istučene žutanjke šećer, prethodno rastopljenu čokoladu i orahe te u to lagano zamješati snijeg od bjelanjaka.
Staviti peći na 180 C jedno pola sata (provjeriti čačkalicom kad je gotovo)
Toplo tijesto ispikati čačkalicom i još toplo premazati đemom od marelice.
Na ohlađeno tijesto staviti kremu!
Postupak za kremu: pola litre tekućeg šlaga mješati na laganoj vatri zajedno sa čokoladom, sve dok se čokolada ne otopi.
Paziti da vrhnje i čokolada ne prokuhaju (jako vazno).
Toplu kremu preliti po ohlađenom tijestu i dobro sve ohladiti.
najbolje je napraviti dan ranije da se kolac potpuno ohladi jer krema bude potpuno tekuca (sto vas ne treba zabrinuti jer se hladenjem potpuno stvrdne).
posluziti sa slagom.

p.s. onaj tekuci slag za kremu ne smijete umutiti nego tako tekuci lagano zagrijavati.
energy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2005., 17:14   #17
Quote:
Toplo tijesto ispikati čačkalicom i još toplo premazati đemom od marelice.

N A P O K O N !!!


Nije marmelada nego DŽ E M !

Cila fora u orginalnoj Sacher torti je u posebnom džemu od kajsija kojeg prave Austrijanci. Pravi džem se isto mora ručno izraditi od domaćih (njihovih) kajsija po posebnoj recepturi koju nitko ne zna doli par ljudi. Zato je samo jedna prava Zacher torta, a sve drugo imitacije, pogotovo ako je mažete najglupljom marmeladom punoj aditiva i šećera.


Džem nije marmelada već ukuhano voće prve kvalitete s malo šećera ili čak niti malo!!! Zato u džemu uvijek ostane komada voća i puno je skuplji od marmelade.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2005., 12:42   #18
hvala, energy, nadam se da ce ispasti dobro i meni!
__________________
zasoli me
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:54.